Výpověď, nemocenská, mateřská. Poradíte?

jejepaja
2. bře 2009

Ahoj, můžete mi prosím někdo poradit? K 31.1.09 jsem ukončila pracovní poměr. Už v prosinci 08 jsem ale zjistila, že jsem těhotná (na výpovědi jsem už ale byla se zaměstnavatelem dohodnutá), a protože to je od začátku dost rizikové, nastoupila jsem hned po novém roce na nemocenskou, na které už budu až do porodu - ten by měl být začátkem srpna.
Tzn. na nemocenské jsem už byla ještě jako zaměstnanec. Podle právníka mám prý na mateřskou nárok. Ano? Zaměstnavatel však zatím neví, že jsem těhotná, myslí, že jsem prostě nemocná. Pokud bych tedy měla nárok a chtěla žádat o mateřskou, jak a u koho? Nebyla mi to schopná říct ani pracovnice sociálky a v bývalé práci se mi to zatím moc řešit nechce. Budu jim to muset oznámit? Případně kdy nejpozději a jak (myslím jako, jaké papíry jim budu muset poskytnout)?

kalerat
2. bře 2009

Jako těhotná máš půlroční ochrannou lhůtu, takže pokud půjdeš na mateřskou 6 týdnů před porodem, tak by ti to mělo vyjít a mateřskou bys mohla mít. Ještě musí být splněno, že jsi platila 270 dnů před porodem sociální poj. Doufám, že se nepletu.

jejepaja
autor
3. bře 2009

Děkuji. Máte někdo podobnou zkušenost? Musím to teda oznámit bývalému zaměstnavateli a žádat o mateřskou u něj?

helenkaa
3. bře 2009

Ahojky!
Já jsem 1.2.2007 šla na nemocenskou, v tu chvíli jsem zjistila,že jsem těhotná. Měla jsem smlouvu na dobu určitou(do konce února 2007). Takže trochu podobná situace. Na nemocenské jsem tedy zůstala až do mateřské,protože mi smlouvu zaměstnavatel neprodloužil(6 týdnů před porodem jsem nastoupila na mateřskou)-po celou tu dobu mi nemocenskou platil zaměstnavatel.

ardila
3. bře 2009

Ahoj, tohle jsem si zjišťovala, pokud budeš na nemocenské až do nástupu na mateřskou, máš nárok na mateřskou z tohoto zaměstnání, i když na mateřskou nastoupíš později než do 6 měsíců.. Ale s tím oznamováním a kde žádat bohužel nevím. Zkus poradnu Aperio, tam jsem všechno zjistila

konoupek
3. bře 2009

Zaměstnavatel ti bude platit mateřskou.Jak na ní budeš nastupovat gynekolog ti napíše papír a ty ho zaneseš do práce,kde jsi pracovala 😉 .Doufám,že jsem to napsala dobře 😉

helenkaa
3. bře 2009

Já jsem o mateřskou žádala přímo na sociálce, v práci mi museli potvrdit nějaké tiskopisy, ale paní na sociálce mi vše vysvětlila, já to v práci nechala potvrdit a pak odnesla zpět na sociálku a bez problémů. 😉

jejepaja
autor
3. bře 2009

holky, diky moc vsem. ja to teda nejak v praci na jare reknu a uvidime. diky jeste jednou za to, ze jste si daly tu namahu a odepsaly. me baba na socialce fakt rekla, ze se zmenily zakony a ze ona teda nevi. to mi pripada, jak kdybych prodavala auta a zakaznikovi rekla, ze o tom novem modelu zatim nic nevim, ale at si ho koupi a vsechno si nastuduje nekde u vyrobce. strasne me to rozcililo. zvlast kdyz jsem 15 let odvadela tomuto systemu nemale penize na danich... :(

eatygrenee
19. kvě 2009

Já měla podobnou situaci. Musíš splnit podmínky z. o nemocenském pojištění - pojištění 270 dní za uplyn. 2 roky. Já je splnila, započítávala se mi do této doby VŠ a i mé krítké zaměstnání. Do konce jsem zůstala na nemocenské a 6 týdnů před porodem jsem nastoupila na MD. Tu mi vyplácí bývalý zaměstnavatel, repekt. OSSZ v místě zaměstnavatele

mimomu
20. kvě 2009

ahojte,chcela by som poprosit o radu.
chystam sa dat vypoved,ktora bude 2mesacna.robim vo firme 2,5 roka na dobu pocas zastupovania mt,mojej byvalej kolegyni.
1.ak ostanem doma,bude mat narok na nejaku podporu? a ako dlho?lebo neviem kedy sa mi podari ziskat novu pracu....
2.ak by som ostala tehotna vo vypovednej dobe,platit mi bude este zamestnavatel?ako dlho?
3.ak by som ostala tehu po vypovednej lehote,existuje este ta 6 mesacna ochranna lehota?
baby,velmi by ste mi pomohli.dakujem strasne krasne 🙂