Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

vojtisek2007
22. kvě 2011

@finlay podmínky nejsou žádné, bu´d ti smlouvu prodlouží nebo prostě ne....to záleží už čistě na něm...nejedná se o žádný vyhazov, prostě ti skončí smlouva a on ti jí neprodlouží....

veruveru
22. kvě 2011

Je to, jak pise Vojtisek. Ale po dobu tehotenstvi jsi v takzvane ochranne lhute, takze pokud by ti neprodlouzili smlouvu, materskou by ti vypocitali z doby, co jsi pracovala. Mela jsem to tak, ze jsem otehotnela 14 dni po tom, co skoncila smlouva a materskou mi nedali. Sla jsem rovnou na rodicovskou.

laua
22. kvě 2011

ahojte,

mám podobný problém, v auguste mi končí zmluva na dobu určitú a plánujem tehotenstvo a chcem mať nárok na materské od súčasného zamestnávatela.
Neviem ako u vás, ale u nás je momentálne ochranná doba 8 mesiacov. Len neviem či musím otehotnieť ešte dovtedy ako mi skončí zmluva na dobu určitú, alebo stačí aj po ukončení zamestnania, kedže tam už robit nebude a otehotniet potom do 8 mesiacov??? neviete mi poradiť

j.a.n.i
22. kvě 2011

@finlay Jen doplním, že ta ochranná lhůta o které mluví @veruveru je 180 dní (pokud zaměstnání nebylo kratší) a pokud během ní nastoupíš na PPM, tak normálně nárok máš. Takže pokud ti ve 4. měsíci neprodlouží smlouvu, tak nárok na PPM mít budeš (máš-li těch 270 dní za poslední 2 roky), protože do ochranné lhůty se vejdeš.

j.a.n.i
22. kvě 2011

@laua Jak je to u vás nevím, ale tipuju, že to bude stejně jako u nás - že ta ochranná doba se bude vztahovat k datu nástupu na PPM nebo k datu porodu, ale rozhodně ne k otěhotnění.
U nás je to tak, že při konci smlouvy musíš být těhotná, aby ta lhůta začala běžet a jelikož je 180 dní, tak to chce být alespoň ve 2. měsíci.

finlay
autor
22. kvě 2011

co tedy konkretne znamena ochranna lhuta? je rozdil,pokud budu pri konci prac.smlouvy v prvnim nebo ve ctvrtem mesici?

kristi
22. kvě 2011

taky jsem to tak mela, smlouvu do rijna a otehotnela jsem v cervnu, sla na neschopenku kvuli riz. tehu a pak mi skoncila smlouva a materskou mi samozreme davali, smlouvu mi samozrejme neprodlouzili

vilibalda
22. kvě 2011

Taky mám smlouvu na dobu určitou do konce roku 2011. Po mateřské dovolené (a po vyčerpání řádné dovolené) nastoupím v prosinci 2011 na tříletý rodičák. V práci mi říkali něco jako, že mi na podzim dají smlouvu na rok 2012 (smlouva je vždy na dobu určitou jen na rok), i když teda nemám v plánu se tam po celý rok objevit. Má to nějaký význam? Sekretářka říkala cosi o tom, že se mi tak bude započítávat praxe a pracovní benefity... ale přijde mi to nějaké divné mít tam smlouvu, když na ni neodpracuji ani den. I když zase bych se měla asi po rodičovské dovolené kam vracet... Ale to mě můžou přece přijmout, až po návratu z rodičáku...

Jinak mi ve 4. měsíci smlouvu prodlužovali, ale to záleží na zaměstnavateli. 🙂

micka1
22. kvě 2011

Ahojky nevím jak to funguje teď, ale před 3 lety jsem měla smlouvu na dobu určitou. Před koncem smlouvy jsem otěhotněla a marodila celou dobu. Po porodu mě zaměstnavatel vyplatil půl roku mateřské a jakmile jsem nastoupila na rodičák tak mě propustil.

j.a.n.i
23. kvě 2011

@vilibalda To co ti nabízejí je od nich velice slušné 🙂 mohli by tě sice zaměstnat až po rodičáku, ale pokud to chtějí takhle, tak to rozhodně ber 🙂

j.a.n.i
23. kvě 2011

@finlay Znamená to, že pokud půjdeš na mateřskou do 180 dní po ukončení smlouvy, tak na ni nárok máš, pokud bys na ni nastupovala později, tak už nárok nemáš a měla by si od porodu 4 letý rodičák.
A rozdíl to je, protože ve 4 měsíci to stihneš, kdežto v prvním ne.

j.a.n.i
23. kvě 2011

@micka1 Tak on ti ve skutečnosti pracovní poměr skončil dřív, přesně k datu konce smlouvy, tu nemocenskou a mateřskou ti platili právě na základě ochranné lhůty.

dodyna
18. říj 2013

Ahojky chci se zeptat. Mám podobný problém jako vy a nevím si s tim rady. Otěhotněla jsem v srpnu a šla hnedka na neschopenku poněvač mám náročnou práci na psychiku. Smlouvu mám na dobu určitou do konce února2014. Termín porodu mám v květnu. Já si jsem docela jistá že mi smlouvu neprodlouží. Tak se chci se zeptat jak to je dál s placením a zda se mám jít přihlásit na pracák nebo co mám dělat. Děkuji za rady 🙂

manteca73
23. říj 2013

@dodyna Ahoj mám to podobné jako ty. Smlouvu jsem měla na dobu určitou do října 2013. Na začátku září mi šéf oznámil že mi smlouvu neprodlouží a já den na to zjistila že jsem těhotná. Jediným řešením byla neschopenka. Takže teď jsem už měsíc na neschopence. Smlouva mi skončila 2.10. 2013 a co vím od účetní tak zápočťák mi z práce dají až skončím neschopenku. Tudíž na pracák bych šla až po skončení neschopenky. Ale na neschopence budu nejspíše až do nástupu na mateřskou.

dodyna
23. říj 2013

ahojky ja jsem uz na neschopence od zari a termin porodu mam v kvetnu. Takze zda to chapu dobre me konci smlouva v unoru a na pracak tedy chodit nemam jo a kdo mi bude platit atd. V kolikatem jsi?

vilibalda
23. říj 2013

@dodyna zůstaneš na neschopence i když Ti už skončí smlouva a 6 až 8 týdnů před porodem nastoupíš na mateřskou (pokud máš zaměstnavatele víc než 270 dní za poslední 2 roky). Na pracák se hlásit nebudeš. To Tě čeká, až jak budeš chtít jít do práce ve 2 či 3 letech dítěte...

vilibalda
23. říj 2013

@manteca73 Jen si pohlídej, abys na mateřskou nastoupila do 180 dnů od ukončení smlouvy (předpokládám, že jsi byla zaměstnaná aspoň půl roku) 😉 asi to budeš mít dost natěsno.

manteca73
23. říj 2013

@vilibalda byla jsem zaměstnaná 2 roky tak snad to bude stačit 🙂

dodyna
24. říj 2013

Ja jsem byla zamestnana od brezna 2013 a smlouvu jsem mela do srpna pak mi ji od zari zase prodlouzili a konci mi v unoru a v zari jsem se dozvedela ze jsem tehotna. A v predchozim zamestnani jsem byla 4 roky.

dodyna
24. říj 2013

@vilibalda ahojky Ja jsem byla zamestnana od brezna 2013 a smlouvu jsem mela do srpna pak mi ji od zari zase prodlouzili a konci mi v unoru a v zari jsem se dozvedela ze jsem tehotna. A v predchozim zamestnani jsem byla 4 roky.

dodyna
24. říj 2013

@vilibalda a smlouva mi konci v unoru takze mam byt stale na neschopence ju a porod mam v kvetnu a kdo mi to bude platit to mam porad stale nosit do prace papir na penize nebo co???

j.a.n.i
25. říj 2013

@dodyna Jojo, stále nosíš papír zaměstnavateli (pak už bývalému) a on to posílá na OSSZ, která to platí.

dodyna
25. říj 2013

@j.a.n.i děkuji a pak se hlasit na pracak az pujdu na materkou kdo bude za me platit zdravotni a socialni nez pujdu na materskou

j.a.n.i
25. říj 2013

@dodyna Na pracák se nehlásíš, tam se můžeš hlásit jen když hledáš práci, což na nemocenské, ani na mateřské nehledáš. A zdravotní za tebe bude platit stát, sociální není povinné.

zuza421
3. pro 2013

Ahoj holky, mám to taky tak nějak, ale vůbec se v tom nevyznám. Momentálně jsem v 10 týdnu, takže termín porodu asi na přelomu června a července, smlouvu mám do 31.1.2014, takže jakmile oznámím v práci že jsem těhotná tak mi smlouvu určitě neprodlouží, mám v plánu jít od novýho roku na neschopenku. Jak to budu mít s penězi, mateřskou atd?

lucbednar
13. led 2014

Ahoj holky,

Mam to dost podobne. Ve firme jsem byla zamestnana od 16.1.2012, v prosinci mi byla smlouva prodlouzena do 12/2013 a v cervnu 2013 jsem otehotnela. Na konci srpna jsem zamestnavateli sve tehotenstvi oznamila, nacez mi bylo receno, ze mi firma smlouvu neprodlouzi. 31.12.2013 jsem tedy odpracovala posledni den a od 1.1.2014 jsem nezamestnana. 18.1. nastupuji na materskou dovolenou - znamena to, ze kdyz mam odpracovane dva roky u firmy a jsem v ochranne lhute 180 dni od ukonceni smlouvy, platit mne bude stejne firma a tudiz i papir na penezitou pomoc v materstvi odevzdam dnes uz byvalemu zamestnavateli? 😒 😉

zuzi.111
13. led 2014

Vse Ti plati stat. Firma uz s Tebou nema nic spolecneho. Ukoncila s Tebou pracovni pomer.

lucbednar
13. led 2014

Jasne, ale jsem v ochranne lhute. Pomer ukoncila pred 13-ti dny, az budu nastupovat na materskou, tak budu 18.dni po konci smlouvy. Takze budu muset na socialku, ale k tomu, aby mi vypocitali materskou stejnak budu muset do prace pro potvrzeni o prumerne hrube mesicni mzde za posledni rok? Jsem z toho fakt zmatena.. ani mudr.na gynde poradne nevedela 😕

chupetka1
13. led 2014

ja to mela tak ze sem v breznu 2012 otehotnela a uz jsem byla na neschopence kvuli operaci kolene a pak sem presla na rizikove tehu a smlouva se mela prodlouzit v cervnu ale neprodlouzila a normal jsem dostala ppm ale pak mi vzapeti poslali zapoctovy list

vilibalda
14. led 2014

@lucbednar Až dostaneš od gynekoložky papír na mateřskou, doneseš ho bývalému zaměstnavateli a ten ho vyplněný pošle na OSSZ. Jinak by na sociálce nevěděli, jak mateřskou vypočítat. Mateřskou (PPM) vždy hradí stát a ne zaměstnavatel. 😉