Výpověd na mateřské. Přijdu o zbylou mateřskou?

aji81
26. lis 2008

Ahoj holky potřebuji poradit. Dostala jsem na začátku mateřské výpověd pro nadbytečnost, s tím ,že dostanu trojnásobek platu. Má to vliv na něco? příjdu o zbylou mateřskou nebo o rodičovský příspěvek? děkuju za odpověd, moc mě to trápí.

j.a.n.i
27. srp 2010

@snupik Kdy půjdeš na UP je vcelku tvoje věc, není to povinností a dokud nebude chodit malý chodit do školky na víc jak na 4 hodiny, tak za tebe může platit pojištění stát. Jinak ti mohou hledat v práci hned jak se tam přihlásíš, protože to, že se tam hlásíš znamená, že můžeš nastoupit do práce.

scai
27. srp 2010

já jsem taky dostala na mateřské výpověd, ale já si myslela, že když bych nastupovala do třech let na další mateřskou, že by se mi počítala stejně jako ta první. To tak není? to bych neměla žádnou?

j.a.n.i
27. srp 2010

@scai Ne, pokud už nemáš trvající pracovní poměr, tak na další mateřskou nemáš nárok, měla bys rodičák od porodu v té 4 leté variantě.

scai
27. srp 2010

tak to je na prd. To si budu muset zjistit co mám teda dělat. manžel podniká, pod ním prý být zaměstannané nemůžu, ale tak asi můžu být s ním ve firmě nebo tak něco...to bych si pak při rodičáku mohla přivydělávat,přitom platit nemocenskou a pak mít mateřskou?

j.a.n.i
28. srp 2010

@scai Jak je to se spolupracující osobou to nevím, to neumím, ale pokud by sis pořídila ŽL, tak si můžeš platit nemocenskou (alespoň 270 dní za poslední 2 roky, z toho 180 za poslední rok) a tím by ti vznikl nárok na mateřskou. Zatím si výši záloh určuješ sama, ale neví se jak to bude po změnách.

scai
28. srp 2010

@j.a.n.i tak jsem si to nějak myslela. No probereme to s účetní, za čas, až začneme pomýšlet na další mimi.

niko
28. srp 2010

ahoj děvčata poradíte mi některá, do tří let prvního dítěte se nám narodí druhé, jak to budu mít s mateřskou? bude mi ji platit zase zaměstnavatel? a co když nevyplácí výplaty kam mám zažádat o peníze?

j.a.n.i
28. srp 2010

@niko Pokud máš stále trvající pracovní poměr, tak nárok ne mateřskou máš a mateřskou všem vyplácí sociálka, zaměstnavatel ji neplatí ani nikdy neplatil (pouze to dříve u velkých firem šlo přes ně, ale bylo to pouze organizační - peníze byly od sociálky, zaměstnavatel pouze řešil to rozeslání zaměstnancům). Jinak papír na mateřskou dáváš zaměstnavateli a ten ho posílá na ČSSZ.

niko
28. srp 2010

děkuju, vidíš, mám nedostatky, ale už to vím ....

zuzik31
31. srp 2010

snupik: na pracáku by jsi se měla nahlásit od 17. do 3 dnů. Za celé zaří dostaneš ještě rodičovský příspěvek a už poměrnou část z podpory v nezaměstnanosti. A to, že se nahlásíš na ÚP neznamená, že oni ti budou nějakou práci hledat. To je tvoje povinnost, ne jejich.

rozinkaaa
12. lis 2010

Ahoj, taky píšu o radu.
Mě do výpovědi dohodou tlačí zaměstnavatel. Přemýšlím jak dál. Myslíte že by bylo možné, pokud se mi povede otěhotnět tak z rodičovské dovolené rovnou nastoupit na neschopenku (u prvního těhu jsem byla také na rizikovém ☹ )? Je to právně možné?
Předpokládám totiž, že bych po nástupu do práce odstala okamžitě výpověď pro nadbytečnost...
A budu mít nárok na mateřskou?? Přiznám se, že jsem z toho docela zmatená 😅

A nebo druhá varianta... pokud bych výpověď podepsala, z čeho se mi bude po skončení rodičáku počítat případná podpora v nezaměstnanosti? Budu mít na ni vůbec nárok?

Moc děkuji jestli si někdo kdo tomu rozumí, udělá chvilku 🙂

alenka83
12. lis 2010

@rozinkaaa Já bych žádnou dohodu nepodepisovala. V případě výpovědi by ti měli vyplatit ještě odstupné a pokud otěhotníš, je snad možné nastoupit rovnou na nemocenskou a tím pádem tě nemůže zaměstnavatel vyhodit ani dohodou ani nijak. Pak bys případně měla i nárok na mateřskou. Myslím, že by to bylo nejlepší možný řešení, ale třeba holky poradí víc a informovaněji🙂

zofik
12. lis 2010

@rozinkaaa žádnou výpověd nepodepisuj...teď co schválili ty balíčky tak v případě výpovědi dohodou, bude nárok jen na minimální podporu...

rozinkaaa
12. lis 2010

Holky díky 😉

@zofik to je taky jeden z argumentů, proč mne tlačí do výpovědi teď, žd bych potom měla výhodnější podporu v nezaměstnanosti.

vojtisek2007
13. lis 2010

@rozinkaaa právě že po schválení toho balíčku, když někdo rozváže prac.poměr dohodou, bude mít nárok na minimální podporu v nezaměstnanosti ☹ jestli vůbec na ní budeš mít nárok..... ne že bys měla výhodnější podporu, to fakt ne !!!! A pokud něco takového teď podepíšeš, pravděpodobně bys neměla nárok na další mateřskou, pokud by se vám podařilo otěhotnět...zaměstnavatel je povinne ti držet místo tři roky, tak máš ještě čas, pokud otěhotníš, můžeš potom rovnou z rodičáku přejít na neschopenku. Rozhodně bych nic takového nepodepisovala.

rozinkaaa
15. lis 2010

@vojtisek2007 No mě právě účetní tvrdila, že když podepíšu výpověď teď, tak budu mít podmínky letošního roku i když by tobylo až v příštím roce... no ale taky se mi to nezdá ☹

A nevíte prosím někdo jak je to s tou neschopenkou.... můžu bezprostředně po rodičáku nastoupit na neschopenku?? A zůstene mi tím nárok na mateřskou????

vojtisek2007
15. lis 2010

@rozinkaaa jestli bys na ten pracák šla až příští rok, tak pro tebe budou platit ty podmínky co budou, a tam je znevýhodnění právě při ukončení smlouvy dohodou - že podpora potom bude nižší...Jestli budeš mít stále zaměstnavatele,můžeš rodičák navázat neschopenkou (místo návratu do práce) a potom plynule přejdeš zase na mateřskou, na kterou budeš mít znovu nárok.

rozinkaaa
15. lis 2010

@vojtisek2007 Tak to je super, jestli to tak půjde 😉 Teď jen, aby se povedlo to těhu 😉

basol
18. led 2011

Holky, tka mám taky dotaz. Jsem na RD od 1.12.2009 na 3leté variantě. Ke konci roku 2011 chce můj zaměstnavatel ukončit činnost. Takže otázka: Když do té doby otěhotním, z čeho se mi bude počítat PPM? A mám nárok na odstupné???

j.a.n.i
18. led 2011

@basol Na odstupné nárok máš a pokud opravdu ukončí činnost ke konci roku 2011, tak musíš na PPM nastoupit do cca 29.5. jinak na ní nebudeš mít nárok vůbec. Pokud nastoupíš dříve, tak nárok mít budeš a počítala by se z toho příjmu co se počítala ta první.

basol
19. led 2011

ty jsi zlato, díky

vrabciak
27. dub 2011

Ahoj kočky,
prečítala som si celú diskusiu a našla veľa odpovedí, ale aj tak bádam a neviem, čo robiť. ☹
Žijem v ČR už viac ako tretí rok a po celý čas som zamestnaná v tej istej firme na dobu neurčitú. Minulý mesiac nám oznámil nadriadený, že sa bude v našej firme prepúšťať resp.že sa niektoré oddelenia úplne zrušia, alebo presunú. Čiže buď dostanem výpoveď, alebo sa nechám preložiť na inú pozíciu (to by som ale nechcela). Konkrétne by sme sa to mali dozvedieť v máji (v květnu), ale presný dátum ešte nevie nik.
1.Dostanem odstupné, pokial odmietnem firmou navrhnutú pozíciu?
2.2-mesačnú výpovednú lehotu mi zamestnávateľ musí dať?

Poslednú menštruáciu som mala 18.03.2011 a test dopadol tiež pozitívne 🙂 Podľa tehu kalkulačky (našla som na internete) mi to vychádza 5 tt+5dní. K doktorke som objednaná 05.05.2011.
Neviem, ako sa zachovať. Mala by som to zamestnávateľovi oznámiť? Budem mať ešte nárok na MD?

Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu

j.a.n.i
28. dub 2011

@vrabciak
1. Ano, pokud je to jiná pozice než máš definovanou v pracovní smlouvě.
2. Ano, musí, pokud mu nepodepíšeš dohodu.
Jinak pokud se fakt bude rušit celé oddělení kde pracuješ, tak je jedno zda těhotenství oznámíš nebo ne - v tomhle případě můžeš dostat výpověď i těhotná i na neschopence. Pokud by se jen propouštělo pro nadbytečnost, tak o těhu řekni, pak výpověď dostat nemůžeš.
Jinak po ukončení pracovního poměru máš 180 dní ochranou lhůtu pro nástup na mateřskou a co jsem počítala, tak ti to vyjde i v případě že by ses dohodla na konci práce ke konci května (pokud by zaměstnavatel nabídl nějaké hodně zajímavé podmínky), jinak by ti červen a červenec běžela výpovědní doba a PP by končil ke konci července.

vrabciak
28. dub 2011

@j.a.n.i ty si poklad 🙂 Veľmi pekne ti ďakujem. Si ma ukludnila 🙂
Može mi byť teda jedno, č ma prepustia, alebo nie. Keď ma prepustia, výhodou bude, že dostanem odstupné, ale ak by som otehotnela druhý krát, tak už rovno nastúpim na 4 ročnú RD a nebudem sa mať kam vrátiť. Inak je to premňa to isté, ako keby som zamestnaná bola. To sa teším a som kľudná 🙂
ďakujem ešte raz, si vážne poklad 😉

lucifer84
26. čer 2011

Ahoj....prosím o radu.....kam musím nahlásit ukončení prac. poměru na dobu určitou, pokud mi tento prac. poměr skončí na MD? Smlouvu jsem měla na dobu určitou, ale bez pevného data skončení /za dočasně nepřítomného pracovníka - resp. zástup za RD/ jakmile jsem nastoupila na MD (jsem ještě před porodem), tak mi zaměstnavatel zaslal ukončení prac. poměru. Tzn. tedy že nyní nebudu učastna na soc. a zdrav. pojištění a měla bych to tedy hlásit na OSSZ, ÚP nebo zdrav. poj.? Moc se v tom nevyznám, zkoušela jsem pročítat diskuze, ale nikde jsem na nic nenarazila. Předem děkuji za odpověď!!!!

j.a.n.i
26. čer 2011

@lucifer84 No, zatím nemusíš hlásit nic, ale až ti bude končit PPM a budeš přecházet na rodičák, tak je potřeba to nahlásit na zdravotní pojišťovně. A až půjdeš nahlašovat mimčo na ZP, tak si jen nech zkontrolovat, zda ti tam zaměstnavatel nahlásil že jsi na PPM.

lucifer84
26. čer 2011

@j.a.n.i díky moc za odpověď 🙂