Těhotná, výpověď ve zkušební době, poraďte prosím

rezza
10. črc 2015

Ahoj
jsem na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství... Přišel mi dopis o ukončení pracovního poměru ještě ve zkušební době. Chtěla jsem se zeptat... Jestliže nemám odpracovaný rok, což je v mnoha věcech podmínka.. Jak mám postupovat dál? Mám volat k lékařce, která mi vystavila neschopenku a nahlásit, že tedy už nejsem zaměstnaná? A jak to bude dál ? Budu nadále na neschopence s tím, že mi nebude vyplacená nemocenská, nebo se musím hlásit na pracáku?🙂 Předem děkuji za odpovědi.

rulfici4
10. črc 2015

taky by me zajimalo jak to je.ted jsme nastoupila do prace ale chtely bychom mimi a snazime se ale ja to mam jinaci jsme na rodicaku a v praci mam smlouvu zatim na 3m a pak davaji na nejakou dobu a vzdy pak prodluzuji

whiskey
10. črc 2015

Zrusit pracovni pimer pokud jsi na nemocenske by nemelo byt mozne

rezza
autor
10. črc 2015

Jde to ve zkušební době🙂

lenjii
10. črc 2015

@whiskey pokud je ve zkušebce, nebo smlouva na dobu určitou, možná bohužel je ☹

gracinka7
10. črc 2015

@whiskey Jde to, ale nesmějí to udělat v prvních 14 dnech, kdy platí nemocenskou zaměstnavatel.

rezza
autor
10. črc 2015

Už je to déle než 14 dní

gracinka7
10. črc 2015

@rezza Mě se stalo přesně to samé. Ale já mám před tím odpracované 3 roky, takže je to v suchu. Myslím, že by ti měli vyplácet nemocenskou, když na ní zůstaneš. Nejlíp se zeptej na sociálce, tam by ti měli poradit přesně ;)

rezza
autor
10. črc 2015

Budu tam volat v pondělí🙂 jde mi o to že dnes jsem dostala do ruky dopis s výpovědí, která je k zítřku.. Tak abych neměla problém🙂

rezza
autor
10. črc 2015

Když je zítra sobota🙂

brokovich
10. črc 2015

Na pracáku se hlásit nemusíš, není to povinnost. A hlavně tam prohlašujes, že chceš a můžeš pracovat. Na podporu mít nárok stejne nebudeš, pokud nemáš odpracovaných 12 měsíců v posledních dvou letech.

rezza
autor
10. črc 2015

A sociální a zdravotní mi bude platit kdo? Jestliže nebudu zaevidovana na pracáku?

elennka
10. črc 2015

@rezza ideálně je si zavolat na správu sociálního zabezpečení nebo si zajít na UP a zeptat se.
při evidenci na UP je hrazeno pouze zdravotní pojištění, sociální není a na důchodové je započtena náhradní doba pojištění..

rezza
autor
10. črc 2015

Určitě budu v pondělí volat... Jen jsem myslela jen jestli s tím nemá někdo tady zkušenosti🙂

brokovich
10. črc 2015

Oboji sama. Pokud budeš na pracáku, ten hradi jen zdravotní.

rezza
autor
10. črc 2015

Dobrá... Takže pokud zůstanu na neschopence tak si platim zdravotní sama jo?

elennka
10. črc 2015

ne pokud zůstaneš na PN, tak seš práce neschopná.. takže "zdravotní by mělo být hrazeno státem- z titulu, že si na PN", ale nejsem si teď úplně jista, ze sociálního zabezpečení jsem dlouho pryč. soc.zabezpečení má infolinku, stačí si zavolat
@rezza

rezza
autor
10. črc 2015

Volat budu v pondělí 🙂 dekuji za rady🙂

blondynka400
10. črc 2015

@rezza jestliže už je nemocenská v té fázi, že jí vyplácí sociálka, je jedno, zda jsi zaměstnaná nebo ne. Jenom "lístek na peníze" budeš posílat tam, ne zaměstnavateli. Jestliže nemáš nárok na MD, na neschopence zůstaneš do konce šestinedělí, od té doby pak bude pobírat RP. V případě, že otec dítěte v den porodu bude plátcem pojištění a bude mít dostatečný vyměřovací základ, je pak možné si volit výši RP.
Zdravotní podle mne za tebe bude platit stát, jelikož jsi na neschopence (ale ověřila bych si to u zdravotní pojišťovny), na UP se registrovat nemusíš. Jestliže chceš pobírat nemocenskou, není důvod a dle toho co jsi psala tak asi nárok na podporu v nezaměstnanosti asi nemáš.

rezza
autor
10. črc 2015

Ne ne nárok na podporu nemám to vím jistě🙂 moc děkuji za odpověď

blondynka400
10. črc 2015

@rezza tak pak to budeš mít jak píšu nahoře. RP pak můžeš pobírat i ode dne porodu a i tak máš nárok na neschopenku do konce šestinedělí.
Jen nezapomeň vždy každý měsíc poslat ten "lístek na peníze", bez toho ti nic nevyplatí.

rezza
autor
10. črc 2015

Nebyla jsem si právě jistá zda tam není podmínka odpracovaných 12ti měsících🙂

blondynka400
10. črc 2015

@rezza v čem by měla být podmínka odpracovaných 12 měsíců? V pobírání neschopnosti?

rezza
autor
10. črc 2015

Ano myslela jsem si jestli to není jako u podpory🙂

gracinka7
11. črc 2015

@blondynka400 Jsem na tom podobně jako zadavatelka dotazu. Taky jsem dostala výpověď ve zkušebce. Lístek na peníze jsem tedy nesla na sociálku, ale ozval se mi bývalý zaměstnavatel a chce ho po mě (následně i ty další) -a nechce mi vystavit zápočtový list (prý až skončím nemocenskou). Mají na to právo? Nějak tomu nerozumím.

blondynka400
11. črc 2015

@gracinka7 lístek na peníze může požadovat (záleží na zvyklosti firmy a ve své podstatě je to jedno, akorát mu ho předáš a nemusíš se o nic starat, oni ho pošlou) Ale zápočtový list + všechny osatní dokumenty ti jsou povinní vystavit. Řekli ti důvod, proč ho nechtějí vydat?

gracinka7
11. črc 2015

@blondynka400 kvůli té neschopence. Prý ho můžou vystavit až po jejím skončení.

gepe
11. črc 2015

@gracinka7 a mas uz 100% ukonceny pracovni pomer? Jinak to chapu, ze Te maji stale v evidenci atd.

gracinka7
11. črc 2015

@gepe Je ukončený k 29.6.

gepe
11. črc 2015

@gracinka7 tak to by Ti meli dat zapoctovy list, prip. i vystupni list, predavaci protokoly pokud jsi mela napr NTB, tlf aj. Nechapu jinak, proc Ti to odmitaji vydat. Jak dlouho jsi na PN?

natyhonzik
11. črc 2015

nastoupila jsem do prace 1, listopadu 2014 pomer do kvetna ,v unoru jsem zjistila tehotenstvi nyni jsem na neschopence,vypoved jsem dostala postou ale nic se nemeni na tom,prvnich 14 dni plati zamaestnavatel tetka me vyplaci OSSZ,narok na materskou mam predtim jsem pracovala 2 roky musi byt odpracovanych 270 dni aby vznikl narok,co taky vim zamestnavatel nesmi vyhodit tehotnou je tam ochranna lhuta vice reknou na OSSZ,