Výpočet mateřské po neschopence

gabriela_85
11. lis 2011

Ahoj holky, nevíte některá jak se mi bude počítat mateřská? Jsem již déle jak rok zaměstnaná, to je v pořádku, mám tedy nárok na mateřskou, ale ted od prvního ledna budu na neschopence, termín porodu mam 1.5. takze počítám nástup na mateřskou cca v polovině dubna 2012. Mateřská se mi bude počítat z odpracovaných posledních tří měsíců tedy říjen, listopad, prosinec nebo z té neschopenky, jak to je? Mám 15 000 hrubého. Díky za pomoc

denysek
11. lis 2011

Ahoj gábi, nástup na mateřskou je 6-8 týdnů před porodem, tudíž u tebe to bude znamenat začátkem března až v polovičce března....Ne půlka dubna jak ty píšeš.

j.a.n.i
11. lis 2011

@gabriela_85 A mateřská (a nemocenská) se nepočítá z posledních 3 měsíců, ale z posledních 12 měsíců, s tím že berou pouze ty měsíce kdy si pracovala, tj. pouze z platu. Takže u tebe to bude 03/2011 - 02/2012 s tím, že se vyloučí leden a únor 2012.

gabriela_85
autor
11. lis 2011

takže tim že jdu na neschopenku vlastně přijdu o peníze na mateřskou?

gabriela_85
autor
11. lis 2011

denysek JJ, to mi nějak ujelo 😀 😀 byl to dlouhej týden

j.a.n.i
11. lis 2011

@gabriela_85 Ne, nepřijde, počítá se to na den 🙂 tudíž pokud máš neustále stejný plat, tak vyjde úplně stejné číslo ať to počítáš z 12 měsíců, 5 měsíců nebo třeba 3.

gabriela_85
autor
14. lis 2011

@j.a.n.i Skvělý, děkuju moc, holky

marky27
1. pro 2011

Ahoj holky, prosím zkušené o radu: 8.11.jsem ukončila dvouletý rodičák a nastoupila znovu na mateřskou. Dnes mi přišel ze správy soc. zabezpeční výměr mateřské v denní výši něco přes 600kč. Připadá mi to nějak moc, vzhledem k tomu, že první mateřskou jsem měla asi 334kč. Počítala jsem, že ji budu mít stejnou, když jsem od té doby v práci vlastně nebyla. Ta druhá mateřská se počítá z něčeho jiného než ta první? Jako jsem ráda, ale zase nechci potom peníze varcet, kdyby to špatně vypočetli......díky

baramaty
1. pro 2011

@marky27 ahoj, tak to máš hezké 🙂 Já jsem taky druhou mateřskou měla větší než u první dcery (ale bylo to víc o necelých 100 Kč). Taky jsem končila rodičák a nastupovala na mateřskou, mezi tím jsme nepracovala. Poptala bych se i v práci, podklady jim tam posílá mzdová účetní.

marky27
1. pro 2011

@baramaty no hezký to je, to jo, ale jde mi o to, jestli to je správně vypočítané... kdyby to bylo o stovku, to bych se nedivila, ale skoro 2x tolik, to je podezřelé...

vojtisek2007
1. pro 2011

@marky27 ahoj, hnout se ti to mohlo protože v průběhu dvou let zpátky se posunuly redukční hranice (směrem vzůru) při výpočtu mateřské, také se započítává inface...ale jestli píšeš jednou tolik, tak to bude fakt asi nějaký překlep...zkus napsat - klidně do IP - svůj plat před první mateřskou, můžu ti spočítat, kolik bys měla mít te´d....

klarka91
25. črc 2013

ahoj holky chtěla sem se zeptat,jak se mi bude počítat mateřská?od 2.7.2012 do 2.10.2012 sem byla v jednom zaměstnání tam sem měla 8500,- hrubého ,pak sem byla cca 14.dní na ÚP a nastoupila sem do dalšího zaměstnání kde sem byla od 2.11.2012 do 2.5.2013 kde sem měla 8900,- hrubého ,pak od 10.5.2013 do 25.6.2013 kde sem byla v dalším zaměstnání kde sem měla 9800,- hrubého a ted sem po ukončení PP s důvodu těhu na neschopence .přičemž sem zároven v únoru 2013 ukončila rodičák.... děkuji za odpověd

j.a.n.i
27. črc 2013

@klarka91 No, to záleží kdy si přesně otěhotněla a kdy mas termín porodu.

klarka91
28. črc 2013

otěhotněla sem plus mínus 6.5. A termín mám 10.2.2014

j.a.n.i
28. črc 2013

@klarka91 Tak to se obávám, že na mateřskou nárok nemáš... protože abys měla nárok na mateřskou, tak bys musela být při ukončení toho předposledního zaměstnanání protazatelně těhotná, což si nebyla, plus i kdyby ano, tak to jsem tak počítala případnou ochrannou lhůtu, tak mi o pár dní nevychází...

acla88
7. srp 2013

Holky mám dotázek, rodit bych měla cca 16.2, a tedka koncem září bych chtěla jít na nemocenskou..z čeho se mi bude počítat mateřská? i z nemocenské???potažmo když jenom z platu tak to bude 9 měsíců odpracovaných - s platem a co ty další 3 😀 mám v tom guláš 😀

elnika
19. srp 2014

Ahoj holky,prosím o radu jak se vypočítává mateřská,když jsem pracovala 7měsíců a ted jsem na neschopence,ale už jen měsíc a pak přecházím na mateřskou.JAk si spočítám kolik budu brát peněz když jsem nepracovala celý rok a navíc jsem měla pokaždé jinou hrubou mzdu a mezitím ještě dvakrát marodila?Děkuji

j.a.n.i
19. srp 2014

@elnika Sečteš hrubou mzdu za tu dobu co si pracovala a vydělíš počtem KALENDÁŘNÍCH dnů, co pracovala, tedy odečteš dny na neschopence, ale jinak počítáš, že měsíc, který si byla v práci má 30 (31,28) dní. Vyjde ti denní vyměřovací základ, ten podle pravidel v zákoně o nemocenském pojištění zredukuješ a pak z té redukované hodnoty vezmeš 70%.

elnika
19. srp 2014

@j.a.n.i a nemohla by jsi mi to spočítat když ti napíši hrubou mzdu?Jsem na to lempl,děkuji

denyzuza06
19. srp 2014

@j.a.n.i prosím tě a nevíš jak to je když mi v době kdy jsem na neschopence bude vyplacenej třináctej plat? kam se ten příjem připočítá? Bude se jednat třeba tak o pět tisic a ja mam obavu aby mi to pak nepočítali jako že jsem za ten měsíc vydělala jen pět tisíc☹ naše účetní mi to nebyla schopna říct ani zjistit

j.a.n.i
19. srp 2014

@denyzuza06 Mělo by to být tak, že ti připočtou plat, ale dny zůstanou vyloučené... akorát tedy účetní by to měla vědět, ona to bude vyplňovat do toho formuláře pro OSSZ...

j.a.n.i
19. srp 2014

@elnika Klidně, ale těch údajů musíš poslat fakt hodně, jednak hrubé mzdy za všechny měsíce a pak taky termíny všech PN a datum nástupu na MD... a i tak tam může být nějaká drobná odchylka. Pošli to do IP.

elnika
19. srp 2014

@j.a.n.i pošlu a předem děkuji

denyzuza06
19. srp 2014

@j.a.n.i no to mě právě docela děsí, že ona to neví....já to logicky chápu tak že jim prostě napíše kolik jsem za polední rok měla dohromady hrubej příjem a vydělí to jen těmi měsíci nebo dny které jsem opravdu odpracovala...budu doufat ze to tak bude ☹ 🙂 Díky za info

j.a.n.i
19. srp 2014

@denyzuza06 Nene, takhle se to nepíše, ona do formuláře vypisuje hrubé příjmy za jednotlivé měsíce a k nim počet vyloučených dní... počítájí si to z toho až na OSSZ, takže vyplnit by to měla zvládnout 😉

denyzuza06
19. srp 2014

@j.a.n.i aha takže mi v listopadu napíše přijem třeba těch 5000 s tím že jsem ten měsíc vůbec nepracovala a popasovat se s tím musí oni...počítá se do vyloučených dní i paragraf na dítě? já na neschopence nikdy nebyla vždycky jsem vše řešila dovolenou ale jednou jsem musela na paragraf protože mi zaměstnavatel dovolenou dát nechtěl a malá měla horečky.

j.a.n.i
19. srp 2014

@denyzuza06 Jojo, paragraf taky.

denyzuza06
19. srp 2014

@j.a.n.i Díky moc za informace, z naší účetní nic moc nedostanu. Díky

elnika
19. srp 2014

@j.a.n.i poslala jsem ti zprávičku,kdyby tam něco chybělo písni a doplním,děkuji

elnika
19. srp 2014

@j.a.n.i a ještě mě zajímá,mám nárok na mateřskou,když jsem pracovala 7měsícu a pak šla na neschopenku?Počítá se do toho i neschopenka abych dostala mateřskou,vyšlomi to něco přes 300dní a má být 270dní tuším,že?

j.a.n.i
19. srp 2014

@elnika Pokud trvá pracovní poměr, tak se i neschopenka počítá a na čísla se ti kouknu večer 🙂