V době porodu nezaměstnaná, jak by se počítala mateřská?

hamil
22. zář 2012

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to je, když - do práce chodím 3. rokem, smlouvu mám do konce srpna 2013 a po delší úvaze jsme se rozhodli zkusit počít mimčo. Pokud bych otěhotněla během října - prosince, tak by mi to mohlo do toho srpna vyjít ještě v pracovním poměru. Pokud bych otěhotněla později, rodila bych už asi jako nezaměstnaná. Jak by se mi počítala mateřská? Bere se v potaz jen můj aktuální výdělek (z pracáku by to nebylo nic moc) nebo se započítává i plat manžela? Mohla bych si vybrat délku mateřské nebo bych rovnou spadala mezi 4 letou variantu? Právě nevíme, jestli dát na pocit a pokusit se co nejdřív nebo "to vydržet" a zkoušet od cca května, kdy už budu mít podepsanou smlouvu novou. Díky za názory.

ojo
22. zář 2012

@hamil po skončení pracovního poměru jsi ještě 180dní v ochranné lhůtě, takže PPM by se ti vypočítávala ze zaměstnání, pokud by jsi v této době stihla nastoupit na PPM...plat manžela se do toho vůbec nezapočítává....a délku, resp. teď po novu výši RP by sis taky mohla vybrat....na povinnou 4letou variantu chodí jen ti, co se oba rodiče neúčastnili nem. pojištění ze zaměstnání nebo z OSVČ...

mishha
15. pro 2012

holky takže počitam správně že od 30.dubna kdy skončí pracovní smlouva do nástupu na MD 5.11. jsem lhutu 180dní nestihla 😢