Těhotná na RD. Mám pak nárok na PPM?

mamusa1611
30. pro 2010

Hezký večer, mám dvě otázky, trošku je rozvedu,snad mě pochopíte..🙂
1. Nyní pobírám rodičovsky příspěvek(4.letou variantu) pobírám ho od 24.10.2008, jsem těhotná, a v dubnu mám termín,chci se zeptat,zda mám nárok na mateřskou (PPM) když mi všude říkají, že na výpočet PPM musím mít příjem... Ten mám z nynějšího rodičáku..Sice to moc nechápu..odpovědi uředníku jsou jednou takové,jindy onaké..:(
2. Mohu si vybrat, jakou variantou chci čerpat po porodu rodičák?
Děkuji za odpovědi.. 🙂

ewelina
12. led 2011

Ahoj. Můžu se přidat s dotazem?
Po tříleté mateřské jsem se v září vrátila do práce na plný úvazek. Nyní jsem těhotná, půjdu na nemocenskou a poté na mateřskou. Mám normální nárok (v "plné" výši) na nemocenskou / mateřskou / RP ? Díky...

ffiinnkkaa
12. led 2011

@ewelina ano máš..

achina
14. led 2011

Ahojte holky, prosim poradte. Dnes jsem potkala kamosku a ta me sokovala, ze pokud jsem na MD a budu mit druhe dite, pak automaticky budu u druheho ditete cerpat 4-letou variantu? To je prece blbost !! ?? Duvod je pry ten ze jdu z materske na materskou. Pokud bych sla na chvili mezitim do prace, mohla bych si u druheho ditete volit delku rodicaku.
Ted u prvniho ditete mam zvolenou 3-letou variantu a v zamestnani smlouvu na dobu neurcitou. Ja jsem myslela, ze v tomto pripade me nemuze nic ohrozit, ze si pak normalne po skonceni druhe materske budu moct zvolit delku rodicaku a tudiz pri 3-lete variante celou dobu pobirat 7600,-.
Snad je to srozumitelne, poradite nekdo ? Diky.

shaula
14. led 2011

@achina Ahoj, podle mě budeš moci zvolit i 3letou variantu. Na stránkách MPSV se píše, že pokud vzniká nárok na PPM (což ti asi vznikne, pokud se tedy něco nezměnilo), pak si může rodič zvolit 3leté čerpání - viz. http://www.mpsv.cz/cs/10046
Ovšem nijak podrobně jsem ty změny nestudovala, tak se můžu i mýlit 😅

ffiinnkkaa
14. led 2011

@achina nárok na tříletou mateřskou máš..

achina
14. led 2011

Holky, diky moc, ja si v prvni chvili rikala, ze ma kamoska asi pravdu, ale pak se mi to rozlezelo v hlave. To by prece tisice mamin musely zvolit ctyrletou, vzdyt spousta z nas ma deti po sobe. Znervoznuje me akorat, ze ona je ted doma s druhym ditetem a stale ma i zamestnavatele, a rodicak se ji od noveho roku meni na 3800. Tak proc ? Ze by to bylo kvuli tomu, ze s prvnim ditetem mela 4-letou?
Nechci byt sprosta, ale tenhle bordel, kdy nikdo nevi nic, me fakt se.... 😕

shaula
14. led 2011

@achina Možná neměla ani předtím nárok na PPM? 😕 Nebo si i u druhého zvolila 4leté čerpání? Nic jiného mě nenapadá, ale jak říkám, nejsem v tom nějak kovaná, podrobně jsem to nezjišťovala 😅

ffiinnkkaa
14. led 2011

@achina ono musíš o tu tříletou požádat..požádala? možná to nestihla a tak automaticky padáš do té 4leté varianty

achina
14. led 2011

To je zahada, ja se ji kdyz tak zeptam, az ji zas potkam. @shaula Narok na PPM myslim mela a na druhe mela zvolenou 3letou.

@ffiinnkkaa - myslim, ze pokud mas dite mezi 9-22. mesicem, tak mas lhutu na volbu do konce unora 2011. Takze teoreticky ma jeste cas, ale oni uz ji to snizeni oznamili.
Fakt nevim, nebudu vas tim otravovat, az to zjistim, tak napisu. Jen proste doufam, ze u druheho si ja budu moct zvolit tu 3 letou, protoze pak brat tu almuznu, to by byla sila.

shaula
14. led 2011

@achina Tak pak dej vědět, každé info dobré 😉 Ono pokud by to jinak nešlo, tak si může požádat o rodičák manžel, zvolit 3 roky, a pak ho převést zpátky na tebe. Tedy pokud tuto možnost taky nezruší 😀

ffiinnkkaa
14. led 2011

@achina normálně si jdi zažádat o tu tříletou variantu myslím si že na to nárok máš...nově to ale musíš zažádat do 9 měsíců věku dítěte

cherub
14. led 2011

ahoj holky, potřebovala bych radu 🙂

dosud jsem měla za to, že když je matka na 4leté RD, tak pokud dítě dovrší věku 3 let, může nastoupit do školky na celý den a i přesto budu dostávat RD v plné výši (3800) a můžu si hledat aktivně práci. Jenže teď mi kamarádka řekla, že to tak není, že platí stejné podmínky jako u kratších variant a že budu moci dávat dítko do školky taky jen na 5 dní v měsíci, pokud budu bez zaměstnání a stále pobírat RD.

Jak to tedy je? poradíte někdo? 🙂 děkuju 😉

bulinka
14. led 2011

@achina Mě taky tak strašily kamarádky, že půjdu automaticky na 4letou variantu, když jsem nenastoupila do práce a rovnou přecházím z RD na další MD. Ale na sociálce mě ujistili, že pokuď mám stále zaměstnavatele a mám nárok na MD, tak si budu moct volit i délku RD. Ale musí se zažádat čas a na to plno mamin zapomene, přece jenom když je člověk doma delší dobu tak už si to tak nehlídá. A teď je ještě změna, že se musá zažádat do věku 9měsíců dítěte, dřív to bylo myslím do 22měsíců. A to plno mamin neudělalo a pak od nového roku automaticky dostaly čtyřletou variantu.

Pro jistotu jsem tu i kontaktovala jednu maminu, která má taky děti brzo po sobě a taky si mohla volit variantu jako při prvním dítěti 🙂

stapet
14. led 2011

@cherub 2. tabulka na této stránce: http://socialniporadce.mpsv.cz/cs/137

cherub
14. led 2011

@stapet bezvadný, díky moooooc 🙂 takže jestli to dobře chápu, tak jsem měla více méně pravdu já. Nemůže sice na celý den, ale celé dopoledne celý měsíc bohatě stačí 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

achina
14. led 2011

@bulinka - díky moc, to jsi mě fakt uklidnila, mě to sice přišlo jako nesmysl, že by všechny maminy, které mají děti po sobě musely mít tu 4letou, ale zárověň jsem si říkala, že už bych se ničemu nedivila.
Mně se to zatím ještě uplně netýká, jen jsem to chtěla vědět, protože mezi dětma do práce jít nechci. A máme půjčku, tak ať vím dopředu, kdybychom se museli nějak hodně uskromnit. Díky...

bulinka
14. led 2011

@achina Já se taky pěkně orosila, když mi to dobrá duše řekla. Já už byla na začátku těhotenství. Ale naštěstí mě uklidnili na té sociálce. A tam jsou snad dobře informovaní. I mi teď dala mudra papír na mateřskou a jak má člověk nárok na MD tak má možnost i toho výběru. Ještě mě napadlo jestli ta tvoje kamarádka neměla třba v práci smlouvu na dobu určitou, která jí v průběhu první RD skončila. To by pak měla jen tu čtyřletou variantu 😠

stapet
15. led 2011

@cherub Není zač. Jojo, chápeš to správně. Dítě starší 3 let 4 hod. denně nebo 5 dní v měsíci.
Koukám v tvém pasu, že mladší holčičce ještě není ani rok, to se ptáš tak dopředu? Snad to do tý doby nezmění nebo změní k lepšímu. 🙂

ffiinnkkaa
15. led 2011

@cherub ale slyšela jsem, že tu podmínku chcou zrušit..ale než k tomu dojde.. 🙂

cherub
15. led 2011

@stapet ano, ptám se k vůli té mladší 😀
vím, že máme ještě a že se může vše ještě 3x změnit nebo zrušit jak píše @ffiinnkkaa , ale tak nějak už musím přemýšlet co bude, stačí to, že máme teď o 4tis menší příjem díky krouhnutí mateřské 😠

Snad alespoň tohle ponechají a nebudu se muset bát, že na výběrová řízení na nové místo, budu chodit s dítkem za ručičku 😀 to by mě asi nikdo nepřijal 😝 😀

ffiinnkkaa
15. led 2011

@cherub však oni vůbec na rodiny s dětmi vůbec neberou ohled.. ☹

dolda
15. led 2011

Jestli to nezměnili, tak pokud jsi zaměstnaná a vznikl ti nárok na PPM u prvního dítěte, měl by vznikout i u druhého, vyměřovací základ pro výpočet PPM se bude počítat z příjmu který jsi měla předtím v práci 🙂

lucy.l
15. led 2011

@achina podle mě, pokud pudeš ze 3letého rodičák na mateřskou tak si můžeš zase vybrat rodičák podle přijmů před prvním těhotenstvím, pokud máš smlouvu, takže klidně i na 2 roky ...

cherub
15. led 2011

@ffiinnkkaa ano ano a pokud je manžel ještě státní zaměstnanec, tak se příjem rodiny zúží naprosto katastrofálně - stejně jako ten náš 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

bohužel, nějak bylo, nejak bude, musíme myslet pozitivně 😅 😀 😝

ffiinnkkaa
15. led 2011

@cherub já dělala v soukromé firmy a taky nic moc 🙂

burberry
16. led 2011

Ahojte maminky, měla bych dotaz. Mám syna, než se narodil, pracovala jsem a 4týdny před porodem jsem nastoupila na MD, kterou mi platil zaměstnavatel... poté, co mi zkončila mateřská jsem nastoupila na RD a mám tříletou variantu, protože jsem před porodem pracovala a beru peníze 7600,- do tří let věku syna. Můj problem spočívá v tom, že bych chtěla druhé miminko a zajímá mne, jak to je s mateřskou. Když otěhotním ted, budu rodit třeba v říjnu, ale rodičák mi končí v listopadu na syna. Než porodím, mám opět narok na dítě, které čekám, zažádat u zaměstanavatele peníze, jako u staršího syna a poté, až mi zkončí mateřská, přejít zase na tříletou variantu a brát rodičovský přízpěvek, který bude do 3let věku dítěte neměnný? Prostě tak, jak to mám u prvního syna, budu to mít i u druhého?? Někde jsem slyšela, že pujdu automaticky na 4letou variantu a budu brát tu almužnu, která je momentálně tolik diskutovaná. Poradíte mi prosím, kdo to takhle máte?? Mockrát vám děkuji za odpovědi.

vojtisek2007
16. led 2011

@burberry záleží jen na tom, jestli máš stále zaměstnavatele - jestli ano, budeš mít nárok na přesně to samé jako u prvního dítěte, kdyby ti ale už prac.smlouva zkončila, budeš mít automaticky 4letý rodičák.

lucifer84
16. led 2011

Ahojky, prosím mám taky jeden dotaz....čekáme první dítko, mám smlouvu na dobu určitou, která mi skončí ještě v době mateřské, u druhého dítěte, které chceme do 3let prvního bych už neměla nárok na mateřskou. U prvního ano, tím pádem i možnost výběru 3leté varianty. Je možné, aby, když budu na rodičovské dovolené s prvním dítětem, mě manžel, který je OSVČ, zaměstnal jako spolupracující osobu nebo bych pracovala na živnost těch 270 dní, kdy bych si platila sociální a tím pádem měla pak nárok i u druhého dítěte na mateřskou a 3letou variantu rodičáku? Doufám, že jsem to napsala trochu srozumitelně a moc děkuji za radu...

burberry
16. led 2011

Pracovní smlouvu mám na neurčito... a stále platí, jenže bych chtěla druhé dítě stihnout než mi skončí RD, protože já už se tam vrátit nechci, je to časově náročná práce. Tak bych chtěla navázat s druhým miminkem, protože nevim, kdy se mi podaří najít práci novou a kdybych nedejbože do toho otěhotněla, až bych byla bez práce, tak už by to bylo neunosné ☹ Děkuji moc za radu, uklidnila si mne 🙂

achina
16. led 2011

@burberry - na ten samy problem jsem se ptala o par prispevku nize. Taky jsem slysela, ze jit z materske na materskou znamena 4-letou variantu u druheho ditete. Ale nekolik holek me take uklidnilo, ze pokud mam zamestnavatele, ze to bude stejne jako u prvniho. Tak snad to tak opravdu je...

@lucy.l - diky 🙂