Vstupní lékařská prohlídka. Poznají těhotenství?

madja
6. kvě 2008

Prosim o radu. Nastoupila jsem do noveho zamestnani, po mesici jsem zjistila, ze jsem tehu. Od zamestnavatele jsem se nyni dozvedela, ze po me bude chtit vstupni lekarskou prohlidku. Da se tehotenstvi z takoveto vstupni prohlidky poznat (jsem v 7tt)? Mam strach, ze dostanu vypoved... Dekuji vsem za nazor. 🙂

mikca
6. kvě 2008

majda těhu se určitě poznat dá jelikož do vstupní prohlídky se zahrnuje i prohlídka gynekologiská..právě z důvodu toho aby nenastupovali těhulky...ale je mi divné že po tobě chce prohlídku až po měsíci po nástupu...

madja
autor
6. kvě 2008

tak to je hodne blby ☹ takze to muzu nove praci jen zamavat... chjo

amj
6. kvě 2008

madja - já teda nevim, to je asi případ od případu - v naší firmě (jsem personalitska) jsem sice zdr. prohlídku chtěla, ale dělala ji naše pracovní lékařka, a rozhodně k tomu nepatřilo gynekologické vyšetření. Jen u toho ženský podepisovali čestný prohlášení, že v době nástupu do zaměstnání nejsou těhotný. čož ty si asi nebyla... tak nevim. je to podle mě u každýho jiný...

lafayette
6. kvě 2008

tak se asi budu muset nechat prekvapit 🙂
amj:: a neni to cestne prohlaseni diskriminace?

madja
autor
6. kvě 2008

koukam, ze nas je tu vic s obdobnymi problemy ☹

amj
6. kvě 2008

lafayette - jo je, určitě, teda aspon si to myslim, a pěkně trapný bylo, že ho musela mit každá ženská i ta 70ti letá...trapas nad trapas...co já se s nima o tom nahádala, že to mít musí, že jinak to je průšvih můj. ale je to o tom, chceš práci nechceš... můj nápad to není, já měla pouze povinnost jim to chudákum nacpat. 😖

musko
7. kvě 2008

Gynekol. prehladka štadardne nepartí do vstup. vyšetrení - len u lekára závodného. U nás teda bez mojho vedomia mi brali krv na HCG - ale nemali na to právo, je to diskriminačné.... Takže gynekol. vstup. prehliadka nie je - ale či Ti budú v rámi odberov brať HCG, tak to si postráž . Nemajú na to právo.

emjee
7. kvě 2008

tak neviem ako v cechach, ale na slovensku do vstupnej prehliadky nepatri gynekologicka prehliadka (ale mozno to zalezi od povahy prace, no este som nepocula o tom, ze by sa robila aj gynekologicka prehliadka), ani sa ta nesmu pytat, ci si tehotna (takze ziadne cestne prehlasenie, ze nie si tehotna)

amj
8. kvě 2008

jj, je to diskriminace. ptát se, tak pozor na to. i tady to platí, ptala jsem se kámošky na UP. 😀

mikca
8. kvě 2008

ty jo já kam koliv vlezla jak do dvou zaměstnání tak když jsem ještě dělala školu a šla třeba jen na brigádu , tak jsem vždy musela jít na gyndu rtg pli plus vyšetření u obvodáka.....

amj
8. kvě 2008

mikca - fakt JO? no to jsou teda bestie. se te vůbec nemůžou ptát, páč těhoteství není nemoc... 😀

mikca
8. kvě 2008

amj jo lezla jsem pořád po gyndách 😀 ...ale je falkt, že to bylo zaměstnání kde pracuje přes tisíc zaměstnanců..oni se mě neptali na těhu...gyndař udělal klasikou prohlídku a do zprávy pak napsal že že nejsem těhu..fakt asi záleží na to zaměstnavateli..ale když to vemu z jeho stránky, tak když přijme těhu tak akorát je to pro něj jakoby ztrátové, jelikož mu odejde na matřskou kterou bude muset platit on většinou..a navíc musí zase schánět někoho na jejo místo..tak se holt tomu chtějí vyhnout..ale nechápu proč jsem tam musela chodit, ikdyž jsem šla na brigádu 😕

dvojka
8. kvě 2008

no ale pokud jsi těhotná,tak tě vyhodit nemůže i kdyby se to tou prohlídkou zjistilo

marci
8. kvě 2008

Madjo já nastupovala do práce taky jako těhotná (nevěděla jsem to ale), byla jsem na lékařské prohlídce - ta však spočívá v tom, že ti doktorka prohlédne kartu a napíše zda jsi pro práci způsobilá - rozhodně tě neposílá na gyndu - já v poho přečkala zkušební dobu a nikdo to nepoznal 😉

amj
8. kvě 2008

mikca - je to pro a proti. ale je to diskriminace. jak jsem psala, my prohlídky neměli, jen se podepisovalo čestný prohlášení.
jak piše Marci - asi tak, přečkat zkuš. dobu a bude. a hlavně, je fakt že kvůli těhu i když by tě vyhodili, tak jsi v ochranné lhůtě - myslim, že tak to bylo, že když byla ženská těhu, tak mi nosila lístky na peníze, a pak mi vyjížděla v sestavách až do nástupu na rodičák.

emjee
8. kvě 2008

este sa vam sem trosku zamiesam:
na Slovensku podla zakona ta nemoze vyhodit z prace, len ked si pisomne oznamila zamestnavatelovi, ze si tehotna; a v skusobnej dobe ta moze vyhodit aj ked si tehotna; a matersku neplati zamestnavatel ale socialna poistovna - ale toto plati na Slovensku, vase zakony nepoznam

marci
8. kvě 2008

i v čechách tě mohou jako těhotnou propustit - proto je třeba se snažit utajit pokud chceš tomuto předejít

mikca
9. kvě 2008

hm to je zajímavě, že nikdo nemusel na gyndu..možná je to tím že jsem nastupovala do zdravotnictví na rizikové pracoviště (ARO) a holt se tím kryli aby se mi taky něco nesatalp a já pak po nich nechtěla nějakou kompenzaci..nevím jak říkám záleží to na zaměstnavateli jak si stanoví pravidla

emjee u nás vyplácí mateřskou (PPM) zaměstnavatel pokud to není malá organizace a pak až Rodičovský příspěvek vyplácí sociálka
pokud tě propustí v těhu z pracovního poměru, tak je ochraná lhůta půl roku...ale doporučuji nastoupit po zkušební době na neschpoenku tam vás vyhodit nikdo nemůže..

svoma
9. kvě 2008

Ahoj Madja,tak je to asi jak kde,mě na vstupní prohlídce akorát měřili tlak,vážili,zkoušeli zrak a ptali se,jestli mám nějaké zdrav.problémy,jinak nic.Ono to asi závisí na tom,kam nastupuješ.

kveta
9. kvě 2008

Na Slovensku ak gynekológ vrámci správy zamestnávateľovi napíše, že uchádzačka je tehotná, je to porušenie lekárskeho tajomstva a zákona o ochrane osobných údajov´= milión Sk pokuty. Lekár sa má v správe vyjadriť len či je osoba zdravotne spôsobilá alebo nespôsobilá pre výkon práce, nesmie písať detaily a diagnózy. Výnimkou sú len zamestnania, kde tehotné nesmú pracovať - tuším sú to rádiologické pracoviská, výskumné ústavy s nebezpečným biologickým materiálom a podobne, kedy je tehotenstvo kontraindikáciou zaradenia na tú pracovnú pozíciu.

draga
9. kvě 2008

majda já když nastupovala do práce tak jsem též musela na prohlídku ale nikdy ne na gyndu...vždy jen k praktické lékařce 🙂 tak neboj to zvládneš...a gratulace k těhu 😵

madja
autor
9. kvě 2008

Dekuji vsem za poznatky a nazory. Uvidim, jak to se mnou dopadne. Zamestnavatel mi porad jeste nesdelil do kdy mam vstupni prohlidku absolvovat, ani mi nerekl zavodniho lekare...proste nic.. Jen mam trochu obavu, aby si z firmy nevzpomneli pred ukoncenim me zkusebni doby, a ja nedostala vypoved, protoze myslim, ze brisko uz na ohmat bude "jine" nez obvykle...
Praci mam fyzicky narocnou, takze se asi vstupni prodhlice fakt nevyhnu.

Docela me i prekvapuje, ze podle Zakoniku prace bych mela prohlidku absolvovat pred tim, nez do zamestnani nastoupim (to jsem ani o svem stavu nevedela), a chteji po me prohlidku v prubehu zamestnani.
Take se tam pise, ze me zamestnavatel nemuze nutit. Premyslim, co by se stalo, kdybych na tu prohlidku sla az po zkusebni dobe?

lenkabu
9. kvě 2008

Po mně chtěl zaměstnavate li gynekologickou prohlídku,ale je fakt že jsem dělala práci kde těhotná být nesmí..pokud vím,tak všude to tak není.

marci
10. kvě 2008

Madjo opravdu bys jí správně měla absolvovat před nástupem. Já být na tvém místě, tak na ní prostě před uplynutím zkušební doby nejdu. Prostě bych se snažila vymlouvat... Nebo prostě řekla že teď už na to zaměstnavatel nemá právo to po tobě chtít.

marci
10. kvě 2008

Jinak mě se na vstupní prohlídce doktorka na břicho vůbec nedívala - jediné co vyšetřila bylo že mi změřila tlak, ani oči mi nezkoušela, prostě nic...

madja
autor
10. kvě 2008

marci:: a kdyz na tu prohlidku nepujdu a budu zdrzovat do uplynuti zkusebni doby, nemuze mi dat nejaky postih? Nebo mi dat vypoved za to, ze jsem na tu prohlidku nesla, kdyz me na ni posilali?

marci
11. kvě 2008

madjo ber to tak, že když na ni teď půjdeš a zaměstnavatel zjistí, že jsi těhotná, tak tě s velikou pravděpodobností ve zkušební době propustí (má na to právo). Když ale přečkáš zkušebku, už to tak lehký nebude. Nejsem sice právník, ale myslím si, že po tobě měl tu preventivku chtít před nástupem ne až po měsíci co pracuješ.

madja
autor
12. kvě 2008

dobre, pokusim se prohlidce vyhnout, snad se zadari...
dekuji vsem za rady a typy 😉

gabka73
2. zář 2008

Ahojky Madjo, tak já tě uklidním, na vstupní prohlídku u nového zaměstnavatele jít musíš, ale na gynekologii ne, podle zákona nemusíš vůbec novému zaměstnavateli dát vědět, že jsi těhotná, je to tvá věc a zaměstnavatel tě kvůli tomu ani nemůže propustit, pokud by tě náhodou propustil ve zkušební době, tak se na tebe vztahuje zákaz výpovědi zaměstnankyni, která je těhotná. Pokud by tě ale propustil dřív než mu to oznámíš, tak o tom nevěděl a propustit tě může,ale protože se na tebe vztahuje ochranná doba 6 měsíců, tak stejně budeš mateřskou po dobu 6 měsíců pobírat od tohoto zaměstnavatele a následně rodičovký příspěvek od OSSZ. Pokud budeš mít ještě dotaz, tak mi klidně napiš. Pracuji jako mzdová účetní, takže ti snad dokážu adekvátně poradit... 🙂 zdravím. Gabka

gabka73
2. zář 2008

Madjo, ještě jedna poznámečka, na vstupní prohlídku je zaměstnavatel povinen tě vyslat ještě před vstupem do zaměstnání-dle zákoníku práce. Pokud tak neučinil-jeho problém... 🙂 už jsi začala pracovat bez toho, aby zaměstnavatel věděl, zda je tato práce vůbec pro tebe vhodná, takže pokud by měl námitky, tak bych ho vykázala do patřičných mezí, neposlal tě před nástupem, ani ti neoznámil kde má svého smluvního lékaře, nic, takže vlastně po tobě ani tu prohlídku asi nechce...