Výpověd na mateřské. Přijdu o zbylou mateřskou?

aji81
26. lis 2008

Ahoj holky potřebuji poradit. Dostala jsem na začátku mateřské výpověd pro nadbytečnost, s tím ,že dostanu trojnásobek platu. Má to vliv na něco? příjdu o zbylou mateřskou nebo o rodičovský příspěvek? děkuju za odpověd, moc mě to trápí.

mikca
26. lis 2008

aji jedine co pro tebe z toho plyne je to, ze napr pri druhem diteti by jsi nemohla volit delku rodicaku...jelikoz ti pak nevznikne narok na materskou teda pokud si nenejdes jine zamestnani...jinak ted materskou ti musi doplatit jelikoz jsi v ochrane lhute a neplyne pro tebe s tpoho nic jen to ze se nebudes mit kam vratit..ale jinak ted pri prvnim mas narok na vse jak na materskou tak i na rodicak a zvolit si i jeho delku 🙂

aji81
autor
27. lis 2008

mikca: Ahoj, děkuju za odpověd už jsem měla stach že mi nikdo neporadí!. A když nemohu u příštího dítěte volit délku rodičáku, tak jak dlouhý ho budu muset mít?. A jak mi vůbec tu výpověd mohli dát, když jsem v ochranné ltůtě?. Jsem asi pitomec ale prostě tomu nerozumím... 😒

luccii
30. lis 2008

aji, co vim ja, tak v tehotenstvi te nesmi zamestnavatel vyhodit! zjisti si to, je to celkem dulezite... nebo ty ses s nimi domluvila a odesla za ten trojnasobek platu? i to se deje... kazdopadne pri druhem diteti bys mela bez materske rovnou triletou rodicovskou

gtver
30. lis 2008

luccii pozor, bez mateřské je to čtyřletá rodičovská dovolená, ne tříletá 😉
zaměstnavatel může v určitých případech dát výpověď i těhotné nebo ženě na mateřské dovolené, jenom se mi v případě aji nezdá důvod, nadbytečnost jako taková takovým případem není...

aji, jak přesně zní formulace té výpovědi?

aji81
autor
30. lis 2008

Ahoj holky, tak jsem teda z toho jelen. Takže mám tam napsáno.Výpověd podle § 52 písm. C z důvodu že jste se stal nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení počtu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Vámi zastávaná funkce bude zrušena. Vzgledem k tomu, že nemáme možnost Vás zaměstnat na jiném volném místě, jsme nuceni pracovní poměr rozvázat výpovědí. Při skončení Vám náleží odstupné ve výsi Trojnásobku platu...
Chci ještě podotknout, že jsem se s nimi nad ničím nedohodla. Byl to pro mě šok. Moje šéfka na mě byla naštvaná, že jsem si dovolila otěhotnět 😖 , takže jsme se nerozešly v dobrém. A když jsem se jí pokusila volat, nezvedala takže fakt nevím...
Děkuju za pomoc.

ivulla
30. lis 2008

Aji: Ochranná lhůta je pojem, který se Tě týká až teď, když jsi těhotná a bez práce. Normálně totiž nezaměstnaná žena nemá nárok na mateřskou a tím pádem jí automaticky hned po porodu začíná rodičovská dovolená, která je pevně na 4 roky. Ochranná lhůta, která trvá šest měsíců od rozvázání pracovního poměru, Tě "chrání" před tímto znevýhodněním a nárok na mateřkou máš, pokud na ni nastoupíš právě v této ochranné lhůtě. 😉

Zda-li ale měl zaměstnavatel právo Tě vyhodit, nevím. Na to je lepší se zeptat právníka (http://www.aperio.cz/). Zpravidla opravdu nelze těhotnou ženu nebo maminku na mateřské vyhodit, ale existují výjimky, kdy to prostě jde... Například, když se firma ruší apod. Pokud tento Tvůj případ mezi ně patří, tak s tím nic neuděláš.

Jinak nevím, kdy máš termín... Ale jak se dívám do Tvého pasu, tak to asi hned tak nebude, vzhledem k tomu, že máš teprve dvouměsíční dítě. Pak by mohl být problém, abys to v těch 6 měsících stihla - nastoupit na mateřskou... A pro ostatní je to ponaučení, že o těhotenství se se zaměstnavatelem nemluví před 10 tt... ! 🙂

luccii
30. lis 2008

gtver, ja ale cetla, ze tehotnou nikdo vyhodit nemuze - tehulky jsou chraneny zakonem 🙂 o te trilete nepolemizuju, to jsem presne nevedela

ivulla
30. lis 2008

luci, opravdu ve zvláštních případech může zaměstnavatel vyhodit kohokoliv... Vím, že extrémní případ je, když firmu prostě zruší. Firma, která neexistuje, Tě prostě zaměstnat nemůže... 😉 A je to blbý, ale těch případů je víc a mám pocit, že tenhle k nim zrovna patří taky... ☹ Bohužel.

aji81
autor
30. lis 2008

ivulla: ted jsem z Tebe uplně zmatená!.. 😲 Já jsem byla od druhého měsíce těhu na neschopence, měla jsem v těhu problémy a vlastně byla na neschopence až do 4.9. 08 kdy jsem nastoupila na mateřskou!. A právě 19.9.08 jsem dostala poštou tu výpověd. Přesné znění výpovědi jsem dnes sem napsala(nad Tvým psaním).... Děkuju za radu 😉

aji81
autor
30. lis 2008

jako mě je to fuk, že mě vyhodili stejně jsem se tam nechtěla vrátit. A stejně šéfka vyhrožovala, že v dubnu příštího roku půjde do důchodu a neví co s firmou bude. Je to malá firma s 4 zaměstnanci a ještě rodinná.

gtver
30. lis 2008

aji, děkuji za přesnou citaci výpovědi, tohle jsem potřebovala najisto vědět 🙂

Takže podle mého názoru (z informací, které jsi uvedla) zaměstnavatel postupoval při výpovědi v rozporu se zákonem a takto podaná výpověď je neplatná. Zákoník práce totiž tomuto důvodu výpovědi neuděluje výjimku ze zákazu výpovědi těhotné zaměstnankyni nebo zaměstnankyni na mateřské dovolené. Jinými slovy: zaměstnavatel může dát výpověď (jakémukoliv zaměstnanci - bavíme se o pracovním poměru) jen z důvodů taxativně vymezených v zákoně. Zároveň ale nemůže většinu těchto důvodů použít proti zaměstnanci v ochranné lhůtě, kam spadá i žena těhotná nebo na mateřské. Existují některé důvody, které se ale mohou použít i v případě ochranné lhůty (tedy i vůči těhotné/MD). Je to tehdy, kdy se zaměstnavatel (nebo jeho část) ruší (to se ale netýká zrušení místa pro nadbytečnost!!!) nebo kdy se zaměstnavatel přemísťuje a u těhotné zaměstnankyně (nikoliv už tedy u ženy na MD!!!) je ještě možné použít některý z důvodů pro okamžité zrušení pracovního poměru. Důvod, který uvedl tvůj zaměstnavatel, tedy podle § 52c) ZP nelze vůči těhotné nebo ženě na MD uplatnit!!!
Pokud tě zajímají konkrétní paragrafy zákoníku práce, které se tě týkají, tak to jsou (samozřejmě v souvislostech):
§ 52 c) - tady je důvod výpovědi, který uvedl tvůj zaměstnavatel
§ 53, odst.1, d) - tady je zákaz výpovědi pro těhotnou ženu nebo ženu na MD
§ 54 - tady jsou výjimky ze zákazu výpovědi a mezi nimi není důvod uvedený tvým zaměstnavatelem.

Doporučuji Ti obrátit se okamžitě doporučeným dopisem (nebo nejlépe s dodejkou) na zaměstnavatele, kde mu oznámíš, že jeho výpověď je neplatná a ty trváš na tom, že tvůj pracovní poměr stále trvá.

gtver
30. lis 2008

luccii, může, pokud se firma ruší nebo stěhuje 😉
ivulla, pokud je to nadbytečnost, tak to není takový případ 😉

ivulla
30. lis 2008

ááá... Já si blbě přečetla úvad... Myslela jsem si, že jsi teprve těhotná (a dle Tvých informací v pasu jsem soudila, že podruhé...). Takto se Tě výpověď vůbec netýká.. Teda nemá vilv absolutně na tuto mateřskou... Problém Ti nastane, když budeš chtít jít po rodičáku znovu na mateřskou - s dalším dítětem... Jinak ale teď už na mateřské jsi, tu Ti nikdo nevezme a rodičák si můžeš vybrat z těch tří variant - do čtyř let věku dítěte, do tří let věku dítěte a pokud splňuješ platové podmínky, tak i do dvou let. 😉

gtver
30. lis 2008

jinak samozřejmě (to jsem tě zapomněla ujistit), přesně jak píše ivula, na současnou mateřskou ani na navazující rodičovskou dovolenou toé vliv nemá 😉

ivulla
30. lis 2008

gtver, tak to je fajn, že je takováto výpověď neplatná. 😎 Aspoň něco... 😝 Na druhé straně, pokud se aji zpět k zaměstnavateli nechystá, možná se jí to takhle vyplatí víc... Po třech letech ji už normálně vyhodit může a žádnou náhradu platu by asi nedostala, že? Na druhé straně, pokud bude chtít jít právě hned na další mateřskou, je lepší být stále zaměstnaná... 😉

gtver
30. lis 2008

Tak v tomhle případě, když je to v době mateřské fakt nepůjde o náhradu platu apod.(naštěstí, nemusí to z nich tahat) jen by bylo fajn, přesně jak píšeš, že by aji měla delší dobu zaměstnání, lépe řečeno, že by zkrátila případnou dobu bez zaměstnání po rodičovský např. pro případ dalšího těhotenství. Ono teda koukám, že je to už asi hodně na hraně s časovýma lhůtama.

gtver
30. lis 2008

Ale prakticky to žádná tragédie taky není 😉 Jenom tam prostě bude mezera.

gtver
30. lis 2008

Já bych ten dopis ale poslala i čistě z principu, aby věděli, že nemůžou dělat z aji "blbce".

mikca
30. lis 2008

aja pri druhem diteti, by jsi automatismy spadla do pomaleho cerpani tzn, ze od narozeni by jsi dostavla rovnou rodicak, ve vysi od narozeni do 21 mesiců veku ditete 7600a pak do 4 let veku ditete 3800kc...teda jen pokud si treba nenajdes jine zamestnani pri tomto rodicaku, kde je neomezene privydelanani
jiank s tou vypovedi.... ja mam pocit ze muze dostat vypoved v ramci reorganizace , asi ne primo na mateske, ale jakmile prejde na rodicak tak to lez a samozrejmne musi dostat odstupne pa je to v poradku ..si myslim, taklke to funguje dost casto

gtver
30. lis 2008

mikco, ty zákazy výpovědi a výjimky z nich se týkají jak mateřské, tak rodičovské dovolené 😉

swetlus
30. lis 2008

ja tomu teda vubec nerozumim, ale jak to tak ctu ja bych do toho nestourala, byt Ajou. stejne se tam nechce vratit, o nic neprijde a aspon dostala odstupne. me tento mesic skoncila smlouva (mela jsem na dobu urcitou) a pokud nenastoupim tak mi ji neprodlouzi (maly ma 15 mesicu, babicky ani jesle zadne nemame, do prace 50 km), takze bohuzel 🙄 takze nemam ani praci, ani odstupne. no co ale nejak bylo, nejak bude, prece mame ty svoje zlaticka a to je nade vse ne 😉 🙂

gtver
30. lis 2008

swetlus, já to chápu, z praktickýho hlediska je to víceméně pro teď jedno, ale je-li to tak, jak se tu popisuje, je to prostě nezákonné 😠 a pak vzniká i to, co píše mikca "takhle to funguje dost často" a nakonec si lidi myslí, že je to vlastně tak pořádku

gtver
30. lis 2008

*V pořádku tam má být 😔

mikca
30. lis 2008

gtwer ja myslim ze na rodicovkse dov..to muze udelat pokud ji nabidne odstupne, on ji je povinne drzet sice misto, ale v ramci reorganizace mute ji s odstupnym tu vypoved dat....svetlu souhasim, jelikoz nakonec by to mohlo dopadnout tak, ze aje nabidnou uplne jinou praci ..ketera ji nebude vyhovovat a bude nakonec muset dat vypoved sama aja..a abez odstupneho..

swetlus
30. lis 2008

jj, vim jak to funguje, nas vzdycky prinutili podepsat papir ze to tak zamestnanec pozaduje a byli z obliga at uz to bylo zakonne ci nezakonne 😠

gtver
30. lis 2008

mikco, výpověď může dostat, pokud se zaměstnavatel ruší nebo přemísťuje - pak je jedno, jestli je těhotná, na mateřské nebo na rodičovské. Z důvodů, pro které by okamžitě zrušil pracovní poměr, může vyhodit těhotnou, už ne ženu na mateřské nebo rodičovské d. Z jiných důvodů nemůže výpověď dát. Zákoník práce nerozlišuje výpověď pro ženu na mateřské a pro ženu na rodičovské dovolené.

gtver
30. lis 2008

swetlus ano, prostě se z toho udělá minimálně dohoda... a pak lze všechno

aji81
autor
30. lis 2008

holky koukám, že jste si hezky pokecaly 😀 . Tak ted jsem z toho jelen ještě větší🙂)). Tak co mám teda dělat? Odstupný jsem zatím nedostala, ani ho ale nedostanu ne? Když ta výpověd neplatí?!. Ikdyž se mi to zdá divný, šéfka je fakt chytrá ženská, nezdá se mi že by se takhle sekla. Volat jí nebudu, asi bych jí poslala někam za takové chování. Žádný telefon, že mi pošle výpověd. A to mě měla tak hrozně ráda!! 😠 Jen jsem si dovolila otěhotnět a holt už ze začátku měla problémy a musela marodit.

gtver
30. lis 2008

aji, šéfka se nesekla, ona to prostě zkouší 😉 pokud nebudeš trvat na tom, že chces být dále zaměstnancem, tak platí teoreticky fikce, že pracovní poměr skončil dohodou. Z toho ovšem logicky plyne, že nabídnuté odstupné ti dát má, protože za takových okolností s tím souhlasíš.

gtver
30. lis 2008

To odstupné by ti totiž náleželo i kdyby se to udělalo rovnou dohodou - u (nejen) nadbytečnosti se totiž ze zákona dáva odstupné i při dohodě o skončení p.p.