Těhotná ve zkušební době, mám to říct zaměstnavateli?

jamie01
1. říj 2012

Ahoj holky, mám takový problém.Nastoupila jsem do zaměstnání koncem srpna jako doplňovačka zboží.Ráda bych pracovala co nejdýl by to šlo, jenže se bojím o mimčo, protože zvedám těžké věci,stojím 8.hod non stop, je mi zle, točí se mi věčně hlava a myslím, že to zvedání věcí není určitě dobré pro mimčo.Jsem ve 3.měsíci.Kdybych tohle prokonzultovala s mojí dr., tak mám strach, že by mi dala neschopenku a to je právě ten problém, protože jsem ve zkušební době na 3 měsíce a tím pádem by mě asi nejspíš zaměstnavatel vyhodil a nepobírala bych nic a nevím jak bych to zaměstnavateli měla i říct ? Když jsem nastupovala do práce, tak jsem nevěděla, že jsem těhotná, zjistila jsem to v půlce září ( nějak tak ).Děkuji Vám moc za pomoc a za odpověď a omlouvám se jsem tu nová a nějak jsem se v tom neorientovala a nevěděla jak na to 🙂

swarovski
1. říj 2012

@jamie01 No asi ta nepotesim, pretoze mala by si svojmu zamestnavatelovi oznamit bezodkladne svoj stav a informovat ho teda o vsetkych skutocnostiach, ktore by mu mohli sposobit ujmu, pripadne Tebe by mohli branit vo vykonavani prace. Bohuzial zamestnavatel ma pravo pocas skusobnej doby ukoncit tvoj pracovny pomer aj ked si tehotna. Pretoze ma pravo ukoncit pomer bez udania dovodu, rovnako ako ty.
Kazdopadne viem, ze Ta tazi socialna a financna situacia, no musis si stanovit priority.
Ak by bol zamestnavatel v pohode, moze Ti upravit pracovne podmienky, pripadne ta preradit na inu poziciu...

wwwejka
2. říj 2012

Ahoj, já bych to teda řekla zaměstnavateli až po ukončení zkušební doby...není to asi vůči němu fér, ale zato tě pak nevyhodí a práci ti bude muset přizpůsobit 😉

natalie77
2. říj 2012

Počkala bych po ukončení zkušebky....a to ze dvou důvodů.
Když Vás vyhodí, tak co potom?
No a může se stát cokoliv....nedej bože...
Jsem pro, říkat vždy pravdu, ale tohle je existenční záležitost, nikdo Vám nic dneska nedá...
Pak bych to řekla a nechala se přeřadit na méně náročnou práci, jako těhotnou Vás už nemůžou vyhodit.
Není to bouda, přišla jste na to až po nástupu....
Držím pěsti.

pampeliska1
2. říj 2012

@jamie01 já bych se taky snažila vydržet aspoň přes zkušebku..ušetří to mnoho "komplikací" a hlavně peněz 😅 Na druhou stranu jestli jsi nastoupila koncem srpna, tak bys ještě 2 měsíce měla v práci vydržet nic neříkat, což je ještě docela dlouhá doba pokud jsi už ve 3.měs. :-/

pampeliska1
2. říj 2012

@jamie01 ještě je otázka na jak dlouho je uzavřena pracovní smlouva..Pokud je na dobu určitou, tak skončí ať jsi nebo nejsi těhotná..Ale dobrý je každý den v práci navíc.

jamie01
autor
4. říj 2012

Ahoj, rozhodla jsem se tak, že bude lepší nic neříkat a počkat do zkušebky, pak mě buď propustí na neschopenku no spíš ukončí pracovní poměr nebo přeřadí na jinou pracovní pozici.Přesně tak, přišla jsem na to až po nástupu, což není žádná lež. 🙂

remenova
4. říj 2012

@jamie01 pohlidej si i narok na materskou- tzn. nastup na materskou v ochrane lhute 180 dni. cim dele v praci vydrzis, tim lepe pro tebe- kazdy den dobry 🙂

swarovski
5. říj 2012

@jamie01 akože jasne, ze z financnych dovodov je lepsie mlcat, ale ak dvihate tazsie veci, vela stojite, dost zbytocne sa namahate a riskujete. Ale verim, ze vsetko bude OK a budete zdravi 🙂

inak ja som mala kolegynu, ktora nastupila ako tehotna, zamlcala to a po skonceni skusobnej doby sla na rizikove... zamestnavatel jej urobil zo zivota take peklo, neustale na nu posielal socialku, zrusil jej pracovnu poziciu, vlastne cele oddelenie (bolo to odd marketingu, pripravovali rozne prirucky a odborne casopisy, brozury), zo vsetkych marketingarov spravil obchodakov... Proste des. Chyba bola na oboch stranach, ale zamestnavatel sa spraval ako cisty hajzlik...