Výpověd na mateřské. Přijdu o zbylou mateřskou?

aji81
26. lis 2008

Ahoj holky potřebuji poradit. Dostala jsem na začátku mateřské výpověd pro nadbytečnost, s tím ,že dostanu trojnásobek platu. Má to vliv na něco? příjdu o zbylou mateřskou nebo o rodičovský příspěvek? děkuju za odpověd, moc mě to trápí.

aji81
autor
30. lis 2008

aha, tak já na to asi kašlu ne?. Stejně jsem se tam nechtěla vrátit a ani by nebylo kam. Takže dostanu to odstupný a tím to pro mě hasne.

gtver
30. lis 2008

aji držím palce ať je to všechno bez dalších roblémů a kdyžtak dej vědět, jak to dopadlo 😉 🙂

aji81
autor
30. lis 2008

gtver: tak děkuju za radu, jsem ráda že to nebudu muset řešit. Ten člověk(šéfka) mě tak zklamal...
Holky všem děkuju za rady! pa dobrou noc

jerga
15. pro 2008

Ahoj,pročítám tady diskuze,ale pořád s toho nejsem moudrá.Jsem ve zkušebí lhůtě-teprve jsem začala,a práce je docela náročná.Když budu těhotná,kdo mi bude platit mateřskou,a kolik?Tento zaměstnavatel mě může propustit,že?

mikca
16. pro 2008

jerga pokud jsi ve zkusebni dobe, tak te muze propistt bez udani důvodu..tedy pokud se dozvi,,,tžakze je lepsi pokud budes tehu ve zkusebce ji nejak preckat a pak az nastoupit na nemocenskou odkud te nemuze propusitit..a pak se na tebe bude bztahovat narok na PPM neboli materskou pokud te propusti ve zkusebce tak narok mit nebudes na nic az pak po porodu na pomale cerpani rosicaku ..

jerga
18. pro 2008

To bych jako nedostávala ani korunu?Dělám 16-ky v restauraci,takže to určitě nepůjde,abych mu to řekla až po zkušebce..a když se nahlásím na ÚP?

vojtisek2007
18. pro 2008

jerga - když by tě propustili ve zkušebce a šla jsi na úřad práce - tak ti bohužel nárok na mateřskou nevznikne a dostávala by jsi ode dne porodu rovnou rodičák v té čtyřleté verzi - jinak aby ti vznikl nárok na mateřskou musíš v posledních dvou letech splnit účast na nemocenském pojištění 270dnů a mít zaměstnavatele (nebo žádat v 6ti měsíční ochranné lhůtě)

klara10
25. únor 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Jsem na mateřské, mám 19 měsíční holčičku, a dostala jsem k 1.3. výpověď z důvodu zkrachování firmy. Teď jsem znovu těhotná 8 tt. Teoreticky bych to měla stihnout jít na mateřskou do 6 měsíců od zkončení výpovědi. Platí tady ochranná lhůta a budu mít nárok na mateřskou? Díky

vojtisek2007
25. únor 2009

klara10 - jestli stihneš nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě, tak budeš mít mateřskou jako u prvního dítěte, tudíž i nárok na volbu délky dalšího rodičáku...ale ta ochanná lhůta je 180dnů od zkončení prac.poměru, to stihneš, když jsi teprve 8tt ???

daduda
25. únor 2009

ahoj, tak se taky přidám s dotazem, jsem od 18.2. na MD a zjistila jsem, že náš jednatel bude v březnu podávat návrh na konkurz, zaměstnancům řekl, že až přijde konkurzní správce všichni dostanou výpověď, nevíte jak to bude semnou?? díky

vojtisek2007
25. únor 2009

daduda - no bohužel když bude firma v konkurzu, tak ta výpověď tě taky nemine - mateřskou ti ale dál bude vyplácet OSSZ.

daduda
26. únor 2009

díky, aspoň tak

klara10
26. únor 2009

Díky za odpověď. Doufám, že bych to měla stihnout. Na MD bych měla nastoupit 3.9. tj. 6 týdnů před porodem, ale doufám, že mi to doktor napíše dřív nejpozději k 31.8. Ještě jsem se chtěla zeptat. Mohla bych jít na rizikový těhotenství, když jsem teď na RD, když bych vlastně "onemocněla" na RD. A ještě něco, když jsme zkrachovali, tak kdo mi bude tu MD dovolenou vyplácet? Díky

vojtisek2007
26. únor 2009

klara - na nemocenskou jít můžeš, ale peníze z ní žádný dostávat nebudeš - nemocenská je náhrada mzdy a tu ty nemáš, kdy jsi na rodičáku....jít na mateřskou můžeš 6-8týdnů před porodem, takže to bys tedy podle data porodu měla stihnout a vyplácet by tě měla sociálka - ta vyplácí od 1.1.2009 všechny mateřský

sonisek
24. bře 2009

Ahojky, měla bych dotaz. Zdá se, že můj zaměstnavatel se bude rušit. Jak to bude se mnou, taky můžu dostat normání výpověď a mám já taky třeba nárok na odstupný. Budu ráda za jakékoliv informace. Dík.

xsuzzi
24. bře 2009

soni to se teď stalo mě,v lednu jsem dostala výpověď,protože se Náš podnik úplně zrušil a dostala jsem odstupné ve výši trojnásobku platu

werunka21
23. srp 2010

Ahojky, tak k dnešnímu dni jsem dostala výpověď (doba určitá). Jak to teď bude dál? Musím lítat po úřadech abych přešla na rodičovskou z mateřské? I když mateřskou platí zaměstnavatel, stejně to jde přes socku, stejné peníze jako do teď už asi nedostanu ne?...Jsem z toho úplně jelen a nevím co dál? Poradí někdo?

j.a.n.i
23. srp 2010

@werunka21 Zaměstnavatel mateřskou neplatí, tu všem platí sociálka... nevím, kde se bere ta blbost, že to platí zaměstnavatel. Jinak ti po celou mateřskou budou chodit stejné peníze, na tom se nic nemění. A po skončení mateřské si musíš jako kdokoliv jiný požádat na sociálním odboru UP o rodičák, to musíš oběhat stejně ty bez ohledu na to jestli zaměstnání trvá. Jediný rozdíl je vlastně v tom, že pokud bys chtěla rychle druhé dítě, tak s ním nebudeš mít nárok na mateřskou.

werunka21
24. srp 2010

@j.a.n.i děkuji, už jsem si to včera zjistila na mzdovém v práci. Ještě by mě zajímalo, jak je to s rodičákem a druhým dítětem? Když dejme tomu, že během třetího roku dítěte se narodí druhé. Dostanu rodičák jen na jedno dítě nebo na obě? Nebo musím čekat, až doběhne rodičák na první dítě a pak žádat na druhé dítě?

j.a.n.i
24. srp 2010

@werunka21 K datu porodu přestaneš mít nárok na rodičák na první dítě a budeš ho brát jen na druhé, protože nárok na rodičák je vždy na nejmladší dítě v rodině.

lehna
26. srp 2010

ahoj holky,

jsem 20měsíců na mateřské, minulý týden mi přišla výpověď od zaměstnavatele. Měla jsem smlouvu na dobu neurčittou a byla jsem tam 10let. Napsali, že ve firmě došlo ke zrušení organizační jednotky. V důsledku této organizační změny mi dávájaí výpověď podle paragrafu 52 písm.a) zákoníku práce. Dobre chápu. ale napsáno,že váš pracovní poměr skončí dnem: je prázdné ,jen dole razítko, datum a podpis. tak to jaksik nechápu, že si tam ten datum mám napsat sama, či,co?
a nějaká zmínka o odstupném taky nic.
můžete mi poradit co s tím?

děkuji

j.a.n.i
26. srp 2010

@lehna No, pokud ti to posílali poštou, tak možná nebyli jisti, kdy to převezmeš, protože výpovědní lhůta je 2 měsíce a běží od 1. dne následujícího měsíce po doručení. Takže pokud bys byla někde pryč a 14 dní to leželo na poště, tak už to něpřevezmeš v srpnu, ale až v září a konec pracovního poměru by byl jiný. Každopádně by ti pracovní poměr měl skončit 30.10.2010 a máš nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů. To odstupné tam být uvedeno nemusí, dostačující je uvedení toho paragrafu 52 a) z něj nárok na odstupné přímo vyplývá. Ta formulace s nevyplněným datem konce pracovní poměru je divná, to datum tam totiž nemusí být uvedeno, jelikož jasně vyplývá ze ZP a datumu doručení výpovědi, ale asi ta výpověď bude platná i tak...

lehna
26. srp 2010

@j.a.n.i - aha, moc děkuji. mě to celkem zarazilo,že to datum tam není uvedeno. a to odstupné by mi tedy měli poslat automaticky? nebo se mám nějak dožádat? kdy by vlastně mělo přijít, protože já teďka v srpnu měnila č.ú. a jim tam nenahlásila změnu, netušila jsem,že dostanu výpověď.

j.a.n.i
26. srp 2010

@lehna Tak asi bych se jim ozvala... třeba že se ozýváš kvůli tomu nevyplněném datumu ukončení a při té příležitosti jim nahlásila změnu účtu a poptala se na to odstupné. Jinak se odstupné posílá s poslední výplatou, tu tedy nemáš, ale tvá teoretická poslední výplata je za říjen, takže ve výplatním termínu v listopadu. Jo a jestli si po MD nevyčerpala všechnu dovolenou, tak by ti měli proplatit i zbytek dovolené.

lehna
26. srp 2010

@j.a.n.i - děkuji ti moc. budu jim volat ohledně té výpovědi, MM chce aby mi poslali novou se zněním kdy je tedy ukončena a i s tím,že dostanu to odstupné+samozřejmě 2vyhotovení,které jim s podpisem vrátím. a co potom, když jsem na MD,tak není třeba se hlásit na ÚP,že? na ten až po skončení MD,kdybych nikam nenastoupila?

j.a.n.i
26. srp 2010

@lehna No, od skončení pracovního poměru technicky na MD, nebo spíše RD (MD je jen půl roku) nebudeš, tenhle termín se používá pro omluvené volno z práce. Ale na UP se hlásit nemusíš, z titulu pobírání rodičáku za tebe platí pojištění platí stát, po ukončení rodičáku se buď půjdeš do práce nebo se můžeš nahlásit na UP nebo být ještě čtvrtý rok zadarmo doma, pojištění by za tebe pořád platil stát z titulu péče o dítě.

lehna
26. srp 2010

@j.a.n.i - jj, chápu. jsem ráda,že jsi mi to tak vysvětlila, v tomhle já tápu 🙂. a ještě jednu otázku prosím tě. snad ti to nevadí a neotravuju prkotinama. když je výpovědní lhůta 2měsíce plus tříměsíční odstupné,tak když já výplatu od nich nedostávám neměla bych mít to odstupné teda nejen těch 3měsíce,ale 5? je to celkem jedno, zas tolik peněz jsem tam neměla,ale jen nás to tak s MM napadlo, protože on vlastně před prázdninami taky dostal výpověď,ale neměl dvouměsíční výpovědní lhůtu, dohodli se,že odejde po měsíci a dostane 4měsíční odstupné. Jinak dovolenou jsem si vybrala před nástupem mateřské.
Moc díky

j.a.n.i
26. srp 2010

@lehna Nene, to by ses s nima musela dohodnout, že skončíš už ke 30.8. a dostaneš 5 platů... ale oni nemají důvod na to přistupovat, jelikož by ti zbytečně zaplatili o 2 platy víc, tím, že jsi na RD je nic nestojíš, na tuhle dohodu se přistupuje v případě, že pro toho dotyčného nemají práci, nebo když má zaměstnavatel obavu, aby jim ty 2 měsíce neškodil. Zkusit to samo můžeš, ale pak je potřeba si pohlídat, aby v té dohodě bylo všechno, co tam má být... tj. ten paragraf 52 a) a odstupné 5 platů místo 3, ale tím, že ti ty dva měsíce výpovědní lhůty nemusí platit, jelikož čerpáš RD, tak ta dohoda pro ně asi nebude zajímavá.

lehna
27. srp 2010

@j.a.n.i -aha, jj, díky. 😉

snupik
27. srp 2010

Ahoj holky,
chci se optat, zda s tím máte nějaká zkušenost:17.9.bude mému malému 3 roky a ted nastupuje od1.9.do mš....mě už ale prácovní místo zrušili...kdy mám tedy jít na úp?hned 1.9. nebo až po tom 17.9.???jsem z toho jelen 😒 každej říká něco jiného....
a ještě:malý bude alespoň 3týdny v mš na zvykačce...tzn.jen do oběda...a co na tom úp?mohou mi hledat práci až nastoupí na celý úvazek v mš nebo hned?