Udržovací poplatek za školku. Zůstane mi rodič. přísp.?

gabiku
5. bře 2010

Dobrý den, zanedlouho jdu s mým synem k zápisu do školky, ale jelikož je hodně dětí a abych měla větší šanci, že mi malého přijmou, jsem rozhodnuta od září do února platit udržovací poplatek/školné/. Nebude to mít potom vliv na nárok pobírání rodičovského příspěvku, syn by samozřejmě do školky nechodil. Nebude se brát, když platím školné, že syn školku navštěvuje? Jak je to propojené se sociálkou. Děkuji za ujasnění.

arietiska
6. bře 2010

Do 3 let má nárok na školku 5 dní v měsíci bez toho aniž by ti brali rodičák. MŠ vystaví nějaký papír pro socku, že ji řádně navštěvuje. Od 3 let má normálně nárok na školku pravidelně i kdybys třeba zůstala s druhým dítětem na mateřské.
Nevím jak to je, když máš rodičák na 4 roky.

arietiska
6. bře 2010

A taky nevím jaký myslíš udržovací poplatek, protože v dost školkách musíš platit i jídlo celodenní i když by šel jen na dopo. U nás to tak třeba je.

majenka
6. bře 2010

Gabik má asi na mysli poplatek (mírně navýšené školné-alespoň u nás), který musí platit od září (začátek školního roku), i když její dítě nastoupí do školky až v únoru/březnu 2011. Školky uvádějí, že je to poplatek za to, že ti tam ten půlrok drží místo.

U nás teda při udržovacím poplatku jídlo neplatí-což je logické. A při zkrácené docházce se platí jen to jídlo, které dítě skutečně má (dopolední svačinka+oběd). Odpolední jídlo platí jen ti, co ho mají. Přece, když je dítě nemocné a nejde do školky, tak mu také odhlašuješ jídlo a neplatíš ho. Teda koukám, jaké jsou v některých školkách způsoby-to bych si asi líbit nenechala a obrátila bych se s tím na zřizovatele školky (tedy pokud to není soukromá školka, která si samozřejmě může určovat svoje pravidla a tam by to bylo pochopitelné)

Gabik, dítě přece školku fakticky nenavštěvuje, ty si tam jen platíš nadstandartní službu (udržovací poplatek)-což je tvůj výdaj, jako jakýkoliv jiný, který sociálku nezajímá. A pokud potvrdíš, že dítě do školky nechodí, tak máš naprostou pravdu a nelžeš-dítě tam opravdu nechodí a i při ověření by došli ke stejnému závěru. Nikdo přece nemůže potvrdit, že dítě chodí do školky, když tam vůbec nechodí.

arietiska
6. bře 2010

majenka: aha už to chápu, myslím, že tedy při udržovacím poplatku MŠ pro socku napíše dokument o tom, že školku nenavštěvuje. Mně bylo řečeno, že ho vystavují, aby věděla socka, že dítě nechodí třeba do těch tří let častěji jak těch 5 dní co může.

Nevím zda jsem to pochopila dobře, že budeme platit i odpolední svačinu, když už tam syn nebude, ale určitě u nás nejde dát dítě do školky a neplatit jídlo /třeba ho vyzvednout před obědem/. Nejde to bohužel ani v jiné školce v naší obalasti, kam chodí neteř, přestože jídlo jako cukrovkářka nemůže. Prostě to tu mají nastaveno tak, že když se dá dítě do školky, musí se zaplatit jídlo.

majenka
6. bře 2010

Arietiska: no to jo, u nás také ne-to je tím, že dítě si před obědem prostě ani vyzvednout nemůžeš. Takže jakmile přijde do školky, tak má svačinku+oběd, protože si pro něj můžeš přijít nejdříve po obědě.

gabiku
autor
7. bře 2010

Majenka, myslela jsem to přesně tak, jak píšeš.Ještě se zeptám přímo u zápisu. Při žádosti o rodičák, jsem podepsala, že dítě nenavštěvuje žádné předškolní zařízení, takže jestli tomu rozumím, na sociálku bych musela zajít s potvrzením od školky až v momentě, kdybych se rozhodla třeba od září dávat malýho do školky na těch 5 dní v měsící - 3 roky bude mít v únoru 2011.

niki2
3. dub 2010

Co se tyka platby za jidlo, samozrejme, pokud tam dite neni a vcas se to ohlasi, tak se neplati, ale u nas treba je to, ze se plati celodenni stravne i kdyz odchazi po obede a dostava s sebou malou svacinku.
Socialka by nemela delat problem, pokud dite chodi na povolenou dobu do skolky, o tom ti vydaji ve skolce potvrzeni. Taky chci dat syna od rijna do skolky, musel by chodit jen na dopoledne, abych neprisla o prispevek.

arietiska
4. dub 2010

Mně to přijde s tím stravným trochu na hlavu postavené, jelikož např. neteř je diabetik a jíst ve školce nemohla nic, přesto aby ji mohla navštěvota muselo se za ni hradit stravné. Před 12 lety jsem učila ve školce, ale na 100% jsem nedávali nikomu kdo chodil po O svačinky. Určitě platili jen co snědli. Trochu nechápu proč to tak je!?

gab.boh
10. dub 2010

arietiska - u tvé neteře je to nějaké divné, jako diabetik s vlastní stravou nemusela platit stravné které neodebírala. Dnes je to trochu jinak se stravným, co si kdo zaplatí to také dostává. Čili když jde dítě po obědě domů, a je přitom celodenní (a svačinku má tudíž automaticky i na odpoledne) bere si ji domů, protože ji má zaplacenu.

gab.boh
10. dub 2010

Předchází se tak zmatkům v placení stravného pro dítě. Buď je dítě celodenní, a tudíž se platí celodenní strava, nebo je polodenní a platí se polodenní strava.

drago
17. dub 2010

taky mi přijde divné platit za stravu, kterou dítě nemá. Malá ve školce nejí ani nepije- vše máme své, za stravu neplatíme. Nebudu přece platit za něco co si nosíme své. Platili jsme jen školkovné. 🙂

makulinka
19. kvě 2010

Ahojky všichni, nevíte někdo zda je to pořád, aby nevzali rodičák - buď 4 hodiny denně celý měsíc a nebo by to mělo být na těch 5 dnů /celý den/? Niki 2 taky píše jen na dopoledne. Je to stejné u školky i u jeslí? předem díky. 😖 ...jsem z toho blázen ... 😕 😨

drago
20. kvě 2010

makulinka- to jsem našla na netu: Rodičovský příspěvek náleží pokud:
Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci
Dítě starší 3 let navštěvuje MŠ nebo podobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů.Dítě navštěvuje léčebné rehabilitační zařízení nebo jesle, MŠ nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě školního věku, které navštěvuje ZŠ speciální v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.Příjem rodiče není testován, rodič může být výdělečně činný, aniž ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí