Těhotná ve výpovědní lhůtě, mám nárok na finan. podporu?

lalusheee
29. říj 2014

Ahoj,dobrý den maminky a nastávající maminky 🙂

Potřebuji od Vás poradit,dala jsem výpověď v práci. Bylo to tam už nesnesitelné. Co se stane když zjistím,že jsem těhotná? Budu mít vůbec nějaký nárok na finanční podporu? mateřskou nebo tak něco? Mám ještě výpovědní lhůtu dva měsíce čili do konce prosince. Ale výpověď byla daná mnou,tak mám obavy abych vůbec na nějaký příspěvek měla nárok :(

Děkuji za rady 🙂

terunka88
29. říj 2014

Abys měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíš mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky a taky být v době nástupu na MD zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (ta trvá tak dlouho po skončení zaměstnání, kolik dnů to zaměstnání trvalo, max. 180 dní). Takže v tvém případě pokud teď zjistíš, že jsi těhotná, tak nárok na PPM bys teoreticky mohla mít, pokud jsi v této práci byla alespoň 180 dní.

lalusheee
autor
30. říj 2014

Teri díky za radu. Byla jsem v tomto zaměstnání od roku 2011. A teď jsem podala výpověď,tak snad budu mít nárok na peníze,kdybych teoreticky třeba v prosinci zjistila,že jsem těhule.

zmrz_lina
30. říj 2014

@lalusheee na PPM mít nárok nebudeš, protože pokud v prosinci zjistíš, že jsi těhotná, tak se nevlezeš do 180denní lhůty...

scruffy
30. říj 2014

Přesně tak, na mateřskou můžeš nastoupit nejdříve 8 týdnů před termínem porodu, a ochranná lhůta je 180 dní.

lalusheee
autor
30. říj 2014

Sem asi blba ale nechápu. k 1. Listopadu mám podanou výpověď 2 měsíce výpovědní lhůta. Takže když v prosinci nebo lednu otěhotním na žádné peníze nemám nárok? I když jsem byla víc jak 5 let zaměstnaná?

kattyd
30. říj 2014

180 dnu je cca 6 mesicu. Abys mela nárok na mateřskou, musíš na ni nastoupit do 6 mesicu po skonceni pracovního pomeru. v tvem pripade to vychazi konec cervna. Takze bys musela odehotnet max. v listopadu abys to stihla...

tarra27
30. říj 2014

@lalusheee pokud můžeš, výpověd z práce stáhni....zustan a otěhotni, pak běž na rizikové....

zmrz_lina
30. říj 2014

@lalusheee ne. Jak je psáno, ochranná lhůta je 180 dní. Pokud ji přesáhneš, tak na PPM nemáš nárok, i kdybys předtím dělala 10 let.

lalusheee
autor
30. říj 2014

aha dobře děkuju už to chápu. No pokud to nestihnu co se dá dělat 🙂 díky za rady