Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

j.a.n.i
21. lis 2015

@abcd987 Akorát že jsi napsala pěknou blbost... mateřskou platí celou a vždy (krom speciálních případů typu armáda, policie atd.) OSSZ a nikoliv zaměstnavatel a hlavně na to dotaz nebyl, dotaz byl na to,zda vznikne na mateřskou nárok.

j.a.n.i
21. lis 2015

@alena159 Jo, nárok na mateřskou ti vyjde, protože budeš mít 180 dní ochranou lhůtu a v té na mateřskou stihneš nastoupit. A jinak pokud ti smlouvu neprodlouží, tak můžeš v tom mezidobí být na UP, odpracováno máš dost, takže budeš mít podporu počítanou z platu v tom posledním zaměstnání.

abcd987
21. lis 2015

@j.a.n.i :jsem na mateřské už rok a do doby, než mi vypršela smlouva jsem dostávala peníze od zaměstnavatele. Pak už ze sociálky. Tak teď už to nechápu vůbec. ☹

xpila
21. lis 2015

@abcd987 Na mateřské rok určitě nejsi, protože mateřská trvá max. 28 týdnů, případně 37 u vícerčat. A zaměstnavatel prostě v mateřskou neplatí.

abcd987
21. lis 2015

@xpila teď už se v tom ztrácím úplně. Malý se narodil 18.9.2014 do 30.12.2014 jsem měla smlouvu - do ledna 2015 mi chodili peníze od zaměstnavatele, poté už ze sociálky. 19.9.2017 se mám nahlásit na pracáku. Tak jako kdo mi potom platil ty 4 měsíce, když to teda zaměstnavatel není a má stejné číslo účtu?

xpila
21. lis 2015

@abcd987 To fakt ne, max. ti v lednu přišla proplacená dovolená.

abcd987
21. lis 2015

@xpila Tak už to chápu. Myslela jsem, že je to mateřská. Díky

alena159
22. lis 2015

@abcd987 jenže já jsem teprve na záčátku, jsem v 7 týdnu těhotenství a mám smlouvu jen do konce ledna, takže co stím ? mám to říct šéfovi který mě stejně na konci ledna smlouvu neprodlouží nebo mám jít na úřad práce rovnou? .. asi se taky zajdu poradit na úřad práce co mám dělat..

abcd987
22. lis 2015

@alena159 já bych počkala do toho ledna, co bude dál a zatím nic neříkala, jestli náhodou smlouvu neprodlouží a pokud ne tak pak ten úřad práce. A tam vám poradí co a jak.

alena159
22. lis 2015

@abcd987 děkuji za radu...

abcd987
22. lis 2015

@alena159 není zač 🙂 . Tam vám líp poradí. Budete dostávat 5 měsíců podporu a pak plynule přejdete na "mateřskou", takže nakonec s toho vyjdete ještě dobře. (myslím, tak že nezůstanete bez peněz).

nunous
11. pro 2015

krásný večer,chtela bych od vas radu, 31.12 mi konci pracovni smlouva ale zamestnavatel uz mi ji neprodlouzi... vcera jsem zjistila ze jsem tehotna a vubec nevim jak to je.mam narok na neschopenku? A muzu jit na neschopenku po ukonceni pracovniho pomeru ...budu jeste v ochrane lhute?
dekuji moc. 😉

jitavrtule
12. pro 2015

@nunous tohle je neustále pokládaný dotaz, začínám mít pocit, že se na někdo zeptá snad každý den -to jen obecný povzdech do davu..
Na neschopenku jít můžeš, pokud ti ji lékař z nějakého důvodu vystaví. Těhotenství automaticky nárok na neschopenku nezakládá, není to nemoc ani úraz. Po ukončení pracovního poměru bys musela nastoupit na neschopenku nejpozději do 7 dnů od ukončení, to ti ještě běží ochranná lhůta na nemocenské dávky. Pak už ti - coby nezaměstnané - nikdo neschopenku vystavovat nebude.
Jen počítej s tím, že ani to že budeš na neschopence po ukončení pracovního poměru ti nijak nepomůže, aby ti vznikl nárok na mateřskou, abys nebyla pak překvapená. Pro ten bys musela být v den nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, která je v tomhle případě 180 dní od konce pracovního poměru plus mít odpracováno za poslední 2 roky 270 dní.
Místo neschopenky, kde jsi omezená vycházkami máš ještě možnost se po ukončení smlouvy normálně přihlásit na pracák a brát podporu. Záleží jak daleko v těhotenství jsi, jak máš odpracováno a jak ti to bude vycházet s termínem porodu, podle toho bych se asi zařídila.

impipi
12. pro 2015

@laua u nas je v dobe tehotenstvi ochranna lhuta 180 dni, do te doby musis porodit! Ne otehotnet.

jitavrtule
12. pro 2015

@impipi do te doby musi nastoupit,ne porodit. Tj 8-6 tydnu pred porodem.

mishell56
12. pro 2015

Tak mě jí třeba neprodloužil a poslal mi vyjádření s výpovědí. Tak jsem pak brala přes něj jen nemocenskou

kasyma
12. pro 2015

Ahoj holky prosím o radu. Koncem listopadu jsem na testíku zjistila,že jsem zřejmě těhotná na kontrolu a potvrzení těhu jdu 16.12. smlouvu u zaměstnavatele mám do 31.1. 16 touhle dobou minulý rok už mi smlouvu dávali k podpisu. Teď zatím nic,ale myslím,že to přijde každým dnem. Dělám na poště takže tak trochu stres a nevyhnu se tahání někdy těžkých balíků. Můj dotaz zní podepsali byste novou smlouvu s vědomím,že jste těhotné a předem víte,že půjdete co nejdřív na nemocenskou? Nemohli by tu smlouvu pak nějak zneplatnit? A peněžně byla by to pro mě lepší varianta? Asi ano,že měla bych nárok na proplacení dovolené? Víte možná si řeknete,že chci být vůči svému zaměstnavateli ČP tak trochu "vyčůraná" ale ono to jinak nejde oni se k nám k zaměstnancům taky nechovají vzorově tak proč bych teď já tak trochu "nevypekla" s nima....děkuji všem kdo poradí 🙂

jitavrtule
12. pro 2015

@kasyma novou smlouvu bych klidne podepsala, ale co se nemocenske tyce, presne to co pises,je uplne spatny postup. Nemocenska ma smysl v pripade zdravotnich komplikaci, jsi omezena vychazkami a krati se ti penize. Nechapu proc se na ni tolik tehuli tak hrne. Pokud mas v praci tahat tezke baliky,pozadej po oznameni tehotenstvi zamestnavatele o prerazeni na pozici vhodnou pro tehotnou-tj bez tahani bremen. Sedet na prepazce bys asi zvladla,ne? Pokud te preradit nemuze (coz si ale nemyslim ze je pripad posty),pak je to jeho problem,ne tvuj-mas narok zustat doma za plny plat pro prekazky v praci ze strany zamestnavatele. Chce to vedet, v cem mas podporu legislativy a s primerenou asertivitou si stat za svym.
Jen me napada,jak je resene to prodlouzeni smlouvy-bezi ti znovu zkusebka?

kasyma
12. pro 2015

@jitavrtule nene zkušebka by mi znovu neběžela už 2x jsem měla smlouvu na rok a teď by to bylo po 3 nevím jestli můžou dát zas jen na rok nebo už musí dát na neurčito...jinak co se týče práce ta mě moc baví nejsem tip člověka,který by chtěl "zneužívat" nemocenskou to vůbec celou dobu od školy jsem byla zaměstnaná,marození minimální,pracák cca 1 měsíc po škole. Poštovní práce mě moc baví máme super kolektiv neměla bych důvod jít jen tak na mateřskou jen s tím přeřazením vím,že by s tím pošta neměla problém jenže mám práci v místě bydliště a někam dojíždět pardon,ale kvůli tomu jsem šla na poštu u nás a ne abych dojížděla, u přepážky bych jistě sedět dokázala,ale ono to není jen o tom sezení je to i o pořádném stresu,který zákazník nevidí tlak na plnění aliančních partnerů různé nesmyslné přehnané plnění měsíčních plánů....chci mít klidné těhotenství a ne se stresovat jestli když nezaložím nějaké to pojištění nebo účet popř. hypotéku mi budou strhávány peníze 😉

yari_s
16. pro 2015

Tak to tady pročítám, a koukám, co holek má stejnej problém jako já... Jak už jsem tu psala, taky mám smlouvu do 31.12.2015, porod v květnu a naštěstí se nejdu do těch 180 dní, takže nárok na PPM mám.. Ale zaměstnavatel se mnou chce ke 31. 12. rozvázat smlouvu, myslela jsem, že mně prostě jen "vyprší", ale když to s ním podepíšu, nemění se tím pro mě nic, že ne? Byla jsem se ptát na sociálce, ale slečna mě tam přišla taková zmatená.. tak se raději chci ujistit ještě tady ;) Teoreticky, v práci teda podepíšu to rozvázání prac. poměru ke 31.12.2015, zaměstnavatel za mě předá nějaký potřebný papíry OSSZ a budu dál vedená jen tam, tam budu každej měsíc nosit lístky na peníze (jsem v PN) a pak jim jen dám tu žádost o PPM (ale to až to bude aktuální, až třeba těch 8-6 týdnů před porodem)? Chápu to správně? Napadla mě i varianta, že bych si nechala od ledna ukončit neschopenku, a třeba se do porodu nahlásila na pracák, ať nejsem aspoň vázaná vycházkama, peníze mám stejně už mizerný..ale tím bych asi přišla o nárok na PPM, když bych před porodem už nebyla zaměstnaná, co? Fakt se omlouvám, že to tu zas vytahuju, ale já se prostě v takovýhlech věcech neorientuju... ☹

xpila
16. pro 2015

@yari_s On s tebou žádnou smlouvu rozvazovat nebude, protože ti prostě k 31. 12. 2015 skončí, takže nic nepodepisuj. Smlouva ti končí tak jako tak - ať jsi nebo nejsi na PN. Takže i kdybys PN ukončila, tak to nemá na nárok na PPM žádný vliv. Pokud zůstaneš na PN, tak dál budeš nosit lístky na peníze a pak mu jen předáš žádost o PPM, kterou ti dá doktor.

blahova_andrea
16. pro 2015

@yari_s nevím, proč by jsi měla cokoliv podepisovat. pokud máš smlouvu na dobu určitou, tak ti prostě vyprší a tím dne tvůj PP končí. hlášení na pracák podle mě nesouvisí s mateřskou. ať budeš na neschopence nebo na úp, tak už prostě zaměstnaná nejsi. důležité je, že máš odpracováno a vejdeš se do ochranné lhůty 😉

yari_s
16. pro 2015

@xpila Děkuju.. On mi jasně řekl, že smlouvu rozvážeme, ačkoliv taky nechápu proč.. není s ním bohužel rozumná řeč, nneí to nejideálnější zaměstnavatel, a vzhledem k tomu, že v tomhle "neumím chodit" tak se neumím hájit.. i proto jsem šla na PN, řekl mi narovinu že moje zaměstnání rizikový vůbec není, a jinou pozici mě nedá ptž to není potřeba, což když se dozvěděl můj gynekolog a okolí, všichni málem vyletěli z kůže.. dělala jsem v laboratoři, s čistýma chemikáliema a výparama co jsem neustále dýchala.. a tak.. prostě fakt nic zdravýho, natož pro těhotnou holku..nakonec jsem byla ráda, ptž se pak naskytly nějaký problémy a aspoň jsem se vyhnula zbytečnýmu stresu v práci..nicméně, teď když stejně v práci skončím, zvažuju jestli nejít na pracák. Jediný o co mi jde, je jestli bych měla nárok na PPM nebo ne.. Tak já se raději zajdu ještě optat na pracák a sociálku a nechám si to znova vysvětlit...

yari_s
16. pro 2015

@blahova_andrea Jj, děkuju.. Nevíte holky z hlavy, kolik je podpora v nezamestnanosti a kolik na neschopence? Vím, že se to počítá z platu na poslední rok,jen teď nevím,jak to je přesněji ;)

blahova_andrea
16. pro 2015

@yari_s pokud půjdeš na pracák, tak dostaneš podporu a nebudeš omezena vycházkama a ppm pak mít taky budeš

xpila
16. pro 2015

@yari_s Na to, že ti to tam vysvětlí, moc nespoléhej, není to tak úplně jejich práce.
Nicméně ať ukončíš PN a půjdeš na ÚP, nebo na PN zůstaneš, nemá na nárok na PPM vliv - budeš ji mít tak jako tak.
Stejně tak v práci nepodepisuj žádné rozvázání pracovního poměru - smlouvu máš sjednanou na dobu určitou a ta ti prostě skončí. Na tom není co řešit.

yari_s
16. pro 2015

Děkuju za vysvětlení! 😉

akyt
17. pro 2015

Ahoj, vím že se tu budu asi opakovat... Zjistila jsem, že jsem těhotná. Smlouvu mám do 31.3.2016 v té době budu tak cca 4-5 měsíc. Když mi neprodlouží smlouvu, musím se hlásit na pracáku a nebo kam si pro co mám zajít? Jsem z toho zmatená.

blahova_andrea
17. pro 2015

@akyt tak pokud by tě i s bříškem nepřijali do jiné práce a tady smlouvu neprodloužili, tak ti zbývá neschopenka nebo pracák. pracák je asi výhodnější 😅

xpila
17. pro 2015

@akyt Na pracáku se samozřejmě hlásit nemusíš, není to povinnost.