Těhotná na RD. Mám pak nárok na PPM?

mamusa1611
30. pro 2010

Hezký večer, mám dvě otázky, trošku je rozvedu,snad mě pochopíte..🙂
1. Nyní pobírám rodičovsky příspěvek(4.letou variantu) pobírám ho od 24.10.2008, jsem těhotná, a v dubnu mám termín,chci se zeptat,zda mám nárok na mateřskou (PPM) když mi všude říkají, že na výpočet PPM musím mít příjem... Ten mám z nynějšího rodičáku..Sice to moc nechápu..odpovědi uředníku jsou jednou takové,jindy onaké..:(
2. Mohu si vybrat, jakou variantou chci čerpat po porodu rodičák?
Děkuji za odpovědi.. 🙂

j.a.n.i
30. pro 2010

@mamusa1611 Záleží jestli máš trvající pracovní poměr, tj. drží ti někde místo? Pokud ano, tak nárok na PPM a výměr rodičáku máš, pokud ne, tak nemáš a půjdeš hned od porodu na 4 letý rodičák.

radka35
30. pro 2010

já měla 3letou variantu rodičáku a s druhou holkou jsem normálně měla mateřskou počítanou podle stejných pravidel jako u první holky(jsou jen 15měsíců od sebe).Takže jsem rodičák musela zrušit,nastoupit na mateřskou a ted ˇse vracím na rodičák,ale zase na tříletý,protože na 2letý jsem neměla dostatečný příjem v práci e 4letý je na nic.Podle příjmu před první holkou se počítá vlastně vše.takže pokud jste měla mateřskou při prvním dítěti,tak máte nárok i tedˇ.A já si vybrat mohla jen ze 2variant rodičáku kvůli nízkým příjmům v práci.Ale to se taky dá obejít nahlášením tatínka na rodičák třeba jen na víkend.A pokud on má příjem čistý těcj 12tisíc,tak můžete mít i dvouletý rodičák,ale to už je moc papírování. 🙂

j.a.n.i
30. pro 2010

@radka35 Není pravda, že pokud byl nárok na mateřskou u prvního dítěte, že je automaticky i u druhého, nárok u druhého nemají například studentky co měli mateřskou od školy (to je zákonem již zrušeno), ti komu skončila během RD smlouva na dobu určitou a ti, kdo čerpali první mateřskou z ochranné doby.

mamusa1611
autor
30. pro 2010

no právě před 6.lety jsem brala mateřskou ze školy, a pak šla dokončit studium..a hned na to jsem v r.2008 nastoupila na rodičák s druhým. Jenže jsem se ptala, a řekli mi že musím mít příjem na to, abych ted dostala PPM (s třetím),že ho mám díky rodičáku a jinde zase,že se rodičák nepočítá jako příjem.. nikde mi místo nedrží, pokračuji dál v rodičáku... Tak právě že někde říkaj to a jinde ono.. Pak v tom nemějte zmatek.. :(

shaula
30. pro 2010

Podle mého názoru tedy nárok na PPM mít nebudeš a budeš pobírat rovnou RP - a tudíž automaticky ve 4leté variantě.
PPM se stanovuje z denního vyměřovacího základu - a ten se počítá z vyměřovacího základu pro pojistné. Z rodičáku žádné pojistné neodvádíš, proto se nemůže zahrnovat do vyměřovacího základu.
Nemám s tím sice osobní zkušenost, ale takhle tomu rozumím já - viz zákon o nemocenském pojištění.
Jiná situace je u žen, které šly na mateřskou ze zaměstnání a jejichž zaměstnanecký poměr dále trvá - tam se nárok na PPM posuzuje jako u prvního dítěte (pokud přecházejí plynule na druhou mateřskou).
Je ovšem víc než smutné, že ti ani úředníci nejsou schopní jednoznačně vysvětlit, jak to je...

j.a.n.i
30. pro 2010

@mamusa1611 Příjem je pro nárok na PPM irelevantní... podstatné je abys byla účastna nemocenského pojištění, což nejsi, tudíž nemáš na PPM nárok a rovnou od porodu budeš mít rodičák ve 4 leté variantě, jinou volit nemůžeš.

kikimaruska
30. pro 2010

Mě bylo řečeno, že Rodičovský příspěvek z hlediska zákona je sociální dávka a ne příjem...takže jak píší holky...Jako příjem by se mi započítával třeba pravidelný přivýdělek, který by mi mohl zaměstnavatel potvrdit (pokud si přivyděláváš na RD a dítko není v jeslích, ve školce-je to omezené dnama a hodinama).

mamusa1611
autor
30. pro 2010

aha tak dík za odpovědi... Jo jo, pravda, je to smutné, že ani uředník neví co a jak..a za to jsou placeni...za nic.. Ale to už je do jiné diskuze..🙂

mkacka
30. pro 2010

ahoj,
chci se přidat jedním dotazem - 17.12. jsem porodila dceru, předtím jsem byla vedena na ÚP, přítel je OSVČ. Já jsem tedy nárok na PPM neměla a datem porodu jsem na RD na 4roky. Jenom mě napadlo, jestli by nebylo možné, aby si přítel začal platit jako OSVČ nemocenské pojistné a jestli by nestačilo, aby to platit těch 180 dnů, poté nastoupil na rodičovskou on a zvolil si tříletou variantu, místo té mojí čtyřleté? Hrozím se, až mi bude rodičovská snížena po devíti měsících na tu směšnou částku ☹ Tak pořád přemýšlím, jestli bych s tím ještě něco nevymyslela ☹ Ale je to asi hloupost, že? Přítel by musel nastoupit na mateřskou, abych si mohla určit dobu rodičovský, že? a jelikož já nemám nárok na mateřskou, tak se to už změnit nedá...

j.a.n.i
30. pro 2010

@kikimaruska Pozor, ani pravidelný přivýdělek nemusí zajišťovat nárok na PPM - záleží na tom, zda se z toho příjmu platí sociální pojištění (u OSVČ i nemocenské), pokud se z daného příjmu sociální neplatí, tak pro nárok na PPM jako kdyby neexistoval. Příkladem je třeba pronájem - z hlediska zákona to příjem je, platí se z něj daně, ale protože se z něj neplatí sociální, tak pro potřeby PPM jako kdyby neexistoval.

j.a.n.i
30. pro 2010

@mkacka No, teoreticky by se s tím ještě něco dělat dalo, přítel by musel nastoupit na mateřskou a pak na rodičák, zvolit délku a pak to převést na tebe. Na mateřskou by mohl nastoupit až do těch 9 měsíců, ale jelikož z toho co píšeš, neplatil nemocenské pojištění, tak už to nestihne, protože pro nárok na mateřskou by musel být účasten nemocenského 270 dní.

luciakubista
5. led 2011

ahoj holky, potrebuji taky poradit 🙂 zajima mne,jestli mam narok na cerpani dovolene. byla jsem na materske a pote na rod. dovolene s prvni dcerou do 30.9.10 ( normalne mi mnela koncit 2.10.10) a od 1.10.10 jsem nastoupila na materskou s druhou dcerkou,ktera mi bude koncit nekdy v dubnu a pak si chci dat opet 2 letou variantu. U zamestnavatele mam HPP na dobu neurcitou. Moc dekuji za odpovedi

pastelka673
5. led 2011

Ahojky,potřebovala bych radu..od roku 2006 jsem byla na mateřské dovolené s první dcerkou,narodila se v termínu,kdy byla ještě " starᨠrodičovká bez možnosti výběru délky čerpání rodičovského příspěvku.,KDyž jí byli 3 roky,volala mi zaměstnavatelka,že má povinost držet mi místo pouze 3 roky a když zustanu doma déle,dá mi vypověd..tu jsem jí teda podepsala,protože jsem do práce ještě nemohla nastoupit.Měsíc na to jsem otěhotněla s mladší dcerkou.Jde mi o to,zda mám nárok na volbu rodičovké nebo jsem automaticky na 4 roky...zda neexistuje nějaká ochranná lhůta po výpovědi.Děkuji moc za pomoc..

kikimaruska
5. led 2011

@pastelka673 Podle mě, pokud jsi otěhotněla až po podepsání výpovědi, tak lhuta není a jsi tedy nezaměstnaná v době otěhotnění a nemáš nárok na volbu...tak bych to pochopila já...ale třeba holky poradí, jak na to...pokud to jde. Kdyby se prokázalo, žes otěhotněla ještě za dobu trvání zaměstnání, nějak zpětně by se to dalo udělat...nesměli by ti dát výpověď...podle mě a museli by to vzít zpět.

j.a.n.i
5. led 2011

@luciakubista Nárok máš, ale zcela upřímně se přiznám, že se mi nechce počítat na kolik dní... za rok 2010 spočítej pracovní dny a svátky 1.10. - 31.12. a pokud to bude alespoň 60, tak máš nárok na celou roční výměru s tím, že se bude krátit podle zameškaných dní - na to je třeba sečíst pracovní dny 1.1. - 30.9. a za prvních 100 se dovolená krátí o 1/12 a pak za každých dalších 21 o další 1/12. Za rok 2011 budeš mít nárok na celou dovolenou, za předpokladu, že ji budeš čerpat hned v návaznosti na MD, tedy někdy v tom dubnu.

pastelka673
5. led 2011

@kikimaruska děkuji,bohužel si to taky myslím,že to tak je..otěhotněla jsem až měsíc po podepsání výpovědi..to vím určitě.

j.a.n.i
5. led 2011

@pastelka673 Nerozumím termínu "podepsala výpověď" to je blbost, pokud ses nemohla vrátit do práce, tak předpokládám, že jste ukončili pracovní poměr dohodou a tudíž si otěhotněla až po ukončení pracovního poměru, takže na PPM nárok nemáš a hned od porodu budeš brát rodičák ve 4 leté variantě.

pastelka673
5. led 2011

@j.a.n.i Ano,myslela jsem to tak,že jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru.děkuju za odpověd.

luciakubista
6. led 2011

@j.a.n.i moc dekuji za odpoved. si mne moc potesila 😀

konsa
11. led 2011

Ahoj, poradíte někdo. V práci jsem nahlásila, že žádám o RD do 3 let věku dítěte. Na sociálce mám však 2-letou variantu peněz s tím, že třetí rok nebudu pobírat nic.
Pokud bych znovu otěhotněla a termín porodu byl mezi 2 a 3 rokem věku Terezky, mohla bych jít po skončení pobírání rodič. příspěvku na PN a pobírat nemocenskou až do nástupu na druhou mateřskou? Nebo to udělat nejde, protože v práci mám nahlášeny ty 3 roky? Nevíte někdo, jak tohle funguje?

kikimaruska
11. led 2011

@konsa nevím jak je to s těmi roky...ale já když odcházela na RD, nahlásila sem, že žádám poskytnutí RD maximálně do 3 let věku dítěte... Uvažovala jsem zprvu nad dvouletou variantou, nakonec vzala tříletou. Účetní mi řekla, at si napíšu tak jako tak touto větou- ....Maximálně do 3 let věku dítěte.... a že kdybych chtěla nastoupit dříve, tak se nic neděje, ale kdybych napsala do dvou let a šla pak na 3 roky, že by mohl být problém. Být tebou, zeptám se přímo u zaměstnavatele, ale pokud máš do 3 let napsáno, neměl by to být problém. Jiné to je, jak to bude s vyřizováním a kdo pak platí sociální a zdravotní pojištění atp...to ti holky znalejší určitě poradí..

liz1
11. led 2011

Ahoj,
já v tom mám zmatek.Myslela jsem,že mám tříletou variantu rodičáku,ale po 22 měsících mi rodičák strhli ze sedmi tisíc na 3800,- .Znamená to,že je to ta tříletá,nebo čtyřletá... 😒
Předem díky za rady..

kikimaruska
11. led 2011

@liz1 podle mě ta 4 letá. U tříleté bys dostávala stále 7600 Kč...do 3 let dítěte...

bertica.h
11. led 2011

dievčatá,neviete mi prosím poradit?
Práve mi volala sestra,že jej kamoška má 18mes.dcéru ako ja a že jej dnes prišiel oznam,že od buduceho mesiaca bude odstávat iba 3800kč RP:
až mi zle prišlo..ja som si začiatkom prosince zažiadala o 3ročné čerpanie RP..malá má 18mesiacov..mslela som,že nás sa zmena netýka..ukludnite ma niekto prosím.

Žijeme v Čr.díky.

kristiluky
11. led 2011

@bertica.h kamoška určite čerpá 4-ročný rodičák, ty nemaj boja

bertica.h
11. led 2011

to je hrozné..snad máš pravdu,normálne mi fakt zle ostalo..každá koruna je dobrá..každý by si myslel akí su lekári prachatí.ale aj na tomto to je vidiet..zajtra si tam zavolám..už mi to nikto neberie..dakujem pekne za dopoved 😉

bertica.h
11. led 2011

ešte ma napadlo že v tomto to asi nebude ,kedže sa može zažiadat až do 22mes.varianta RP..

kristiluky
11. led 2011

@bertica.h od nového roka sa može žiadat len do 10.mesiaca veku dietata tak to kamoška asi do konca minulého roku nežiadala alebo jednoducho nemala na 3ročný nárok, viem o čom hovorím, mne prišiel ten dopis včera 😢 🙄 takže viem ako ti muselo príst zle, mne je zle stále... 😝 ale ty bud v poho

j.a.n.i
11. led 2011

@liz1 Znamená to, že sis nepožádala o tříletou, takže máš 4 letou a už s tím nejde nic dělat ☹

bertica.h
12. led 2011

tak som si tam telefonovala,mám to ok..budem dostávat 7600kč do 3rokov dcéry.ale mi odľahlo.. 😉