Těhotná OSVČ na nemocenské, co pro mě bude výhodnější?

amalka89
2. črc 2014

ahoj holky, mam dotaz, jsem tehotna a doktor mi doporucil jit na neschopenku, podnikam, mam maly obchudek(ktery mi ale zrovna dvakrat nevynasi,spis doplacim, nez vydelavam) dobrovolnou nemocenskou sem si neplatila,takze sem se chtela zeptat co pro me bude nejvyhodnejsi, jestli pokud jako osvc nastoupim na nemocenskou bez toho dobrovolneho pojisteni, zda mi bude zastavena povinnost platit zalohy,pripadne kdyz zivnost pozastavim. nebo bude lepsi se nahlasit na úp? tam nějaký příspěvek dostanu? Nebo prostě budu odkázána být bez peněz? Na nějaké socialní dávky prý nemáme nárok, když manžel vydělá víc jak 15tisíc... děkuju všem za rady

lenkaef
3. črc 2014

@amalka89 jsem OSVČ a šla na nemocenskou,abych měla nějaký příjem.Musela jsem si tu dobrovolnou platit tři měsíce,abych měla nárok.A končila mi 6 týdnů po porodu.Tím pádem jsem byla finančně krytá a nemusela platit soc. ani zdrav. pojištění.Po neschopence mi naskočil rovnou rodičák.🙂 Zkus se na to zeptat na sociálce.Ono se to mohlo za ty tři roky nějak změnit.🙂

terulin
3. črc 2014

Když si teď začneš platit nejnižší možnou nemocenskou, tak za 3 měsíce můžeš normálně nastoupit na nemocenskou. Hlavní výhoda, je že rodičák si pak můžeš volit na nedostaneš rovnou tu 4letou 😀