Volno pro čerstvé tatínky 2012. Na co mají nárok?

vercuska
2. únor 2012

Zdravím všechny a mám na Vás dotaz. Myslím,že jsem na žádný takový ještě nenarazila,tak zakládám diskuzi.
Během pár dnů se nám vyklube prcek. Tatínek bude u porodu. Ale zajímá nás,na co má nárok od zaměstnavatele,co se týče volný placených a neplacených dnů. Do zaměstnání dojíždí. Do porodnice na odvoz,to má zřejmě nárok. Pak má nárok na dobu strávenou u porodu. No a dále se myslím projednává den placeného volna,ale je to už v platnosti? A platí to pro jakýkoliv den v šestinedělí nebo kdy? Někde jsem četla,že to budou využívat tatínci pro vyspání po bujarých oslavách,protože maminky s miminkem budou ještě v porodnici. A co odvoz z porodnice,odveze nás a pak už musí do práce,protože mu zaměstanvatel proplácí jen čas potřebný na tuto cestu a ne celý den. Jak ste to řešili vy,dovolenou?
Děkuji všem za příspěvek 🙂

mufinka26
2. únor 2012

manželovi to přímo řekl pan vedoucí, že ze zákona má nárok na to aby mě odvezl do porodnice a z porodnice, nebude mu proplácet, dobu kdy bude u porodu, jen tu cestu, tam a zpět. 🙂

andelka
2. únor 2012

My jsme jeli do porodnice taxikem, v 1h v noci, v neděli. Takže to pěkně vyšlo, že byl předtím doma. Ráno napsal do práce že si bere dovolenou (hlásil to několikrát, dopředu, kdy máme TP, ať s tím počítají). Původně ji měl mít týden, ale nakonec kvůli mým zdravotním problémům byl doma skoro 3týdny.
Teď by si měl vzít asi paragraf, protože bude doma se starším synem a jak se vrátíme z porodky tak dovolenou. Aspoň doufám že to tak funguje.

llluckaaa
2. únor 2012

Taky jsem myslela, že doba u porodu se neproplácí. Jen cesta do porodnice. Můj manžel měl týden placenou dovolenou a byl s námi doma a pak šup šup do práce vydělávat korunky na rozrůstající se rodinu 😉

smardik
2. únor 2012

@vercuska my to řešili dovolenou, přišli mi to tak nejjednodušší

@andelka u druhého to jde vyřešit tím paragrafem, dovolená třeba není. na dobu co jsi v porodnici ti to vypíše přímo porodnice a pak pokud by chtěl být doma tak paragraf vypisuje tvůj praktický, aspon my to tak udělali-takže byl doma se synem od soboty do středy-vypsala porodnice a pak dalších 9dní vypsal praktický a bylo to

andelka
2. únor 2012

@smardik díky 🙂 my jsme tohle ještě nikdy nepotřebovali, to pak není žádná "újma" z platu? A to mu vypíšou v porodnici kdy? až při propouštění asi ne? Protože se neví jak dlouho tam budem. A kolik dní ten paragraf může být? My máme fajn praktickou, to by asi nebyl problém.
Já to papírování tak nesnáším..

smardik
2. únor 2012

@andelka já to mám za sebou tak to vím 🙂 někdo se o to starší dítě musí starat že. Jo vypisují to při odchodu z porodnice a paragraf měl těch 5dní z porodnice a pak dalších 9dní od té praktické. teoreticky to prý jde pak ještě prodloužit na dalších 9dní s tím, že jeden den jde do práce a má nárok na dalších 9dní ale to už jsme nedělalali, stačilo nám to tak jak jsme to měli

andelka
2. únor 2012

@smardik jj, to by nám taky stačilo. a v práci teda nahlásil co? když mu to v porodce vypsali zpětně vlastně. Sice u něj v práci je to celkem v pohodě, může si brát dovolenou kdy chce a v takových případech prostě ráno napsat že nepřijde, ale člověk nikdy neví..

smardik
2. únor 2012

@andelka v praci předem nahlasil jen kdy mám termín a pak že zůstane cca 14dní doma, hned jak jsem porodila volal do práce at o tom ví a nepočítají s ním, žádný problém naštěstí nedělali

petja
2. únor 2012

@andelka a to bude mít na syna,ten paragraf?
@smardik to nemusí mít žádnou diagnozu,co tam píšou v porodnici?

andelka
2. únor 2012

@smardik tak to bdue taky v pohodě u nás 🙂 dík za info

@petja no, někdo se o něj starat musí, když je maminka v porodnici

smardik
2. únor 2012

@petja nevím už přesně co tam napsali ale bylo to bez problémů v porodnici-tam to nabídli sami a praktický taky problém nedělal žádný, jsou na to zvyklí. to není paragraf na dítě, ale na matku

vendy26
2. únor 2012

@vercuska Má nárok na placené volno po dobu, kdy tě poveze do a z porodnice. Pokud jde o přítomnost u porodu, má nárok na poskytnutí volna, ale bez náhrady mzdy.

xsuzzi
4. únor 2012

Ahoj maminky. POdle vás, jestli tomu dobře rozumim, manželovi dají u druhého paragraf v porodce na několik dní a potom praktický na dalších 9 dní? Paragraf? nepletete si to s ošetřováním na těch 9 dní? U paragrafu je náhrada mzdy 100%, ale u ošetřování 60%. Nespletli jste si to? 🙂

lucifereeek
4. únor 2012

doba u porodu se určitě neproplácí, je nárok pouze na odvoz do porodnice, nic víc 🙂 a pak na cestu domů.