Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

xpila
10. bře 2015

@ela48 A jakou jsi měla dohodu? DPP nebo DPČ? Jedině zavolat na sociálku, nicméně bys sama měla vědět, jak jsi pracovala a jestli jsi byla nemocensky pojištěna.
Pokud otec dítěte pracuje a splňuje podmínky pro PPM, tak si můžeš volit výši RP dle jeho příjmu.

ratatooy
10. bře 2015

@ela48 muže nastoupit na jeden den chlap na meteřskou a pak ji přepsat na sebe ale tobě zustane už částka z jeho vyplaty počítaná

xpila
10. bře 2015

@ratatooy Chlap nemusí dávno nikam nastupovat, stačí doložit papírově jeho příjem. Tohle platilo do roku 2015.

mkaty
10. bře 2015

rada bych se zeptala..kdyz budu mit vypocitany rodicak podle chlapa...tak ja budu muset jit na pracak? a ty tri roky byt na pracaku? kdyz papirove bude na rodicaku manzel a ne ja?

ratatooy
10. bře 2015

@mkaty jde o PPM ne rodičák ten mají všichni stejnej

ratatooy
10. bře 2015

@xpila ted nevim jestli myslme teda to stejný?ty asi rodičovskou?já mateřskou

jolima
10. bře 2015

Ja mela smlouvu na dobu urcitou do ledna 2014. Jenze v te dobe jsem uz byla pomalu v 5. mesici... Kdyby byla moje zamestnavatelka slusny clovek, tak bych ji to oznamila driv, protoze bych vedela, ze me v praci necha, resp. prodlouzi smlouvu az do nastupu na materskou. Ja to ale zatajila (chlupate vesty a svetry to jistily), smlouvu mi prodlouzila na neurcito a ja ji pak za 3 tydny oznamila, ze jsem tehotna. Pokud orehotnis pred koncem smlouvy na dobu urcitou, nejsi zakonem nijak chranena. Zamestnavatel ti smlouvu prodlouzit nemusi. Pak uz zalezi, jak dlouho jsi byla predtim zamestnana a platila si nemocenske pojisteni, abys mohla mit penezitou pomoc v materstvi. V pripade nesplneni podminek bys brala rovnou rodicak.

xpila
10. bře 2015

@ratatooy Já myslím rodičovskou. Mateřská opravdu přepsat nejde, ta musí být psaná na toho, kdo má na ni nárok.

@mkaty Papírově budeš na rodičáku stále ty, jen pomocí jeho příjmu si budeš moct volit výši.

mkaty
10. bře 2015

@xpila diky moc...bala jsem se ze budu muset byt tri roky na pracaku

ratatooy
11. bře 2015

@xpila aha ale dřív právě šla,šlo o toho prvního půl roku kdy se mohlo ze státu vytřískat víc peněz ale tam musel tatink oprvdu nastoupit na md,maminka na up a pak se to přepsalo,jinak u toho rodičáku moc nevidím smysl jedině ten že by maminka nedostala ani rd

xpila
11. bře 2015

@ratatooy Tohle nešlo nikdy. Pokud by byl chlap papírově na MD, cože samozřejmě jde (a nejen papírově), tak by nemohl pracovat na tu samou smlouvu, protože mateřská opravdu nejde přepsat na někoho jiného.
U RP to samozřejmě smysl má ten, že pokud je matka např. nezaměstnaná, tak by automaticky dostala RP na 4 roky. Kdežto pokud chlap splňuje podmínky, tak si může volit výši. A na RP má nárok každý (RD je samozřejmě něco jiného).

veravera111
12. bře 2015

Ahoj, ja resim zapeklity problem. Mela jsem smluovu na dobu urcitou do konce Ledna 2015, hrubou mzdu jsem mela necelych 12 000. Nekdy v tom lednu jsem otehotnela a ted resim, co mam delat. Muzu pracovat jako OSVC s hrubym platem 25 000, ale take treba muzu jit na pracak. Je v tom rozdil nebo je neco vyhodnejsiho? Je mi jasne, ze nejlepsi by bylo, kdyby mne nekdo zamestnal, ale to mi asi ted uz nehrozi. Nebo mam jit na rizikove? Do toho se pak bude pocitat tech 180 dni?

j.a.n.i
12. bře 2015

@veravera111 Nepíšeš tedy přesné datumy, ale obávám se, že si v situaci, kdy máš smůlu a nárok na mateřskou mít nebudeš... protože ochranná lhůta od skončení pracovního poměru ti už nevyjde a naopak 180 dní placeného nemocenského už tím, že je březen asi nestihneš ☹ Čímž tedy neříkám, že bych jako OSVČ nešla, když máš tu možnost, lepší než sedět na UP. A na rizikové jít nemůžeš, neuniká ti žádný plat, takže nemáš na neschopenku nárok.

sasanka033
12. bře 2015

@xpila
@j.a.n.i
ahoj holky, prosim o radu - jak, resp. z ceho se pocita PPM, kdyz budu celou dobu do nastupu na MD na nemocenske? diky🙂

j.a.n.i
12. bře 2015

@sasanka033 Z platu před tou nemocenskou.

sasanka033
12. bře 2015

@j.a.n.i super,dekuju.zamestnana jsem od listopadu,predtim vedena na UP od cervence,od zari narok na podporu.ta se do toho prumeru take zapocitava?

j.a.n.i
13. bře 2015

@sasanka033 Ne, pouze plat z toho zaměstnání, pokud to tedy chápu správně a jsi už těhotná.

olgaf
20. bře 2015

Ahojky,chtěla bych Vás poprosit o radu,8 let jsem podnikala a platila jsem si jen povinné sociální a zdravotní,vypočítané podle přiznání daní.1.10.2014 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou do 31.3.2015.V lednu jsem zjistila,že jsem nečekaně otěhotněla a 16.1. jsem nastoupila na rizikové těhotenství,mám cukrovku 1.tipu a věk.Teď mi končí smlouva a já pořádně nevím co dál,jak dlouho marodit,komu dávat lístek na peníze,budu mít nárok na příspěvek v mateřství nebo budu muset nastoupit hned na mateřskou dovolenou?Prostě nevím ☹ Děkuji za pomoc 🙂

tria002
21. bře 2015

Hele, ja se ptala vsude mozne a kazdy rikal.neco jineho. Nakonec jsem posilala meil na ossz. Bylo mi receno, ze pro me bude nejlepsi byt na nemocenske do konce sestnedeli. Ale ja.nepodnikala, predtim. A nemela jsem, diky malo odpracovanym dnum, narok na materskou. Sla jsem rovnou na rodicak.
Nez tady spekulovat, mas fakt jistejsi si tam zajet nebo napsat. Tel.nedoporucuji..

olgaf
22. bře 2015

@tria002 Děkuji za radu,měla jsem v plánu se tam ve středu zastavit,akorát jsem na ně chtěla být připravená.Mám s nima špatné zkušenosti,u nás mají výhody jen cikáni.Moc děkuji 😀

tria002
22. bře 2015

No, to maji.. Vsude rikaji nco jineho.. I pisou.. Ja nakonec jezdila, jak debil, tam a zpatky..
Vim,ze jsem ti.moc dobrou radu nedala..

laskypa
22. bře 2015

Ahoj holky..všichni tu řešíme stejný problém. Jsem zdravotní sestra v lázních. smlouvu mám do konce dubna 2015 a jsem těhotná cca 5+5 momentálně. Zaměstnavateli nebudu nic říkat o svém stavu- mohlo by se stát že mi ji neprodlouží (ikdyž těžko se k nám shání sestra)...oznámím jim to až po podpisu nové smlouvy. Tak snad. 🙂))

ehh
31. bře 2015

Ahoj, taky bych ráda radu.
Od října jsem na neschopence, rodit mam koncem července a pracovni smlouvu mam do konce srpna.. Na co mám nárok a na co ne.. Skonci mi smlouva a nebo musí 3roky na me počkat..

xpila
31. bře 2015

@ehh Smlouva skončí, tady není žádný důvod, aby na něco čekali.

prvka
16. dub 2015

Ahoj holky, řeším momentálně to samé. Jsem 10.tt a smlouva na dobu určitou mi končí 30.6.2015. Předpokládám, že smlouvu mi zaměstnavatel neprodlouží, řeším tedy dilema, jestli nastoupit v červnu na nemocenskou nebo v červenci na pracák. Co je výhodnější?

diamanta
16. dub 2015

Při smlouvě na dobu určitou to končí podle smlouvy. Jen kvůli těhotenství nejste nijak chráněna proti "propuštění", ale ono se nejedná o propuštění, prostě vyprší smlouva, tečka. Ale existuje určitá ochranná lhůta, která se ovšem týká spíš toho, jestli budete mít nárok na dávky podpory v mateřství nebo ne. Krom toho, že musíte mít za poslední dobu (nevím kolik) odpracováno nějaký počet dní (nevím jaký), tak je potřeba aby termín odchodu na MD nastal do 180 dní po ukončení pracovního poměru, tedy baj voko 6 měsíců maximálka do odchodu na MD ode dne skončení práce. Jde tam kolikrát i o dny. Pokud máte plánovaný nástup na MD do 6ti měsíců po odchodu z práce, tak bych raději šla na neschopenku po skončení práce, protože bych se bála, že návštěva pracáku jakožto nezaměstnaná může tuto ochrannou lhůtu nějak přerušit. Ale neplašte, nejdřív si to spočítejte, myslím, že to vyjde, a do té doby čas na promyšlení dalšího kroku.

ratatooy
16. dub 2015

@diamanta odpracováno musí být 270dnů

ratatooy
16. dub 2015

@prvka na nemocenskou,to by ti mohlo vyjít že konec smlouvy bude 180dní před termínem nastupu na MD takže by jsi pak měla i mateřskou počítanou z práce

prvka
16. dub 2015

@diamanta
@ratatooy
Děkuju Vám, mně to vychází v pohodě do těch 270 dní, budu bez práce cca 3 měsíce a pak nástup na mateřskou, odpracováno 270 dní mám taky. Jde mi spíš o to, jestli je pro mě lepší být na pracáku nebo na nemocenské. Nějak se nemůžu dopátrat pro a proti.

ratatooy
16. dub 2015

@prvka tak na pracáku dostaneš 60%platu první měsíc pak 50% a nakonec 40% nemocenskou máš 70%hrubeho platu myslím na nemocenské budeš mít zas vycházky na pracáku máš volno celý den