Těhotná až po skončení RD, z čeho se vypočítá mateřská?

lin18
22. říj 2012

Ahoj všem...chtěla bych se zeptat na případnou výši mateřské a rodičáku v případě, že bych otěhotněla až po synových 3. narozeninách. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou, ale už teď vím, že práce pro mě nebude. Takže jsem myslela, že bych po skončení současného rodičáku šla na neschopenku (mám špatný záda, takže by to nebyl problém) a pokoušela se otěhotnět. Jen mám strach, aby se mi pak další mateřská nepočítala z posledních 12ti odpracovaných měsíců...tedy třeba jen z toho jednoho měsíce co bych byla na neschopence. Případně když je zaměstnaný manžel jestli by se mateřská nemohla vypočítávat z jeho platu.
Díky moc za odpovědi....

mabe
22. říj 2012

ahoj, lin18 diky, tato otazka by me taky zajimala. s malou jsem mela rodicak na dva roky, tedka do brezna s ni jsem na neplacenem volnu. co bude v breznu? chtela bych byt tehotna= rizikove tehotenstvi, ale kdyz se nepodari, tak budu muset do prace? budou me drzet misto jeste dal nebo dostanu padaka? diky za odpovedi.

linda79
22. říj 2012

ahoj, taky mě zajímá tato otázka 🙂 synovi budou v lednu 3 a mám tříletou, takže nenavážu, takže moje představa je že si prodloužím na 4 roky bez peněz hold, ale měla ych mít placený soc a zdrav.poj. pokud se nemýlím? a budu doufat, že co se co nejdřív podaří druhý mimčo a pak asi rizikový, ale to pak uvidím, jestli se mi to vyplatí, kolik peněz a hlavně jak s vycházkama, pokud ych měla minimální vycházky a pár korun, tak jestli neude lepší bez peněz a volný pohy, ale to pak udu řešit, až nastane 🙂
ale taky nevím, z čeho by se pak počítala mateřská? z původního platu nebo popř, z nemocenské?
mabe myslím, že místo by ti měli držet ty 3 roky a pak bud dostaneš své místo zpět, nebo by ti měli nabídnout jiné a nebo odstupné, ale padáka bys neměla dostat, si myslím teda....

mabe
22. říj 2012

@linda79 ja mela rodicak na dva roky a prodlouzila jsem si to bez penez a plati ti soc a zdrav. pokud me nevyhodi, tak bych mozna uvazovala nad tim, ze se jeste nevratim. nemam pro anicku ani skolku od brezna. no, uvidime...

stoupicka9
22. říj 2012

@lin18 Ahoj, osobně s tím zkušenost nemám, ale sestřenice otěhotněla dva měsíce před koncem 3roku malé. Do práce nenastoupila a dala jim tam jen neschopenku až do MD a ta se jí pak počítala z platů co měla před první MD. A co jsem slyšela tak MD na manžela napsat nejde ale rodičák pak už jo. A kdy ti končí 3letý rodičák?

stoupicka9
22. říj 2012

@mabe Nevím jak u tebe v práci, ale mě bylo řečeno, že pokud po 3letech nenastoupím do práce tak mě mohou dát výpověď bez odstupného, protože jakékoliv místo ve firmě mi musí držet jen 3roky a pak už né. Jestli bych prej nenastoupila po třech letech tak se mnou rozvážou prac. poměr bez náhrady. Záleží teda na domluvě v práci. Někde ti prej místo podrží o rok déle ale není to jejich povinost a když jim to nebude vyhovovat tak se tě můžou krásně zbavit a budeš nezaměstnaná. Radši se domluv v práci jak by to s tebou bylo.

lin18
autor
22. říj 2012

@stoupicka9

@mabe
jasně že po třech letech už ti nemusí držet místo...mně by spíš zajímalo, když bych šla hned po skončení tříleté rodičovské na nemocenskou se zádama jestli by se mi pak mateřská počítala z původního platu nebo jen z té doby kdy jsem byla na nemocenské (jako by to bylo odpracované). Do synových třetích narozenin už to nestihneme....bude to koncem listopadu a já ještě beru HA 😀 ...že mi pak nedají práci jsem se dozvěděla až teď, proto hledám nějakou variantu.

mabe
22. říj 2012

@lin18 promin, ze jsem se ti vmisila do otazky, ale zajima me to tez 🙂 ja pokud otehotnim, tak jdu na rizikovy hnedka, tak jsem taky zvedava, z ceho se to bude pocitat....

lin18
autor
22. říj 2012

@mabe no v pohodě...taky bych šla na rizikový...podle mě pokud je to do tří let dítěte...teda otěhotnění....tak se to počítá ze stejného základu jako u první mateřské....jen fakt nechápu kdybych po skončení RD byla třeba dva měsíce na PN a až pak otěhotněla a šla hned na rizikový co by mi dali....

stoupicka9
22. říj 2012

@lin18 Jo takhle. No tak to bys měla mít jak nemocenskou z toho co jsi vydělávala před tím než jsi šla na první MD a i pak MD, ta se počítá z platu né z nemocenské. To měla i sestřenka. Měla stejnou MD jako první. A pak ti musí zase držet místo 3roky.Tak jestli ti to vyjde tak to tak klidně udělej.Maroď co nejdýl to půjde 😉 Akorád musíš pak počítat jen s omezenýma vycházkama. Prej už nesmí dávat neomezené pro těhotné ale zase je nově, že ti mohou dát až 6hodin denně a né jak kdysi jen 4hod.

lin18
autor
22. říj 2012

@stoupicka9 tak vycházky mě zrovna netrápí...máme 1000 metrů zahrady 🙂...a navíc už při prvním těhotenství mí říkal doktor, že kdybych nebyla doma a měla tam lístek od sociálky z kontroly, že mám jet honem do nemocnice, že mě třeba bolí břicho....oni ti jen napíší papír v kolik hodin jsi tam byla, ale už ti nikdo nedokáže jak dlouho jsi tam čekala 😉 . Takže i kdybych otěhotněla až po 3. narozeninách a přitom byla na nemocenské tak bych měla mít mateřskou stejnou jako předtím? To by bylo super 😉

stoupicka9
22. říj 2012

@lin18 takhle mi to aspoň trvdí sestřenka, která to tak má (v prosinci jí totiž MD končí a jde na RD) 😉 🙂

maladama
23. říj 2012

ze stránek správy sociálního zabezpečení:

za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

takže pokud je staršímu dítěti v době nástupu na mateřskou méně než 4 roky a současně trvá původní pracovní poměr (včetně aktuálního neplaceného volna nebo neschopenky, prostě nesmí doběhnout výpovědní lhůta), tak je nárok na peněžitou pomoc v mateřství v původní výši.

lin18
autor
24. říj 2012

Tak jsem se byla dneska ptát na OSSZ a prý se to skutečně počítá z platu...i kdybys otěhotněla třeba měsíc po návratu do práce z RD. Teda počítá se to z posledních 12ti měsíců...ale v případě, že trvá zaměstnanecký poměr tak se ta rodičovská při počítání mateřské vyruší. V případě výpovědi je ochranná lhůta 180 dní...tedy pokud do 180ti dní od skončení pracovního poměru nastoupíš na mateřskou tak se to bere taky z původního platu.
@stoupicka9
@mabe

maladama
24. říj 2012

@lin18 to ti řekli pěkný nesmysl, to je v rozporu se zákonem o nemocenském pojištění, který jasně říká

§19
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Leda by to mysleli tak, že dotyčná nastoupí na mateřskou až víc než ve 4 letech věku staršího dítěte, pak se to opravdu bere z vyměřovacího základu za posledních 12 měsíců.

stoupicka9
24. říj 2012

@maladama to platí v případě že nenastoupíš po třech letech do práce ale až po 4letech. Protože máš nárok být do 4let věku dítěte doma pokud ti to zaměstnavatel dovolí a jestli do 4let zase otěhotníš tak se to vypočítá z předchozího platu.

@maladama No tak to je dobrý né 😉 Tak máš aspoň vyřešeno. Tak šup šup začít snaženíčko a třeba ani nebudeš muset jít se zádama 🙂 Ale když víš, že ti chtějí dát padáka tak radši ani nenastupuj. Tak přeju hodně zdaru 😉

lin18
autor
24. říj 2012

@maladama no ale princip je stejný, ne? Prostě to budou počítat ze stejného platu 😉

@stoupicka9 jo jo...vím, že pro mě místo nemají takže tam asi hned v den třetích narozenin pošlu neschopenku, aby mi nemohli poslat výpověď. I když jsem se dočetla, že pokud je výpověď z důvodu zániku prac. místa tak musí dát ještě navíc 3měsíční odškodné...celkem tedy pět platů...to už by byl pěknej balík....A i tak bych se s nima mohla hádat...pracovní místo nezaniklo jen si tam prostě vzali někoho jinýho....proto to chci řešit takhle
snažení začne....teď jsem teprve vysadila HA, pak měsíčky....no do 29.11. to stejně nemáme nárok stihnout i když je pravda, že s prvním jsem otěhotněla hned po vysazení HA...tak uvidíme 😉

p.e.t.u.l.k.a
7. lis 2012

Holky já jsem nastoupila do práce 22.7.2012 po 3 leté mateřské a vlastně jsem měla z každého měsíce něco promaroděného byla jsem na operaci na laparoskopii koncem srpna, takže i v záři jsme něco promarodila a v říjnu otěhotněla tak od konce října taky marodím, nevíte z čeho mi budou počítat marodku ? Jestli z těchto měsíců nebo ještě než jsme nastoupila na MD při prvním dítěti ? A pak i mateřskou budu mít teda z čeho ? Předem díky 😉

maladama
7. lis 2012

@p.e.t.u.l.k.a jestli počítám správně, tak druhé dítě se ti narodí dřív, než budou prvnímu 4 roky. Takže co se týká té mateřské, pokud ses vracela do stejného místa, tak budeš mít stejnou peněžitou pomoc v mateřství, jako u prvního dítěte.

Tu neschopenku bohužel nevím.

p.e.t.u.l.k.a
7. lis 2012

@maladama děkuji a neschopenku tu se nechám překvapit :D

hell_mart
8. únor 2013

Ahojte holky! Měla bych dotaz! Přístí rok v létě mi končí tříletá, ale přemýšlíme, že bychom zapracovali na dalším dítku. ALE týden před nástupem na mateřskou mi skončila smlouva (doba určitá) a já nevím, jestli budu mít nárok na mateřskou, popř. v jaký výši. Nevíte některá z vás, jestli ten první půlrok bych brala to, co při prvním? Moooc děkuji 🙂

speedygon
19. únor 2013

@hell_mart mně skončila smlouva v době mateřské, byo to v r.2009. S dcerkou jsem byla doma do 3 let, rodičák se bral z mého platu. Rodičák jsem pobírala do listopadu 2012, v prosinci jsem zjistila, že jsem těhu. Na mateřskou nárok nemám, od narození dítka budu pobírat rovnou rodičovský příspěvek. U Tebe to asi bude to samé...akorát výše+doba čerpání rodičáku lze nastavit, pokud Tvůj partner vydělává....