Výpočet mateřské po neschopence

gabriela_85
11. lis 2011

Ahoj holky, nevíte některá jak se mi bude počítat mateřská? Jsem již déle jak rok zaměstnaná, to je v pořádku, mám tedy nárok na mateřskou, ale ted od prvního ledna budu na neschopence, termín porodu mam 1.5. takze počítám nástup na mateřskou cca v polovině dubna 2012. Mateřská se mi bude počítat z odpracovaných posledních tří měsíců tedy říjen, listopad, prosinec nebo z té neschopenky, jak to je? Mám 15 000 hrubého. Díky za pomoc

elnika
19. srp 2014

@j.a.n.i dobře,smlouvu mám až do prosince,takže by to mělo vyjit 🙂

janca_dobi
19. srp 2014

Dobrý den, prosím o radu. 24.6. mi skončil rodičák, od 25.6. jsem byla na neschopence, ta mi skončila 12.8. o od 13.8. jsem na mateřské, termín porodu mám 24.9. Vzniká mi nějaký národ na dovolenou? Děkuji moc. 🙂

j.a.n.i
19. srp 2014

@janca_dobi Jojo, vzniká, leč jsem lenoch to počítat, cca 8/12 celoročního nároku za rok 2014 a za rok 2015, tam asi vyjdou jen cca 2/12

janca_dobi
19. srp 2014

@j.a.n.i Moc děkuji, takže nejlépe, když zavolám účetní a domluvím se s ní. To se pak čerpá po skončení mateřské, že?

elnika
20. srp 2014

@j.a.n.i ahojky zkusila si mi to prosim spocitat?Dekuji

beruska2014
12. zář 2014

Ahojky holky, potřebuju poradit.
V 11.2.2014 jsem nastoupila do zaměstnání a shodou okolností už jsem byla těhotná, ale nevěděla jsem o tom...
Zjistila jsem to ke konci měsíce, kdy mě dr. dal ihned na rizikové těhotenství z důvodu předešlého potratu a lednové operaci krvavé cysty...
Teď k dotazu - pracovala jsem tedy pár dní. Od konce února do 7.9. jsem byla na nemocenské...
Z důvodu, že jsem splnila všechny podmínky pro výplatu mateřské (více jak 270 dní účasti na nemocenském pojištění), jsem 8.9. nastoupila 6.týdnů před TP na mateřskou. A dotaz zní, z čeho si mám vypočítat výši mateřské, když jsem za celou dobu neměla plat, jen výplatu nemocenské a před tímto zaměstnáním jsem studovala a úspěšně dostudovala školu? Vím, že se mateřská nepočítá z nemocenské, ale z čeho si jí teda mám spočítat? Jsem z toho docela vedle... než půjdu na úřad zařizovat věci a ptát se tam, tak bych se chtěla zeptat Vás....
Předem moc děkuji za odpověď 🙂

terezap5
27. led 2015

Ahojky. Já jsem byla zaměstnaná od 5.12.2012-5.11.2013 hrubá mzda 10.000,-
Další zaměstnání na HPP od 1.6.2014-30.11.2014 hrubá mzda od 1.6 -31.7 byla 8.890,- a od 1.8-30.11 hrubá mzda 9.890,-

Od 30.9.2014 na neschopence. Termín porodu 25 a 28 duben
Může mi někdo poradit jaká bude mateřská? Jak to z tohodle počítat?
A neví někdo jestli mi byl zaměstnavatel povinen zaplatit zbytek dovolené? Mám zbytek 7,5 dne a nikdo mi nic neproplatil. ☹

xpila
27. led 2015

@terezap5 Dovolená se proplácí jen při skončení pracovního poměru, jinak se musí čerpat. Takže je jasné, že ti nikdo nic neproplatil.
PPM se počítá jen z posledního zaměstnání, neschopenka na ni nemá vliv. A vychází mi to cca 6500 Kč.

terezap5
27. led 2015

@xpila Já jsem asi natvrdlá ale když pracovní poměr skončil 30.11 a já jsem stále na neschopence a tudíž si dovolenou nemohu vybrat?

xpila
27. led 2015

@terezap5 Pokud pracovní poměr skončil, tak ti zbylou dovolenou měli proplatit v prosinci. Psala jsem, že to je jediná možnost, kdy může dovolenou proplatit. Z tvého příspěvku ale nebylo jasné, že pracovní poměr skončil.

terezap5
28. led 2015

Holky a jak se to vůbec vypočítává? To je 70% z hrubé mzdy nebo jak?

hejdovakamila
18. únor 2015

Ahojky takže mateřská se vypočítáva pouze z posledniho zamestnaní nebo ze vsech v poslednich 12 mesicich? jsem z toho jelen 😀 a pokud se pocita jen z posledniho tak se pocita ze zakladu nebo jen z ciste mzdy....v poslednim zamestnani mam odpracovany pouze jeden mesic a druhy jsem byla na neschopence...to bych pak mela jako min, nez kdyz ted jsem na neschopence?

tmamn
26. kvě 2015

Ahoj holky, chtěla bych trochu občerstvit toto téma. 🙂
Prosím nevíte náhodou některá z čeho se vypočítává mateřská a rodičovská? Z kolika odpracovaných měsíců před nástupem na mateřskou? Někde píšou 3 měsíce někde rok a většinou jsou příspěvky už starší tak to může být trochu jinak. Jsem zaměstnaná už skoro 3 roky. Mě jde z toho už hlava kolem a z naši učetní nemohu nic dostat. 🙂
Děkuji a mějte se krásně 🙂

j.a.n.i
26. kvě 2015

@tmamn Je to z 12 měsíců před nástupem na mateřskou.

bara_doc
28. kvě 2015

Pokud si na PN, tak z posledních 12 pracovních měsíců, pokud pracuješ normálně, tak z posledních 12 měsíců..

j.a.n.i
28. kvě 2015

@bara_doc To ale není pravda... i pokud je PN, tak je to z posledních 12 měsíců s tím, že se ty neschopenkové vynechají, takže reálně to bude třeba z 8 měsíců.

bara_doc
28. kvě 2015

@j.a.n.i Paní z MSSZ mi to sdělila, ještě sem se jí na to ptala... Když budu půl roku na PN, jestli se mi započítá jen půlrok před PN. Řekla, že ne, že se vezme poslední pracovní rok...

j.a.n.i
28. kvě 2015

@bara_doc Tak ti to sdělila blbě...

bara_doc
29. kvě 2015

@j.a.n.i Řekly to i mojí mzdovce, když tam volala taky...

bara_doc
29. kvě 2015

@j.a.n.i

Mohla bych se tě teda na něco zeptat ?

Můj případ : Pracovní poměr jsem měla do 31.12.2014, soustavně jsem pracovala od r. 2009. Toho 31.12.2014 jsem nastoupila na PN ( jelikož jsem zjistila, že jsem otěhotněla). TP mám 22.8.2015. Předpokládám, že se vejdu do ochranné lhůty - 180 dní, když PN ukončím 26.6. a na MD nastoupím 27.6. (8 týdnů před porodem). Kdybych nastupovala 6 týdnů před porodem, tak se do ochranné lhůty nevejdu.

Paní na sociálce mi řekla, že z PN můžu ukončit 8 týdnů před (že nemusím nastupovat 6 týdnů před - někde v diskuzích jsem totiž četla, že z PN se musí nastupovat 6 týdnů před, ale to mi přijde jako hloupost).

Dále mi řekla, že se mi bude počítat z posledního pracovního roku, viz. moje příspěvky výše. Pokud ale tebe chápu správně, tak se mi započítá pouze červenec - prosinec 2014.

Děkuji za radu, pokud jsem to teda takto pochopila správně..

pmikesova
29. kvě 2015

@j.a.n.i zdravím, mohla bych se na něco zeptat? jsem 4 roky zaměstnanaá na jedno místě, měla jsem vždy smlouvu na rok, ale pokaždě hned prodlouženou. Jenže ted, když budu nastupovat na mateřskou 1.9. tak vlastně budu nezaměstnaná, páč smlouva v práci končí posledního srpna. Dle mého mám narok na mateřskou, ale známá říkala, že si myslí, že ne. Tak nevím. Jestli ne tak by mně to tedy docela vytočilo, když človek 4 roky dělá a pak nemá nárok na mateřskou. Děkuji moc.

xpila
29. kvě 2015

@pmikesova Nárok na PPM mít samozřejmě budeš, není důvod, abys neměla.

j.a.n.i
29. kvě 2015

@bara_doc Ano, můžeš jít na mateřskou 8 týdnů před v tom žádný problém. A bude se to počítat z červen - prosinec.

A jinak to vychází z tohoto - zákon o nemocenském pojištění
§ 18
(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým zaměstnání skončilo.
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

lenzaaa
12. lis 2015

Ahoj potrebovala bych poradit, nebo spise orientacne zjistit kolik bude ma ppm... nastupuji na ni 6 prosince, jak se bude vypocitavat?! Jde mi o to ze jsem minuli rok od pulky listopadu do noveho roku marodila, pak se v lednu na tyden vratila do prace a pak zas marodila do unora kdy sem nastoupila posledni tyden v unoru do prace...takze mam za leden a unor dost malou mzdu, ta se do toho bude zapocitavat? Tudis se mi prumer zmenci? Nebo se tyto mesice nezapocitavaji? Diky za odpovedi..

mariebaumgartnerova
31. kvě 2016

Ahuj mamci sem ze vseho jelen....potrebuji prosim poradit po skole jsem otehotnela byla jsem na materske 2 roky pak jsem byla zamestana asi cca 2 mesice....pak sem byla na up. A tetka jsem zamestana od 15.10.2015 a národním od 30.11.2015 a mam smlouvu na dobu neurcitou a jsem tehu tet 20 tt pocita sd mi to do materske od zamestnavatele? Mam rizikove tehu.dekuju

hanulkaha
30. led 2017

Ahoj holky 🙂
Moc prosím ty, které se v tom trošku vyznají, o radu. Nyní jsem na PN a v březnu budu odcházet na mateřskou, konkrétně můj případ:

březen 2016 - únor 2017 by mělo být 12 měsíců pro výpočet PPM
Z toho od 11.5.2016 až do nástupu na MD jsem v pracovní neschopnosti a započitatelný příjem byl tedy pouze od března 2016 do 10. května 2016.

Když budu odcházet na MD k 12.3.2017, budou mi počítat výši PPM od 1. března 2016 nebo se to o ten půlměsíc posune (tedy zhruba 12.3.2016)?
Děkuji moc 🙂

bbubble
15. bře 2017

ahoj holky, idem si aj ja k vam pre radu 🙂 mam momentalne dve pracovne zmluvy, jedna mi konci k 31.3.2017, druha je na neurcito. Obe su dohody, ale odvadzam z nich poistenie. TP mam v cervnu, ale aby som splnovala 270 odpracovanych dni (resp nemocensky poistenych dni) musim pracovat do konca dubna. Pokial by som sla po konci tej prvej zmluvy, tj. od 1.4.17 na nemocensku, bude sa mi ten duben pocitat do odpracovanych dni alebo to musi byt realne odpracovane? Diky!

peta2017
27. lis 2019

Ahoj holky, mám dotaz a nevím zda mě někdo dokáže odpovědět.

Nyní jsem na rodičovské dovolené. Ale chci jít od dubna 2020pracovat do nemocnice. A plánujeme další dítě na srpen 2021.
Tudíž bych musela otěhotnět listopad 2020 a jelikož mám rizikové pracoviště, tak musim jít na neschopenku. Tak se chci zeptat zda bych měla nárok na mateřskou dovolenou kdybych tedy pracovala od dubna 2020 cca do prosince 2020 a potom nastoupila na nemocenskou. Jestli se neschopenka počítá do těch 270kalendarnich dni? Jde mě o to zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Děkuji