Vypočíta sa mi nemocenská z predposledného zamestnania?

iwynka
20. dub 2012

ahojte..momentálne mám veľkú dilemu..31.3. 2012 mi skončila zmluva u pracovnej agentúry na dobu určitú, a už mi ju nepredĺžili..kvôli čakaniu na platný pas, ktorý mi posielala mamka zo SR, som sa zahlásila na úrad práce až 12.4. no 13. 4. som podpísala veeeeeľmi nevýhodnú zmluvu s agentúrou, taktiež na dobu určitú, na pol roka, s nástupom od 16.4., v ktorej mám biednych 8800,- hrubého plus s osobné ohodnetenie..som približne v 8 tt..prácu zvládam na houby, pretože každé ráno zvraciam..asi nervičky..za pár dní mám ísť k doktorovi..kvôli tejto zmluve som si pokazila úplne priemernú mzdu..takže neviem, či mám ten pracovný pomer ukončiť a ísť sa zahlásiť na úrad s tým, že ma potom lekár vypíše na nemocnskú (ak sa to dá), alebo sa vypísať na nemocenskú ešte počas pracovného pomeru..hľadám finančne najvýhodnejšie riešenie..lenže ak budem na úrade práce, z čoho a ako sa mi vypočíta nemocenská a následne materská?? nemocenská je 60 alebo 70 percent z hrubého zárobku? kamarátka mi poradila, že najlepšie bude, ak sa zahlásim na úrad, a potom na nemocenskú, pretože sa mi bude brať priemer aj z predposledného zamestnania, keďže v tomto novom som len týždeň..v starom zamestnaní som mala hrubú mzdu 11.800,-.. prosím vás veľmi o radu..mám splnené podmienky, 270 dní zdravotného a nemocenského plnenia..

iwynka
autor
20. dub 2012

@vojtisek2007 Dobrá duša, prosím ťa pomôž.. 😒

eficenka
20. dub 2012

@iwynka ahoj, pokud to vím správně, tak na úřadu práce nemůžeš dostat nemocenskou, ani nemáš nárok na mateřskou - dostalabys jen rodičovskou....
zkus se zeptat @zzaneta

zzaneta
20. dub 2012

Tak v tomto pripade nevim ani ja ☹

lucifereeek
20. dub 2012

já si myslím to stejné jako @eficenka že nemůžeš dostat nemocenskou a pak ani mateřskou. Dostaneš pak až RD

hnedoocka23
20. dub 2012

já tím,že jsem byla před těhu na pracáku,jsem nedostala mateřskou,ale přímo po porodu rodičák...tím,jak píšeš,že že máš splněných těch 270dní,to já neměla,takže si myslím,že ikdyby si šla na ÚP,tak ti normálně udělají výměr z tvého posledního zaměstnání,ted nevím,jestli to je první měsíce 60%..jak to je s tou nemocenskou nevím..

hnedoocka23
20. dub 2012

@iwynka a co takhle zavolat do poradny on-line,co se týče těchto věcí,tam ti zajisté poradí,co máš dělat 😉

iwynka
autor
20. dub 2012

ach bóože...dobrá dejme tomu pujdu na rizikový ešte počas pracovního poměru..ale je na dobu určitou...muže mi dať výpověď, jakmile ta doba určitá uplyne?

iwynka
autor
20. dub 2012

@hnedoocka23 jenomže, když odejdu na ÚP, budu dostávat podporu teďkom jenom 45% z čistýho, protože jsem to ukončila já..takže budu mít měsíčne cca 3000,-

hnedoocka23
20. dub 2012

@iwynka tak to nevím,jak to ted je 😒 já už nebyla na pracáku 3 roky skoro...pořád se něco mění..dokonce jsem slyšela,že ti co mají smlouvu na dobu určitou,nedostanou nic?? Nebo to je jen fáma? Já bych určitě volala do speciální poradny,na internetu je toho hafo,tam ti zajisté se vším poradí,at víš ,jak máš postupovat,at je to pro tebe nejlepší a nejvýhodnější 🙂

iwynka
autor
20. dub 2012

@hnedoocka23 poprosím tě pak o to číslo na tu poradnu, nevím vubec kde to hledat..:/

iwynka
autor
20. dub 2012

Od 4. 5 2012 jsem veden jako uchazeč o zaměstnání u Úřadu práce. Onemocněl jsem 14. 5. 2012. Lékař mi odmítl vystavit tiskopis Rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Byl postup lékaře správný?

Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti pojištěnce, který nemůže plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, pouze pokud jeho dočasná pracovní neschopnost vznikla v ochranné lhůtě ze skončeného zaměstnání (§ 57 odst. 1 ZNP). Ochranná lhůta činí pro nemoc 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud pojištění po takovou dobu trvalo (§ 15 odst. 1 ZNP). Jelikož jste onemocněl až po uplynutí ochranné lhůty, nemůže vám již ošetřující lékař vystavit tiskopis Rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Jakým způsobem doložit pracovní neschopnost v tomto případě Vám sdělí Úřad práce.

tohle sem našla na netu, ale beztak nevím z čeho, se mi to bude počítat.nejspíš z toho malýho platu, bleeee 😝

anina32
20. dub 2012

Já bych šla co nejdřív na nemocenskou, protože ta se počítá snad půl roku nazpátek z průměrné mzdy. Doufám že to říkám správně.

iwynka
autor
20. dub 2012

@anina32 jít na nemocenskou ještě když jsem zaměstnána, nebo to mám ukončit a honem v rámci těch 7 dnu na nemocenskou? tak to mi ai budu brát do prúmeru i mzdu z předchozího zaměstnání..když je to půl roku dozadu, teď jsem v nový práci pátý den..:(

anina32
20. dub 2012

Já bych šla ještě když jsem zaměstnána, protože na pracaku by si potom asi nedostala mateřskou ale rovnou po porodu rodičák. Ale nevím jak to bude když potom budeš mít pracovní poměr stejně ukončený. Nemocenská by se ti měla počítat průměrně i z předchozího zaměstnání. Snad se ti ještě ozve někdo kdo tomu rozumí líp abych tě nějak nebalamutila.

iwynka
autor
20. dub 2012

maminky děkuji vám všem moc, konečně mi začíná blikat v ty mojí hlavičce..🙂 ještě by to chtělo trochu záblesku 🙂

vojtisek2007
20. dub 2012

@iwynka ahoj, tak za prvné, při evidenci na úřadu práce nedostaneš žádnou nemocenskou - nemáš na ní nárok, pokud na nemocenskou chceš, tak teď za dobu co ti trvá prac.poměr a s penězma to nijak nevyrešíš, protože se počítá vždy z posledního platu - takže z toho co máš teď, bohužel - ikdyby jsi tam byla jen jeden den, vezme se výdělek který máš psaný ve smlouvě.....pracovní poměr určitě neukončuj sama, to by mohlo být nevýhodné zase kvůli mateřské - nemusela by jsi stihnout na mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě a byla by škoda o mateřskou přijít

vojtisek2007
20. dub 2012

@iwynka jo a nemocenská je 60 % hrubého platu, mateřská potom 70 % z hrubého platu - u obojího se bere 12 měsíců zpět - ale pokud jsi v zaměstnání kratší dobu, tak kratší neberou se všechny zaměstnání za posledních 12 měsíců, jen to poslední.....

vojtisek2007
20. dub 2012

@iwynka a ještě k té výpovědi z tohohle posledního pracovního poměru - máš ho na dobu určitou, půl roku, takže buď dostaneš výpověď dřív (můžeš hned pokud máš skušební dobu) nebo jako těhotnou tě potom na nemocenský vyhodit nemůžou, ale jelikož je to prac.poměr na dobu určitou, tak ti prostě po té lhůtě sám od sebe skončí - nedostaneš žádnou výpovď, prostě ti smlouvu neprodlouží a skončí ti

iwynka
autor
20. dub 2012

@vojtisek2007 děkuju moc, si strašne hodná.. 🙂 🙂 už jsem nevěděla kam z konopí..tolik informací jsem si na netu přečtla a dostala od známých, že jsem se do toho zamotala...děkuji vám všem moc.. 😀

iwynka
autor
20. dub 2012

i když to na úsměv není, jedině najít si novou práci, alespoň už mám konečně jasno..ještě jednou děkuji..

iwynka
autor
19. srp 2012

no, takže poberám nemocenskú pekných 4900,- mesačne..aj to som si musela počkať dva a pol mesiaca pre neschopnosť agentúry..lenže naskytli sa mi v hlávke ďalšie otázky..
dňa 16.10. mi končí zmluva, termín pôrodu je 1.12., čiže v tom období by som mala nestúpiť na materskú..mám nárok na PPM, keďže je to 6 týždňov a 5 dní pred plánovaným pôrodom? kam s tlačivom, normálne na agentúru? a kedy? pred ukončením zmluvy, čiže pred 16.10., lebo vlastne potom budem nezamestnaná čiže a budem musieť ísť nahlásiť na UP? musím mať nahlásený prechodný pobyt, keďže sa pravdepodobne budeme po nástupe na materskú vracať na Slovensko?
@vojtisek 2007 prosím o radu