Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

blahova_andrea
17. pro 2015

@xpila no povinnost to není, ale pokud chce mít hrazené zdravotní pojištění a nemuset si ho platit sama, tak je to logické. proto to lidi berou za povinnost, protože jim to řeší to pojištění, aby neměli dluhy nebo nemuseli platit sami, když jsou bez příjmů

xpila
17. pro 2015

@blahova_andrea Mně to fakt vysvětlovat nemusíš 😉 A ono spíš většina ani netuší, že se na ÚP nemusí registrovat, všichni to právě berou jako povinnost.

blahova_andrea
17. pro 2015

@xpila já vím, že ty víš o čem mluvíš. ale lidi, kteří v tom nejsou kovaní jako ty, to většinou celé vidí úplně jinak 😅 jako já to úp beru taky v podstatě za povinnost, pokud zrovna nepracuji. prostě je to nejlepší řešení situace. lepší než se nenahlásit, protože to tedy není vymahatelná povinnost, ale pak dlužit na pojištění. takže pro běžného smrtelníka to prostě povinnost je, jinak ho čeká malér 😅 to, že má na výběr víc variant většinou neřeší, protože už nejsou tak výhodné 😅

akyt
17. pro 2015

Jaké další varianty? Já neschopenku nechci, protože bych měla omezené vycházky a to se mi zdá nefér. Vždyť jsem jen těhotná a ne nemocná.. Nechápu proč těhotenství berou jako nemoc...

veronika182
17. pro 2015

@akyt na neschopnece máš totiž být, jenom když máš v těhu zdravotní problém...nad vycházkama se nemůžeš rozčilovat 🙂 já na PN byla a měla jsem je od 13 do 19 hodin a vyhovovalo mi to..dopolko jsem stejně spala a vařila a večer už byla grogy. Nikdo na mě od začátku do konce těhu nebyl.

j.a.n.i
17. pro 2015

@akyt Ne, těhotenství není nemoc, tak nemáš co být na nemocenské, pokud nemáš žádný problém.

akyt
18. pro 2015

Takže po skončení pracovní smlouvy se mám přihlásit na pracák?

blahova_andrea
18. pro 2015

@akyt těhotenství není bráno jako nemoc, ale spousta žen si tím řeší různé situace 😉 na pracáku se hlásit samořezřejmě nemusíš, jak už tu padlo. taky nemusíš být hlášená nikde, nedostávat nikde nic a sama si chodit platit zdravotní pojištění 😉 proto většina žen volí ten pracák nebo nemocenskou. je za ně hrazeno dál pojištění a nemusí to řešit sami. já bych na tvém místě šla na ten pracák 😉 ale povinnost to není

akyt
18. pro 2015

Tak já děkuji za rady a vysvětlení. Půjdu na ten pracák, tam nejsem vazana žádnou dobou...

blahova_andrea
18. pro 2015

@akyt myslíš vycházkama? to ne.

akyt
18. pro 2015

Přesně tak, vychazkama... Máme pejska a tomu těžko vysvětlím, že teď na záchod jít nemůže, protoze nemám vycházky 😀 a navíc, rodiče mám daleko a než tam dojedu, tak to jsou 2 hodiny. Takže vyhrál pracák...

marla86
18. únor 2016

Dobrý den, ráda bych navázala na tuto diskuzi. Já ještě těhotná nejsem, ale těhotenství plánuju. Mám smlouvu na dobu určitou do 30.6. Vím jistě, že mi smlouvu plánují prodloužit, kdybych ale otěhotněla, tak mi ji určitě neprodlouží. Jsem ted zmatená, jak to bude s mateřskou? Vyčetla jsem, že existuje 180 denní ochranná lhůta. Chápu to správně, že kdybych teoreticky otěhotněla příští měsíc, smlouvu by mi neprodloužli, to už bych byla ve čtvrtém měsíci a od té doby bych na mateřskou odcházela dřív než za 180 dní, takže bych na mateřskou nárok měla? A naopak kdybych otěhotněla těsně před vypršením smlouvy, zaměstnavatel zjistil, že jsem těhotná, smlouvu neprodloužil, to už bych na mateřskouzřejmě nedosáhla? Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, pokud to někdo pochopí, moc předem děkuji za odpovědi ;)

blahova_andrea
18. únor 2016

@marla86 pochopila jsi to správně 😉

veronikarek
17. bře 2016

Dobrý den, chtěla bych se taky zeptat. smlouvu mám do konce června a rodit mam na konci srpna. Pochybuji ze mi to prodlouží a pracovala jsem u nich rok nez jsem sla na neschopenku. Budu mit narok na materskou? Nebo už jen na rodičovsky příspěvek? Budou to dva měsíce rozdíl. Pořád to nechápu. :D Děkuji za odpověĎ

impipi
17. bře 2016

Musíte se jako zaměstnaná podílet na nemocenském pojištění 270 dní před porodem, Takže pokud jste pracovala celý rok, měla by jste mít nárok na mateřskou.

akyt
18. bře 2016

Tak u mě to nakonec dopadlo úplně jinak. Od ledna jsem na rizikovém ☹ Teď 31.3. mi končí pracovní smlouva, ale nejdu na pracák, nýbrž pokračuji v PN. Termín porodu mám 25.8. Poradíte mi prosím, jak to tedy budu mít s mateřskou? Vůbec se v tom nevyznám... ☹ 😒

impipi
18. bře 2016

@akyt pokud nastoupíš na mateřskou do 180 dní od ukončení smlouvy, nárok na ni máš.. 😉

eri399
18. bře 2016

@akyt řekla bych že záleží na tom jestli jste před pn pracovala. Já to mám podobně. v prosinci jsem podepisovala novou smlouvu( jen se měnil majitel) před tím jsem pracovala cca 4 roky v kuse. na pn jsem nastoupila v unoru. a mateřská se mi bude počítat právě z těch dvou měsíců- prosinec , leden. protože se počítá jen poslední zaměstnání. Snad to píšu trochu srozumitelně :D

impipi
18. bře 2016

@eri399 myslíte výši mateřské?

eri399
18. bře 2016

@impipi ano

akyt
19. bře 2016

Myslím, že bych se do těch 180 dní měla vejít. Před PN jsem pracovala 8 let v kuse... Do posledního zaměstnání jsem nastoupila v září 2015. Takže na ni mít myslím budu.

vercach
6. črc 2016

Ahojky,chtěla bych se zeptat.Další miminko zatím jen plánujeme...
Kdybch se vešla do té odpracované doby a dosáhla nároku na mateřskou (žačla jsem pracovat v průběhu rodičáku na druhé dítě ale jen na ploviční ůvazek) jak by se mi počítala mateřská z polovičního úvazku?Průměr.plat mám 7 tisíc.
Předem moc děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
8. črc 2016

@vercach Ano, z toho polovicniho uvazku.

vercach
8. črc 2016

@j.a.n.i děkuji

dmklarka
8. črc 2016

Ahoj,mohl by mi prosím někdo poradit? Mám to trochu složitější..Od r.2013 až do 31.3 2015 jsem byla zaměstnaná.Od 1.4 2015 do 8.2 2016 jsem byla na ÚP.Teď od 1.3 2016 jsem zaměstnaná a mám smlouvu na dobu určitou do konce roku.Jsem těhotná.Mám nárok na mateřskou když jsem byla na ÚP ? Moc děkuju za odpověď. 🙂

j.a.n.i
8. črc 2016
niknika
26. črc 2016

Můžete mi, prosím, poradit? Od 1.8.2014 jsem zaměstaná, ale smlouva mi končí 31.7.2016 - nebudou mi jí prodlužovat. Od 1.3.2016 jsem na nemocenské. Termín porodu mám 7.10.2016. Chci se zeptat, mám nárok na mateřskou? Musím chodit na nějaké úřady a zařizovat si mateřskou nebo něco dalšího? Tohle řeším poprvé, tak si vubec nevím rady :(

lenoulinkaa
27. črc 2016

Nárok na mateřskou bude v ochranné lhůtě 180 dní. Lístky na peníze si můžeš posílat přes zaměstnavatele nebo sama dle domluvy na OSSZ. Konec neschopenky a žádost na PPM pošleš do práce kvůli příloze k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství. Na žádost si zvolis termín nástupu, který je 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu. V nemoci výhodnější šest před.

domca89
27. črc 2016

Vyhodit vás ze zákona nesmí, ale má právo na to, Vám po skončení smlouvu neprodloužit. A nárok na mateřskou je v zákonné lhůtě 180dní.
@niknika Nárok na mateřskou máte a zda ohledně mateřské musíte na úřad si musíte zjistit u zaměstnavatele, někteří to posílají automaticky, jiní Vám dají papíry a starejte se.

j.a.n.i
27. črc 2016

@domca89 Vyřízení mateřské je povinností zaměstnavatele...