Těhotná doma za původní plat. Máte zkušenost?

andrusek
9. únor 2012

Ahoj maminky, těhulky.
Je tady nějaka těhulka která zůstala doma a pobíra normální plat, protože zaměstnavatel vas nemuže přeřadit na jinou nerizikovou práci?
Jsem těhotná a pracuji s chemikalijemi a těžkými břemeny,noční dvanactihodinové směny a nevím co udělat pro to aby mě nechal zaměstnavatel doma,aniž by se vykroucel z toho a nutil mě jit na nemocenskou.co kde vyřidit, zařídit.Má někdo zkušenost?

moudivlacek
9. únor 2012

nikoho takoveho bohuzel neznam, pro zamestnavatele je bohuzel vyhodnejsi nechat ty tehule doma za nemocenskou 😒

j.a.n.i
9. únor 2012

@andrusek Osobně taky nikoho neznám, potkala jsem jen jednu holčinu na diskuzi, shodou okolností pracovala taky s chemikáliemi.
Jinak přesný postup, jak to zařídit neznám, ale písemně bych zaměstnavateli sdělila, že si těhotná a že žádáš o přeřazení na práci vhodnou pro těhotné (tj. nesmíš noční, chemikálie, břemena myslím nad 15 kdy - nepamatuju si co přesně v té příloze k zákonu je) a nechat si potvrdit převzetí. Pak by se on k tomu měl vyjádřit a buď tě převést nebo nechat doma, pokud se k tomu nebude mít, tak se obrátit na inspektorát práce.
Nicméně, může se ti stát, že ti raději nějakou nerizikovou práci vymyslí, než aby tě nechal doma a na to má plné právo.

katka_mel
9. únor 2012

@andrusek Já jsem se o to trošku zajímala, když jsem otěhotněla. Práce v noci dělat můžeš, pokud si ty sama nepožádáš o raní směny. Může Ti dát jakoukoliv jinou práci, třeba i uklízečku, která se neshoduje s tvou náplní práce. Já jsem původně v těhotenství chtěla pracovat, ale pak jsem si to rozmyslela, protože když jsem si spočítala, kolik projedu, tak by se mi to ani neoplatilo a to ranní vstávání až do konce těhotenství... Asi by se mi to taky moc nelíbilo.
Nicméně moje sestra dělala ve stejné firmě jako já, taky chemikálie a vyzařování a té dr prostě tu nemocenskou nenapsal. Měla kolem toho teda oplétačky jako blázen, V práci ji pořád nutili, aby šla marodit a ten doktor jí to nechtěl napsat. Nakonec zaměstnavateli nezbylo vážně nic jiného a našli ji jinou práci ve skladu. A vydržela až do konce těhotenství i když ke konci už nadávala, jak je to s tím břichem čím dál horší. Ale jak píšu, můžou Ti dát klidně i smeták do rukou. Ale pokud Ti to ten dr. prostě nenapíše, tak nemáš jinou možnost, než ten tlak ze strany zaměstnavatele vydržet a oni Tě buď nechají doma za tvůj plat a nebo budeš chodit do práce a dělat něco, co jako těhotná můžeš. Doufám, že jsem trošku poradila. 🙂

j.a.n.i
9. únor 2012

@andrusek Já jen doplním, že pokud by ti dal jinou práci a ta byla za menší plat, tak ti to sociálka doplatí do tvého původního - jmenuje se to vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

andrusek
autor
9. únor 2012

holky děkuji.Ja u prvního těhu pracovala do pateho měsíce pak jsem noční nezvládala a nechali mě tahat i těžké břemena tak jsem šla na nemocenskou.Teď jsem sice taky měsíc na nemocenske,ale jednak mam vychazky tři hodiny za ktere musim stihnout odvest dcerku do školky a pak ji i vyzvednout což už vychazky nemam když ji vyzvedavam.taky dr. se netvaři moc že by mi ji jen tak napsal když nic važneho nemam tak se bojim a navíc teda nevím jak a z čeho se teď vypočítava nemocenská ale byla jsem v šoku.U prvního jsem nemocenskou měla slušnou.