Výhody, nevýhody, povinnosti OSVČ. Poraďte

martinka81
26. únor 2010

Zdravím všechny maminky, které těmto věcem rozumí, ráda bych, kdybyste se se mnou podělily o své zkušenosti.
Od září mi půjde syn do školky a mně byla nabídnuta práce, kterou bych chtěla moc dělat, ale podmínkou je práce na živnost. Pro mě je to ale "španělská vesnice" a mám z tohoto kroku strach. Už jsem zjišťovala na netu různé věci, ale mám v tom chaos. Mohly byste mi popsat, co mě asi přibližně čeká, co se týče daní, placení záloh, výhod, nevýhod atd?
Děkuju, budu ráda za každou připomínku či radu.

ojo
26. únor 2010

Marti , pro tebe je povinností platit ty zálohy na soc. a zdrav. pojištění...případně nemocenské, dále vystavovat faktury a schovávat si faktury a paragonky za výdaje, které souvisí s podnikáním...

dále bych ti poradila si najít účetní, který udělá zbytek za tebe, na konci roku vše spočte a udělá daňové přiznání 😉 případně poradit se s účetním předem jaké podnikání a co a jak a je třeba spočítat, aby si neprodělávala 😉

ojo
26. únor 2010

škoda, že bydlíš tak daleko, nabídla bych ti svoje služby, mám účetní firmu 😉

ojo
26. únor 2010

jo a ptala si se na výhody a nevýhody...nevím teda přímo tvůj obor, ale napíšu obecně

výhody, měla by si být sama svým pánem času, žádná buzerace, výši platu (faktur) by sis měla určovat sama, ne moc drahá a ani levná...

nevýhody - neplacená dovolená, prvních 14dní žádná nemocenská (nicméně potom můžeš naopak dostávat tu nejvyšší v případě třeba rizikového těhu a následné PPM 😉 ) případně se starat o klienty, aby byla pořád práce, hlídat si papírovaní a platby

martinka81
autor
26. únor 2010

Ahoj díky za rady. Nejedná se o podnikání v pravém slova smyslu, alespoň zatím, jde o výuku jazyků v jazykové agentuře a překladatelství.

blanka.k
26. únor 2010

Marti - já pracovala na ŽL 3 roky. Výhodou pro mě bylo, že první 2 roky nemusíš platit minimální daně, pokud máš buď tak nízký příjem nebo vysoké výdaje (třeba si koupíš na firmu PC, mobil, ....) I když jsem výdaje neměla žádné (pracovala jsem v architekt.ateliéru), tak jsem si mohla odečítat paušálně 50%, že mi dělají výdaje. Teď je to snad 60%, nevím, jak v tvém oboru, ale myslím, že to bude podobné. A to pak nemusíš hlídat paragony, atd. takže pro mě to bylo super, že jsem si oficálně přišla na na moc velké peníze (i když výdaje ve skutečnosti nulové), nemusela jsem pak platiti daně, platila minimální sociální a zdravotní pojištění, ale když jsme pak šli žádat o hypotéku, tak to byl problém. stejně jako pak žádat o různé podpory v nezaměstatnosti, atd., prostě vše co se počítá z výdělku... A vzhledem k odečítáníá výdajů paušálem jsem si nemusela vést účetnictví, jen si schovávat faktury, platit soc. a zdrav. a jednou za rok vyplnit pár formulářů, ale to nebyl žádný problém, sečteš kolik sis vydělala, odečteš výdaje, soc.zdrav, ony ty formuláře jsou docela dobře udělaný, že to zvládneš sama, kekaždému je X stránkový manuál 😉 Výhodou může být, že když tě naštvou, můžeš se na ně hned vyprdnout, žádné výpov.lhůty. Na druhou stranu se oni hned můžou vyprdnout na tebe. 😅
Velká nevýhoda je jako píše Ojo ta neplacená dovolená, pokud si neplatíš nemocenské pojištění (to není na rozdíl od zdravotního povinné), tak žádné prachy v nemoci, rizik.těhu, mateřskou taky nedostaneš. Já si to platila asi 3 měsíce a pak jsem zjistila, že jsou to tak malý "peníze", že abych měla takový prachy jako kdybych byla klas.zaměstnaná, tak je to pálka, tak jsem se na to vyprdla. A když mi v jiné firmě nabídli práci na klas.pr.smlouvu, tak jsem kývla. A ještě, že tak, od 8tt jsem na nemocenské 😅

ojo
26. únor 2010

blanka, s tou nemocí a PPM to neni tak, pokud splníš placení nem. pojištění 270dnů, tak nárok na PPM máš...to víš, když si někdo platí minimum 56kč, tak dostane prd, ale je to udělat v případě nás maminek třeba takto:

takže když si třeba nemocenské neplatíš a chceš pak otěhotnět, tak se můžeš přihlásit k nem. pojištění a otěhotnět nejlépe po 3 měsících placení, aby si stihla 270dní před nástupem na PPM, zároveň po 3 měsících máš nárok i na nemocenské a to klidně stačí zaplatit cca měsíčně 1200kč a po 3 měsících jít na riziko...dostaneš jak nejvyšší nemocenskou, tak následně i mateřskou což dělá teď cca 23tis, jestli schválí zvýšení tak cca 28tisíc...a ty jim na nemocenském zaplatíš defakto dohromady jen 3600kč 😉

více toto řešíme v Mateřská pro OSVČ

nicméně to samé lze udělat, pokud víš dopředu, že půjdeš na operaci a budeš déle jak měsíc doma na neschopence... 😉

a samo výdaje paušálem jsou nejjednoduší, záleží co máš za profesi a tam se určují procenta...jak píše blanka, žádný paragonky, jen faktury a pak udělat přiznání 🙂

aknela
26. únor 2010

Ahoj, dokonce po me na socialce ani na zdravotce nechteli zalohy, protoze jse v te dobe jeste pobirala rodicovsky prispevek. Mnoho zamestnavatelu v dnesni dobe resi hospodarskou krizi zamestnavanim na fakturu. Nebala bych se toho a zkusila jit na OSVC. Navrhuji take pausal, protoze z danove evidence se na nej prechazi spatne. 🙂

blanka.k
26. únor 2010

Ojo - já se na to kdysi ptala nějaké úřednice (tak 5 let zpátky?), a ona říkala, že to snad jde doplatit i nějak zpětně, abych měla těch 270 dní v případě těhu, ale vím, že jsem těhu tenkrát neplánovala, ale začaly mi zdrav.problémy, tak jsem pak radši přešla na klas.úvazek a bylo po problémech 😅 A je mi jasný, že když si patíš nemocenskou tak nárok máš, já jen, že je třeba nad tím uvažovat včas před těhu 😉
Aknela - máš pravdu, takhle funguje spousta "pracujících" v různých firmách, taky bych se toho nebála, pokud je to vyloženě práce pro firmu jak na plný úvazek, a nemusí si člověk shánět zakázky. 😉
Všem živnostníkům práci zdar! 😉

martinka81
autor
27. únor 2010

Holky díky, na ty paušální výdaje jsem se vás chtěla zrovna zeptat a vy už jste mi odpověděly. Tu PPM jsem studovala v tom spešl tématu a jelikož plánuju cca za dva roky těhotenství, tak v tomto směru by se mi to určitě vyplatilo.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se daní příjem a nebo zisk? Zkoušela jsem ty daňové kalkulačky a tam mi přišlo, že se daní zisk, je to tak?

aknela
27. únor 2010

Ano, zisk se dani. Mas vsak taky odcitatelne polozky, slevy na dani (poplatnik, dite atd.) 😎

pavlazabka
27. únor 2010

Martinko, pracuju v podobném oboru, výuka jazyků a překlady přes agenturu jako OSVČ. Výhody - jsi svou paní, co se času a výběru práce týká (relativně). Vystavíš faktury, platíš zálohy, na konci ti to někdo zpracuje (mně to naštěstí dělá máma účetní), doplatíš případně nějaké peníze a hotovo. Nevýhoda - nemáš nic jistého, když ti kurzy studenti zruší (nemoc, dovolená, moc práce), jsi doma, ale bez peněz. Nemocenská po 14 dnech taky žádná sranda, zvláště při rizikovém těhotenství, neplacená dovolená (měla bys být schopná si na ni vydělat během roku). Což je krásné, nevím, jak budeš honorována, ale já mám vždycky ten pocit, že utratím za dovolenou a ještě si k tomu musím připočíst ušlý výdělek. To je pak dobrá suma. Osobně jsem rozhodnutá se po rodičovské nechat zaměstnat, těch nejistot a nevýhod, zvlášť teď s miminem, mi přijde už poměrně dost.

martinka81
autor
28. únor 2010

Pavlazabka, to jsi mě moc nepotěšila 🙂
Já jsem zatím rozhodnutá, že to mezi mateřskýma (zhruba na dva roky zkusím), ale o penězích jsem se ještě nebavili, to bude samozřejmě jeden z rozhodujících faktorů. Jinak se budu muset vrátit učit na ZŠ, což mi moc nesedí (je to s těma dětma dost šílená práce a já na to nemám nervy) a co se týče peněz, tak za pět let praxe děs a bída 😝

martinka81
autor
28. únor 2010

Holky a změnilo by se pro mě něco, kdybych šla učit na ZŠ jako zaměstnanec třeba na 1/4 úvazek a k tomu dělala práci jako osvč? Asi ne co? Pořád by práce na živnost byla brána jako hlavní výdělečná činnost?

martinka81
autor
28. únor 2010

A ještě jeden dotaz, mějte se mnou prosím trpělivost 🙂
Zkusila jsem si na daňové kalkulačce udělat fiktivní přiznání jako bych už podnikala a vyšla mi odečtu paušálních výdajů, zaplaceného životního pojištění a základní slevy na poplatníka nulová daň. Je to vůbec možné?

ojo
28. únor 2010

Marti, nulová daň je v praxi běžná 😀 😀 😀 taky můžeš uplatňovat úroky z hypotéky a úvěrů...ale to jen když ti nějaká daň vychází 🙂

no s tím zaměstnáním by se nic neměnilo, pokud by jsi nenastoupila jako na HPP, což při 1/4 úvazku asi těžko...pak ti ale nesmí v zaměstnání na konci roku udělat roční zúčtování, páč budeš ještě podávat daňové přiznání a uděláš si to tam 🙂

blanka...bohužel, teď to zpětně nejde 😒 teď je to 270dní za poslední 2 ROKY, takže se do toho počítá i předešlý HPP, DPČ a tak 🙂 pokud jsi celý 2 roky před nástupem na PPM jen OSVČ, tak je třeba si to ohlídat, pokud si to člověk neplatí a čeká třeba na to těhu...to je VIZ jak jsem psala výše 🙂

pavlazabka
28. únor 2010

Martinko, ty peníze budou určitě lepší než ve škole, záleží ale taky, kde budeš učit (tím myslím město). Ony kurzy nebývají placeny špatně, ale když si člověk do toho započítá přípravy a přejezdy, tak to pak žádná velká sláva není 😅 Nešlo by se u agentury nechat zaměstnat na HPP? Vím, že upřednostňují ŽL, on Švarcsystém je pro ně veeelmi výhodný, ale většina agentur pár míst na HPP vždycky má. Zeptala bych se být tebou + na to, jaké k tomu mají podmínky. Většinou je tam aspoň nějaká fixní částka, výhoda, že máš něco jistého. Je krize, formy kurzy dost ruší, je to dnes holt riziko, já šla radši an mateřskou 😀
Jinak nulová daň opravdu možná je, mně se ale třeba nikdy nepodařila, a to jsem měla i dopočty jako student. Záleží, jak se bude dařit a kolik budeš fakturovat.

martinka81
autor
28. únor 2010

Pavli, díky za rady. S paní ředitelkou jsem mluvila zatím jen telefonicky, ale řekla mi, že pár hodin na dohodu a více na ŽL. V květnu se máme sejít, teprve pak se rozhodnu. Za 2 roky plánuji další těhotenství, tak si říkám, že na to mezidobí to zkusím, už jen pro tu maximální PPM. Na takové peníze na PPM bych se ve škole nikdy nedostala. Platila bych si zavčas nemocenské pojištění a kdyby to pak s tou prací nebylo nic moc, šla bych na rizikové za pěkné peníze. No vymyšlené to mám pěkně, teď ještě ta realita...

lendy1
4. bře 2010

holky, mohla by jste mi některá poradit?
Vůbec se v tom neorientuji, tak možná budu psát blbosti...
Chtěla bych si udělat živnosťák-na zprostředkování obchodu a prodeje
a:
1) jak je to s daněmi, budu platit daň z příjmu (ze zisku), kolik odhadem? Nedá se platit nějaká paušální daň při menším zisku?
2) kolik tak dělá soc. a zdravotní pojištění, je to nějaký paušál nebo se to odvíjí od toho zisku?
3) musím si vést účetnictví?
4) Můžu mít ŽL - podnikat na něj a zároveň být zaměstnanec na plný úvazek? Mít tu činnost na ŽL jako přivýdělek.

Pořád nevím, zda by se mi to vyplatilo...hlavně je to pro mě vše totálně španělská vesnice...někde jsem slyšela, že při výdějku do xy se platí nějaká paušální daň, třeba (plácnu) tisíc kč a nemusí si vést účetnictví. Ale fakt nevím...

ojo
7. bře 2010

lendy zkusím poradit:

1) daň se platí ze zisku tj. příjmy - výdaje = základ daně a z toho daň....paušální daň nelze platit pokud ti to nestanoví FU, ALE můžeš si uplatnit paušální výdaje...ty máš volnou živnost, tak třeba pro rok 2010 to dělá 60% z příjmu
př. příjem 100000 - 60% výdaje tj 60000 = 40 000 a z toho 15% daň...což je 9000daň nidméně odečátáš slevu na tebe což je okolo 24 tisic z daně, tak v tomto případě bys neplatila žádnou daň 😉

2) soc. a zdrav zálohy jsou přesně dané a další rok se zvyšují nebo zůstavají stejné podle toho zisku 🙂

3) při paušálních výdajech musíš mít jen vydané faktury a výpis z BU, pokud nebude paušál, musíš si výdaje počítat z přijatých fa a bločku a tam už musíš vést jednoduchou daňovou evidenci...

4) a pokud by si měla HPP, tak živnost je tudíš jako vedlejší a na konci roku musíš podávat přiznání, kde se uvádí příjem ze zaměstnání + ze živnosti 🙂

lendaw
21. dub 2010

Ahoj holky, osvč jsem 6. rokem (mám malou jazykovou školu) , nemocenskou si platím a od září 09 ( 2. potrat, následná rehabilitace a otěhotnění) pobírám nemocenskou. Prakticky si nemám na co stěžovat, protože mám ještě 6 zaměstnanců a z toho také nějaký ten malý zisk je.
Jen jedna věc mi není jasná - kdy budu muset začít znovu platit zálohy na soc., nem. a zdrav. pojištění? Po ukončení MD? Nerada bych to prošvihla, protože bychom rádi další dítko brzy po narození prvního.
A vlastně ještě jeden dotaz, nebo spíš ujasnění - na OSSZ mi bylo sděleno, že jakmile nastoupím na MD, podepíšu na OSSZ čestné prohlášení, že činnost neprovádím osobně. Ale podle legislativy bych neměla přijímat žádné platby pocházejí z činnosti. Znamená to, že nemohu půl roku fakturovat? A z čeho budu platit mzdy? A co se ziskem? Ten je prakticky můj, ale zisk bych správně mát neměla - nebo se to vše vyřeší tím čestným prohlášením?

vojtisek2007
21. dub 2010

lendaw - zisk mít můžeš, podepíšeš čestné prohlášení, že svoji výdělečnou činnost neprovádíš osobně - ale máš na to zaměstnance, pak můžeš mít i zisk, ale ty nic fakticky nic neděláš...a další zálohy jestli chcete brzy další mimi, tak začít platit hned po skončení první mateřské - až bude dítku cca půl roku

lendaw
21. dub 2010

Vojtisek: díky 🙂

bu_bu
19. lis 2010

Ahojky, potřebovala bych poradit.
1) jsem na mateřské dovolené u HPP, můžu pracovat zároveň jako OSVČ (tu mám nahlášenou jako vedlejší činnost)? Z OSVČ mateřskou nepobírám! Tzn.můžu vystavovat faktury? Nevylučuje se to? Jednu jsem už vystavila a pak jsem někde četla, že se nemá pracovat, tak mám v tom chaos 😒
2) když mám OSVČ jako vedlejší činnost od letošního roku (od února), můžu pak v daňovém přiznání za náklady použít paušál nebo musím doložit konkrétní účty?
3) když teď neplatím soc. a zdravotní a pak budu dělat daňové přiznání nebudu pak hodně najednou doplácet? Není teda v tom případě lepší si ty zálohy platit? Jinak od února do června jsem měla rodičovskou, tak to jsem neplatila nic, pak jsem v HPP nastoupila na nemocenskou, nahlásila, že OSVČ budu vykonávat jako vedlejší, tak mi přišlo, že zálohy jsou 0,- Kč a od konce září mám mateřskou dovolenou u HPP (z OSVČ ji nepobírám).
4) a jak jsem se tu dočetla, tak při vedení účetnictví musím mít výpisy z BÚ??? Tam nějak musí být vedeny ty výdaje nebo jak? Tomu nerozumím.
Moc děkuji za odpovdi 🙂

j.a.n.i
19. lis 2010

1) Tím, že z OSVČ nepobíráš mateřskou, tak na ŽL můžeš pracovat bez omezení.
2) Můžeš použít paušál.
3) Záleží na výši zisku, sociální se do 56000,- za rok neplatí (poroz, pokud nejsi OSVČ celý rok, tak se částka poměrně snižuje), pokud přesáhneš, tak je to 14,6% ze zisku, zdravotní je 6,75% ze zisku a platí se vždy, daň je 15% a platí se taky vždy. Takže pokud očekáváš velké příjmy, tak je lepší zálohy platit (nebo to spořit na samostatný účet)
4) Účto neumím.

vojtisek2007
19. lis 2010

@bu_bu - účetnictví jsi povinna vést jako právnická osoba (tzn když založíš s.r.o. apod), pokud podnikáš na ŽL jako fyzická osoba stačí vést daňovou evidenci - stačí v excelu tabulka příjmy a tabulka výdaje (doklady samozřejmě schovat) nebo můžeš mít jen příjmy a výdaje uplaňovat procentem, a bú vůbec mít nemusíš. Při vedení účetnictví účet být musí.

lendaw
20. lis 2010

@j.a.n.i když to tady tak pročítám, napadá mě - celý rok 2010 jsem byla osvobozená od odvodů na zdravotním i sociálním (nemocenská a MD), ale živnost běžela, zaměstnanci pracovali a nějaký zisk byl (v průměru 7-8tis/měsíčně). Předpokládám, že ačkoliv jsem byla osvobozena od placení, budu muset nakonec uhradit požadované procento ze zisku? Nebo se pletu? Chtěla jsem si to nasimulovat v elektronickém přehledu pro sociálku, ale tenhle případ (kdy byla OSVČ osvobozená celých 12 měsíců) mi to háže jako chybu a nedokáže si s tím poradit.

bu_bu
20. lis 2010

@j.a.n.i @vojtisek2007 holky děkuji.

j.a.n.i
20. lis 2010

@lendaw Se zaměstnanci zkušenost nemám, ale taky bych řekla, že budeš muset zaplatit příslušné % ze zisku... spíš je mi divné, že ti to hází chybu, když to vezmu do důsledku, tak je to vlastně stejný případ (pro ten přehled) jako když to má člověk celý rok jako vedlejší bez záloh, nebo ne?

copa
21. únor 2011

aho holky,
mám na vás dotaz, třeba mi někdo z vás pomůže se v tom zorientovat - jsem zaměstaná na HPP, momentálně pobírám 2 letý rodičák, ještě teď během rodičáku bych si chtěla přivydělat jako OSVČ (odhaduji roční přivýdělek na cca 40tis.), ale nemám s tím zkušenosti, tak mám pár otázek - musím svému zaměstanavateli oznamovat, že budu i OSVČ (ve firmě nechci končit)? zálohy VZP (teď asi 1600kč) a na sociální se prý první rok při rodičáku neplatí?
ale pak po podání prvního daňového přiznání - i když budu ještě pobírat rodičák - tak už budu zálohy platit, i když nebude roční příjem nijak extra vysoký? (viz. plánovaných cca 40tis,), protože jinak bych byla spíš v mínusu...
a jak je to pak, když mi skončí rodičák, já nastoupím zpět do firmy a jako OSVČ si budu chtít dál přivydělávat - platím třeba na zdravotní a sociální nižší zálohy? aby se mi to vůbec ten přivýdělek vyplatit...

j.a.n.i
21. únor 2011

@copa Koukni na www.jakpodnikat.cz tam najdeš většinu odpovědí na své otázky 🙂
A zaměstnavateli to říkat nemusíš, pokud to co budeš dělat nebude shodné s jeho předmětem činnosti, v opačném případě od něj musíš mít přímo souhlas.