Těhotná ve zkušební době, mám podepsat ukončení?

lukymaty
24. kvě 2014

Prosím vás o radu jsem v tom laik a tak nevím co s tím.Pracovala jsem od 3.12.2012 do 27.2.2014 pak 2 týdny na UP poté nástup do nové práce 23.3.2014 kde jsem ve zkušební době tudiž jsem pracovala dva měsíce a jsem na neschopence na rizikovém těhotenství.Do práce jsem volala a tam mi řekly že za 14 dní si mám dojet pro ukončení.A ted nevím někdo radí že nemám nic podepisovat,bude nadále pokračovat neschopenka a budu mít nárok na ppm??prosím o odpověd ale jednoduše at to chápu 😉

lrg
25. kvě 2014

Já taky nejsem odborník, ale troufám si říct, že jako těhotná jsi chráněna zákonem a nemůžou tě vyhodit a nezáleží, zda jsi ve zkušební době. A v jakékoli PN vlastně taky ne. Určitě se to dá vygooglit.

lrg
25. kvě 2014

Ne, tak se pletu, opravdu tě můžou ve zkušební době vyhodit i jako těhotnou ☹

nikyysek
25. kvě 2014

Jojo po 14ti dnech te muze vyhodit, pokud je to stale ve zkusebni dobe, ale urcite bych tam nejezdila nic podepsat, marodis, musis byt doma! At ti vypoved doruci treba postou, ale opravdu ze davaji tobe vypoved z jejich strany, zadnou dohodu! A ty budes i nadale na neschopence, jen opravdu nedostanes materskou, ale na neschopence muzes byt i nekolik tydnu po porodu, tee nevim presne kolik, a pak prejdes na na rodicovskou..

terris
25. kvě 2014

Dobrý den, bohužel jsem dělala na personálním tak vím, že pokud zaměstnankyně otěhotní ve zkušební době, tak pracovní poměr skončí. U nás byla jedna známá,které končila smlouva 30.5.2012 a měsíc před tím otěhotněla a šla na rizikové těhu. Volala jsem všude možně, abych jí místo udržela ale bohužel... Poslali jsme jí ukončení prac.poměru po uplynutí doby doporučeně domů a tím to bylo uzavřené...

zuhra
25. kvě 2014

Je to tak,ve zkusebce te po prvních 21dnech mohou bohužel vyhodit.nemoc ti pomůže jen těch 14dni,pak ti výpověď dat mohou.ja blbka s nimi podepsala dohodu a za týden zjistila ,ze jsem v 5 tt.no nic musíme se s tím poprat....

zuhra
25. kvě 2014

@terris to jsi dobra😉me se chtěli zbavit,podstatu výpovědi by to nesplnilo,tak jsem podepsala dohodu a následně zjistila těhotenství.za naši perso chodí ženské,co to ma byt,tak mi ještě řekla,ze bude velmi rada,kdyz budu aktivně šířit,ze odcho je i vyjádřením me vule,ha

lukymaty
autor
25. kvě 2014

děkuji a jak je to potom s délkou RD tu si budu moci vybrat tu tříletou když jsem předtím pracovala nebo mi dají automaticky tu čtyřletou?

j.a.n.i
25. kvě 2014

@lukymaty Pokud budeš na neschopence až do konce šestinedělí, tak si budeš moct volit až do 7600,-

hanivasi
26. kvě 2014

@lukymaty Pokud ti smlouva konci ve zkusebni dobe, a pak jsi vlastne doma pul roku zadarmo - nez porodis, tak nemas narok na zadnou materskou a rodicovskou co vim, tak ti daji tu nejdelsi, ale po case si to muzes zmenit - zkratit.

j.a.n.i
26. kvě 2014

@hanivasi Buď si délku (výši) rodičáku může vybrat hned nebo nikdy... jasně průběžně jde měnit, ale pokud někdo nemá nárok na volbu na začátku, tak ho nezíská ani v průběhu.

xpila
26. kvě 2014

@nikyysek Není to žádná výpověď, ale zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Takže ani nic podepisovat nebude, takže žádný výpověď, žádná dohoda.

lukymaty
autor
26. kvě 2014

ne,ne budu v neschopence pokračovat až do šestinedělí takže zadarmo doma nebudu

j.a.n.i
26. kvě 2014

@lukymaty A kdy si otěhotněla? Pokud možno přesně.

hanivasi
26. kvě 2014

@j.a.n.i tak tady nemáš pravdu. Moje švagrová byla právě případ, kdy si to volit nemohla, a po dvou letech si to mohla zkrátit na tři roky, místo 4. Byla tam novela zákona.

lukymaty
autor
26. kvě 2014

od 22.5 jsem na neschopence a jsem tak v 5 týdnu

j.a.n.i
26. kvě 2014

@hanivasi Ale mám, mohla si volit přes partnera i předtím, akorát to bylo hodně komplikované... ta novela akorát postup výrazně zjednodušila, ale partner musel splňovat ty samé podmínky před novelou jako po ní. Nehledě na to, že se bavíme o aktuálním stavu.

j.a.n.i
26. kvě 2014

@lukymaty Tak to nárok na PPM mít nebudeš, takže můžeš být až do konce šestinedělí na neschopence a pak jdeš na rodičák a díky té neschopence můžeš volit až do 7600,-.

alenafk
4. čer 2014

ted řeším to samé 1.5.2014 jsem dostala pracovní smlouvu a dnes jsem zaměstnavateli donesla neschopenku, byl naštvaný. Cca 10minut co mi volal at si přijdu pro výpověd ve zkušební době. ☹

j.a.n.i
4. čer 2014

@alenafk A zcela upřímně řečeno - divíš se mu?

alenafk
13. čer 2014

@j.a.n.i nedivím🙂 byla jsem u něj půl roku na dohodu, pak jsem absolvovala nějaký kurz, s tím že mě zaměstná a dostane na mě dotace(98tis)... a já mu pak oznámila št´astnou novinku, takže opravdu nedivím🙂

j.a.n.i
13. čer 2014

@alenafk Tak to je zas divný, to bude muset tu dotaci vrátit, kdyby si tě tam nechal, tak ji má... ale zas jestli je to něco, co jako těhotná dělat nesmíš, tak je jasný, že z jeho pohledu, co s tebou.

alenafk
14. čer 2014

@j.a.n.i Jedná se o servirku 🙂

guinea
4. srp 2014

Ahoj holky, a jak je to v případě, kdy žena otěhotní ve zkušební lhůtě? Má povinnost to zaměstnavateli hlásit (= a automaticky se nechat vyhodit)? Jde mi o to, jestli tuto povinnost ukládá zákon. Tj. jestli je možné ve zkušební lhůtě otěhotnět, zaměstnavateli to neříct (ale k doktorovi chodit, takže člověk pak nemůže dělat překvapeného, že o těhotenství nevěděl), a zaměstnavateli to pak oznámit třeba v pátém měsíci až bezpečně uplyne zkušební lhůta - aniž by to bylo proti platným zákonům. Ještě pro vysvětlení, nejedná se o to "odkroutit si" zkušební lhůtu a pak jít na rizikové, to vůbec ne.

treasurka
4. srp 2014

@guinea takovou povinnnost určitě nemáš, nejsem si jistá, zda dokonce nejsi v tzv. ochranné lhůtě, tzn. že tě nesmí vyhodit, být tebou, zavolám si na ÚP - můžeš i anonymně nebo pod jiným jménem - a zeptám se 😉

guinea
4. srp 2014

@treasurka Moc děkuji za odpověď 🙂 Zatím to není můj případ, nejsem ještě ani těhotná, ale zvažuji (z vážných důvodů) změnu práce a vzhledem k mému věku (37) těhotenství odkládat nechci. Zároveň ale v práci chci zůstat co nejdéle, vzhledem k povaze mojí práce není problém ani homeoffice nebo nástup na zkrácený úvazek po šestinedělí. Takže podraz na budoucího zaměstnavatele neplánuju, ale holt se člověk někdy v životě ocitne v situaci, která není ideální...

ninive211
4. srp 2014

@guinea Svoje těhotenství hlásit nikde nemusíš a zaměstnavatel nemá ani zákonné právo se tě na to vůbec ptát. V podstatě i kdybys před ním ukazovala několikaměsíční břicho a bylo to jasné všem, tak na to nemá právo. Takže pokud to není případ, kdy bys musela jít na rizikovku ze zdrav. důvodů a nebo to není práce, která je pro těhotnou nevhodná (nošení těžkých břemen, dlouhé stání na nohách, práce s nebezpečnými látkami atd....), tak radím zatloukat a zatloukat až do konce zkušebky a modlit se, že to na tobě nebude poznat 😉 A k doktorovi, pokud dostáváš propustky k lékaři, radím chodit raději mimo pracovní dobu pokud možno, potvrzenka z gynekologie u mladý holky je docela varovný signál 🙂

guinea
4. srp 2014

@ninive211 Já už úplně mladá holka nejsem, ale děkuji 🙂 Možnost chodit na gyndu mimo pracovní dobu mám, takže to vypadá, že problém asi není, hurá 🙂

ninive211
4. srp 2014

@treasurka Ve zkušební době by jí bohužel žádná ochranná lhůta nepomohla, to lze vyhodit i těhotnou.

tak2014
4. srp 2014

@ninive211 přesně takhle jsem v pátek oslavila konec zkusebky...jsem v 9.tt a teď ať už si to klidně poznají ( modlila jsem se,aby mu nic nebylo a já nemusela jít na neschopenku)