Tehotná na konci RD. Musím alespoň na den do práce?

melysa
30. říj 2009

Ahojky, můžete mi poradit, osvětlit jak je to s ukončením rodičovské a zároveň čekám druhé mimi, konkrétně mám na mysli to, že jsem zaslechla, že pokud mi má zaměstnavatel platit i druhou mateřskou tak musím po skončení té stávající alespoň na jeden jediný den nastoupit do práce. U mě to vychází tak, že druhé mimi se má narodit ve stejném termínu + - jako první, tudíž v době kdy mi mateřská skončí se nejspíš budu nacházet v porodnici a tudíž do práce na ten jeden den nastoupit nebudu moci. Je to opravdu tak, nebo jsem pochytila někde špatné info? Teď mě napadá, že vlastně už budu před porodem x týdnů na mateřské , a tím se vlastně původní rodičovská( vyplácení RP) zastaví.. teda omlouvám se ale mám v tom strašný guláš, můžete mi to někdo vysvětlit?? Děkuji 🙂

melysa
autor
30. říj 2009

Pardon, měla jsem na mysli - kdy mi rodičovská skončí se nejspíš budu nacházet v porodnici 🙂

honzulka
30. říj 2009

melysa-já myslím,ře pokud nastoupíš na mateřskou s druhým dítkem dříve než ti skončí rodičák tak by ti měl zaměstnavatel rovnou platit mateřskou bez toho aniž bys musela do práce..Nevím ale zda to tak stále je a ty naše moudré hlavy nahoře to nezměnili.. 😉

honzulka
30. říj 2009

přesně tak..ty musíš na M myslím nejméně 4 týdny před termínem a tudíž na ní nastoupíš dříve než by ti měl skončit R.Takže by měl zaměstnavatel automaticky platit.Do práce bys musela,kdyby ti skončil rodičák dříve než bys na M nastoupila..Alespoň tak to bylo před rokem.. 😉

melysa
autor
30. říj 2009

Aha, děkuji moc 🙂

nikka.vo
30. říj 2009

melysa, já to slyšela taky, že pokud chceš aby ti zaměstnavatel platitl zase půl roku mateřskou, tak by si měla nastoupit alespoň na den do práce, protože oni jsou povinni ti místo do třech let věku prvního dítěte držet. A je to logické, že pokud by si do práce nenastoupila, tak ti u druhého mateřskou nedají, nebo nemusí dát, pokud už s tebou nebudou počítat. Ze zákona mají dáno (pokud se nepletu) opravdu jen 3 roky 😉 Ty můžeš do práce nastoupit třeba na částečný úvazek ještě dřív než ti končí rodičák s druhým, ne? Tím se ofiko vrátíš na své místo a oni jsou povinni ti opět držet další 3 roky místo. tak to chápu já 😉 Jen teda když se tam oběvíš s pupkem, tak je to asi divný 😅 Ale to vem čert, jde ti o pěníze.

Teda vlastně kecám, tam je ze zákona myslim ještě jedna podmínka a to, že ti zaměstnavatel musí platit určitou dobu sociální a zdravotní a až po určitých zaplacených dnech máš na mateřskou nárok, takže ty by si do té práce musela nastoupit o několik týdnu, ne-li měsíců dřív než by ti končil rodičák s prvním., hodit se pak marod a zaměstnavatel by platil to sociální a zdravotní 😉 Jít tam na jeden den 2 měsíce před porodem je málo času na to, aby si splnila ten počet dní. Ale to mluvim hodně laicky, nejlepší je zajít na sociálku 😉

nikka.vo
30. říj 2009

Honzulka, achá 😅

melysa
autor
30. říj 2009

nikka, jojo budu to muset přesně zjistit ať nejsou nějaké problémy pak. Do práce se mi vůbec nechce, popravdě si dost dobře nedovedu představit ani ten jeden den.

nikka.vo
30. říj 2009

objevíš tam mělo být...šmarjá, taková hrubka 😝

nikka.vo
30. říj 2009

melysa, to já taky ne 😅 , mě se to zatím netýká, ale už se snažíme a je jasný, že já už to fakt nestihnu 😅

melysa
autor
30. říj 2009

tak přeji hodně štěstí ať se to brzy povede 🙂

prochi
30. říj 2009

Holky, mateřskou teď vyplácí Česká správa socíálního zabezpečení na základě podkladů od zaměstnavatele. Pokud tedy pořád zaměstnavatele máte a u prvního dítka byl nárok na mateřskou, tak normálně mateřskou zase dostanete.
U mě to bylo takhle: Malý měl teď v říjnu tři roky. Maličká se nám narodila v červnu. Ke konci dubna jsem ukončila RD na malýho, od začátku května nastoupila s malou na MD. Pokud bych ale nestihla nastoupit na MD před dovršením třech let věku staršího, ale stihla otěhotnět, tak by nárok na mateřskou měl opět vzniknout, aniž bych šla do práce. Až budou staršímu tři, tak se půjde na rizikáč, zaměstnavatel vás nemůže v tu chvíli propustit (za a. jste na nemocenský, za b. těhotný). Podmínkou pro vyplácení mateřský je být plátce nevím jakýho pojištění (sociální nebo zdravotní, to bych kecala) 270 dní (nebo kolik přesně 😅) a rodičák se považuje jako kdybyste pracovaly, respekt. jste plátce toho pojištění. Takže pokud byl u prvního dítěte nárok na mateřskou a pokud máte stále zaměstnavatele, tak nárok na mateřskou normálně zase vznikne 😉

melysa
autor
30. říj 2009

prochi ty jsi to tak krásně popsala, děkuji moc 🙂

prochi
30. říj 2009

Melysa, tak to jsem ráda, mě přišlo, že jsem se do toho spíš zamotala 😀 Ale hodně jsem to řešila, protože by byla škoda o mateřskou přijít a zároveň i o místo, i když nepočítám, že se tam po dětech vrátím (i že o mě budou mít vůbec ještě zájem...).

nikka.vo
30. říj 2009

Prochi, takže nemusim ani na jeden den do práce? 😕 To tam jako pošlu hned první pracovní den neschopenku a tím to končí? 😕 😅

prochi
30. říj 2009

Nikka, já si myslím, že to tak je. S tím jedním dnem do práce mi to přijde jako blbost. Ale určitě bych se poradila se mzdovkou zaměstnavatele 😉

petka80
30. říj 2009

Holky, a jak je to s tím držením místa zaměstnavatelem? To je do 3 let věku dítětě, ale kterýho? Toho posledního?
Moje prac. místo pořád existuje, na mateřskou jsem nárok měla, takže teď budu mít taky, takže mi budou místo držet dál nebo jak to je?

prochi
30. říj 2009

Petka, jojo, musí tě vzít zpět. Teda měli by... Ale né přesně na to místo, kde jsi pracovala před nástupem na MD. "Židli" jsou povinni ti držet pouze po dobu MD, pokud se vracíš až po RD - a to klidně až po druhým, třetím, čtvrtým... dítěti 😀, tak jsou povinni ti nabídnout místo za stejný plat. ohodnocení a podobnou práci. Jakože např. když jsem byla v kanclu, tak mě nemůžou šoupnout k pásu.
Ale nikde není psáno, že tě fakt vezmou. Např. já nastoupila do práce jako "záskok" za holku, která šla na MD, když se chtěla ale po třech letech vrátit, měla jsem už já smlouvu na dobu neurčitou a s ní se rozloučili - dostala samozřejmě odstupný. Takže počítám, že se mnou to bude stejně, navíc se budu vracet po šesti letech, takže kdo ví, jak to tam bude vypadat... ale nepočítám, že mě vezmou zpět.
Dobrý je, pokud se tam člověk chce vrátit, udržovat s nima pořád kontakt. Aby se na něj jakože nezapomnělo... Tak já jezdim na podnik. večírky, různý akce... Teď zrovna nedávno jsem byla i s dětma na jedný akci pro rodiny zaměstnanců a nikdo nechtěl věřit, že už máme tak velkýho kluka, druhý miminko a že už jsem doma TŘI roky 😅 😀

petka80
31. říj 2009

prochi - díky, tak to je super 🙂
No jo, je to fakt, že mě ve skutečnosti vzít nemusí, ale ono dneska někoho vyhodit taky není jen tak a hlavně je to dost drahý pro zaměstavatele, no stejně záleží na konkrétní situaci a kdo ví, co bude, až se budu vracet.....
Ale máš pravdu s tím udržováním kontaktů, to určitě pomáhá.