Používáme cookies. Více informací zde. OK

Učitelka v pracovní neschopnosti - jak předat podklady?

skiss
11. lis 2015
Ahoj,
chtěla bych Vás poprosit o vaše zkušenosti, ohledně NP. Jsem těhotná (30tt) v NP a čekám na výsledky testů, které ovlivní to, zda se ještě vrátím do práce či ne. Ovšem podle náznaků paní doktorky to moc nevypadá, že by mi chtěla ukončovat NP. To znamená, že čistě teoreticky bych nastoupila na rizikové těhotenství. Teď jsem druhým týdnem v PN a zaměstnavatel mi často volá´(mám problémovou třídu) a já jsem z toho pak nervózní. Jak jste prosím poté řešili předání věcí v práci? Jako učitelku se mě týká předání známek, oprava pís.prací které děti psaly po dobu co jsem chyběla atd... Řešila jste to to některá? Děkuji za vaše odpovědi
jitavrtule
11. lis 2015
@skiss Nic takového jako rizikové těhotenství z hlediska pracovního práva neexistuje. Je jen a pouze pracovní neschopnost a je fuk jestli máš rýmu nebo jsi těhotná.
Jediný rozdíl bude v tom, že po těch 14 dnech ti přestane vyplácet zaměstnavatel náhradu mzdy a bude ti platit sociálka klasickou nemocenskou.
Předání práce bude hodně záležet na domluvě mezi tebou a zaměstnavatelem, já osobní zkušenost nemám, ale každopádně pokud jsi na neschopence, jsi "práce neschopná" a z toho by měl zaměstnavatel vycházet.
mavanka
11. lis 2015
Myslím, že pokud už jsi ve 30. týdnu, tak už by dneska mělo být ve škole jasné, kdo Tvojí práci přebere. A v dnešní době mailů a telefonů přece není problém se domluvit - jak nadřízeným, tak s kolegou, kterému budeš práci předávat - ať už se zastaví u Tebe, abys mu předala, co máš doma, nebo mu informace pošleš a po telefonu si o známkách, žácích a dalších věcech k řešení a předávání promluvíte, můžeš mu všechno popsat do mailu atd....
Pokud písemné práce, které psali žáci, když jsi tam nebyla, musíš opravit Ty, můžeš je přece opravit z domu z postele, pokud to jde, pokud ne, může přece už Tvůj nástupce, který se v oboru přece taky vyzná... Upřímně nevidím v tom žádnou složitost... pokud to zvládneš, udělala bych všechno pro to, abych to, byť vzdáleně, novému kolegovi ulehčila, pokud na to už nemáš, bude se s tím bohužel už muset poprat sám, protože pokud ve škole ví, že jsi těhotná, logicky musí čekat, že můžeš lehnout každým dnem...
skiss
autor
11. lis 2015
@mavanka Děkuji za objektivní názor
sapinek
11. lis 2015
zdravím, já jsem učitelka a nastoupila jsem na neschopenku během těhotenství. Měla jsem též problémovou třídu, která navíc byla v 9., tedy končila. Nechtělo se mi je opouštět takhle, ale mimčo mělo samo přednost 🙂 Nechala jsem všechny své přípravy (na hodiny, písemky, prezentace, známky apod.) ve škole. Měla jsem vycházky, takže jsem párkrát do školy dorazila "zaučit" kolegyni, která to za mě převzala. Naštěstí byla zlatá a docela to zvládala (i s rodiči těch dětí). Horší bylo převzetí některých předmětů, protože ty na škole nikdo jiný kromě mě neučil (ani já tedy nebyla na vše aprobovaná), takže to jsem musela spolupracovat i z domu.. Písemky, které děti psaly, když jsem chyběla, jsem připravovala a částečně i opravovala celou dobu neschopnosti. Tedy někteří učitelé, pak dávali dětem své písemky, tak ty si opravovali oni. Šlo to v pohodě, protože jsem měla čas - čekala jsem první dítko. Teď jsem znovu těhotná a nevím, nevím, jak bych se k tomu postavila, kdybych měla to všechno dělat znovu i nyní.. Naštěstí to není potřeba 🙂
indigirka
11. lis 2015
@skiss Já jsem to řešila z opačné strany - byla jsem ta, co nastupovala za kolegyni, co odešla během roku (vpodstatě ze dne na den), ale na začátku těhotenství. Prostě jsem to převzala (včetně maturantů), pár testů (co si dopisovali ti, co předtím chyběli) jsem si už opravila sama (podle vzoru). Pokud jsi vymýšlela testy, co psali, určitě by nástupci pomohlo dodat správné odpovědi a třeba bodování. Známky byly v elektronickém systému, váhu těch, co jsem začala dávat já, jsem upravila podle těch, co tam byly, aby to sedělo. Připadá mi, že ve 30. týdnu už tě opravdu mají nechat na pokoji (vždyť bys stejně za 2-4 týdny odešla tak jako tak?), ostatně za to ani nemáš zaplaceno 😉 Takže udělej, co uznáš za vhodné a co ti připadá, že zvládneš, ale rozhodně se tím nestresuj, musejí si poradit i bez tebe.
skiss
autor
11. lis 2015
@sapinek
@indigirka
Holky moc děkuji za odpovědi. Přesně tak to cítím, bude se mi stýskat po dětech, ale zas miminko je teď to nejdůležitější. A kdyby to byla bezproblémová třída, je to jiné. Ovšem neustálé řešení problémů je nejen fyzicky, ale i psychicky náročné. Není den, kdy bych neměla jednání s rodiči, vedením či sociálkou a že by mi vedení nějak práci usnadňovalo, to teda vůbec. A já si právě teď uvědomuji, jak jsem se za ten týden co jsem doma zklidnila, přestala myslet na školu, dokonce jsem se po 3 týdnech i vyspala 🙂 Uvidím, co v pátek. Ale moc děkuji za názory
dc2015
11. lis 2015
Ahoj,já jsem si to zkusila z obou stran. Nejprve jsem převzala od kolegyně ze dne na den a o rok a něco později jsem předávala. Já sice předávala v klidu a plánovaně, ale ono je to celkem jedno ve výsledku. Stejně si ten nový člověk musí najít svůj systém. A souhlasím s holkama, co ti tu psaly. Musím říct, že kolegyně, po které jsem přebírala já, byla na telefonu, vždy ochotná poradit. Stejně tak pak já. Trvalo vždy tak týden, než si to sedlo a já/má nástupkyně, jsme se s tím popraly... Děje se to dnes a denně,nenech se tím stresovat a těš se na mimčo.
skiss
autor
13. lis 2015
@sapinek
@mavanka
@indigirka
@dc2015 Ahoj holky, dnes mě neuschopnili, takže neschopenka až do mateřský. Právě jsem volala do práce, abych jim to oznámila. Po vašich vzkazech jsem si říkala, že to je normální, že těhotné končí dřív. Avšak opět jsem se mýlila a vedení mě opět utvrdilo v tom, že zde slovo normální a lidský přístup neznají. Vyslechla jsem si, že tedy jak si to teď představuji, že bude čtvrtletí a že mám povinnost ho řádně ukončit. Tak říkám, že samozřejmě se budu snažit být nápomocná, že známky přijedu ukončit. Poté sprcha ve formě toho, jestli prý jdu ve středu na vysokou školu, ať jim to řeknu rovnou ať jsme k sobě upřímný. To už sem nedala, začala bulet a jasně mu dala najevo, že pro mě je teď nejdůležitější zdraví miminka, což asi nebylo pochopeno. A další řeči o všech mých povinnostech, že prý za mnou přijede domu ,že musim podepsat nějaký papíry a tak..... řeknu vám, že moje motivace jim vyjít vstříc a pomoct, je teď nulová.....
dc2015
13. lis 2015
@skiss Teda bez urážky, ale takovým lidem nas... Já jsem se naštěstí setkala s úžasným přístupem, a proto bych se pro ně fakt rozkrájela a snažila jsem se udělat maximum. Teď mám cca 2-3 týdny (doufám) do porodu, jsem sice nemocná, ale pracuju ještě z domova jako korektorka. A jejich přístup je tak lidský a super (a byl vždy), že se snažím taky vyjí vstříc. Ale prostě hov... a deb... bych vstříc nevycházela. Vys... se na ně 🙂 Omlouvám se za hodně teček 😃 Ale to jinak říct nejde.
hojda
13. lis 2015
@skiss Asi bych brala hlavně v potaz, jestli se tam budeš chtít vracet po rodičovské dovolené a podle toho vycházela vstříct, samozřejmě v rámci zdravotních možností.
skiss
autor
13. lis 2015
@dc2015 děkuju. ty tečky mi momentálně docela pomáhají. No celkem studená sprcha. ááááááááá...
hojda
13. lis 2015
Nebo se zpeptej pana ředitele, jak by to na tvém místě vyřešil on? Schválně jaké ti navrhne řešení!
skiss
autor
13. lis 2015
@hojda přesně toto se mi honilo hlavou. Ale dneska to asi byla poslední tečka. Jenže já se znám, jsem moc hodná na to, abych udělala takový vzpurný krok. Stejně tam jak blb... pojedu 😞
hojda
13. lis 2015
@skiss Začala bych hovor s ředitelem tím, že bych mu řekla, že chápeš v jaké je situaci, že tě to osobně moc mrzí, ale že okolnosti jsou prostě takové, že nemůžeš postupovat jinak, že tvoje představa byla taky jiná, ale bohužel že toto neovlivníš a jak by tedy navrhoval on celou situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti. Pokud bude hrubý a arogantní, tak nemá cenu se s ním o něčem bavit.
hojda
13. lis 2015
@hojda Jo a taky jsem si všimla, že jednání probíhá v úplně jiném duchu, pokud je přítomný tvůj partner, takže bych ho asi klidně pořádala, aby tě do té školy doprovodil až tam pojedeš jednat, stejně bys asi měla mít doprovod, pokud si budeš stěhovat svoje věci. Myslím, že to pana ředitele dost uklidní 😉 .
dc2015
13. lis 2015
@skiss Mohu se zeptat, jak to máš se smlouvou? Zda tam plánuješ po mateřské opět nastoupit apod.?
skiss
autor
13. lis 2015
@dc2015 smlouvu mam na dobu určitou. A po těchto a dalších zkušenostech si nejsem jistá, zda je to vhodné místo po moji práci
sapinek
13. lis 2015
@skiss Když to čtu, tak se mi otvírá kudla v kapse! Já jsem si s vedením celkově užila své, tak jsem se strašně bála, co na to řeknou. Ale naštěstí v pohodě. Nadšení samozřejmě nebyli, ale zas nenadávali a tak. Měla jsem tou dobou zdravotní problémy a tak jsem jim o těhotenství řekla hned na začátku s tím, že je možné, že časem nastoupím na rizikové (Dr. mi to doporučoval od začátku). Čekala jsem hrůzu a byla připravená "hodit se marod" ze dne na den. Vím, že to je hrozný a sama to neschvaluju, bohužel situace ve škole byla otřesná a já si rozhodně nechtěla kazit těhotenství kvůli blbosti jiných. Díky tomu, že vedení vše přijalo celkem ok, jsem tam pak ještě nějaký ten měsíc vydržela a vyšla jim pak dle mého opravdu dost vstříc. Hlavně se na ně vykašli! Práce je důležitá, ale je to zase jenom práce! Je blbý se vracet někam, kde by byli na člověka už od začátku vysazený, tomu rozumím. A také nevím, jestli by se mi chtělo dělat pod nechápavým a neempatickým buranem..Ale při nejhorším lze odejít. Mně osobně se vracet ani nechtělo, kromě všeho do práce dojíždím dobrou půl hodinku (přestěhovali jsme se a toto je na mě dost). No, a co se nestalo - za dobu, co jsem s malou doma, se vystřídalo komplet celé vedení i účetní! Takže třeba budeš mít taky takové štěstí! 🙂 Takže užívej si miminko a klid a pokud Ti Dr. napíše neschopenku, tak na ni máš prostě nárok a žádný ředitel/ka s tím prostě nic nenadělá! Držím pěsti, obrň se optimismem a (alespoň v duchu) všechny potížisty pošli někam! 😉
dc2015
13. lis 2015
@skiss Tak se na ně prostě vys... stejně, až budeš mít malé, budeš potřebovat lidský přístup, jasně, v rámci mezí a možností, ale viděla jsem to u kolegyň, co měly děti, že když pak byly nemocné, byl by vážně problém, kdyby se setkaly s takovýmto přístupem.
skiss
autor
13. lis 2015
@sapinek díky za zprávu. Já už jsem na neschopence 14 dní, jen jsem dodnes čekala na další výsledky, které nedopadly úplně dobře, proto mě neschopenku nezrušili, ba naopak. Oni mě přijímali jako těhotnou, takže věděli, že mohu ze dne na den skončit. Jen si asi myslí, že jsem si neschopenku vycucala z prstu a že si dávám doma lehárko. Jinak tě úplně chápu, taky mam (měla sem) problémovou třídu, neustále sem něco řešila s rodiči či sociálkou a to je dost náročný. Ale to nikdo nevidí.
markyska88
13. lis 2015
Ahoj. Já se omlouvám, že do toho vstupuju, když nejsem učitelka, ale prostě nedá mi to.. Fakt žasnu obecně nad přístupem zaměstnavatelů.. Tohle se děje totiž všude. Ale každý zaměstnavatel si přeci musí umět poradit se situací, že mu zaměstnanec druhý den už nepřijde do práce. Já bohužel od 6tt taky musela na PN, ač jsem opravdu chtěla vydržet až do mateřské. Naštěstí mně nikdo problémy nedělal, mám štěstí. Ale je celá řada situací, které mohou nastat a člověk s tim nic nenadělá.. může někoho srazit auto a bude půl roku upoután v nemocnici na lůžku nebo nějaká nenadálá vážná nemoc atd. . Supervizorka vedlejšího oddělení u nás v práci před cca 3 lety onemocněla rakovinou a ze dne na den odešla na nemocenskou a byla na ní déle než rok. A dost pochybuji, že ještě řešila, zda vše v práci dokončila...
V těhotenství se ten stav můźe také změnit ze dne na den a kor v 30. týdnu !

@skiss je mi líto, že se zaměstnavatel k tobě takhle chová, tim spíš, když se snažíš vyjít vstříc.
Hlavně se snaž být v klidu, ať je miminko v pohodě 😉 držím pěsti, ať vše dobře dopadne a ať je prcek OK 😉
indigirka
13. lis 2015
@skiss Vykašli se na ně, když jsi na neschopence, má to důvod, jsi práce neschopná a máš být doma, může na tebe i přijít kontrola.
Jak se řádně ukončuje čtvrtletí? Kromě toho jestli jsi třídní, máš přece zástupce, ne? Ten je od toho, aby tě zastupoval a měl by tedy už dva týdny fungovat (na obou školách, kde jsem učila, to tak automaticky bylo, a když odešla třídní během roku, automaticky vzal to třídnictví po ní se vším všudy). A jestli nikdo nevidí, že jednáš s rodiči a se sociálkou, asi je někde něco špatně. Tam, kde jsem učila, se tedy se sociálkou bez vedení nejednalo.
A jestli se chovají takhle, tak určitě není dobré se k nim vracet s malými dětmi (pokud nechápou neschopenku v posledním trimestru kvůli komplikacím, težko pochopí nějaká přání v rozvrhu, nemocné děti a pod.). A určitě si vezmi s sebou doprovod, až tam půjdeš, rozhodně tam nechoď sama.
j.a.n.i
13. lis 2015
@skiss Upřímně, telefon bych dala partnerovi, ať to panu řediteli zvedne a oznámí mu, že ze zdravotních důvodů nejsi schopna nijak se zapojit, tečka. Když se takhle chová, tak ať si to vyřeší jak chce, není tvou povinností cokoliv dokončovat, pouze pokud bys měla nějaké pracovní věci, tak ty odevzdat a i to za tebe může vyřídit někdo jiný.
skiss
autor
13. lis 2015
@indigirka Taky jsem nikdy pojem "řádně ukončit čtvrtletí" slyšela prvně. A taky to, že mam na neschopence povinnosti - taky asi novinka. Víš, mam pocit, že tam všichni vědí všechno nejlíp, ale skutek utek. A přesně tak, jestli teď 14 dní nikdo neřešil třídnické věci, tak je to zvláštní, zvláště když já dostávala vynadáno, že OKAMŽITĚ nevolám do školy rodiče nebo že píšu napomenutí až den poté, co se stal přestupek. Jojo, půjde se mnou manžel. Snad bych byla radši, aby mi dali výpověď, já si sbalila věci, a měla už hlavně klid.
skiss
autor
13. lis 2015
@j.a.n.i Sama se s nima už bavit nebudu. Do školy se mnou pojede manžel a telefony buď nebudu brát nebo je vyřídí manžel. Já jsem pak schopná i hodinu v kuse bulet a to si myslim, že nejsem žádná plačka, ale ten pocit nespravedlnosti (snažíš se vyjít vstříc a oni mají ještě připomínky...) a asi taky do toho ty hormony... Chudák mimčo 😕
j.a.n.i
13. lis 2015
@skiss Nikam nechoď, vybodni se na ně, na neschopence nemáš povinnost se dostavovat do práce, ještě by se to mohlo obrátit proti tobě, pokud se přesně netrefíš do vycházek... Poprosila bych někoho o sbalení věcí a pak tam pro ně poslala manžela.
dc2015
13. lis 2015
@skiss Když to čtu, mám chuť jet do práce a dát jim tam všem pusu. To, co ti dělaj, je vážně k zblití. Děláš dobře, já bych vrátila věci a komunikaci taky utnula. Tohle je fakt nehorázný!
skiss
autor
16. lis 2015
@dc2015
@j.a.n.i
@indigirka
@markyska88
@hojda
@sapinek Ahoj holky, dneska jsme s manželem jeli do školy. Samozřejmě, že tam byl i pan zástupce, který mi původně tvrdil, že je zbytečný, abych jezdila, že tam nebude, že bude muset za mnou domu (abych podepsala nějaký papíry). Dopsala jsem tedy známky a šli jsme za ním. Co jinýho se dalo čekat, než že okamžitě změní styl jednání, když tam seděl i manžel. Tak mu říkám, že jdu podepsat ty papíry... On že je vlastně nemá, a že jde jen o čtvrtletní klasifikaci a kázeňské postihy, které musím podepsat. Při slově musím se mi už svírá kudla a tak sem se nadala (až mě to samotnou překvapilo). Řekla sem mu, že sem se s nim v pátek chtěla v klidu domluvit co dál, ale vzhledem k jeho jednání já teď na neschopence už nemusim nic a že je jen moje dobrá vůle, že sem dneska přijela atd. On hned oponoval, jestli jako náhodou nepotřebuju potvrdit praxi na vejšku (ubohý, co?), tak řikám že potřebuju, ale že když vidim, jaký problém mu to dělá, tak že ho o to už víckrát prosit nebudu a že kvůli jednomu papíru za mnou nemusí jezdit, že ho může poslat poštou. Jeho reakce? Znáte mě, já často zapomínám... tak řikám, no, to bych mohla taky říct, že, že na něco můžu zapomenout, že.... Ještě jsem se ho ptala, jak si to tedy představuje a on že vlastně neví. tak jsem na něj vytřeštila oči, sdělila mu, že mě to tedy velmi překvapuje, když v pátek moc dobře věděl, jaké jsou moje povinnosti. Nakonec mi ještě vytknul, že nemam papír, kterej posílali mailem, ale mě nic nepřišlo - že prej musim sledovat pracovní mail. No to tak asi ve zkratce. Pak sem si šla balit věci do třídy.. když jsem byla u konce, přišla kolegyně z paralelky a názorně mi ukázala, jak vypadá "odchod s prázdným stolem". Ani sem nestíhala koukat, jak to všechno lítalo 🙂 Ale jo, teď jsem za to ráda, že jsme to vzali všechno z gruntu a v podstatě po mně nezůstalo skoro nic 🙂 Pak sem ještě nesla vrátit klíče a to už před náma zástupce utíkal - cha. Kolegyně mi daly na rozloučenou dárek - což jsem tedy nečekala ale potěšilo to 🙂 . Nedělám si iluze, že mě ještě budou nahánět na telefonu, ale to už bude jen poslední tečka. 🙂 Příští týden se dojedu ještě rozloučit s dětmi, ale o tom už vedení informovat nebudu. holky, moc děkuji za podporu a dodání energie 🙂
dc2015
16. lis 2015
@skiss Výborně 🙂 Ono si fakt nejde nechat s... na hlavu. Pracovala jsem chvíli ve škole, kde se o to taky snažili, nevydržela jsem tam 🙂 O to víc bych se pak rozkrájela pro svého dalšího zaměstnavatele.
skiss
autor
19. lis 2015
@dc2015 Přesně tak, člověk se nesmí nechat. Doufám, že jsem dostatečně poučena. Jen mi pověz, vážně existuje škola s normálním vedením a normálními kolegyněmi? 🙂 teď se mi tomu nechce vůbec věřit :-|

Sem začni psát odpověď...

Odešli