Už půl roku nemůžu sehnat práci 😞

terap
12. kvě 2014

Od listopadu aktivně hledám práci, mám zdravotnické vzdělání, 8 let praxe, registraci, řidičák, zdravotní průkaz.... přesto nemůžu stále nic najít. Poslala jsem životopisy do všech možných zařízení v okolí 30km od domova (celkem asi 40), zpět mi přišlo asi 5 odpovědí, že děkují, ale nemají zájem, zbytek bez reakce. Sleduju inzeráty každý den, bohužel mám natolik specifický obor, že je těch míst fakt málo. Absolvovala jsem jsem asi 5 pohovorů, nikde mě nevybrali (kdyby alespoň řekli PROČ?!) Navíc blbý region (Ostravsko, F-M). Už jsem začala reagovat i na inzeráty na prodavačky a servírky a podobně - jenže tam je zase problém to zdravotnické vzdělání, oni chtějí všude vyučenou prodavačku nebo servírku... začínám být zoufalá, tento měsíc dostanu poslední podporu a pak se můžeme jít pást. manžel sice pracuje, ale jeho plat pokryje naše náklády na bydlení a na jídlo už jaksi moc nezbyde.
Sháněly jste někdy práci tak hrozně dlouho? Já jsem z toho už vážně zoufalá, mi vždycky spadla náhodou do klína ještě při mateřské, ale nanaštěstí vždy jen na dobu určitou a pak konec. :(

zamilovanadonej
12. kvě 2014

@terap Asi mimo téma, ale proč tam tedy bydlíte? Pro děti asi taky nic moc vzhledem k ovzduší, a jinde by se ti hledala práci asi o trošku lépe.

brightnwhite
12. kvě 2014

Já ne, ale kamarádka sháněla práci rok. Má vystudovaný marketing, ale u ní byl problém, že ji spousta nabídek nevyhovovala. Máš ke škole nějaký jazyk? Ptž já s gymplem a angličtinou jsem nikdy neměla problém sehnat práci, jsem ze stejného regionu (širší Ostrava).

fallingstars
12. kvě 2014

@terap Já sháněla asi sedm měsíců, v červenci jsem po druhých státnicích začala hledat,v září jsem dělala poslední a do práce nastupovala v únoru. Finacne mě naštěstí netížily, protože jsem překládala z domova a příjem jsem tedy měla a dost slušný (práci jsem hledala, protože jsem nechtěla zůstat jako OSVČ, chtěla jsem HPP), ale na psychiku to moc príma není, tím spíš, že drtivá většina ani neodpoví...

Nicméně pokud máš v životopise uvedené datum narození a bydliště, vyndej oboje, zejména to bydliště může být bohužel vnímáno jako problém (byť Ty můžeš být sebevíce odhodlaná dojíždět). Já to před koncem roku vyndala na radu známého po jedné negativní zkušenosti (volali mi, že jsem ideální kandidát, ale ani mě nepozvou na pohovor, protože by mě jistojistě nebavilo dojíždět 45 km denně...jako nepochopila jsem). Následně mi vyšel druhý inzerát (a jsem tam dodnes, dojížděla jsem dva roky celkem 90 km denně a kdyby se nezměnila situace v osobním životě, dojížděla bych dál, takhle jsem se stěhovala). Při pohovoru pak sice sondovali , odkud jsem (a i věk, poté, co se zeptali, zda mi nebude vadit jim ho sdělit, ale ono upřímně, ze životopisu to stejně zhruba odhadnou), ale v osobním setkání si to tak nějak už dovedeš obhájit, a hlavně, pokud uděláš dojem a přesvědčíš je celkově, nebude to pro ně zásadní překážka. Držím palce.

ninive211
12. kvě 2014

@fallingstars Vyndávat z inzerátu datum narození...to je asi zbytečné, pokud máš v životopise uvedenou praxi a vystudované školy, tak si stejně každý zaměstnavatel si dá jedna a jedna dohromady, umí počítat. A minimálně poslední dosažené vzdělání (VŠ, VOŠ, popř. maturitní obor, není-li VŠ) musí být v životopise uvedeno vždy. To bydliště - no dejme tomu, sice s tím moc nesouhlasím, ale je možné, že to mohlo v konkrétním případě pomoci (jinak též nechápu, proč by mělo vadit dojíždění 45 km do práce, u nás jedna kolegyně dojíždí do Brna až od Břeclavi, druhá z Ivanovic na Hané, to těch 45 km je.

@terap Já tedy měla velké štěstí , nastoupila jsme v průběhu poslendích "prázdnin" po VŠ, ale kamarádka sháněla práci po škole rok, s VŠ. Problém u ní byl, že neměla praxi v oboru v průběhu školy (byť třeba asistenstské či úplně jiné podřadné pozici) - byly jsme z VŠ ekonomky.
Nevím, zda máš nějaké známé (či známé známých) v oboru, bohužel v dnešní době to hodně funguje tak, že si lidé hledají práci přes zámé a příbuzné, na doporučení atd. Sice na serverech typu jobs nabídky jsou také, ale ne tolik a takové specifické se tam asi objevují jen zřídka. Opravdu se ptát kohokoliv ) býv. spolužáků, sousedů), jesli čirou náhodou o něčem nevědí. Ono bohužel problém není jen ten region, ale asi i ty děti, že? Buďme upřímní, hodně zaměstnavatelů se bojí zaměstnat matky s malými dětmi, protože mohou být pak věčně nemocné a chybět v práci ☹ Je to blbý, ale bohužel je to tak ☹

fallingstars
12. kvě 2014

@ninive211 Však jsem psala, že to lze bez problémů dopočítat z jiných uvedených údajů. Ale myslím, že s ohledem na to, kolik uchazečů je dnes na jednu pozici, není od věci jim to trochu ztížit, tzn. to, v čem může být problém, jim nenaservírovat na druhém řádku 😉 (stejně tak bych tam nedávala stav ani to, že mám děti). Věřím, že jakmile se začtou a zaujme je to, nebudou už mít takové nutkání si něco zjišťovat anebo to nebude už prvořadé a dají mi alespoň příležitost se jim obhájit osobně 🙂 V těch prvních kolech jde prostě o dojem "na první přečtení"...je třeba zvýšit šance probít se alespoň k tomu pohovoru, kde už je to pak na mně, jak to "skoulím" 😉

Jako já to onehdá nepochopila vůbec, a to to byla personální agentura, ehm 😅

ninive211
12. kvě 2014

@fallingstars Souhlasím s tím, že rodinný stav a počet dětí nemá v životopise co dělat. Uvedením ppočtu dětí se žena akortá předem siskvalifikuje. V případě, že je na základě pohovoru přijata, tak se to zaměstnavatel stejěn dozví v rámci vstupního dotazníku (pro účely uplatňování slev na děti ať již zaměstnankyně anebo kvůli potvrzení pro manžela, že žena neuplatňuje)

No personální agentury, ehm...já bych asi nikdy přes personálky nešla (zatím jsem si obě moje zaměstnání našla přímým oslovením dané firmy a měla jsem štěstí, že zrovna někoho hledali), v personální agentuře jsem byla jednou a jinak co mají zkušenosti i mí známí...ti lidé jsou často absolutně odtržení od reality!

fallingstars
12. kvě 2014

@ninive211 Já jsem se právě hlásila tenkrát na pozici referenta přímo do té personální agentury, o to mi to přišlo asi smutnější...jinak jsem taky vždycky oslovovala přímo. I když je to asi o lidech, známí práci přes agenturu našli a poměrně hodně dobrou...

terap
autor
12. kvě 2014

@zamilovanadonej Proč tu bydlíme? Máme tu dům, manžel tu má jistou práci, máme tu kompletní rodinu, děti tu chodí do školy a i školky... zase "jen" kvůli mé momentální nezaměstnanosti vše nazahodíme anezačneme někde na druhém konci republiky úplně sami bez rodiny od začátku...
navíc bydlíme tedy spíše v Beskydech, nejsem přímo nikde ve městě, ale na vesnici. Nicméně nejblíže je ten F-M (12km) a pak ta Ostrava (20km)

ninive211
12. kvě 2014

@zamilovanadonej Ono je to snadné poradit - "odtěhuj se", ale pokud nejsste svobodní, ale máte závazky, manžela, který tu práci má, rodiče, kamarády, nemovitost (třeba na hypotéku - a proč zrovna tam? Protože třeba tam ji mohli sehnat za poloviční nebo třetinovou cenu enž někde ve velkém městě)...já bych třeba také nikdy neodešla do Prahy kvůli práci.

@terap Píšeš, že manželův příjem pokryje tak akorát náklady na bydlení - máte hypotéku? Nedalo by se s bankou domluvit na rozložení splátek třeba na více let? Na odložení splátek? Příp. třeba když by zkusil manžel nějaký přivýdělek mimo hlavní práci...jako chlap to i brigádně bude mít snažší si něco najít (samozřejmě by to neznamenalo, že přestaneš ty hledat, ale než by sis něco našla, tak by vám to dočasně pomohlo, ona podpora v nezaměstnanosti asi také nebude nijak závratná po rodičák, že?

martasek
12. kvě 2014

@zamilovanadonej bože, co je tohle za odpověď?

werunka21
12. kvě 2014

@terap Tady na Ostravsku je to na prd, ale to asi celkově všude ☹ . Taky jsem bez práce od srpna, kdy mi skončila RD. Naštěstí už se mě to teď netýká, ale to je teď vedlejší. Ono to za 3roky nebude jiné.
Nedávno jsem odpovídala na inzerát, na nějakou recepční do banky, už přesně nevím. Za pár týdnů mi přišla odpověď, že bohužel vybrali někoho jiného a že jim došlo celkem 750 odpovědí. No tak jestli je na jedno místo takový počet zájemců, tak asi jakou máme šanci se někde uchytit???? Pěkně mizernou. Je to smutné ☹

pavlina276
12. kvě 2014

@terap Já jsem zvědavá, jak si budu shánět práci při třech dětech za dva roky. Jsem sice pořád zaměstnaná, ale odstěhovali jsme se a má práce je 120km daleko.Takže budu muset na pracák a bohužel si nedělám moc velké naděje, že budu do půl roku pracovat. A to bych brala spoustu práce, co nabízejí třeba pro OZP a pořád se jim tam nikdo nehlásí....(zkrácené úvazky). Takže ti přeji hodně úspěchu, ať rychle najdeš práci.

terap
autor
12. kvě 2014

@ninive211 dík za pochopení 😉

manželův plat pokryje náklady na bydlení, což je inkaso + splátky na dům, snížit nelze, už takto je máme ještě na 30 let 🤐 odkládat určitě taky ne, to by byla cesta do pekel. Ono mu ještě něco zbyde, ale prostě druhý příjem citelně chybí, byli jsme na něj za ty roky docela zvyklí... dokonce jsem delší dobu měli i tři příjmy (pracovala jsem při rodičáku). Fušky manžel občas dělá, ale i tak má dost práce kolem našeho domu, vypomáhá i u rodičů, zase ho nemůžu úplně sedřít z kůže.
Já jsem naštěstí neměla podporu po rodičáku, já jsem stihla už rok odpracovat (byť ještě nemá syn tři roky) takže podpora byla slušná, ale klesá potvora.

lv
12. kvě 2014

Já hledala 4m, no a vzala asi o 8tis niž, než co jsem chtěla, nevyhovující ve spoustě směru.. a za rok me to čeká znova.. Hůř, se dvěma malýma..

zamilovanadonej
12. kvě 2014

@terap
@martasek Já to nemyslela nijak zle, ale tak, že těžko s hledáním práce poradit, pokud člověk není ochoten se např. za prací stěhovat. A upřímně- my s manželem vždy jen kroutíme hlavou proč třeba lidé bydlí v Ostravě kde pak pláčou že nemají práci (nemyslím tebe)- navíc v nejhorším ovzduší v celé Evropě. Celkově jsme národ co není ochotný se za prací stěhovat či dál dojíždět....ono to samozřejmě není s prací lehké nikde, buď prostě vydržet, nebo hledat v oboru kde vzdělání nerozhoduje....

marecek4
12. kvě 2014

dnes asi nezáleží na ničem,buďto se neozvou a nebo při osobním pohovoru prostě řeknou,že případně nemají na zaplacení,to řekli jedné známé,když se ucházela o místo recepční-že má pro ně příliš vysoké vzdělání-měla bakaláře a k tomu myslím nějaké jazykové zkoušky z Anglie ,odpověď že peníze neřeší je nezajímala-ona chtěla dělat a oni holt vybírali

uztotakbude
12. kvě 2014

Tady bych to vůbec nepsala, pochopení tu nehledej. Vlastní zkušenost. Jinak ano, hledala jsem třičtvrtě roku, našla na necelé tři měsíce, pak jsem byla nucena odejít a zase třičtvrtě roku na ÚP. Jak poprvé tak podruhé bez podpory. Takže tě chápu.

ilonne
12. kvě 2014

@terap Nechceš zkusit třeba soukromé hlídání dětí? Tam je zdravotnické vzdělání podle mě žádané, nebo sestřička v jesličkách, ale to bude asi plné, co?

zabzulka
12. kvě 2014

@zamilovanadonej ahoj, popravdě otázka "proč zde žijete" mi přijde mírně ujetá 🙂 co takhle rodina, rodiče, příbuzní, domov, to jsou přece aspekty, které člověka vážou k rodné hroudě. Já jsem taky z Ostravy, vyrostla jsem tady, žiju zde a i když se shodou okolností ve svých 36 letech budu stěhovat, není mi to jedno. Mám tu rodiče, přátele a citový vztah k místu, kde jsem se narodila a vyrostla. Moravskoslezský kraj je oblast s nejvyšší hustotou osídlení v ČR a kdybychom se kvůli smogu všichni vrhli do Čech, tak by tam nebylo k hnutí 😉

cervenejablko
12. kvě 2014

Mně radili, když jsem hledala práci (jaku učitelka - tady na jihu Moravy je přeučitelováno), obcházet potenciální zaměstnavatele osobně, poslat životopis mailem nemusí tak zafungovat, jako osobní kontakt. Ale naštěstí na to nedošlo, abych musela objíždět školy v okolí, jedna o mě projevila zájem díky tomu životopisu poslanému mailem a že mám specku ájinu, ta je na prvním stupni vážená a chtěná... 🙂
Kde jsi pracovala předtím? Nemáš tam ještě kontakty? Že by tě třeba doporučili "konkurenci"? Mě si takhle posílají školy kolem na záskoky po MD (beru vše, lepší než nic), díky doporučení bývalé ředitelky mám domluvené další místo...
Hodně štěstí, určitě něco najdeš!

zamilovanadonej
12. kvě 2014

@zabzulka Mně to ujetý nepřijde, kdyby tady na jihu bouchnul Temelín, taky tu nebudu, že. Ale určitě je to jiné tam vyrůst, pak to člověku přijde normální než někomu, kdo to "vidí" jen z dálky, to je jasná věc. 😉

zabzulka
12. kvě 2014

@zamilovanadonej chápu, ale tady nic nebouchlo..prostě v tom žijeme odmalička a je to tak.. máš štěstí, že bydlíš v čistějším prostředí

monihart
12. kvě 2014

@zamilovanadonej Kdyby bouchnul Temelín, to bys tam fakt nebyla 😀
Kořeny jsou silná věc. Já holky chápu.

kristyn.g
12. kvě 2014

@terap určitě doporučuji ptát se z jakého důvodu si nebyla přijata, požádej slušně o tyto informace abys věděla do příště co je problém. Segra to tak také dělala. No já pul roku hledala práci v Praze a byla jsem pouze na jednom pohovoru! Z kvanta životopisů se zřejmě ani na můj nedostávalo ☹ Nakonec další pohovor dopadl dobře ale práce h rozně náročná a málo palcená, nakonec se ozvali z jedné společnosti kde jsem poslala životopisů předtím už několik na různé pozice a vyšlo to a jsem spokojena už rok a půl. Chodila jsme na brigády, držím palce! Je to nervák!

zamilovanadonej
12. kvě 2014

@monihart Ale byla. Jižní Čechy není jen okruh 10 km od Temelína 😉 A v Pripjati po výbuchu taky přežili všichni (myslím výbuch).

kami1984
12. kvě 2014

Vim, ze ted berou v callcentru v GE Money, je to sice na telefonu, ale alespon neco, pak jde prejit na vyssi pozioce, na pozice bez telefonu.
Ziji na Karvinsku, ovzdusi ice spatne, mozna nezamestnanost, ale stehovat bychom se chteli max. k FM, Frydlant.. ne z regionu. Ostrava neni tak strasna, jak ji popisuje velka cast republiky, media apod...
a stehovat se jen tak, v dnesni dobe je clovek rad, ze ma ten jeden alespon jistou praci, upichnout dite do skolky je taky zazrak a odejit desitky, stovky km jinam, no nevim.. mozna jako bezdetna, bez zavazku, proc ne.. ale ne s rodinou.. to by musela byt zlata nabidka...
jinak mamka se teda trhla z Ostravska na Brnensko, hleda uz poradnou praci bezmala 4roky, ale bud jim vadi vek, nebo vyssi vzdelani apod.. predtim delala na gymplu, vysokou apod...
V dnesni dobe najit kvalitni praci je fakt stesti:(((

laurital
12. kvě 2014

S tim Temelinem mi to pripomelo kamaradku, ktera bydli u Dukovan a jednou za rok fasuji nejake prasky pro pripad, ze by to bouchlo.Vzdycky mi ze srandy rika, ze az to bouchne, budu rada, ze mam ze znamosti ty pilule a ja ji oponuji, ze az se to potentockuje, tak budeme v zadeli vsichni az po Pariz a pilule nam budou.... vite kde.

laurital
12. kvě 2014

@kami1984 V Brne to take neni zadna velka hitparada, hodne lidi dojizdi a tolik mist jako v Pze tu neni.Sestra s nastavajicim sli hned po skole do Prahy, protoze tady jako absolventi adekvatni uplatneni nenasli.Udelala bych to stejne, jenze je netizily zavazky atd.

pavlina276
13. kvě 2014

@laurital bydlím u Temelína a jednou za 4 roky dávají tablety jodidu draselného. Ale podle příbalového letáku by to stačilo na "upšouknutí" Temelína. Pokud by bouchnul tak myslím že je opravdu jedno jestli jsem 10km nebo 100......🙂))

ninive211
13. kvě 2014

@laurital Souhlasím, paradoxně Brno, ač druhé největší město republiky, má docela velkou nezaměstnanost. Jistotu nají práci tu mají hlavně IT a právě ty zdravotní sestřičky, mně přijde, že po nich je poptávka vždycky (tedy pokud člověku nevadí "težká práce v nemocnici", v ambulanci u doktora na 6 hodin denně by chtěkl dělat každej. Ale třeba kamarádka od školy neměla nikdy problém najít si práci, všechny nemocnice, které kdy oslovila, po ní hned laply. Sester je tu nedostatek.