Výpověď po porodu. Mám nárok na mateřskou dovolenou?

beruthiel
26. únor 2010

Dnes mi přišel dopis od zaměstnavatele, že jsem mu od doby nástupu na mateřskou dovolenou (22.5.08), neoznámila skutečné datum narození dítěte a později ani nezažádala o rodičovskou dovlenou, ergo po ukončení 28týdnů mateřské mám v práci neoumluvené absence, což je důvod k výpovědi, jejíž dvouměsíční lhůta právě běží. Podotýkám, že rodný list dítěte a posléze oznámení o nástupu na rodičovskou dovolenou, bylo dodáno osobně přímo do sídla firmy. (pravda nebyla to žádost o ni). Pointa je v tom, že za týden bych měla nastoupit na mateřskou, může mi prosím, někdo potvrdit, nebo vývrátit, můj nárok na ní, když jsme otěhotněla ještě v době kdy jsme v oné firmě byla řádně zaměstnaná?

j.a.n.i
27. únor 2010

okamžitě zareaguj doporučeným dopisem, že si rodný list a oznámení o rodičovské dovolené doručila a že trváš na pokračování pracovního poměru (nevím přesně jak se to píše)... případně zajdi na úřad práce, tam mají právníka co poradí. Nárok na mateřskou v každém případě máš, ale tohle na mě zaměstnavatel po dvou letech doma zkoušet, tak se sakra bráním. Kdyby ti to o těch neomluvených absencích poslat třeba týden po ukončení té mateřské, tak má šanci to vyhrát, ale takhle dojde případný soud s velkou pravděpodobností k závěru, že i kdybys to nenahlásila, tak tím, že to 2 roky toleroval, tak tvůj nástup na RD akceptoval.