V práci krátky, dlouhý týden - jak to zvládáte s dětma?

pajab
8. led 2017

Ahoj holky, jsem maminka 2 dětí - 3 a 6 let - Začala jsem pracovat v hospodě jako kuchařka. Mám klasické šichty - krátký, dlouhý týden po 12hod. Jsem teprv na začátku a každý mě od této práce odrazuje, že to není práce pro matku s dětmi a hlavně chlap nemá taky vždy pevnou pracovní dobu. Do toho půjde syn do školky v září, učení kolem toho. Jsem z toho zoufalá. Mám obešlé opravdu hodně prací od září, co jsem dala Dceru do školky a tahle práce na mě " zbyla" - ráda bych napsala - je v místě bydliště asi 5min od mého domu a vydělám si tam pěkné peníze. Pořád si říkám - budu to rodině kompenzovat tím že jeden týden mě neuvidí a druhý si to užijeme. Nebudu se už tolik dívat na peníze. Proto bych se ráda touhle cestou dozvěděla zda tady taky není někdo kdo má takovou práci a jak to zvládá. Děkuju

luj89
8. led 2017

@pajab A co si při tom hledat jinou práci?

nikinnna
8. led 2017

Taky bych to vzala a hledala jinou práci. Jinak bych, ale zkoušela vytěžit co nejvíc z toho, že budeš půl měsíce doma. Pokud je ta pracovní doba taková, že večer stihneš děti ještě než jdou spinkat, neviděla bych to zase tak negativně. Sama jsem krátký- dlouhý týden pracovala a vyhovovalo mi to maximálně (pracovala jsem od 6 do 18), ale neměla jsem děti :-/...

pkolin
8. led 2017

Moje mamka dělala dvanáctky celý život a mě to nikdy nepřišlo nějak negativní. Nedělala tedy kr. a dl.týden, ale vždy denní, noční a dva dny volna (z toho jeden po té noční) a mě to vyhovovalo. Domů po té denní jezdila kolem 18 až 19 hodiny, na noční jezdila kolem 17 hodiny. Měla třeba i na štědrý den jednou za 4 roky noční nebo denní a nikdy mi to nijak nevadilo, Ve dnech volna se mi maximálně věnovala a já zase byla ráda, že je doma. Když byla v práci, starala se babička nebo taťka. Prostě v pohodě. Spousta lidí s dětmi tak pracuje. Důležité je, zda vás ta práce baví a vyhovuje vám to, pokud ne, pak si při této práci hledejte něco jiného, např. ve školní jídelně, ale tam platově to bude o dost horší ☹ ale budete třeba ve 14 hodin každý den doma....

vrabcak0007
8. led 2017

tak hospoda bude mít určitě otevřeno cca 11-23..takže děti večer neuvidíš...já osobně dřív takhle pracovala jako vrchní a pak vedoucí restaurace, ale neměla jsem děti..nicméně dělaly tam se mnou holky, co děti měly a právě jim vyhovovalo, že při krátkém týdnu si vyřídí víc věcí a pochůzek - úřady a tak..a můžou být i více s dětmi ten týden...ale měli to doma s manželem pevně rozvržené...zase to máš blízko a jestli ty peníze jsou pěkné, ta já byvh to rpo začátek určitě vzala...uvidíš..třeba kolektiv bude super a bude se ti tam nakonec líbit...když ne, vždy si můžeš hledat něco dalšího 🙂

pajab
autor
8. led 2017

Víte k vůli mě vyhodili kuchaře a nasadili tam mě - ne že bych se tam nějak protlačila to opravdu ne ale byla jsem lepší a s ním byly jen potíže - všichni jsou tam na mě , jak to napsat upnutí. Prostě nová síla šikovná - zaučují a doufají že to půjde. Dívat se po jiné práci určitě můžu ale opravdu od září hledám a v místě bydliště nic už není a někde dojíždět a čekat na vlak či autobus + peníze za projetí. Jinak děti nestíhám večer. Ráno začínám na 11hod někdy i dřív ale vidím je jen ráno když je vedu do školky. Chodím domů kolem 23hod i později o víkendu. Když jsem doma beru je po obědě a snažím se být s něma co nejvíc.

pajab
autor
8. led 2017

Napíšu to i takhle - odsoudili by jste mě zato jako matku , že takhle pracuju? Už ne jednou jsem slyšela - tohle se pro matku dětí nehodí. Máš být víc doma. Taky uvažuju zda neubližuju dětem.Jsou na mě zvyklí a ted pohraje i větší roli tatínek. Já se popravdě těším z těch peněz a říkám si už nebudu tolik škudlit a pojedeme někam na víkend atd ...

duckie
8. led 2017

@pajab "Tohle se pro matku dětí nehodí..." - to je taky blud.
Moje máma je zdravotní sestra - takže nejenom, že sloužila v mým dětství dvanáctky, ale taky soboty, neděle, noční...občas i třeba o Vánocích nebo na moje/bráchovo narozeniny..... A nijak jsme tím teda netrpěli. 😉

lv
8. led 2017

@pajab nejsi první ani poslední, když ti to vyhovuje, tak do toho ostatním nic není.

pkolin
8. led 2017

@pajab Bože rozhodně ne, neodsoudila! To by pak nemohly ženy, které mají děti, dělat zdravotní sestřičky, lékařky, průvodčí, výpravčí a spoustu dalších profesí. To je přeci hloupost. To, jaká jste maminka, neurčuje, jakou máte práci. Jsou ženy, které jsou doma nebo z práce brzo doma a nejsou dobré matky, dětem se nevěnují atd. Tohle bych být vámi vůbec neřešila.

pajab
autor
8. led 2017

Děkuju za podporu - tohle jsem potřebovala " slyšet" 🙂

luj89
8. led 2017

@pajab Myslím, že pro děti není moc dobrý vzor, když např. maminka nepracuje a je tzv. v domácnosti. Nechci říct, že ty maminky odsuzuji, ale rozhodně je to pro mě horší varianta než normálně pracovat. Vždyť skoro každý má rodinu a pracovat musí. Zase buď ráda, že máš takhle dopředu jasné směny. Ve spoustě zaměstnání jsou ofiko osmičky, ale lidi tam musí zůstávat přesčas.

pajab
autor
8. led 2017

Vím jak to myslíte -znám jednu takovou ( nebudu radši jmenovat) a nepochopím to. Sedět doma a "nic nedělat" zbláznila bych se a hlavně. Když jsem hledala práci a byla jsem doma sama, protože děti byly ve školce cítila jsem se - nesvá, na prd, prostě že manžel maká a já si válím šunky. Máme to horší s hlídáním , babičky nefungují jak by měli. myslím tí že namají zájem a nechci domýšlet takové věci jako nemoci, prázdniny ale asi to vyzní dost blbě - žiju ze dne na den. Musela bych si přivodit žlučové kameny ze stresu kdybych se měla dívat takhle do předu.

nutricnihodnota
8. led 2017

@pajab Jen ať se tatínek taky zapojí, však jsou to i jeho děti. Jsou rodiče, co musí dělat 4 směny a děcka si podávají ve dveřích, spolu s babičkama. Pokud nechodíš domů vyřízená, tak dvanácky jsou úplně v pohodě, navíc když je to denní. No a jestli tě to baví, máš to kousek od domu a dobrý peníze k tomu, tak jsi šťastná žena a na tvym místě bych ani jinou práci nehledala.

megynka13
8. led 2017

Je mi z dnešní doby smutno - že pro matky s dětmi není vlastně žádná práce. Je obrovské štěstí sehnat práci pouze na ranní směnu a stejně je to vlastně na nic, když je ranní už od 6 hodin, že ... a tak brzo - kam s dětmi ... Je to prostě hrozně smutné. Pak to záleží už také na partnerovi, no, zda můžete mít alespoň nějaké směny, kde se dá točit, nebo tak ... jinak to v dnešním životě s dětmi prostě nejde. Takže tatínek se musí zapojit ... Já osobně bych na 12 hodinové směny už nešla, ne s dětmi, ale samozřejmě tohle si každý musí udělat sám, pokud se můžete s manželem střídat, tak proč ne.

nutricnihodnota
8. led 2017

@luj89
@pajab To, že je maminka v domácnosti ale neznamená, že nepracuje. Taky budu v domácnosti a rozhodně se nebudu doma kopat do zadku, zatímco bych děcka nacpala do školky a na kroužky. Neznamená to automaticky kafíčkování s kámoškama, manikůry, masáže a kadeřnici každý týden.

luj89
8. led 2017

@nutricnihodnota To slovo ,,nepracuje" jsem myslela jako v zaměstnání nebo v podnikání. Nevím, podle mě je lepší život žít, než se starat o domácnost. Ale samozřejmě je to váš život 😉. Někdo prostě není kariérně ambiciózní a někdo zase není na každodenní úklid, vyvařování atd.

pajab
autor
8. led 2017

To samozdřejmě chápu - taky jsem 6 let na mateřskéa krom dětí se nic nemění. Tohle ale je případ kdy si to rodina nemůže moc dovolit a chudák chlap dělá přesčasy a hlavně noční. Já to myslím hlavně takhle - kdyby jsem žili krásně i bez mé výplaty. Taky bych nějakou dobu byla doma. Dokat by mě to nepřestalo bavit.

nutricnihodnota
8. led 2017

@luj89 Ale ono to samozřejmě není jen o starání se o domácnost. Mám toho na starosti dost i kolem zahrady. Pěstuji pro naši rodinu vlastní zeleninu a ovoce, starám se d drůbež, včely, králíky, prasata a krávu, aby naše rodina mohla jíst kvalitně + si občas něco málo přivydělám. Taky mám chovnou stanici, což je nejen ohromný koníček, ale taky další zdroj příjmu. K tomu dva jezditelné koně a jednu babičku v důchodu, což je naopak koníček, který nás něco stojí. Líbí se mi a užívám si, že se můžu plně věnovat manželovi a jsem vděčná, že se stejně dobře budu moct věnovat našim dětem a že tu pro všechny stále budu. Že budou moct vyrůstat na venkově, obklopeni zvířaty a poctivou, každodenní prací. A taky se mi líbí, že žijeme v hezkém, čistém domě a přitom nejsem uštvaná, že nemusím tahat jídlo z mrazáku, protože bych na každodonení vaření neměla čas. Rozhodně nemám pocit, že bych svůj život nežila, NAOPAK, já si svůj život maximálně užívám. Omlouvám se @pajab za OT sloh, ale prostě nemám ráda, tohle krátkozraké házení do jedné škatule.

makronka222
8. led 2017

Hlavne aby jsi mela nekoho na vyzvednuti deti ze skolek, vic bych nehrotila, pockala jak to bude vypadat za dyl, ja pracuji Ct, Pa, So 14h smena v baru, odchazim odpoledne, vracim v noci, vyspim se poradne az v nedeli:D ale prace me bavi, dite netrpi, naopak si dopravame a hlavne takovy prachy bych nemela v kanclu ani naahodou. Nenech se odradit od ostatnich, jen zavidej a sami jsou lini pracovat. Jdi do toho

aneta15
8. led 2017

@pajab Já dělám 16-náctky, den v práci pak dva dny volno. A je to super sice jeden den děti vůbec nevidím pracuji od 6 do 21.00 ale pak jsem s nimi dva dny v kuse. Ten den kdy jsem v práci jsou u babičky nebo je má manžel ( ale ten má velmi nepravidelnou pracovní dobu). Neumím si moc představit, že každý den přijdu domů po páté. Vše je jen o zvyku a nemám pocit, že by moje děti nějak trpěly, máme otevřeno 365 dní v roce takže víkendy, svátky ale když se nad tím zamyslím, mám na rodinu více času než kdybych pracovala každý den od 8 do 16

pajab
autor
8. led 2017

Tohle ale taky není žena v domácnosti - jak to tak čtu. Radši pracovat a domů do klidu. V tomhle , klobouk dolů.
S vyzvednutím je to horší - příjde čas kdy manžel to nestihne a příjde na řadu sestra, babička či pradědeček. Stále doufám že si najde práci stejně finančně ohodnocenou a bude to zajištěné na 100% protože bude pevná pracovní doba. Zatím to ale nehrotím.

pajab
autor
8. led 2017

Ano - taky si říkám jeden týden mě uvidí pořádně jen 2 dny ale ten další budu krom 2 dnů celej týden doma. Všude je něco - jsem ráda že v tom nejsem sama. Děkuju

aneta15
8. led 2017

@pajab a hlavně mám čas i sama na sebe. Ty dny kdy jsem doma, si je beru domů po obědě a celé dopoledne mám pro sebe, což je pro mámu s 2 dětma docela luxus. Jezdím cvičit, na kosmetiku, na nehty občas teda doma i něco udělám 😀

pajab
autor
8. led 2017

Ano přesně , taky si je beru po obědě a během té doby si zařizuju nebo dělám svoje - jen teprv s tím začínám a jsem hotová po práci. Nejsem zvyklá takhle dělat a pak nejsem schopná ani uvařit kafe natož oběd. Doufám že to brzo přejde.

soyevita
8. led 2017

@pajab Kuchařku v "hospodě" jsem dělala a musím říct,že je to práce hodně náročná.Nevím,kolik jídel tam vaříte a kolik vás tam je...Já byla některé dny sama a od přípravy,přes nádobí až po úklid.Žádná "havaj" to nebyla ani ve dvou.
A s budoucím prvňáčkem bych do toho nešla.
Ale jak psaly holky,spousta maminek směnuje.Bohužel nejsou vytvořená pracovní místa pro matky s dětmi.
Dlouhé roky dělala jen noční,abych mohla pak s dětmi přes den fungovat,a abych nemusela chodit na OČR.Což by v té době při 3 dětech bylo často.
Přeji Ti hodně sil,ale ze všeho nejvíc Ti přeji úplně jinou a pohodovou práci

klarinka999
8. led 2017

Ahojky mám 9-leteho kluka a už od jeho tří let pracuji jako servírka v restauraci krátký dlouhý týden od 8-00... Takže 16-tky. Má to své výhody i nevýhody. Stíhám při tom i školu, učí se dobře,6 krát týdně na fotbal... Samozřejmě fungují jak tatínek, babička i dědeček... Prostě pracovat se musí,platit se musí a to dítě je šťastne a od každého se naučí v životě něco jiného a potřebného... Nemyslím si že jsme špatné matky když takhle pracujeme,stihnu si ve volném dní dopoledne odpočinout když je Malej ve škole, uvařím, uklidím, vyřídím si úřady,banky cokoliv... Takže když si tam spokojená a máš to dobře zaplacené směle do toho a nekoukej na lidi kolem sebe ...I mně se pořád všichni ptali jak to zvládám, prostě když se chce a tobě to vyhovuje tak není co řešit. Dokonce se mi i stává že vyzvedávám dítě kamarádce ze školy protože ona kvůli pracovní době nestíhá na trénink tak je vezu já, protože mám celý den volno...Jak říkám má to své pro i proti...V dnešní době je potřeba mít kolem sebe i lidi se kterými si vzájemně můžete vypomoct a když ne tak třeba i mně v práci není problém si prohodit den za den v případě že potřebuji volno... já jsem na to tak zvyklá že bych už nemohla dělat od po-pa... Každý si najde to co mu vyhovuje... Přeju ti hodně úspěchů v práci a pohodu Dona😉

soyevita
8. led 2017

@klarinka999 Tak to máš opravdu štěstí,že pomohou i prarodiče a tatínek🙂To by si přala jistě spousta z nás.
On je i rozdíl v počtu dětí,ale pokud člověk pracovat chce,tak si práci vždycky najde

klarinka999
8. led 2017

@soyevita to je pravda...Mám jen jedno... Mít 4 jako ty tak to určitě nedělám 😊 práce je spousta jen najít ten pravý způsob pro každého z nás 😉a rodina která pohlídá je k nezaplacení,no i tak jsou chvilky kdy už nemůžu a jsem unavená no je jich míň než těch krásných 😊jak to vůbec vše zvládáš se čtyřma dětma?

hojda
8. led 2017

šestřenice, tak dělala a učitelka ve třídy jí o synovi říkala, přesně vím, který týden jste doma a který ne☹

klarinka999
8. led 2017

No tak to si myslím že už záleží také na rodičích a babičce a dědovi jak se starají...Já mám na učitelku i kontakt, chodím na individuální třídní schůzky a jsem s nima ve spojení abych věděla kde má dítě nedostatky a zatím žádný problém nebyl. Záleží hodně na komunikaci a zájmu o dítě.