Těhotná, bez práce, na nemocenské. Budou strhávat peníze?

hanyka.l
29. říj 2009

ahojte, chtěla bych prosím poradit... dostala jsem se do takové horší situace... vystudovala jsem střední školu a po třech měsících jsem otěhotněla, nastoupila jsem do práce,,, odpracovala jsem měsíc a pak jsem se dověděla teprve, že jsem těhotná, šla jsem na nemocenskou,,, zítra to budou dva měsíce, co už sedím doma s lístkem ... jsem ve zkušební době,,, tedy zítra je poslední den co mi končí,,, a zaměstnavatel se mnou musel zrušit pracovní poměr ve zkušební době.... tak teď nevím co mám dělat,,, zřejmě bych měla zůstat dál na nemocenské,,, ale slyšela jsem něco o tom, že se mi pak nějaké penízky budou strhávat z mateřské či porodného,,, já nevím, moc jsem se o tom nedočetla.... vítě o tom někdo něco? prosím napište... lucka

hanyka.l
autor
29. říj 2009

teď jak tu některé příspěvky čtu, mám nárok na mateřškou? nemám odpracovaný ani rok... holky prosím napište ☹

klara.t
29. říj 2009

no já myslím, že nárok na mateřskou nebudeš mít. Asi rovnou nastoupíš na rodičovskou a to myslím na tu 4 letou (nemáš možnost výběru). Nejdřív bys měla brát kolem 7600 a od určité doby budeš brát jen 3600. Na rodičovskou nastoupíš v období 6-8 týdnů před termínem porodu. Do té doby asi budeš na nemocenské (pokud tě na ní lékař nenechá, tak budeš muset jít na pracovní úřad).

klara.t
29. říj 2009

oprava, po té určité době (21.-23.měsíců věku) se bere 3800.

helenky
29. říj 2009

holky, myslím, že rodičovský příspěvek se začíná brát až po porodu, né jako mateřská 8-6 týdnů před

hanyko pokud zůstaneš na nemocenské (ale nevím, jak dlouho na ní máš nárok, když máš vlastně odpracovaný měsíc... to se zeptej na ČSSZ), budeš ji brát až do konce 6tého týdne po porodu a potom začneš čerpat rodičák ve čtyřleté variantě.

hanyka.l
autor
30. říj 2009

juj, to je blbý 😒 , no co se dá dělat,,, zajdu se tam optat etě,,, ale zatím moc děkujuuuuu holky!!!

ivarei
30. říj 2009

Nejsem si jista, ale myslím, že studium se počítá v podstatě jako práce - pokud se nic nezměnilo - tedy nárok na mateřskou bys měla. Dřív to tak rozhodně bylo.

klara.t
30. říj 2009

a netýkalo se to jen VŠ?

helenky
1. lis 2009

mylsím, že se to týkalo jen VŠ, nicméně te´d už se to podle toho, co se ke měn doneslo, stejně nezapočítává.

hanyka.l
autor
6. lis 2009

tak jo, je to tak, že na mateřškou nemám nárok, tím pádem budu do 9 měsíce těhotenství na nemocenské a po porodu začnu ihned pobírat rodičovský příspěvek... tak to bychom vyřešené měli,,, navíc mě spíš teď pro změnu ještě trápí to, že jsem dostala angínu,,, a dneska mi doktor předepsal antibiotika (penicilin 500),,, tak tu všude čtu,,, jestli to nebude mít pro mimi žádnou závažnost,,, a je to tak na půl,,, jsem v pátém měsíci... vítě některá o tom něco víc? děkuju...