Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

hutter
27. črc 2016

Dobrý den milé ženy 🙂 Mám obdobný problém, 1 zaměstnavatel, nejdříve smlouva na rok a teď v červnu mi prodloužili jen o 3 měsíce. Tzn. Smlouva vyprší koncem září. jsem momentálně v 9tt. Když se šéfem nedohodnu a neprodlouží mi slouvu ještě o 6 měsícu, oč ho chci upřímně požádat za 2 týdny po dovolené, co mohu dělat? Když půjdu na neschopenku, jako rizikovka, co bude v říjnu? mohu na ně marodit až do konce těhu nebo mě i přes to prostě vyhodí, respektive mi neprodlouží smlouvu ikdyž budu na neschopence? díky za všechny rady, je to šíleně kompolikované.. ☹

xpila
27. črc 2016

@hutter Ano, i když budeš na neschopence, tak ti smlouvu prostě neprodlouží. Nemůžeš je k tomu nijak "donutit", je to čistě na nich. Nicméně i tak bys byla na neschopence i po skončení smlouvy. A nijak komplikované to není, je to naprosto standardní situac.e

hutter
27. črc 2016

pro mě je toto první těhotenství, tudíž velice nestandartní situace 😀 děkuji za odpověď..

j.a.n.i
27. črc 2016

@hutter Akorát je tedy zvláštní, že se ti tvůj zdravotní stav bude tak výrazně měnit podle prodloužení či neprodloužení smlouvy ...

hutter
28. črc 2016

j.a.n.i. nerozumím.. Nicméně jsem ráda, že právě pro Vás nepracuji, odpověď zní docela jízlivě ☹ proč by měl? Jsem v pořádku, jen mi přijde tahle diskriminace těhotných dost nefér.. Těžko si budu ve 4.měsíci hledat novou práci, ale když neschopenka nepomůže, nemá to smysl...

sisstin
28. črc 2016

@hutter jedina vyhoda by byla, ze bys na PN mela penize az do nastupu na rodicak. Smlouva ti skonci tak jako tak a do ochranne lhuty se asi nevejdes (tolik dni, kolik trval pomer, max. vsak 180dni do nastupu na MD). Ale ne kazdy dr da PN na to, ze jsi tehu a jinak ti nic neni a pokud ano, normalne pro tebe plati vychazky, coz v tehu neni nic prijemnyho. Jinak nastup na UP, budes brat chvili podporu a pak za tebe aspon budou platit zdravotni.

xpila
28. črc 2016

@hutter Proč by sis nemohla jako těhotná hledat práci? Takových je spousta. A tu poznámku naprosto chápu - když ti smlouvu prodlouží, budeš chodit do práce, když ti ji neprodlouží, tak najednou budeš muset na neschopenku. Není to žádná diskriminace, ty sis zvolila práci na dobu určitou.

@sisstin Vždyť by v pohodě stihla ochrnanou lhůtu, je tam zaměstnaná 12 měsíců.

sisstin
28. črc 2016

@xpila ja jsem to nepocitala, tak jestli jo, tak to je fajn 🙂

pakra
28. črc 2016

@hutter to máš naprd teda, nevejdeš se do ochranné lhůty na mateřskou, když ti to neprodlouží. Oni už těhotenství vědí?

xpila
28. črc 2016

@pakra Proč by se neměla vejít do ochranné lhůty???

pakra
28. črc 2016

@xpila špatně čtu, smlouva do konce září, tak to by se vejít měla

luj89
28. črc 2016

@hutter Co je na tom podvodu diskriminačního? :D To, že mj. ostatní těhulky budou platit přes své pojištění nemocenskou těhulce, která je doma i když je zdravá?

j.a.n.i
28. črc 2016

@hutter Tak pokud jsi v pořádku, tak nemáš co pohledávat na neschopence, kterou ti co pracují dotují ze svých odvodů...

rosaacuatica
28. črc 2016

@j.a.n.i to je sice hezké, ale já byla v podobné situaci... smlouva na určito bez možnosti prodloužení. tak jsem si chtěla hledat práci, ale na pracáku mi řekli že mě tam na 4 měsíce nemůžou vést jako uchazečku o zaměstnání, když by mě pravděpodobně stejně nikam nevzali.... Takže mě paní na ÚP řekla že mám jít na neschopenku. Doktorka mi ji tedy napsala, ale to že jsem zdravá a nic mi není nikoho nezajímá.....Prostě to tak je....

pakra
28. črc 2016

Někdy mám pocit, že žiju asi v jiném státu :D Těhotná hledat práci, když kolikrát raději nevezmou ani mladou holku, kvůli tomu aby jim náhodou neodešla hned na mateřskou. Zaměstnavatelé si určují podmínky, které kolikrát nejsou vůbec výhodné, ale člověk raděj maká a drží hubu, aby měl aspoň nějakou práci a někdo mu pak řekne, že po tom co tomu státu taky dost odevzdal, je vyžírka :D

luj89
28. črc 2016

@rosaacuatica Jak jako nemůžou? :D Musej! Taky jsem byla na ÚP po Bc. studiu které mi skončilo v březnu s tím, že od září jsem měla nastoupit na navazující studium a přijali mě (protože musí) a dokonce tím jak o mě tohle věděli tak mi ani nedělali nějaké ,,naschály" typu hlašte se jednou týdně na poště. Škoda, že jsi v té době netrvala na přihlášení na ÚP.

konik_mischel
28. črc 2016

@hutter ahoj, souhlasím s ostatními , co tu psaly, že jít na neschopenku protože mi končí smlouva je podvod a docela hnus. Nic ti není, nevidím důvod, proč bys nemohla normálně chodit do práce. Někteří zaměstnavatelé jsou zmetci - to ano. Ale nevidím důvod proč alespoň z tvé strany nezkusit normálně na férnovku promluvit se šéfem, že jsi těhotná a potřebuješ prodloužit smlouvu o pár měsíců, aby ti to vyšlo do nástupu na mateřskou. Pak při fér jednání máš taky vyšší šanci, že ti ji prodlouží. A pokud ne, pořád je v pohodě šance najít si i jako těhotná práci - jsem toho důkazem, měla jsem právě díky době určitě docela dopředu domluvený nástup v nové práci, mezitím jsem otěhotněla, tak jsem naprosto na férovku řekla jak to je a světe div se, dostala jsem smlouvu od nového zaměstnavatele na 3 měsíce. A pokud by to nebylo o ničem jiném, tak práce typu call centrum najdeš vždycky - není to nic extra, ale jsi v suchu, teple, nic netaháš, sedíš.. tak proč by ne? A tohle využívání a zneužívání neschopenek je přesně ten důvod proč někteří zaměstnavatelé vydrbávají s ženskými v plodném věku.
( samozřejmě existují četné výjimky). Mimochodem ochranná lhůta je 6 měsíců - tedy pokud otěhotníš a od skončení tvého pracovního poměru neuplyne do porodu více jak 6 měsíců - jsi v ochranné lhůtě , máš nárok na MD a počítá se ti z platu u bývalého zaměstnavatele.

konik_mischel
28. črc 2016

@rosaacuatica holky, žádná madam na UP vám nemůže přikazovat, zda se můžete nebo nemůžete evidovat na UP, tak proč se necháte odbýt?

konik_mischel
28. črc 2016

@pakra přečti si můj příspěvek, a ano, náš stát a systém stojí za hovno, ale odpovídat na to tím, že ho budu dojit neschopenkou nebo dávkami není asi úplně nejchytřejší a dost krátkozraké řešení. Práce najít jde a hlavně v dnešní době, kdy je nedostatek lidí, kteří by makali.

pakra
28. črc 2016

@konik_mischel no to jsi měla dost štěstí. Já na férové zaměstnavatele nenarazila, naopak mě "vydíral" tím, že mi jinou pro těhotnou vhodnou práci nedá, a jestli budu otravovat, tak mě může propustit (ano může, dodatky..) a at sem raději na neschopence, pak jsem zjistila, že bych na ní stejně musela, ale to je jiná.. A stres je dost blbej v těhotenství, takže nějaké nervování s pohovory, když jinou práci domluvenou nemá.. Sice je to krátkozraké a asi to ženská nedělá ráda, ale prostě pro mě by bylo taky přednější si " v klidu" počkat na nemocenské než se někde stresovat po pohovorech. Přijde mi hnusný takovou ženskou nazývat vyžírkou.

luj89
28. črc 2016

@pakra Jaké dodatky máš na mysli? Podle mě je potom pro tyhle případy pracák a ne neschopenka. A opravdu nechápu lékaře, kteří napíšou neschopenku zdravému člověku.

sisstin
28. črc 2016

@rosaacuatica to ti pani kecala, na UP te musi prihlasit i tehotnou. Byla jsem tam 2m po ukonceni smlouvy pred nastupem na MD.

sisstin
28. črc 2016

Ted jsem to mela stejne, ale PN - zanet dutin, pak zanet zlucniku a nekolik kolik, pak zas tlak a omdlivaci stavy a furt neco. Jinak bych do prace chodila a opet sla na 2m na up.

pakra
28. črc 2016

@luj89 dodatky k pracovní smlouvě, uvedla jsem to tam proto, kdyby někdo namítal, že těhotnou nebo na neschopence nemůžou vyhodit, což běžně opravdu nemůžou. Jasně pracák a může se jít pást třeba ne nebo jít stejně žádat o sociálku? Jen kvůli tomu, že jí neprodlouží smlouvu, kvůli těhotenství. Já sem zas za takové doktory ráda, protože ono těhotenství v dnešní době, pro dost ženských nemusí být bez problému, ač se tak ze začátku tváří. Nemakačenků co jen stát vycucávají je dost, a ty tu pracovní smlouvy neřeší.

luj89
29. črc 2016

@pakra Jestli mas na mysli didate, ze te muzou vyhodit i tehotnou, tak se skoro obavam, jestli je vubec platny...

luj89
29. črc 2016

Pardon, pisu na mobilu - dodatek

konik_mischel
29. črc 2016

@pakra štěstí jsem měla, ale pouze v tom, že jsem v nové práci v květnu - zaměstnavateli řekla, že nástup v červnu má jednu komplikaci - 4m. , ale že pokud by to nevadilo, nastoupila bych a byla tam do nástupu na MD na dobu určitou ( zase nejsem padlá na hlavu, abych čekala dobu neurčitou a bůh ví co). Pán s tím souhlasil, protože je to práce, kterou chci dlouhodobě dělat, dohodla jsem se na tom, že bych v rámci RD pracovala malinko z domova a něco pro ně dělala, a šlo to. A jak jsem již psala, např. v call centru atd... bych klidně nastoupila a ani nehlásila těhotenství na dobu určitou - pokud má někdo termín v únoru, stejně bude mateřská od nového roku, a smlouvu dostane do 31.12. - tedy pro zaměstnavatele žádné riziko, nic... Ale je fajn si uvědomit, že mám značně omezené možnosti , co mohu nabídnout ( vzhledem k času) a trochu zauvažovat, jakou práci budu hledat. Navíc, řekněme si otevřeně, neznám nikoho, krom sebe, kdo v těhotenství nastoupil do nové práce, všichni v okolí na mě koukají jako na blázna, že jsem nešla na neschopenku - což bych zrovna vzhledem k mé diagnóze mohla, ale proč? Nic mi není, odsuzuji ostatní, co jsou doma pro nic, tak to sama dělat nebudu ani proto, že mi končí doba určitá. Takže ono to není ani tak o tom, že to fakt nejde, ale že to málokdo vůbec zkusí a hledá ty možnosti. Co se týká tvého zaměstnavatele, záleží na tom, jakou práci jsi dělala ) jestli tedy byl přesun na jiné místo nutný), každopádně dodatky atd... jsou úplně mimo, aby tě mohli vyhodit, a vyhodit těhotnou je opravdu dost těžké a museli by ti prokázat hrubé porušení pracovní kázně. Jen je třeba se nebát a jednou v klidu říct, že takto se s vámi bavit opravdu nebudou a že to, že vás má zaměstnavatel v hrsti je jen zdání, pro něj jsou pokuty za porušení pracovních podmínek, neoprávněné vyhození těhotné atd... velmi vysoké a pro ně je daleko výhodnější se s vámi dohodnout k vaší spokojenosti i když se tváří, jak vás mají pod palcem. U mě v práci na mě po skončení doby určitě a nároku na neurčito vytasili 3 možnosti co dál - všechny nelegální, seděly tam 3 vedoucí a já a tvrdili mi, že jinou možnost nemám, tak jsem je s tím poslala slušně do háje s tím, že tohle snad ani po těch letech nemyslí vážně a ať vymyslí 4. variantu - legální a ideálně vůči mě férovou, jinak že odcházím, abychom se rozloučili nějak v klidu. Odešla jsem z místnosti, protože se potřebovali poradit, no a najednou to šlo všechno. Nenechte se! Nikdo! Ani těhotná, ani absolventka, ani po 50. ... prostě nikdo. Projeďte si zákoník práce, případně se poptejte ať víte, na co nárok máte, na co ne a v klidu, bez emocí se braňte.

konik_mischel
29. črc 2016

@luj89 nejen že není platný, ale je i nelegální - opět sází jen na vaši promiňte hloupost, že nevíte, že s tímhle si můžou opravdu max. vytřít zadek a ještě když budete chtít být potvora, ukážete to na inspektorátu práce a budou mít opravdu velké problémy! Nám dali podepsat dodatek že musíme těhotenství hlásit do xx týdne... tak jsem to v klidu podepsala, protože i kdybych to do porodu tajila, můžou mi velké prd... 😉

konik_mischel
29. črc 2016

@sisstin přesně, kdyby mi neprodloužili o 14 dní smlouvu v současné práci , nevyšlo by mi to o 14 dní do nástupu na MD, šla bych normálně na 14 dní na UP.

luj89
29. črc 2016

@konik_mischel To asi nebylo určené mě...