Těhotná ve výpovědní lhůtě

zlato11
10. dub 2018

Dobrý den
Dne 19.3. jsem podala výpověď,zaměstnavatel mi jí podepsal s dvouměsíční výpovědní lhůtou.Zjistila jsem že jsem těhotná.Co teď? Prosím,jak mám postupovat? Jít na neschopenku nebo požádat o zrušení výpovědi, což si stejně myslím, že neuspeji.A kdo mě bude platit?
Moc děkuji za rady.

sobist
10. dub 2018

Sice jsem řešila, že jsem výpověď měla dostat já - a nedostala, protože jsem byla těhotná - ale řekla bych, že by to mohlo fungovat podobně. Vím, že v mém případě by se výpověď zrušila i v případě, že bych to tehdy podepsala, protože jsem byla těhotná už v té době. Nejlepší je obrátit se na inspektorát práce apod., já tehdy psala všude, kam to šlo a procházela různé zákony, co se tohoto týčou. 🙂

Snad ti někdo poradí z vlastní zkušenosti se stejným problémem.

priefi
10. dub 2018

@zlato11 muzes zkusit stahnout vypoved, zalezi jen na zamestnavateli, zda Ti vyhovi 😉 na dpn jit taky muzes 😉

zlato11
autor
10. dub 2018

No zrušit výpověď určitě nechci.Jde mi spíše o to kdo mě teď bude platit.. Ale děkuji

zlato11
autor
10. dub 2018

@priefi To já právě nechci, jsem ráda že z toho zaměstnání odcházím. Jen teď nevím jak dál. Když bych byla na rizikovém, platil by mě zaměstnavatel?

lenoulinkaa
10. dub 2018

@zlato11 pokud nastoupíš na nemocenskou ještě v průběhu zaměstnání, tak prvních 14 dní bude platit náhradu za nemoc zaměstnavatel a pak už OSSZ i po skončení PP. Pak bys nastoupila 6-8 týdnů na PPM. Pokud bys nastoupila na nemocenskou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, tak by tě až po 14 dnech platila OSSZ.

konidana
10. dub 2018

@lenoulinkaa Tak pokud už nebude zaměstnaná tak podle mne na PPM(platí zaměstnavatel) nestihne nastoupit v ochranné lhůtě po ukončení pracovního poměru. To by pak pobírala pouze rodičák - od porodu.

konidana
10. dub 2018

@zlato11 pokud máš smlouvu na dobu neurčitou a nastoupíš na nemocenskou, tak podle mne se ukončení prac. poměru posunuje a lze ho ukončit až po ukončení nemocenské. To by pak vyšel ten nástup na PPM.

lachtanice86
10. dub 2018

@konidana ppm platí ossz

lachtanice86
10. dub 2018

Aby si stihla ppm musíš být v ochranné lhůtě, která tak dlouho jako poslední zaměstnání, nejdéle však 180dnu

lenoulinkaa
10. dub 2018

@konidana samozřejmě, že na PPM záleží i na OL, ale tak nějak jsem předpokládala, že by se mohla vejít do nástupu na PPM po skončení PP. A ten konec PP při nemoci by se neměl posunovat. Proč by si ji tam drželi zbytečně ve stavu.

iv_ka12
10. dub 2018

Presne to se mi stalo :D tak dlouho jsem otalela s prosbou o stahnuti vypovedi az me smai poprosili abych zustala,ze mi zvednou plat :D proste nahoda 🙂 ale zkusila bych stahnout vypoved,nebo si vypocitat ochrannou lhutu jestli ti vyjde do porodu 🙂

priefi
10. dub 2018

@zlato11 zamestnavatel plati jen prvnich 14. Dni pak neplati ani dpn ani ppm, to plati cssz (ossz). Pokud bys nastoupila na dpn az po ukonceni pp, tak 14 dni nebudes mit nic. Pokud mas splnene podminky pro ppm (pocet odpracovanych dni) a vlezes se do ochranne lhuty, budes mit i ppm. Jelikoz mas 2m vypovedni lhutu, do ochranne lhuty bez problemu vlezes. Na dpn muzes uz ted, nebo az po vypovedni lhute, zalezi na Tobe.

fifina1234
10. dub 2018

Xexistuje na sociální odboru pomoc v mateřství po dobu těhotenství budeš moci čerpat peníze.musis,ale mít odpracování svaté padesát dní jinak nemáš nárok.ja to měla akorát na den pobírala jsem a pak jsem hned nastoupila na mateřskou dovolenou

lachtanice86
10. dub 2018

@fifina1234 nějak nerozumím co píšete. To myslíte peněžitou pomoc v mateřství čili PPM? Tam jsou ale podmínky, které jsme tu už psaly. Nebo myslíte něco jiného?

fifina1234
11. dub 2018

Ochranná lhůta s tím nemá nic společného,když jsi dostala výpověď v době zkušební tu můžeš dostat vždy i bez udání důvodu a je to legitimní.

fifina1234
11. dub 2018

PPv mateřství máš možnost jediné když máš odpracování v minulém roce rok a dvestepadest dní v tom roce

lachtanice86
11. dub 2018

@fifina1234 to není pravda. Na ppm je podmínka mít odpracovano za posledni dva roky 270 dnů, kdy jsi byla ucastna na pojištění .

karakalka
11. dub 2018

Já dostala výpověd z práce a šla jsem 2 dny po výpovědi na neschopenku v "ochranné lhůtě" a nedostala jsem sice za prvních 14 dní peníze od zaměstnavatele,ale od 21. dne tuším mě vyplácela sociálka, pod kterou spadal můj bývalý zaměstnavatel.

evly
11. dub 2018

tak ono bys končila na konci května, ne? a pak do 6-8 mi týdnů před porodem (nástup na PPM) si myslím, že v pohodě vlezeš do těch 180 dní, kamarádka to měla podobně. klidně bych šla po ukončení práce i na pracák na podporu, stejně s těhulí nic moc vymýšlet nebudou 🙂

lachtanice86
11. dub 2018

@karakalka od 15.dne vyplácí ossz či cssz

lachtanice86
11. dub 2018

@evly 180 dnu pokud minimálně tak dlouho trvalo toto zaměstnání

karakalka
11. dub 2018

@lachtanice86 Asi jo. 🙂

lachtanice86
11. dub 2018

@karakalka určitě . Dělám tam 😉

zlato11
autor
12. dub 2018

Holky tak teď jsem zjistila,že jsem v 6 týdnu, takže jsem otěhotněla ještě před podáním výpovědi,což jsem nevěděla. To znamená, že výpověď je platná, když je z mé strany.

jolal
12. dub 2018

@zlato11 ano, vypoved je platna. A jak ses rozhodla? Co ted hodlas delat?

fifina1234
13. dub 2018

@lachtanice86 ne dva roky,ale rok

lachtanice86
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
13. dub 2018

@fifina1234 @lachtanice86 ma pravdu, musi byt odpracovano 270 dni za posledni dva roky a ochranna lhuta od ukonceni pp je 180 dni. Jako dukaz posilam info cssz, kde s tim delaji, takze tento odkaz se prida vsem, co resi, zda maji nebo nemaji narok na ppm. Jsou i vyjimky, ktere nemusi dodrzet 270 dni za posl.dva roky, a to zeny, ktere napr. upesne absolvovaly studium SS/VOS/VS a nastoupily do prace 😉 ale tusim, ze i toto info tam bude

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

lachtanice86
13. dub 2018

@fifina1234 stojím si za tím, že dva roky. Tak tu neuváděj nesmyslné informace. Najdi si to na stránkách cssz. Ulehčím ti to tady máš výňatek ze stránek : Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM
a odkaz na stránky, tak si to v tom snad najdeš
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

karakalka
13. dub 2018

@lachtanice86 Mohu napsat soukromo zprávu, potřebuji se na něco zeptat. 🙂