Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

xpila
16. dub 2015

@ratatooy Nemocenská je 54 % a nehledě na to, kdyby na nemocenskou nastoupila až po skončení zaměstnání, tak prvních 14 dní nemá ani korunu.

@diamanta Tak tohle je super odpověď, "nevím kolik", "nevím jaký". A pracák opravdu na přerušení ochranné lhůty nemá vliv.

prvka
16. dub 2015

@ratatooy Děkuju ale na úp je to, koukám, jinak: "Během prvních dvou měsíců vám bude úřad práce vyplácet šedesát pět procent průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce budete dostávat padesát procent z téhož." Takže ať počítám, jak počítám, bude pro mě finančně výhodnější jít na pracák... Pokud to tedy nějak neovlivní mou mateřskou a rodičák..?

ratatooy
16. dub 2015

@prvka no ale nemocenská se počítá z hrubého vydělku takže na nemocenské co vím holky dostali víc,jinak pracák by asi ovlivnit MD a RD neměl,počítá se odpracovanost dva roky zpětně

prvka
17. dub 2015

@ratatooy Já jsem na to trdlo, ale zkoušela jsem to dát do kalkulačky na netu a vychází mi líp ta podpora. Ono hodně záleží na tom, na jak dlouhou dobu to je a jelikož mně se jedná "pouze" o tři měsíce, neklesne mi o moc podpora v nezaměstnanosti. Děkuju moc za rady 🙂

ratatooy
17. dub 2015

@prvka no tak je to možny že ty 3 měsice ti to vyjde líp tam,a zase máš vyhodu že nemusiš byt zavřená doma

ladulaa
22. dub 2015

Chtěla jsem se zeptat smlouva mi konci koncem dubna už skoro měsíc jsem na neschopence. Na mateřskou mám jít v pulce července az začátek srpna. Budu v te ochranné lhůtě nebo mám jít na pracak? Děkuji 🙂

sabine_
27. dub 2015

Ahoj 🙂 měla bych dotaz. Mám smlouvu na dobu určitou od října do konce června, v březnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Budu mít odpracováno cca 263 dní, ale za poslední 2 roky jsem úspěšně ukončila studium. prodlouží mi smlouvu? Budu ít nárok na PPM? Děkuji.

anetpierowska
27. dub 2015

To jsem resila take. Odprcovala jsem necelych 9mesicu a smlouva konci v srpnu. Volala jsem si na socialku a rikali,ze se do nemocenskeho pojisteni pocita i doba na nemocenske(ale musi mi platit jeste smlouva) + doba co jsem byla v praci. Tudiz se do toho vejdu. A mam narok na materskou, ktera se pocita z hrube mzdy 70%.

mariii
27. dub 2015

@sabine_ Jestli ti prodlouží smlouvu, vědí jenom oni, není to jejich povinnost. Díky tomu studiu budeš mít nárok na mateřskou.

kacka077
28. dub 2015

Ahoj holky,,
Mám takový problém zjistila jsem že jsem těhotná a smlouva mi končí 30.4.2015 tak jsem nastoupila na marodní,,bude mi platit dokavat to ja neskončím nebo mi to zaměstnavatel ukončí toho 30.4.2015??? Mám odpracované 2 roky v kuse tak budu v té ochrané lhůtě když jsem zjistila že jsem těhotná 22.4.2015 a dne 28,4.2015 jsem nastopila marodní,,

andreacl
30. dub 2015

Ahoj,
přečetla jsem si všechny příspěvky, ale raději se ještě zeptám, protože se v tom množství informací trochu ztrácím :-/ Otěhotněla jsem na konci března. Termín mám v prosinci. Smlouvu na dobu určitou končící k 7. lednu 2016. Mám právo na mateřskou hrazenou zaměstnavatelem? A v mém případě mám i právo na to určit si, na kolik let na mateřské dovolené budu?
Předem moc děkuju za odpovědi, Andrea

maggie4
30. dub 2015

@andreacl Ahoj, nárok na mateřskou mít určitě budeš, budeš na ni nastupovat v době, kdy ještě budeš v pracovním poměru. To, že ti smlouva v lednu končí, znamená jen to, že po rodičovské dovolené budeš muset hledat novou práci. Kolik let budeš na rodičovské, si můžeš určit podle výše platu. Nevím přesně jak to je, ale 2-letou si můžou vybrat jen maminky s platem nad určitou výši, jinak můžeš vybírat na 3 nebo 4 roky a taky si to můžeš v průběhu měnit a jen se ti změní výše té peněžité pomoci. Každopádně všichni dostanou za celou tu dobu stejnou celkovou částku.

dc2015
10. kvě 2015

Holky, prosím o radu.

Do práce jsem nastoupila 1. září. Smlouva mi končí 30. června. Budu mít tedy odpracovaných 270 dní. Termín porodu mám 3. 12. Nárok na mateřskou bych tedy mít měla. Co ale v tom mezidobí? Budu mít nárok na nemocenskou? Nebo budu prostě jen nezaměstnaná? Smlouvu mi neprodlouží...

Díky moc za rady!

evulina77
10. kvě 2015

pokud na mateřskou nastoupíš do 180 dní máš nárok na mateřskou. Domluvila bych se s doktorem na neschopence, snad ti výjde vstříct. Navíc 8. října můžeš nastoupit na mateřskou, jde vlastně o tři měsíce s kousek, který by se řešil tou neschopenkou. Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. S některýma doktorama se dá jednat narovinu, u některých ne, na to si dej pozor 🙂

elisabeth1216
20. kvě 2015

Ahoj holky, mám taky podobny problém jako vy, asi před 3 dny jsem zjistila, že jsem těhotná.
Takže jsem úplně na začátku.Smlouva mi končí 30.5.2015.Problém je, že manžel dostal práci v Německ, tatze jsem sama chtěla pracovní poměr ukončit s tím ze se budeme stehovat do západních Čech.Teď moc nevím co dal, jestli počkat abych byla aspoň v druhém měsici a pak dat výpověď abych se vesla do ochrané lhůty 180 dni, nebo jít pak na neschopenku, s tím ze mam teda práci, která náročná není, takže ani nevím jestli by mi ji dali anebo odejít a najít si něco jiného s tom ze bych odešla ve zkušebnI době na neneschopenku. Nemáte někdo podobnou zkušenos??

karlajasmine
29. kvě 2015

@elisabeth1216 Jestli ti smlouva konci zitra, tak moc nerozumim otazce?. to ti proste skonci smlouva zitra a s tim nic moc nenadelas?

sisstin
29. kvě 2015

@dc2015 musi to Dr dat neschopenku, jinak musis na UP 😉

shine2015
29. kvě 2015

@elisabeth1216 pokud ti neprodlouží na smlouvu určitou, ale i tak šla bych stejne na pn.....

gitule123
15. čer 2015

Holky jak to je se vtom úplně strácím ale myslím si že nárok na mateřskou mít určitě nebudu.
Do práce jsem nastoupila 3listopadu 2014 a smlouva mi končí 30.6.2015.Jelikož mi bylo jasné že mi smlouvu neprodlouží tak jsem od 28.4.2015 na neschopence.Dnes mi došel dopis s výpovědí k 30.6.2015.Můj dotaz zní co si mám všechno zařídit máte tady některá stím zkušenosti?Děkuji

pesilka
16. čer 2015

Ahoj holky já tomu teda úplně přestávám rozumět. :D takže se zeptám asi už po tisícáté. Za 1) tech 270 odpracocanych dni kusi byt v kuse? A je to za posledni rok nebo 2?
Za 2) planujeme s pritelem miminko nastoupila jsem v 3.6.2015 do prace a mam ji na dobu urcitou do 31.12.2015. Predtim jsem byla na UP (duben kveten) a predtim nejake brigady (nikdy nad 10000) od lonskeho cervence do letosniho ledna klasicky na Hpp.
Tudiz se ptam kdy by bylo nejlepsi otehotnet(vim ze se to neda naplanovat ale plus minus) a budu mit narok na ppm a rd? Dekuji vam moc 🙂

seshira
16. čer 2015

@gitule123 nečetla jsem všechny příspěvky. Kdy máš TP?

gitule123
16. čer 2015

@seshira 28října

xpila
16. čer 2015

@gitule123 To ti nepřišla výpověď, ale jen info o ukončení pracovního poměru, protože jsi ho měla na dobu určitou (ale divím se, že ti něco poslali, málokterý zaměstnavatel něco posílá).
Před touhle prací jsi dělala co? To je zásadní. Pokud nic/studovala jsi/byla na ÚP a nikdy předtím nepracovala, tak na PPM nárok nemáš.

@pesilka 1) 270 dní v kuse být nemusí, počítá se to, co spadá do 2 let před nástupem na MD (tzn. 8-6 týdnů před TP).
2) Ohledně nároku na PPM by hodně záleželo, kdy bys měla TP, takže se nedá přesně odpovědět. Nicméně obecně: abys měla nárok na PPM, musela bys na MD nastupovat nejpozději cca říjen/listopad (neuvádíš přesná data, proto píšu cca). Kdy bys musela otěhotnět si už snad spočítáš.

pesilka
16. čer 2015

@xpila ted ti asi trosku nerozumim. :D uz jsme z toho vseho zmatena nekdo rika ze se bere jen posledni rok nekdo ze 2. Teprve mimco planujem talze spis zjistuju kdy se muzeme zacit snazit abyvh nepfisla o ppm a rd.

xpila
16. čer 2015

@pesilka Čemu nerozumíš? Berou se poslední dva roky před nástupem na mateřskou. A na mateřskou se nastupuje 8-6 týdnů před termínem porodu.
Jinak koukám, že píšu pěkný kraviny 😀 Žádný říjen/listopad, přehlídla jsem, že ti skončí 31.12.2015 smlouva. Takže abys měla nárok na mateřskou, musela bys ještě k tomu všemu stihnout nastoupit v ochranné lhůtě (pokud by sis pak nenašla jinou práci) a ta je v tvém případě maximum, takže 180 dní. Takže bys na mateřskou musela nastoupit nejpozději cca koncem června, abys na ni měla nárok. Na RD ty nebudeš, když bys už nebyla zaměstnaná, pouze budeš pobírat rodičovský příspěvek. A o ten přijít nemůžeš, na ten má nárok úplně každý.
Jinak otěhotnět můžeš už teď, abys měla nárok na PPM.

pesilka
16. čer 2015

No na jinych forech mi bylo receno ze narok na ppm se bere pouze posledni rok behem ktereho musim mit odpracovano 270 dni. Proto se ptam. A Rda to je tech 220 000 rozdelenych dle 2-4 roky ze? A kdyz mi konci ta smlouva v prosinci a my bysme otehotneli treba az v prosinci to asi budu muset jeste do nejake prace ne?

pesilka
16. čer 2015

@xpila nezlob se jestli jsem min chapava nebo te obtezuju

xpila
16. čer 2015

@pesilka Tak nečti jiná fóra a podívej se přímo na ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk.... Je to opravdu 2 roky.
Ano, rodičovský příspěvek (ne RD, to je rodičovská dovolená) je 220 tisíc a volíš si jeho výše podle počtu měsíců jeho pobírání. Maximální měsíční částka je ale 11500 Kč, nicméně k tomu musí být i dostatečný příjem. Tzn. ne každý na tuhle částku dosáhne.
Když ti končí smlouva v prosinci tak nestačí otěhotnět v prosinci, resp. stačí, ale neměla bys nárok na mateřskou, protože by ses nevešla do ochranné lhůty. Abys na ni měla nárok, musela bys nastoupit do jiné práce.

pesilka
16. čer 2015

Dekuji! 🙂 @xpila

kasyma
4. črc 2015

Holky mám dotaz v těhdle věcech se moc neorientuji 😉 jsem těhotná s tím,že předpok.termín porodu je 26.2. 16 smlouvu mám na dobu určitou do 31.1. 16 vím,že mi ji určitě neprodouží až oznámím,že jsem těhu (je to čerstvé),ale jde mi o to zda budu mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele? Když nastoupím těch 6-8 týdnů před porodem to by mělo vycházet ne? A jak dlouho trvá mateřská než se přejde na RD? Moc díky za odpověď 🙂