Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

konik_mischel
29. črc 2016

@luj89 promiňte, to, že ten dodatek je opravdu blaf ano, ten zbytek patřil dotyčné , co to podepsala nebo se tím nechala zastrašit

cukricek123
29. črc 2016

Já jsem to udělala "vychcaně". Smlouva mi končila na konci července, a zatím jsem nic neříkala šéfové. Teď už mám dodatek na další rok, a o těhu jí řeknu za pár týdnů.

pakra
29. črc 2016

Tak k tomu dodatku, nejsem právě tak hloupá, jako ostatní, kteří se nechali vyhodit. Prvně sem se slušně domlouvala s nimi, oni mi to taky sdělovali slušně, ale nejsem debil, abych to nepochopila, jak to bylo myšleno. Takže místo dohadů s nimi jsem právě kontaktovala inspektorát práce, a světe div se, opravdu to tak můžou udělat, kvůli tomu dodatku.

motylcice29
29. črc 2016

@pakra a jaký dodatek?

hutter
29. črc 2016

Děškuji za odpvědi, ale moc platné mi nejsou. Navíc nenechám se tu nazývat bůh ví čím, když neznáte mou situaci. Urážky typu, že jsem vyžírka - ok, mezi ovce fakt nechci, to raději ruším registraci 😀 a vy si klidně jeďtě čistou a makejte až do skonání, jen aby na Vás ostatní náhodou neplatili. Pokud Vám toto přijde fér, ok, Váš názor. Já si tenhle stát v klidu podojím na maximum, jelikož mám odvedené daně v takové výši, jaké by jste ani za dva životy Vy neodvedla, milá paní j.a.n.i. a luj.89... Díky za reakce, sbohem 🙂

pakra
29. črc 2016

@motylcice29 k pracovní smlouvě. Jinak ono je to uplně jednoduché, nepodepíšete, nedostanete práci, dostane jí ten kdo podepíše.

luj89
29. črc 2016

@hutter Vy víte, kolik my dvě odvádíme na daních? :D Já osobně mám podprůměrný plat, ale nikdy bych se nesnížila k tomu ,,podojit stát na maximum". Je mi prostě líto, když některý těhule si kvůli nevolnostem berou dovolený a jiný seděj jen tak doma.
Tím končím tuhle ,,diskusi".

motylcice29
29. črc 2016

@pakra spis by me zajímalo ohledně ceho byl ten dodatek... 🙂

pakra
29. črc 2016

Že když "nemají" vhodnou práci mohou propustit, a tím vyřeší jakýkoli opravdový důvod.

j.a.n.i
29. črc 2016

@pakra Což je u klasickeho pracocniho pomeru protipravni a tedy neplatne, takze mohou akorat tak prd.

j.a.n.i
29. črc 2016

@hutter Jeste tu o cervene karkulce...

pakra
29. črc 2016

@j.a.n.i nevím co myslíte pod tím klasickým (u mě se jedná o prac.agenturu), já si to taky myslela, že je to protiprávní, nic méně, inspektorát práce mě vyvedl z omylu. A vzhledem k tomu, že už sem jeden soud zaplatila a vyhrála, proti zaměstnavateli a nakonec z toho měla jen placení, tak se v tom víc angažovat a znepříjemňovat si těhotenství nechci.

j.a.n.i
29. črc 2016

@pakra Myslela jsem pracovní poměr, nikoliv agenturu práce.

motylcice29
30. črc 2016

@pakra aha, takže vám ukončili dočasně přidělení, ale to je pak úplně něco jiného. Při nastupu přes agenturu vždy podepisujte písemný pokyn, kde jste informována o možnostech ukončení.

vierkabrno
17. led 2017

Ahoj, prosím o radu, jestli těhotenství hlásit. Mám smlouvu na dobu určitou do začátku dubna. V té době budu teprve v 16tém týdnu. Máme v práci dobré vztahy a ráda bych jim to oznámila, ale nechci riskovat neprodloužení smlouvy. Pochopila jsem ale, že pokud bych nastopila na mateřskou do 180 dní od ukončení smlouvy, nárok na mateřskou stejně mít budu. Riskuju tedy něco? Není vlastně větší riziko to neříct do podpisu nové smlouvy a tím riskovat pokažení vztahů? Díky za názory!

impipi
17. led 2017

Ahoj.. A myslíš, že to na tobě nebude už vidět? Každopádně nic říkat nemusíš, je to tvoje právo. Záleží opravdu na Tobě, jak to cítíš s tím pokažení vztahů. Každopádně ti žádné dobré vztahy práci nezajistí nebo nevrátí. Jinak jsi to pochopila správně, že pokud nastoupíš matěřskou (PPM) do 180 dní od ukončení pracovního poměru, máš na ní nárok.

ywushka
16. únor 2017

Holky potrebuju poradit. Jsem v pracovní neschopnosti,100% mi ukončí 11.5 smlouva. Neschopenka mi potrvá i přes to dal. Kdy se mi začne počítat ochranná lhůta,tuším je to 270dnu (možná min)-tohle nevím přesně,už se skončením smlouvy nebo v po skončení neschopenky. Ptám se,ze se snažíme o miminko...

ywushka
16. únor 2017

Aha,tak je ta doba 180 dni. Ale ta plyne od kdy???

zaneta238
16. únor 2017

@ywushka Myslím,že od ukončení smlouvy.Ale jistá si též nejsem.

ywushka
16. únor 2017

@zaneta238 děkuji,to si nejsem jistá prave ani já.

xpila
16. únor 2017

@ywushka Je to od ukončení pracovní poměru a je to max. 180 dní, nicméně zároveň max. tolik, kolik dní trval pracovní poměr. Takže kdyby trval jen třeba 2 měsíce, tak je ochranná lhůta jen dva měsíce.

ywushka
16. únor 2017

@xpila dobře a jen pro vysvětlení,v této ochranné lhůtě musím byt už těhotná??? A nebo už musím nastupovat na mateřskou??

ywushka
16. únor 2017

@xpila jinak v květnu to budou dva roky co jsem ve firmě

xpila
16. únor 2017

@ywushka V ochranné lhůtě musíš stihnout nastoupit na mateřskou.

ywushka
17. únor 2017

@xpila děkuji moc za odpověď.

lienkasabo
10. dub 2017

A jak je to s nastupem na materskou dovolenou s druhym ditetem? Budu po dvou letech na RD nastupovat do prace na dobu urcitou, pokud bych chtela druhe dite do roka a vyuzit te ochranne doby 180dni, splnila bych i tu podminku odpracovanych 270 dni za 2 roky(pocita se i RD, kdyz za me zdravotni pojisteni plati)? Dekuji za radu.

impipi
10. dub 2017

RD se nepočítá, pokud nejsi zaměstnaná.. 270 dní musíš být v práci. Pokud skončíš po těch 270 dnech, máš ochranou lhůtu 180 dní, kdy musíš nastoupit na mateřskou..

anetagsxr
18. dub 2017

Ahoj právě jsem zjistila, že jsem těhotná (7.týden) a mám smlouvu na dobu určitou do 19.9.2017. Rodit bych měla okolo 14.12.2017 Co to pro mně znamená? Mám nárok na mateřskou i rodičovskou? Nepřetržitě pracuji od roku 2008 akorát minulý rok jsem změnila zaměstnání a dostala smlouvu na rok, ale vždy mi práce navazovala, nikdy na pracáku. Děkuji za odpovědi, nějak se v tom ztrácím...

andelka
18. dub 2017

@anetagsxr pokud nastoupis na md do 180 dní od konce smlouvy tak nárok bys měla mít.

absintka19
18. dub 2017

Narok na MD-ofiko zdroj, precti si 🙂
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...