Výpoveď počas materskej. Na čo mám nárok?

ivana123
26. lis 2009

Ahojte, chcem sa spytat som na predlzenej materskej t.j. 4rok a prave som otehotnela s dalsim babom, pred materskou som bola zamestnana na dobu neurcitu, teraz je firma v konkurze a ja som nedostala ziadnu vypoved ani nic, neviete mi poradit ci by som mala narok aj na odstupne ked vo firme som mala odpracovane 3 roky? a ci budem mat od januara narok na tu vyssiu matersku, kedze vypoved este nemam a som v ochrannej lehote firmy, dakujem

natali1985
18. pro 2009

Dievčence firma v ktorej som pracovala konči...som ešte stale v ochranej lehote kedže budem ešte rok na materskej....vypoved mi teda nedaju ale chcela by som vediet čo všetko budem od svojho predchadzajuceho majitela potrebovat ak sa budem musiet ist po materskej hlasit na urade prace...asi budem potrebovat započet a vypoved....neviem či si to mam vyžiadat teraz alebo mi to pošlu poštou...aby som neskor s tym nemala problemi...

gapa
18. pro 2009

natali,
ak firma naozaj končí, tak môžeš dostať výpoved, proti výpovedi pri rušení firmy neplatí ochranná doba počas MD Pozri predchádzajúci príspevok.

Okrem toho (zápočt.listu a výpovede) si radšej teraz/pri ukončení PP daj vypísať "potvrdenie pre nárok na podporu v nezamestnanosti", lebo potom asi budeš ťažko nahánať niekoho, kto ti to potvrdí. A samozrejme budeš mať nárok na odstupné, ktoré by ti mali vyplatiť. Takže by ti mali dať aj "potvrdenie o zdanitelnom príjme a preddavku dane...", na základe ktorého si potom sama podáš danové priznanie a zrazenú preddavkovú dan ti vrátia.

Dobré by bolo, keby ti ukončili PP až po dovršení 2-och rokov dieťaťa, aby si nebola bez poistenia v nezam. viac ako rok. Resp. by si si aj sama mohla platiť, no nech je to zazichrované, lepšie po dovršení troch rokov.

natali1985
18. pro 2009

gapa....takže ked tomu spravne rozumiem lepšie by bolo ak by mi dali vypoved k datumu kedy dovrši moj syn 3roky?čo by sa stalo ak by som neplatila to poistenie v nezamestnanosti?a chcem sa ta ešte opytat ako sa podava to danove priznanie?minuleho roku mi volali ohladom danoveho z prace mali mi poslat niejaky formular na podpisanie ale nič mi nakoniec neposlali mam pocit že ma o niejake peniažky obrali...alebo mi to pošlu spetne?problem je ale v tom že z predchadzajuceho zamestnania nechce vyplacat odstupne...ja už vobec neviem čo mam robit...a takto su bezmocne všetky ženy čo su tiež somnou na materskej... 😖

gapa
18. pro 2009

Ak by si išla sa evidovať na UP, po ukončení poberania rodič.príspevku, tak aby si mala nárok na podporu, tak podla teraz platného zákona (teda vlastne platného od 1.2.2010) musíš byť v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním aspon 3roky (3x365dní) poistená v nezamestnnaosti. Počas trvania prac.pomeru, po novom sa aj obdobie čerpania RD považuje za obdobie PvN (doteraz sa to tak nebralo), aj ked je poistenie vlastne prerušené. Ale musí trvať prac.pomer. Ak je PP ukončnený, tak ani PvN netrvá.

Ak podmienku nesplníš, tak nemáš nárok na podporu v nezam.

O ročné zúčtovanie dane za r.2008 si mala požiadať sama do tuším15.2.2009. Ak si tak neurobila, tak ti mal zametnávatel poslať potvrdenie o zdaniť. príjme a preddavkoch ... za rok 2008, na základe čoho si si mala dať sama danové priznanie. Ak ho dáš teraz, t.j. po lehote, tak myslím pokuta je najmenej 2000Sk a neviem, či aj niečo strhávajú z toho, čo ti mali vrátiť (predpokladám, mama si prepltok na dani).

Ak je vás viac, tak by ste sa mohli dať dokopy.

Podstatné je, či ozaj firma končí. LEbo ako vám môžu dať výpoved o rok, ked napr. firma sa ruší o pol roka.

MOžno by som uvažovala o žiadosti o ukončenie RD, no to podla konkrétnych okolností a po rozhovore s kompetentným vo firme. Či je šanca získať odstupné, t.j. či ho teraz končiaci pracovníci dostali. Ak nie, tak by som asi nesilila ukončenie PP.

Bola som v podobnej situácii, aj ked firma je v konkrurze, čo bolo jednoduchšie pre získanie penazí z garančného fondu soc.poistovne (bez podania návrhu na konkurz to nejde) ale to tiež len za určitých podmienok a okolností. Ale bola do veeeelmi dlhá cesta. NErobili sa tam žiadne doklady do poistnovní od ukončenia pracovného pomeru mzdárky. Ešteže som pred cca 10rokmi robila mzdy, aj ked odvtedy sa vela zmenilo. Hladala som info na nete a v zákonoch. Po trištvrte roku študovania som sa odhodlala ukončiť tento prac.pomer. Dorábala som mzdové papiere ešte rok dozadu a ešte to nemám všetko vybavené, aj ked je už vyše štvrť roka po ukončení PP. Ale toto snád vám nehrozí.

Môžete požiadať o radu aj z inšpektorátu práce, no to by ste mali vedieť viac info o firme, akým spôsobom končí.

natali1985
19. pro 2009

gapa...dakujem ti velmi pekne dufam že mi tvoje rady pomôžu...skusim sa skontaktovat z dalšimy ženamy čo pracovali vo firme kde ja a čo su teraz na MD...viem iba tolko že v pondelok maju ist všedky na firmu popodpisovat vypovede-alebo niejake dohody čo sa toho tyka tak tam asi pre istotu skočim aj ja aby som mala všetko na poriadku....dakujem ti ešte raz 😉

kacenqa
27. pro 2009

babule, toto je pre vsetky, ktore dostali vypoved. predpokladam, ze to nebude mat dlhu platnost, ale skuste to vyuzit, aspon kym sa da....

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/27/na-p...

tulipanike
25. led 2010

ahojte, tak ja sa hlasim s novinkami

k 31.12.2009 som podpisala dohodu o ukonceni prac. pomeru z dovoru rusenia zamestnavatela - aj s dvojmesacnym odstupnym
doki ma vypisal na matersku od 1.1.2010
zamestnavatel mi poslal potvrdenie o prijme pre soc. poistovnu az dnes, takze bezim na socialku, nech sa to vybavuje

viete mi povedat, asi ako dlho to soc. poistovni trva?

hradosa
28. led 2010

ahoj, chcem sa spýtať, či mi vie niekto poradiť, od roku 2007 som na RD, ktorá trvá do dnes, no počas trvania mi bol k aprílu 2009 ukončený pracovný pomer z organizačných dôvodov, vyplatili nám odstupné z garančného fondu, to všetko je o.k. No včera manžel doniesol z práce tlačivá na podanie daňového priznania,a ekonómka vraj od neho požaduje potvrdenie o prijíme za tie tri mesiace od bývalého zamestnávateľa, aj keď je nulové. pýtam sa, je jej to na niečo platné, veď som jej poslala potvrdenie zo sociálky o poberaní RP počas celého uplynulého kalendárneho roku a fakt neviem kde jej mám to potvrdenie zohnať a kto mi ho vystaví., keď firma už neexistuje. ďakujem

gapa
28. led 2010

hradosa,
tak toto ma zaujíma, ako ti v zamestnaní vystavili potvrdenia. LEbo ja si musím toto potvrdenie vystaviť sama. TAk ťa prosím o informácie čo najpresnejšie. Potom ti tiež odpoviem, ako si myslím, že by som to spravila. Včera som sa toto pýtala na DU a s odpovedou priznám sa nie som spokojná.

Takže predpokladám firma bola v konkurze, nemala peniaze. Ukončili PP 31.3.2009 s odsupným a celu sumu odstupného si dostala zo SP z garanč. fondu, k tomu ti prišlo zo SP aj rozhodnutie, že ti vznikol nárok na dávku GP v sume xxx eur
Firma nevyplatila v r.2009 ani cent.
Takže nedalii ti potvrdenie od zamestnávatela, že ti za obdobie 1-3/2009 vyplatili a strhli 0eur?i

gapa
28. led 2010

Asi by som mala na toto založiť novú tému, lebo ma to dosť zaujíma. Takže prosím hradosa, aj ked asi nemáš k tomu asi čo dodať. Potvrdenie by mal vystaviť správca konkurznej podstaty. Nemáš nejakú kolegynu, čo tiež ukončila takto PP a mala nejaké príjmy, či ona dostala potvrenie.

Asi ťahám z teba niečo, čo asi nevieš, no prosím ťa, veeeeeelmi by si mi tým pomohla, 😢 resp. ak máte niekto takýto prípad. Idem ale založiť novú tému, ak sa mi to podarí. Asi pod názvom cca"Dávka z garančného poistenia a potvrdenia"

gapa
28. led 2010

Ako som písala vyššie,
založila som tému:
Dávka garančného poistenia a potvrdenia.

skoricaxx
5. pro 2013

@gapa ahoj pozeram že si tu poradila viacerým, je to už dávnejšie, ale ak by si vedela tak daj info

Zamestnávateľ nám nevyplatil mzdu za Október 2013, všetci zamestnanci okrem mňa dali k 27.11.2013 z dvovodu nevyplatenia mzdy, Ja som dňa 01.12.2013 nastúpila na MD,
Nakoľko už teraz je v reštukturalizácií predpokladá sa konkurz v najbližšej dobe??? AKo mám potom postupovať??? AK mi on nedá výpoveď - do kedy som vlastne u neho oficiálne zamestnaná???

gapa
5. pro 2013

@skoricaxx predbežný správca konkurznej podstaty a následne správca by mal dať výpovede neskôr (u nás s tým neponáhlal, čakal po ukončení RD, čo bolo cca rok po vypísaní konkurzu), ale to záleží od správcu, asi by bolo dobré s ním komunikovať, možno aj cez doporučené listy, aby vedel, že si tam zamestnaná a len od neho získaš viac info o tom, kedy zruší firmu.

skoricaxx
6. pro 2013

@gapa Diky za info