V jednom měsíci rodičák a mateřská? Přijde to naráz?

kachorka
29. srp 2013

Jak dostanu peníze, jestliže nastupuji 21. 8. na mateřskou dovolenou a před tím jsem byla na rodičovské? To budu mít za 20 dní rodičák a za 11 dní mateřskou? Přijde to zaráz nebo zvlášť? Chodí mateřská dřív? A ještě jeden dotaz: Musím si jít tedy někam zrušit rodičák na první dítě? Děkuji za odpovědi těm, co ví, co jsou na tom asi stejně 😎

katie82
29. srp 2013

Rodičák se musí jít zrušit na ÚP (myslím, že s papírem na mateřskou, který pak odevzdáš zaměstnavateli kvůli PPM). Jinak mám pocit, že rodičák asi přijde za celý měsíc a poměrná část z PPM za 11 dní, ale nejsem si tím uplně jistá...

pavcza
29. srp 2013

Já to teď řešila. Nástup na novou MD musíš jít nahlásit na úřad práce - dávky státní sociální podpory, dají ti formulář, který musíš odnést na ČSSZ, kde ti potvrdí denní vyměřovací základ a denní dávku mateřské, to pak odneseš zpět na ten pracák. A podle toho kolik budeš mít za ten měsíc mateřskou, tak ti doplatí rozdíl do původní výše rodičáku. Nedají ti přesně za těch 20 dní, ale tak, aby součet mateřské a rodičáku nedělal víc, než si původně brala rodičák. Já měla md od 24.7. a ta mi přišla proplacená dřív než ten zbytek rodičáku, ten přišel o týden později. A to jsem měla štěstí, protože paní původně tvrdila, že za červenec mi to přijde až v září, protože už výplatní termín byl v srpnu a já ten papír přinesla až po (dřív ty údaje na ČSSZ neměli, jsem tam volala a hned jak to bylo jsem to šla nechat potvrdit a hned odnesla). Naštěstí byla zřejmě nějaká mimořádná splátka a peníze přišly ještě v srpnu. Jinak pokud nenahlásíš, že končíš rodičák a jdeš zase na md a poslali by ti celej rodičák za celej měsíc, musela bys rozdíl vracet. Jinak, že jdu na md jsem hlásila jen telefonicky, ten formulář už jsem měla doma z předchozí návštěvy. Papíry na mateřskou od doktora jsem ihned odnesla zaměstnavateli, který je pak přeposílá na ČSSZ.