Těhotná ve výpovědní lhůtě, zůstat či jít do nové práce?

michnovka
24. dub 2017

Ahoj, před měsícem jsem dala výpověd v práci, kde jsem zaměstnaná 4 roky, a od června nastupuji jinam, kde se mnou již počítají. Nyní jsem zjistila, že jsem ve 4. TT. Mám vzít výpoved vzít nebo to risknout a doufat, že v 21. týdnu na mě nic v nové práci nepoznají? resp. možná se mi podaří o něco zkrátit zkušebku, takže 16 TT - 21TT.
Pociťově se mi ve stávající práci nechce zůstávat, pač bych se o mimi bála. Pracuji 12-15 hod denně, často o víkendech. Nová práce by byla na 9hod denně. Plat sice horší, ale méně stresu.
Má někdo podobnou zkušenost? Riskly jste přechod do nové práce, když jste byly těhotné?

brokovich
24. dub 2017

Výpověď muzes vzit zpet jen se souhlasem zamestnavatele. Kdybys ze zdravotnich důvodů nemohla pracovat tolik hodin, tak ma zamestnavatel povinnost te prevest na jinou praci. Pokud ji nema, je to prekazka na jeho strane a tobe přísluší nahrada mzdy. Zamestnavatele nekdy tlaci, aby sis vzala neschopenku, aby nemuseli platit. Jinak v nove praci budes patrne muset podstoupit vstupni zdravotni prohlidku, takze sance na odhaleni tam je uz driv nez az na konci zkusebky.

michnovka
autor
25. dub 2017

@brokovich pekny souhrn,díky! Mam se bát vstupni prohlídky?doktorka podepíše papír a víc neřeší,ne?Možná ji budu moct udělat teď,dokud není nic znát.

neslinka
25. dub 2017

Zkusila bych ještě zjistit, zda by nový zaměstnavatel nemohl vzít zpět tvé přijetí i po zkušební době, protože bys mu zatajila ten fakt, že jsi těhotná

1lenuska1
25. dub 2017

@michnovka na vstupni prohlidce se dava vzorek moci...

brokovich
25. dub 2017

@michnovka To ja nevim. Nekde chtej i moč. Sice asi ne kvůli hcg, ale tak urcite riziko odhaleni tam je. Ale taky te treba jen te poslechne a hotovo. Tezko rict.

kacenecka_24
25. dub 2017

Zavodni lékař nesmí do posudku uvést, ze jsi těhotná, musí zachovat lékařské tajemství. Nemusíš ale vstupní prohlidkou projit prave z důvodu těhotenství, ale ten důvod neuvadi. Zaměstnavateli to ale muze dojit. Druha věc je, ze pokud podepisujes smlouvu uz těhotná, tak bych se bála jak pise @neslinka, ze by to bylo pravne postihnutelne. Pokud mas moznost, stahla bych vypoved u současného zamestnavatele a pokud se bojíš o mimco, sla bych na PN.

be_ruska
25. dub 2017

Souhlasím. Zůstala bych ve staré práci a šla na neschopenku.

kulistice
25. dub 2017

Pokud v červnu nastupuješ do nové práce a si teď ve 4tt, tak ti nemůže nikdo říci, že si mohla vědět, že si těhotná, přece takhle brzo není ani na UTZ nic vidět...u vstupní prohlídky sice berou moč, ale nedávají tam těhotenský test, takže si myslím, že doktorka nic nezjistí...nastoupila bych do nové práce a modlila se, že ti nebude špatně, aby si nemusela zůstat doma na neschopence. Hlavně, ať je vše OK 🙂

kacenecka_24
25. dub 2017

@michnovka No já nevím, teď jsi ve 4 tt, při nástupu budeš cca v 8 - 9 tt + zkušební doba, to už může jít vidět, může ti být špatně, nedej bože nějaká komplikace. Já bych do toho nešla.

kulistice
25. dub 2017

Omlouvám se, ale myslela jsem si, že je už květen 🙂 pokud je to až od června, tak bych zkusila výpověď vzít zpět a šla na neschopenku....přece jenom v nové práci by ti nemuselo být dobře a mohli by tě taky hned vyhodit :/ otázka, zda to, že vezmeš výpověď zpět budou respektovat a budou ochotní si tě tam nechat, když budeš na neschopence :(

mondulka21
25. dub 2017

Ja bych do toho nesla pokud by byla jina moznost, v 20tt uz to na tobe poznaj a co kdyz te budou trapit nevolnosti to by jim pak taky mohlo dojit.snazila bych se zustat v soucasne praci a pripadne pokud by to neslo tak bych sla na nemocenskou.

whocares
25. dub 2017

No ja nevim, ale v te nove praci pak asi nebudes moc oblibena, kdyz je takhle prevezes... zustala bych ve stare a pripadne sla na neschopenku

xpila
25. dub 2017

@neslinka Pěkná blbost. Pokud se nejedna o praci tehotnym zakázanou, tak nikdy nemáš povinnost oznamovat, ze jsi těhotná. Klidne az můžeš přinést zadost o mateřskou...

neslinka
25. dub 2017

@xpila byl to jen návrh pro to si to zjistit. Asi by se mi jako zaměstnavateli nelíbilo, kdyby mi do práce nastoupila žena, ve 20. týdnu den po zkušební době by mi oznámila že je těhotná, byla by tam další tři měsíce a šla na mateřskou a já musela po 6 měsících shánět a zaučovat nového zaměstnance a držet min. 3 roky místo. Myslím, že zaměstnavatel by měl v tomto případě mít možnost se bránit

xpila
25. dub 2017

@neslinka Nemá. Nesmí se prát na nic ze soukromí, takze ani na tohle. A ty nemáš povinnost mu to říct. Etika je vec jiná, ale v tomhle případě by ji zádný právní postih opravdu nehrozil.

michnovka
autor
25. dub 2017

Nemám těhotenství potvrzené, na testu zatím slabá čárka. Co když nakonec těhotná nebudu a zbytečně stornuju nástup do práce, do které se těším? V současné práci mi hned po výpovědi dali protinabídku, abych zůstala. Tu jsem odmítla a trvala dál na výpovedi. Tento týden ji mám ofiko oznámit týmu a začít předávat agendu...V nové práci mě navíc už zaregistrovali na zahraniční konferenci, kam má jet 14 dní po nástupu a zaplatili poplatky. Obávám se, že už vycouvat nemůžu.V nové práci můžu zkusit vybojovat kratší (až žádnou) zkušebku. Už jsem o tom s nimi jednala na pohovoru a souhlasili. Nicméně návrh smlouvy mi ještě nedali, takže třeba jen mazali med kolem pusy.

mondulka21
25. dub 2017

@michnovka to je tezky radit, jeste muzes dobehnout k dr a udelaj ti test z krve at vis jak na tom jsi, coz ale neznamena ze se jeste neco nemuze pokazit.. me osobne by to bylo blby i vudci zamestnavateli, kdyz do tebe bude investovat a pak z toho nic mit nebude ( asi to zni blbe), nicmene kdyz tam nastoupis a budes bez zkusebky tak by to melo byt v pohode. Ale otazka je jak na tebe pak budou ostatni i ten zamestnavatel koukat a zda ti to tam nebudou zneprijemnovat.

michnovka
autor
26. dub 2017

Dnes byla čárka na testu už jasne vidět ...

gita17
26. dub 2017

@kacenecka_24 @neslinka radite jej hluposti. Tehotenstvo pravne nie je dovod na zrusenie zmluvy... poculi ste uz o diskriminacii? Ked zrusi vypoved, da sa na PN a potom zahlasi ze je tehotna, tak ju urcite po 3 rokoch budu vytat s otvorenou narucou... Som zvedava aky dovod uvedie ze chce ztiahnut vypoved 😈

xpila
26. dub 2017

@gita17 Ono je úplne jedno, jaky důvod by uvedla, protože na stažení výpovědi neni zádný nárok.

mnau_m
26. dub 2017

Nedávno jsem byla na vstupní prohlídce u závodního doktora zaměstnavatele, tou dobou jsem byla tuším 5tt, musela jsem mít moč. Na hcg ji netestovali, podle mě jen na cukr, v práci nic neví zatím..

neslinka
26. dub 2017

@gita17 promiň, napsala jsem ať si to jen zjistí. Poraď prosím lépe, zatím se tak nestalo

cranbie
26. dub 2017

mě se stalo něco pdoobnýho,plus jsem se za novou prací stěhovala do nového města. Těhotenství jsem zjistila týden před nástupem. Já to tedy novému zaměstnavateli řekla ještě před nástupem. Ono totiž záleží jak budeš těhotenství prožívat a jaké to zezačátku bude. Jestli totiž budeš třeba v práci tajně zvracet tak si piš že se to sakra rychle provalí a pak tě ten nový zaměstnavatel může klidně vyhodit ve zkušebce a dokonce i kdybys měla ve zkušebce pracovní neschopnost. Navíc v době kdy ti uplyne zkušebka budeš už ve 4.-5. měsíci a já už to teda nezamaskuju a to by mi teoreticky zkušebka běžela ještě pořád.
Můj nový šéf to vzal ok, nadšenej nebyl ale pak se zeptal jestli kdyby měl nevzal tak bych byla půlrok bez příjmů a tak že to mě teda vezme. Dokonce mi odpustil i zkušebku. Stěhování bylo peklo jak mi bylo blbě, ale zvládli jsme to. Takže jsem nastoupila, vděčná, snažím se odvézt dobrou práci a nemusím se nervovat že by mě třeba nechtěli pustit k doktorovi. Takže to zvaž, za mě se upřímnost cení. Jinak bys po zkušebce řekla že za dva tři měsíce končíš a čau...
no lehký to není, sama jsem se tím natrápila ale věř že to dopadne dobře a těš se na miminko 🙂

gita17
26. dub 2017

@xpila no nie je to jedno aky dovod uvedie. Vazne som zvedava akymi argumentami by ich presvedcila aby ju zobrali naspat, aby to znedlo doverihodne a ako by sa potom tvarili o par mesiacov ked by prisli na to o co v skucnosti islo + ako by ju prijali po materskej dovolenke

xpila
26. dub 2017

@gita17 Je to jedno, protože ať uvede sebelepší důvod, tak je to jen na jejich vůli, jestli ji vezmou zpět nebo ne.

michnovka
autor
26. dub 2017

@xpila @gita17 holky,dnes jsem mluvila se šéfem a sám od sebe řekl,že by byl rád, abych výpověď ještě promyslela a že se můžu rozhodnout až do konce výpovědní lhůty.Ze pro něj bude lepší,když zůstanu než hledat novýho člověka. Ještě dodal,že protinabídka (po výpovědi mi nabídli vyšší plat) stále platí...jo a k doktorce jsem objednaná na pozítří. Z nové práce zatím neposlali návrh smlouvy,ale pár dní po nástupu mám jen na zahradě.sluzebni cestu.

xpila
27. dub 2017

@michnovka Tak jen pozor na jednu věc. Pokud bys do nové práce nenastoupila, tak po tobě s největší pravděpodobností budou chtít uhradit vzniklé náklady (např. na tu konferenci).

mondulka21
27. dub 2017

@xpila tak pokud ji jeste nedali podepsat pracovni smlouvu tak to je asi jejich problem ne? aspon to by mi prislo logicke

xpila
27. dub 2017

@mondulka21 No, není to jejich problém.

gita17
27. dub 2017

@xpila nic nepodpisala, tak tazko budu od nej pytat peniaze za naklady za konferenciu. Zeny vy vobec nerozmyslate. A o toho zamestnavatela sa urcite tiez netreba bat, jasne ze ma plan B, nebude sa spoliehat na niekoho s kym nema ziadnu zmluvu