Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

sabine_
4. črc 2015

@kasyma Pokud budeš mít odpracováno 270 dnů, tak nárok mít budeš. MD trvá 28 týdnu, pak se přejde na RP.

kasyma
4. črc 2015

@sabine_ moc díky tak to mám 🙂 a tu mateřskou by mi měl platit ještě zaměstnavatel nebo sociálka a z čeho se mateřská vypočítává,omlouvám se nechce se mi to hledat tak jestli někdo ví... 🙂

sabine_
4. črc 2015

@kasyma Tak ro by mě taky zajímalo. Budu to mít stejně. Pracovní smlouva mi skončila 30.6., ale od 11.6. jsem na rizikovém. V práci se mnou všechno ukončili a tvrdili mi, že se musím zapsat na ÚP a vše řešit s OSSZ, ale není to tak. I když mi skončil pracovní poměr, tak vše budu řešit se zaměstnavatelem.

sisstin
4. črc 2015

@sabine_ pokud jsi na rizikovym, tak se nikam nehlasis, normalne jsi dal na PN az do nastupu na MD a jak pises, listky na penize dal nosis zamestnavateli, ktery pak i vyda podklady pro PPM. materska se vypocitava za poslednich 12 mesicu pred nastupem na PN.

kasyma
4. črc 2015

@sisstin děkuji za objasnění 🙂

sabine_
4. črc 2015

@sisstin Děkuju. Právě jsem si to tak myslela, ale zmátla mě paní ekonomka v práci, která mě automaticky poslala na ÚP.
Mohla bys mi ještě upřesnit jak se vypočítává? Když jsem pracovala na 75% úvazek, bude nižší nebo je nějaká minimální MD, kterou dostáváají všechny maminky? Díky.

sisstin
4. črc 2015

@sabine_ je to z DVZ a tusim 70% z nej 😉 Md budes mit proste z vyse tveho platu, ja delala na 24h tydne, takze budu mit 4200. To ma kazdej jinak dle toho, kolik vydelaval. Rodicak maji pak vsechny stejny, 220 000, ktery si cerpas dle sve volby.

sabine_
5. črc 2015

@sisstin Moc děkuju 🙂

lucisek01
9. črc 2015

Chci se zeptat jsem ve zkusebce ktera mi cervencem konci, vim ze je to nefer ale hned po prvnim tydnu v srpnu chci jit na nemocenskou pac uz sme o jedno dite prisli tak nechci riskovat jako servirka, narok na materskou mam. Smlouvu mam na dobu urcitou do kvetna. Kdyz bych pak po dvou rokach chtěla jeste druhy dite i u nej budu mit narok na materskou nebo uz ne kdyz prakticky nebudu mit zamestnavatele? Dekuji za radu

xpila
9. črc 2015

@lucisek01 Nebudeš, protože nesplníš podmínku být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.

bany22s
6. srp 2015

ahoj planujeme s pritelem miminko mam prac. smlouvu na dobu urcitou ktera mi konci v prosinci (je na rok)
timto se chci zeptat zdali mam narok na materskou dekuji.

sabine_
6. srp 2015

@bany22s Ahoj, pokud budeš mít odpracováno 270 dní (což asi ano) a termín porodu bude v ochranné lhůtě (tuším 180 dní od ukončení smlouvy), tak bys nárok mít měla, ale nevím, jak to bude s tím, kde budeš vedena od prosince do porodu.
Mě osobně končila smlouva v červnu, TP mám 3.12., ale od půlky června jsem na rizikovém těhotenství.

xpila
6. srp 2015

@bany22s Pokud budeš mít k ukončení smlouvy odpracováno 270 dní za poslední dva roky a zároveň bys na mateřskou stihla nastoupit do 180 dní ode dne ukončení pracovního poměru (důležitý je nástup na MD, ne datum porodu), tak bys nárok na PPM měla.

teddousek94
29. zář 2015

ahoj taky mám takovej problém, mám smlouvu na dobu určitou do listopadu 2015, jenže jsem otěhotněla a jsem na rizikovém těhotenství a nevím zda do práce mám v tom listopadu jít podepsat neprodloužění a nebo, že mě v neschopence nemohou vyhodit ? prosím radu co mám dělat :-/

j.a.n.i
29. zář 2015

@teddousek94 No, ty nemusíš dělat vlastně nic, je to na zaměstnavateli, zda se rozhodne ti smlouvu prodloužit nebo ne, pokud ano, pak bude potřebovat tvůj podpis, pokud ne, tak prostě končí a žádný tvůj podpis k tomu nepotřebuje, ani nevadí, že jsi na neschopence.

maggie4
30. zář 2015

@teddousek94 přesně jak píše j.a.n.i. Měla jsem to také tak. Můj zaměstnavatel byl natolik solidní, že si mě před vypršením smlouvy pozval, aby mi vysvětlil, že mi ji neprodlouží. Ale to vůbec dělat nemusel 🙂 Prostě pokud ti smlouvu neprodlouží, na konci listopadu s tebou ukončí pracovní poměr. Pokud jsi měla vyfasované nějaké pracovní pomůcky, klíče a pod., tak to vrátíš, dostaneš zápočtový list a nazdar.

verysek25
1. říj 2015

Ahojky mam prozbu prosim.Chtela jsem se zeptat mam smlouvu na dobu urcitou do 31.12 2015 jelikoz jsem pul roku tam zamestnana jsem na zaskok.Zistila jsem ke konci srpna ze jsem tehotna musela jsem jit na rizikove tehotenctvi delala jsem fizickou praci.Ma vedouci mi rekla ze mi uz ukonci smlouvu v rijnu coz nevim jestli muze.Co bude dal jestli mi ukonci smlouvu a ja jsem na neschopence na rizikovym tehotenstvi 😊Budu moc rada za radu 😊

j.a.n.i
1. říj 2015

@verysek25 No, záleží od kdy si tam zaměstnaná, zda si měla ve smlouvě zkušební dobu a kdy si šla na neschopenku a cos dělala před tímhle zaměstnáním.

maggie4
1. říj 2015

@verysek25 Pokud jsi ještě ve zkušební době, tak ti smlouvu ukončit může, i když jsi na neschopence. No a dál budeš zřejmě na neschopence až do mateřské, pokud na ni budeš mít nárok. Pokud nebudeš mít nárok na mateřskou, tak budeš po porodu pobírat rodičovský příspěvek.

verysek25
4. říj 2015

Ja jsem predtim delala necele dva roky.Ted v tehle praci kde mam neschopenku sem osum mesicu po zkusebni dobe mam davno😊 od 26 zari jsem na neschopence.A kdy se chodi na materskou dovolenou v kterem tydnu tehotenstvi vubec se v tom nevyznam 😊Dekuji predem za rady😊

verysek25
4. říj 2015

Teda na neschopence jsem od 26.srpna blbe jsem to napsala

zuzina24
7. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

maggie4
8. říj 2015

@verysek25 tak pokud nejsi ve zkušební době, smlouva ti vyprší v termínu, co máš ve smlouvě. Když jsi na neschopence, tak jsi v ochraně a nemůžou tě vyhodit dřív, pokud jim nepodepíšeš dohodu o rozvázání pracovního poměru, tak nic nepodepisuj. Pokud tam máš 31.12., tak 31.12. ti končí smlouva a hotovo. Ale pokud jsi na záskok a máš tam napsané, že smlouva trvá po dobu např. pracovní neschopnosti toho a toho, nejdéle do 31.12. a ten člověk se vrací do práce dřív, než 31. 12., tak ti smlouva vyprší jeho nástupem. Na mateřskou můžeš jít nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a žádost o ni ti dá tvůj gynekolog.

maggie4
8. říj 2015

@zuzina24 Tak to nevím. Záleží, kam ti zaměstnavatel platí nemocenské pojištění, jestli u nás nebo na Slovensku. Podle toho bych se pak pídila, na co mám nárok buď na České správě sociálního zabezpečení nebo na Slovensku.

yari_s
17. lis 2015

Ahoj holky, vím, že se to tu probíralo milionkrát a pořád dokola...Ale chtěla bych se jen ujistit, jestli to chápu správně.. Tak snad tím nikoho nenaštvu 🙂 31.12.2015 mně končí smlouva v práci, jsem tam zaměstnaná víc než 4 roky..ale jsem na neschopence na rizikovým, TP máme 10.5.2016..se zaměstnavatelem jsem všechno probírala, samozřejmě mi smlouvu neprodlouží..ale jde mě spíš o to, že teda teď budu od nového roku i nadále na neschopence, budu do práce každej měsíc nosit lístky na peníze, na žádnej ÚP se hlásit nemusím, a pak třeba 8 týdnů před porodem přejdu prostě na mateřskou? Nerada bych něco prošvihla 🙂) Předem moc děkuju za odpověď a omlouvám se, jestli se hloupě ptám ☹

gitule123
17. lis 2015

@yari_s Chápeš správně.Domlucis se se svým dr jestli chces 8 nebo 6týdnu pred porodem a dostanes papir s ukoncenim neschopenky a papir na ppm

xpila
17. lis 2015

@yari_s Je to tak. Výhodnější je určitě nastoupit na mateřskou 6 týdnů před TP. Na ÚP by tě ani nepřihlásili, když jsi na neschopence.

yari_s
17. lis 2015

Super holky, moc děkuju! 😉

alena159
21. lis 2015

Ahoj holky, mám také problém a nevím si sním rady. od 1.6.2014 jsem pracovala v jedné firmě takže už mám odpracovaný rok. Po ukončení smlouvy která mi skončila 30.6.2015 jsem z práce odešla a hned 1.7. 2015 jsem nastoupila do jiné firmy takže jsem ani nebyla na pracáku. Ted jsem ve firmě 4 měsíc a smlouvu mám na půl roku,takže do konce ledna. Zjistila jsem že jsem těhotná a nevím co teď mam dělat jestli to mám v práci říct a a šéf mě na konci ledna řekne že už mi smlouvu neprodlouží a co pak budu dělat ? půjdu na pracák? budu mít vůbec nárok na mateřskou ??? děkuji za odpověď

abcd987
21. lis 2015

@alena159 :taky jsem si s tím nevěděla rady. Zašla jsem se zeptat na úřad práce a tam mi to vysvětlili takhle: Pokud je termín porodu dříve než vyprší smlouva na dobu určitou, do toho data ti bude platit zaměstnavatel, pak to automaticky přebere Sociálka. A na úřad práce se nahlásíš až když ti skončí mateřská. Snad jsem to napsala srozumitelně 🙂