Výhody, nevýhody, povinnosti OSVČ. Poraďte

martinka81
26. únor 2010

Zdravím všechny maminky, které těmto věcem rozumí, ráda bych, kdybyste se se mnou podělily o své zkušenosti.
Od září mi půjde syn do školky a mně byla nabídnuta práce, kterou bych chtěla moc dělat, ale podmínkou je práce na živnost. Pro mě je to ale "španělská vesnice" a mám z tohoto kroku strach. Už jsem zjišťovala na netu různé věci, ale mám v tom chaos. Mohly byste mi popsat, co mě asi přibližně čeká, co se týče daní, placení záloh, výhod, nevýhod atd?
Děkuju, budu ráda za každou připomínku či radu.

copa
21. únor 2011

@j.a.n.i díky moc za odkaz, kouknu na to 😉

mircisek
20. únor 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat jen orientačně, jak je to s rodičákem u OSVČ. Kamarádka si platí zdrav. a soc. a teď otěhotněla. Předpokládám, že nebude mít nárok na PPM, ale jak to bude s rodičákem?

zelva
15. říj 2014

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit, která tomu rozumíte. Skončila mi RD a dostala jsem od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost. Prac. poměr mi končí k poslednímu listopadu. Již teď učím pár hodin týdně u jazyk. agentury a je to na dohodu. Až mi skončí prac. poměr u hlavního zaměstnavatele, tak bych chtěla pokračovat v té dohodě a zároveň ale učit i sama na sebe, tzn. udělat si živnostenský list. A má otázka je jak si budu hradit zdravotní a sociální. Z toho co si vydělám na tu dohodu nebo nějak ze všech příjmů a musím to nahlásit na sociálku a ty mi to vypočtou nebo jak? Příjem ani nebude veliký, protože nemám hlídání a budu pracovat jen pár hodin týdně. Nyní si na tu dohodu vydělám cca 3,5 tis/měsíčně a když si něco seženu na ŽL, tak ani pak neočekávám horentní sumy, určitě to nepůjde přes 10tis. Jsou nějaké minimální částky při placení zdravotního pojištění apod? Díky díky, kdo tomu rozumíte a omlouvám se, jsem v této problematice nováček, protože jsem doposud byla vždy zaměstnána na HPP a nemusela toto řešit 🙄

blanka.k
15. říj 2014

@zelva Pokud máš pobírání RP na 3 roky, tak utíkej si ho změnit na 4 😉 Pokud ti skončí prac.poměr i pobírání RP, musíš platit min.odvody,což je cca 3600,- měsíčně 😔 Tím, že bys dál pobírala RP (ale už nebyla na RD), tak platíš 1x ročně až z toho co vyděláš.... a jen tak informativně, když si vyděláš cca 100.000 ročně, tak daň vyjde 0, socka 0, zdravotní asi do 2.000 za celý rok 😉 Pokud bys už nepobírala nic, tak platíš každý měsíc ty cca 3800,- socku + zdravku a je jim jedno, že si třeba ani tolik nevyděláš 😅

berblin
15. říj 2014

@zelva Ahoj, pokud vím, tak si jako OSVČ, tzn. když máš živnostenský list, a nemáš nikde podepsanou smlouvu na HPP, musíš sama hradit zdravotní a sociální. Celková částka se pohybuje kolem 3,5tis (odhadem), v rámci základních odvodů.
Pokud máš DPP s výdělkem do 10tis, tak se ti ze mzdy neodvádí zdrav ani soc.

Je pak otázkou, jestli není lepší mít podepsanou DPČ, kde nejsi limitovaná hodinama. a ze mzdy se ti odvádí zdrav i soc.

tak nevím, jestli jsem ti nějak pomohla, nebo víc ještě zamotala :(

zelva
15. říj 2014

@blanka.k Tak RP mi už bohužel skončil ☹ To jsem tedy asi prošvihla. Měla jsem ho nastavený na 2 roky a 6 měsíců, protože jsem dělala ve školství a chtěla jsem od září nastoupit..

zelva
15. říj 2014

@berblin Takže DPČ by byla pro mě výhodnější? Ale co ten zbytek, který bych vydělala sama na sebe, z toho bych také platila nějaké zdravotní apod? Nebo jen na to co bych vydělala na DPČ?

berblin
15. říj 2014

@zelva pokud máš vícero příjmů (agentura, další soukromí klienti), tak je lepší mít pouze ŽL a hradit si zdrav a soc sama. Jestli pracuješ pouze pro jednu společnost bez dalších vedlejších příjmů, tak bych se rozhodla pro DPČ.

zelva
15. říj 2014

@berblin Dobře, děkuji za radu. Zdá se, že to není žádný med pracovat na ŽL. Nechápu ale, pokud bych si vydělávala tak málo, tak proč bych platila tak veliké ZP a SP, jak píše blanka.k? To je jako možné platit více než vydělám? Nějak mi to kebule nepobírá 😝

berblin
15. říj 2014

@zelva bohužel je to tak. Pokud máš ŽL, tak nikoho tvůj příjem nezajímá, resp. nezajímá, pokud se pohybuješ na dolní hranici. Klidně můžeš na poplatcích odvést víc než si vyděláš. A to ještě můžeš počítat s tím, že ještě v březnu odvedeš daň z příjmu ...

zelva
15. říj 2014

@berblin Aha. Tak to je dobrý kocourkov. Nicméně moc děkuji za odpovědi!

jahodi
15. říj 2014

Vpodstatě asi proto, abys měla placenou aspoň minimální sociálku a zdravotku, když teda tím živnosťákem prezentuješ, že jsi výdělečně činná, tak plať člověče - co kdyby tě stát musel ošetřovat...? 🙄
Takže pokud ti ŽL má dávat jen přívýdělek, je třeba, mít někde placené soc a zdrav (Hlavní prac. poměr, DPČ) a pak jsi s živnosťákem dost v klidu. Jakmile nemáš HPP či DPČ, musíš to mít tak, že to na tyhle poplatky vydělá :-/ Jinak se radši nahlásit na pracák a nepodnikat...

j.a.n.i
15. říj 2014

@jahodi Tak ono se hlavně předpokládá, že pokud to má někdo jako hlavní činnost, tak z toho má alespoň takový příjem jaký odpovídá tomu sociálnímu...