Vyplácí se porodné a mateřská osobě, podnikající na ŽL?

lenkavano
4. črc 2010

ahoj holky chtěla bych se zeptat...mám známou která do porodu podnikala na živnostenský list.před měsícem porodila chlapečka a nedávno když jsem s ní mluvila tak mi říkala,že nemá prý nárok na porodné a mateřskou.je to možné?já myslela že na porodné má nárok každá žena po porodu bez ohledu na to jestli je osobou SVČ nebo ne.nevíte náhodou o tom některá něco více?předem díky za radu.Lenka 😉

midi16
4. črc 2010

ahojky na porodné si myslím, že nárok má, s mateřskou nevím přesně jak to je, ale mateřská se odvíjí od výše platby nemocnenské. Ale nejlepší je si to zjistit na sociálce.

k.ate
4. črc 2010

Na porodný si myslím, že by nárok mít měla. Ale na mateřskou to záleží od toho, jestli si platila nemocenskou nebo ne. Pokud si ji neplatila, na mateřskou nárok nemá, jen an rodičovskej příspěvek...

berenika39
5. črc 2010

určitě nárok má, to by nikdo nepodnikal, kdyby tím pádem zanikal nárok na porodné....pokud platila zdr a soc pojištění, je to člověk jako každý jiný..... 😀

brumdinka
5. črc 2010

lenka - no na porodné měla nárok každá žena co porodí - od novýho roku mít nebude - lépe řečeno ta naše slavná vláda porodný ruší a ponechává pouze u prvního dítěte - takže smůla 😠 mateřská se pak odvíjí podle toho zda platí či ne a v jaké výši nemocenské pojištění a rodičovské by už měla dostat každá - ale to je almužna ☹

vycu
5. črc 2010

Almužna??? Tři roky 7600,-ti přijde almužna??? Mně teda ne 😉 Ale chápu, taky bych klidně brala dvacku měsíčně až do důchodu 😀
Porodné ano, mateřská podle toho zda odvádíš na nemocenské pojištění.

jety
5. črc 2010

Vycu: myslím, že je to slušná podpora, ne almužna, ale jistě, všichni bychom chtěli co nejvíc 😀 . Se zrušením porodného od druhého dítěte výše souhlasím, mohlo se také zrušit celkově, toto je alespoň kompromis 😉 😉 .