Těhotná ve zkušební době v zaměstnání

nikccca
7. bře 2014

Moc bych vás tady chtěla poprosit o radu. Od dubna 2012 do září 2013 jsem byla zaměstnaná, následně jsem byla 5měsíců na úřadě práce a v současnosti mám nové zaměstnání na dobu určitou (1rok), v tomto zaměstnání jsem 14dní a mám klasickou tříměsíční zkušební lhůtu. Posledních 5 let jsem se léčila a nebylo jisté, jestli budu moct mít někdy děti. Před týden jsem byla na gyndě, kde mi doktor oznámil, ža se můj zdravotní stav zlepšil a že by byl vhodný čas udělat si miminko. Dostala jsem nové léky na 3 měsíce a doktor říkal, že si myslí, že bych do měsíce mohla i otěhotnět 🙂. Nová práce se mi sice moc líbí (práce v kanceláři), ale touha po miminku je opravdu silná takže se ptám, kdybych do měsíce otěotněla co pak? Nejspíš by mě nový zaměstnavatel chtěl propustit aby mi nemusel platit nemocenskou, na druhou stranu si říkám, že první tři měsíce by se to mohlo zvládnout utajit a pak bych po zkušebce mohla nastoupit na nemocenskou. Opravdu nevím jak to udělat, ale doma bez peněz být nemůžu a na podporu už nárok nemám. Za vaše rady budu vděčná...

gwennie
8. bře 2014

Ahoj, doporučuji utajit, jinak tě můžou ve zkušebce normálka vyhodit. To, zda budeš mít nárok na nemocenskou pak závisí na tom, zda jsi předtím nepřetržitě pracovala alespoň 270 dní - což teda asi ne, když jsi byla na pracáku. V tom případě ti bude nnáležet nemocenská dlouhá jen tolik, kolik bylo poslední zaměstnání (zde záleží teda na tom, v jaké fázi zkušebky tě vyhodí, ale určitě nebude nemocenská déle jak 3 měsíce)

renca_hanych
8. bře 2014

@nikccca určitě těhotenství neoznamujte, opravdu ve zkušební lhůtě se na Vás nevztahuje ochranná doba kvůli těhotenství a tudíž zaměstnavatel může pracovní poměr zrušit bez ohledu na těhotenství. Měla jsem to tak u prvního syna, nastoupila jsem do nové práce a asi týden na to jsem zjistila že jsem těhu, asi v 8tt, takže jsem to tutlala ale břicho mě rostlo strašně rychle tak jsem to různě maskovala a dva dny po skončení zkušebky jsem těhu oznámila 😉 to jestli budete mít nárok na mateřskou Vám nejlépe zodpoví i telefonicky na okresní správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště. Já jsem pak chodila do práce dál ale měla jsem pracovní poměr na dobu určitou (na 6 měsíců) takže do té doby jsem pracovala a pak jsem nastoupila na neschopenku a 6 týdnů pře termínem porodu na řádnou mateřskou

nikccca
autor
8. bře 2014

@gwennie Ale já od dubna 2012 vždycky pracovala na HPP a teď jsem nastoupila taky na HPP, jen mezi tím bohužel byla 5měsíců pauza ☹...

konidana
8. bře 2014

@nikccca Myslím, že budeš mít normální nárok na mateřskou, akorát pak pracovní poměr po tom roce skončí a opět budeš nezaměstnaná, ale na mateřský a na rodičáku tě to trápit nemusí. A pak... to bude za dlouho:D

uztotakbude
8. bře 2014

To mne taky zajímá!!!! Jak je to s nemocenskou? Nežešte mateřskou ,na tu nárok bude mít, pokud v posledních dvou letech měla dohromady smlouvy trvající déle jak 270 dní (tj. včetně víkendů apod.). Ale řešme to, zda bude dotyčná mít nárok na to, jít na rizikové těhu na nemocenskou a bude normálně dostávat nemocenskou. Páč předpokládám, že jestli měla paní zdravotní problémy a teď otěhotní díky lékům, tak ji pracovat doktor nenechá.

xpila
8. bře 2014

@gwennie Prosím tě, jak jsi na tohle přišla? U nemocenské není žádných 270 dní, to je u PPM. Za druhé nemocenská není dlouhá podle délky posledního zaměstnání, to si zas pleteš s délkou ochranné doby pro nástup na PPM.

@uztotakbude Na nemocenskou je samozřejmě nárok, proč by neměl být.

@nikccca Doporučuji utajit a říct až po zkušební době, která těhotné nechrání. Stejně tak na případnou nemocenskou nastoupit až po zkušební době, protože jinak by se o nemocenskou zkušebka prodlužovala a zaměstnavatel by tě od 15. dne mohl propustit i na nemocenské. Takže jediná možnost je opravdu tajit...

gwennie
8. bře 2014

@xpila Joo, to máš pravdu, teď si to uvědomuju, že to tak je s tou PPM...
No, ale tak to taky není úplně off topic, předpokládám, že zakladatelka diskuze by PPM chtěla dostat 🙂

xpila
8. bře 2014

@gwennie No, možný to sice je, ale takhle jen mateš, navíc, když je tvůj příspěvek jako první.

sonka.77
8. bře 2014

@nikccca já bych to zas tak neřešila, když ještě nejsi těhotná. 🙂 Třeba se to povede až za ty tři měsíce.

nikccca
autor
8. bře 2014

@sonka.77
@xpila
@gwennie
@uztotakbude
@konidana
@renca_hanych
Holky, moc vám děkuji za Vaše příspěvky, jsem teď mnohem klidnější. Myslím, že 2-3 měsíce by se daly zvládnout aniž by si zaměstnavatel něčeho všimnul, takže to tak uděláme 🙂...

dadinkag
24. bře 2014

Ahoooj...mám otázku....několik let to nešlo, teď nové město, nová práce....
Zkušebka na 3 měsíce. Nástup do zaměstnání 1.3. 2014 a nyní pozitiví testík.... Poslední MS 16.2.2014
Co teď? Jak se mám zachovat? Zkušebka mi končí posledního května....
Dělám na směny.... nevím jak dál... před tím jsem 2 roky v kuse dělala v jedné práci, a ještě předtím 2,5 roku v jiné....
Vždy jdu z práce do práce...žádný UP.....

ninive211
24. bře 2014

@dadinkag Pokud nemáš rizikovou práci vzhledem k těhotenství, kde by tě museli převelet někam jinam, tak tutlat, tutlat a zase tutlat! Jinak tě mohou vyhodit v rámci zkušební doby i jako těhotnou, s pupkem tě asi nikdo nezaměstná. Abys měla nárok na PPM, musíš mít splněn nástup na MD do 180 dní po ukončení PP (tzv. ochranná doba) + samozřejmě splněných 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvouletech (to bys měla splňovat). I když, mně to nějak vychází, že pokud by tě vyhodili koncem dubna a později, tak by ti ta ochranná lhůta měla vystačit k tomu, abys nárok na PPM měla...v tom případě, pokud by se tak stalo, doporučuji nástup na PN.

dadinkag
24. bře 2014

no...práce v noci a rentgeny....jako nemám tam co dělat....ale přežiju snad zkušebku a uvidím...protože se mi tam moc líbí, tak nechci abych odcházela ve zlém. Snad mi nebude moc blbě nebo nebudu zvracet. A pupík snad ještě nebude....pak až po zkušebce bych to oznámila a to mě musí převelet na jiné pracoviště či bych šla na neschopenku....což je pro mě krajní řešení....
Chjo....když člověk chce, tak miminko nepřichází,.....a pak toto

mojeviky88
25. zář 2018

Ahoj, prosím o rau. Vůbec se v tom nevyznám. Jedná se mi o to, že jsem dala v práci výpověďˇ. Končit bych měla 30.11.2018 a hned 3.12.2018 mám domluvenou novou práci, kde mám ovšem zkušební dobu 3 měsíce. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (asi 1. měsíc) to znamená, že pokud nastoupím do nové práce tak už budu asi ve 3 měsíci a to asi nezvládnu utajit až do konce zkušebky (ani mi to nepřijde fér). Jak to potom bude probíhat? Samozřejmě je to risk - můžou mě vyhodit - jak bych to pak měla s mateřskou či podporou? Ještě je varianta, že můžu zůstat v současné práci - což se mi vůbec nechce z důvodu chování šéfové a nadřízené. Co myslíte, že je lepší? jinak v práci kde jsem ted jsem zaměstnaná od března 2017. Děkuju za rady a vysvětlení. 🙂

biedronka10
25. zář 2018

@mojeviky88 Tak narok na PPM budes mit podle me, ja ji dostala i kdyz mi koncil prac. pomer. Tam je podminka ucastnit se minimapne 270 dni na zdravotnim pojisteni a to ty hrave mas. Moznosti jsou nasledujici, bud zustanes ve stavajici, nebo nastoupis do nove s tim ze jim to reknes, pak bude zalezet na nich zda je potesi uprimnost natolik, ze s tebou pracovni pomer neukonci a treba ti nabidnou pak nejakou dalsi spolupraci, resp. alternativu moznou delat na MD. Druha moznost je, ze to priznas a oni to vezmou tak, ze s tebou behem zkusebky rozvazi prac pomer. Pokud by jsi jim to nerekla, neni to fer, ale to je na svedomi kazdeho, ale to uz asi bude videt, takze by jsi sla.... Mozna. No a pak by ses musela hlasit na UP. Nevim jak s podporou abych nekecala, ale myslim ze musis odpracovat minimalne 12 kalendarnich mesicu po sobe aby jsi mela na podporu narok, coz si myslim ze dostanes. Jake jsou dalsi moznosti nevim, to ti mizna poradi nekdo dalsi, jestli to jde treba nejak zpytlikovatet s nemocenskou. Jako ja osobne podle sebe bych to udelala tak, ze bych se snazila vydrzet na stavajici praci (idioty potkas vsude, neexistuje dokonala firma s dokonalym kolektivem) a pokud mam sml na neurcito, mela bych se v uvozovkach kam vratit (i kdyz to taky neni jiste) a nebo behem RD vymyslet co dal