Těhotná na RD. Mám pak nárok na PPM?

mamusa1611
30. pro 2010

Hezký večer, mám dvě otázky, trošku je rozvedu,snad mě pochopíte..🙂
1. Nyní pobírám rodičovsky příspěvek(4.letou variantu) pobírám ho od 24.10.2008, jsem těhotná, a v dubnu mám termín,chci se zeptat,zda mám nárok na mateřskou (PPM) když mi všude říkají, že na výpočet PPM musím mít příjem... Ten mám z nynějšího rodičáku..Sice to moc nechápu..odpovědi uředníku jsou jednou takové,jindy onaké..:(
2. Mohu si vybrat, jakou variantou chci čerpat po porodu rodičák?
Děkuji za odpovědi.. 🙂

stapet
17. led 2011

@burberry Je to jak píše Vojtisek, pokud máš zaměstnavatele, budeš mít nárok stejně jako u 1. dítěte. Rozdíl je jen ten, že dřív se PPM vyplácela přes zaměstnavatele a teď ji vyplácí SSSZ (ale žádost jde taky přes zaměstnavatele). Pokud stihneš nastoupit na mateřskou do 3. narozenin 1. dítěte, bude se ti počítat mateřská z platu jako u 1. dítěte, ale jak se to mění, tak dostaneš, co je výhodnější (buď minulá nebo současná výše PPM). Pokud bys na mateřskou nastoupila před ukončením pobírání RP, musíš ho na ÚP - sociální odboru ukončit. A kdybys to naopak nestihla, ale byla už těhotná, tak je asi nejlepší jít na chvíli na nemocenskou nebo na chvíli do práce a i tak bys měla mít nárok na vše jako u 1. dítěte. Doufám, že jsem to moc nezamotala a že to takto pořád platí. 🙂

imzadi
18. led 2011

Ahoj holky, vim, ze uz jste hodnekrat nekomu poradili, ted se ptam i za svou cerstve tehotnou kamaradku. Aktualne zije v nemecku, kde za ni spolecnost jejiho manzela plati zdravotni pojisteni. V Nemecku je od 1.1.2009 a bude tam az do 30..6.2011. Pred tim v cechach byla normalne zamestnana a platila socialni a zdravotni. Termin porodu ma v srpnu. A ted k otazce, kdyz se 1.7.2011 prihlasi u nas jako nezamestnana, bude dostavat nejakou materskou ci rodicovskou? Nevyplatilo by se ji ted na par mesicu si udelat zivnostensky list a platit si v cechach minimalni socialni a zdravotni, aby dostala vic? Uznaji ceske urady ty platby, co se za ni odvadeji v nemecku...? dik moc vsem, co poradi, pripadne poradi, kam se obratit

burberry
18. led 2011

@stapet mockrát ti děkuji a myslím, že sem to pochopila 🙂 ted, aby ještě vyšlo to miminko a bude to ok 🙂 Děkuji za radu.

hlavinka
18. led 2011

Zdar holky, poradite mi nekdo?
Jsem ted na rodicaku na 3 roky. Dobehne mi 31/12/2011. Jsem tehotna a v cervenci se ma mimco narodit. Zamestnana jsem byla, jsem tam porad vedena.
Kde vsude mam hlasit, ze jsem tehotna? Musim na socialku a urad prace, odkud mi ted chodi rodicak? Znama rikala, ze obihala urady a vsude ji rekli neco jinyho, k tomu milion formularu:o( Tak jsem si rikala, zda to nestaci nahlasit v praci cca tech 8 tydnu pred porodem, kdy se nastupuje materska, a nazdar?

Diky, diky moc 😉

vojtisek2007
18. led 2011

@hlavinka nikde nic hlásit nemusíš, jen potom před porodem až dostaneš žádost o mateřskou, tak jí zaneseš do práce...a až se narodí nové mimčo, tak musíš zrušit rodičák na Adélku -nejde souběžně pobírat mateřskou a rodičák. To je všechno.....

hlavinka
18. led 2011

No, tak jsem si myslela, ze to bude. Tak to nechapu, co ta chudak kamoska ma za smulu na uredniky:o( Diky moc, Vojtisku 😉

xslim03
18. led 2011

Ahoj, mám taky dotaz, když nastupuju mateřskou uprostřed měsíce, dostávám PPM za první dva týdny poměrnou část a poměrnou část mzdy? a když mateřská končí také uprostřed měsíce, je pravda, že dostanu jen poměrnou část PPM, ale rodičák už ne, pokud je ta poměrná část PPM vyšší než 11.400 (budu volit dvou letou variantu)?

vojtisek2007
18. led 2011

@xslim03 když nastupuješ PPM uprostřed měsíce, tak za odpracované dny normálně dostaneš mzdu a na mateřské ti vyplatí tolik, kolik ti vyjde na den (to zůstává po celou dobu PPM stejné) - PPM se platí i za soboty a neděle....a ano, pak když končíš PPM zase uprostřed, tak poku ti PPM udělá víc, než je rodičák za celý měsíc, tak už ho nedostaneš, pokud ti PPM udělá např. 9000 za těch např. 14dnů, tak na rodičáku dostaneš vyplaceno jen 11400-9000....

xslim03
18. led 2011

@vojtisek2007 super, díky moc 🙂

stapet
20. led 2011

@hlavinka Já jsem teď nastupovala na mateřskou před "skončením" rodičáku. Potvrzení od Dr. - žádost o PPM (6 týdnů před porodem) musím dát do práce, ti požádají na SSSZ o mateřskou (PPM). Ohledně RP jsem došla na ÚP - sociální odbor, kde stopli vyplácení rodičáku (za prosinec mi ještě RP přišel a v lednu to bude záležet na výši PPM - to by popř. doplatili, přijde mi to lepší, než kdybych to pak musela vracet). K tomu lednovému RP potřebují potvrzený fialový formulář, že mám nárok na PPM a kolik, který mi potvrdí na SSSZ. Ale mám prý počkat, až mi přijde 1.PPM, aby mě tam už měli zaevidovanou. 🙂

hlavinka
20. led 2011

Stapet: diky za info. Ja jsem to mela nejaky komplikovanejsi, protoze zamestnavatel byl mala organizace, cili mi vse chodilo pres urady a ne pres zamestnavatele, ale ted uz je velka organizace, cili neco pujde pres nej. No, mam cas to vse zjistit, zajdu i do prace. Ale je to opruz, tohle papirovani, jako kdyby to neslo vyresit nejak postou - formulare stahnout na Netu a pak poslat. S pupkem a ditetem se cloveku nikam litat nechce 😖

stapet
20. led 2011

@hlavinka No u nás to před těmi 3 lety bylo přes zaměstnavatele (že i PPM chodila přes něj), ale teď se u něj sice žádá, ale PPM pak chodí ze SSSZ. Takže i ten papír o výši PPM se potvrzuje na SSSZ a ne u zaměstnavatele jako dřív.
Jinak mi na sociálce (ÚP) řekli, že na tu SSSZ může dojít manžel s mojí OP (možná to jde i poštou, nevím). A na sociálku (ÚP) , že jim to pak stačí poslat poštou. A v práci mi taky řekli, že jim to stačí poslat poštou. 🙂

hlavinka
20. led 2011

Stapet: diky. to jsou teda zmeny. uf. Do prace to hodi manzel, delame ve stejne firme 😀 Tak to nebude problem.
Blby je, ze mame urady rozfrcany po celem obvode a nejede tam ani stejna mhd:o( No jo, holt se neda nic delat. zaridit se to musi.
diky 😉

stapet
20. led 2011

@hlavinka Není zač. 🙂 Mně to taky asi všude doveze manžel, ale taky se projede... 🙂 Bydlíme na kraji Prahy 6, on pracuje na Praze 6, sociálku má po cestě do práce. Ale zaměstnavatele mám na Praze 8 a SSSZ tím pádem taky, což už je trochu z ruky... Ale co se dá dělat. 🙂
Takže osobně jsem byla jen u Dr. pro žádost o PPM. A pak na sociálce pro ten fialový formulář (ale ten by taky určitě mohl vyzvednout manžel). Jen nevím, jestli by s mojí OP mohl zastavit to vyplácení rodičáku, to jsem tam byla osobně. Ale rovnou mi pak dali i formuláře na rodičák, abych tam za půl roku nemusela znovu. 🙂

pajushka
24. led 2011

Holky, nevím jestli jsem úplně ve správném tématu 😅 , ale doufám, že mi poradíte... Koukám, že se tu podobné věci řešili 😕
Teď koncem ledna nastupuji na MD, do práce budu zasílat ukončení prac.neschopnosti + formulář: Žádost o peněžitou pomoc v mateřství... Jak dlouho se PPM pobírá a kdy a kde se mám pak přihlásit o vyplácení rodičovského příspěvku a nahlásit tak délku čerpání (jestli na 2,3 nebo 4 roky)...???

Moc díky...

bufina
24. led 2011

@pajushka Rodičovský příspěvek ti pak bude vyplácet stejnej úřad, kde si budeš žádat o porodný, jestli teda na něho budeš mít nárok. Sem si tam vždy rovnou vzala formuláře na žádost a zvolení délky RP. Je to pod úřadem práce, sociální podpora. takže si taky zjisti kde to u vás máte... Jinak teda přesně nevím kolik je PPM týdnů, jestli 28? Po skončení PPM si můžeš vybrat dovolenou, jestli máš na nějakou nárok a pak ti poběží RP. Ale na vše se radši co nejdřív informuj na tom úřadě. Teď se toho mohlo hodně změnit od novýho roku.

xslim03
25. led 2011

ahoj, mám takový teoretický dotaz - když nastoupím 6 týdnů před termínem porodu na mateřskou a porodím napšíklad o 14 dní dříve, zkrátí se mi o tuto dobu mateřská tak, aby po porodu byla na mateřské oněch 22 týdnů, nebo pak budu po porodu na mateřské 24 týdnů, když před porodem jsem vyčerpala "jen" 4 týdny?

vojtisek2007
25. led 2011

@xslim03 mateřská trvá celkem 28týdnů, takže rozhodující je, kdy nastoupíš a od tý chvíle prostě 28týdnů, jestli potom porodíš až za těch 6týdnů, nebo dřív nehraje roli

xslim03
25. led 2011

@vojtisek2007 ok, díky

stapet
25. led 2011

@pajushka PPM se pobírá 28 týdnů. Až se bude blížit konec, půjdeš na úřad práce - sociální odbor (žádá se tam i o porodné, pokud máš nárok). Formuláře si můžeš vyzvednout i dřív. Vyplňuje se žádost o rodičovský příspěvěk a formulář, že jsi měla nárok na PPM - ten ti musí potvrdit na SSSZ (odkud ti bude chodit PPM). A pak ještě formulář o délce čerpání rodičovského příspěvku. Ten můžeš podat hned při žádosti o RP, pokud jsi rozhodnutá. O 2-letý musíš žádat do 22 týdnů věku dítěte (takže taky hned) a o 3-letý do 9 měsíců věku dítěte. 🙂

pajushka
25. led 2011

@stapet
@bufina
Díky moc, kočky 😉

elgreco
30. led 2011

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Na rodičovskou sem šla rovnou z VŠ, zvolila jsme si volbu na 3 roky a RD mi letos končí. Pokud navážu na druhou mateřskou, půjdu automaticky na 4 roky nebo si mohu opět zvolit variantu na 3 roky. Díky

mystique
30. led 2011

@elgreco pokud jsi předtím nebyla zaměstnaná a neplatila si za sebe pojištění, tak dostaneš automaticky 4 letou variantu. Musela by jsi jedině převést rodičák jakoby na manžela. Pokud on odvody platil. A on by zvolil 3 roky a pak by to zase převedl na tebe.

elgreco
30. led 2011

@mystique moc děkuju

gabinav
2. únor 2011

@mystique aha, takže to jde převést rodičák i na manžela a on zase převést nazpátek? A jak se to přesně dělá?

vrkocka
2. únor 2011

Ahoj holky,,,taky se chci zeptat,,mam holcicku 5.6.2011 ji budou 3 roky,ted cekame druhe ditko koncem srpna..Jsem stale zamestnanec,,takze mam u druheho volbu na jak dlouho to chci zase mit(ted mam 3letou variantu).diky

linh
2. únor 2011

Holky můžu se zeptat, jak se počítá mateřská? Teď jsem na nemocenské a je to 60 % platu z posledního zaměstnaní ... Začátkem května mám termín a zajímalo by mě, jak si mateřskou spočítám a kdy se na ni nastupuje??? Asi měsíc před porodem, je to tak ??? Děkuju Vám 🙂

gabinav
2. únor 2011

@vrkocka jééé, já mám taky holčičku a 5.6.2011 ji budou tři 🙂 , to je náhoda! 🙂 A čekáme taky, ale na začátek října a přesně teď studuju to co ty, myslela jsem, že bych přes léto šla nejradši na nemocenskou, abych malou nemusela nikam strkat po babičkách, jelikož školky jsou u nás přes léto zavřené a raději bych chtěla být s ní. A jestli jsi zaměstnanec, tak máš zase možnost vybrat si tříletou variantu, jelikož budeš mit zaměstnancem placené odvody na nemocenskou. Jenže já mám problém, že nevím, jak se na to bude tvářit šéf, protože ještě aniž by tušil, že jsem ted znova těhotná a sám se rozhoduje, jestli firmu zavře nebo ne, takže vůbec nevím co mě čeká. ☹

vrkocka
2. únor 2011

@gabinav o je super,,to je nahoda,,,no me rekly na sprave soc.zabezpeceni,ze bych musla jit po tom k 6.5.na nemocenskou,,abych mela penizky s prace...to mi vyjde tak na mesic,,protoze pak se nastupuje na 6-8tt na MD,,doufam,ze to tak bude,,bo ze 3800kc,bychom nevysli 😒

vojtisek2007
2. únor 2011

@linh mateřská je cca 70% platu, a nastupuje se na ní v rozmezí 6-8týdnů před porodem 🙂