Výpoveď počas materskej. Na čo mám nárok?

ivana123
26. lis 2009

Ahojte, chcem sa spytat som na predlzenej materskej t.j. 4rok a prave som otehotnela s dalsim babom, pred materskou som bola zamestnana na dobu neurcitu, teraz je firma v konkurze a ja som nedostala ziadnu vypoved ani nic, neviete mi poradit ci by som mala narok aj na odstupne ked vo firme som mala odpracovane 3 roky? a ci budem mat od januara narok na tu vyssiu matersku, kedze vypoved este nemam a som v ochrannej lehote firmy, dakujem

tulipanike
7. pro 2009

ahoj, chcem sa poradit

v januari nastupujem ma MD, moj zamestnavatel (zivnostnik) rusi zivnost, teda mi bude musiet dat vypoved - bude mi ju davat uz pocas materskej - mam narok na odstupne? alebo ako to je?
dakujem velmi pekne

andzi
7. pro 2009

tulipanike, pokiaľ sa zamestnávateľ zrušuje, tak nárok na odstupné máš.

ivana: si na materskej 4.rok? Také niečo nepoznám, rodičovská dovolenka je len do 3.rokov veku dieťaťa. Ak je firma v konkurze, práva a povinnosti prechádzajú na správcu konkurznej podstaty, ktorý ti môže dať výpoveď.

tulipanike
7. pro 2009

dakujem, andzi, aj som si myslela, len som si to chcela potvrdit

gartneroval
8. pro 2009

Ahoj, jen se chci zeptat, počítá se odstupné v čistém, nebo hrubém, nevíte? 😒

tulipanike
8. pro 2009

ufff, gartneroval, tak to veru neviem, ako sa to pocita
poradite niekto? 🙂

gapa
8. pro 2009

ivana,
predpokladám, že si na predlženej RD z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, ked sa pýtaš na RP. Ak nie, tak by nešlo o RD ale neplatené volno u zamestnávatela.
Neviem, ako dlho je firma v konkurze a kedy sa bude rušiť, no ak dostaneš výpoved alebo podpíšeš dohodu o ukončení PP z dôvodu rušenia firmy resp. podla § 63 ods.1 písm. a) (musí byť uvedený organizač.dôvod), tak budeš mať nárok na odstupné.

Tvoje dieťa má viac ako 2roky, tak nemáš nárok na zvýšený RP.

Ale pozor, ak by tvoj PP skončil skôr ako nastúpiš na druhú MD, tak by si nárok na materské nemala!!! lebo by ti netrvalo nem.poistenie a ani nie si v ochrnnnej lehote podla zákona o sociálnom poistení. Ak ale posledný den PP nebudeš mať čerpanie RD ale napr. čerpanie riadnej dovolenky, tak ti nárok na materské vznikne. T.j. ak je posledný den PP čerpaná RD, tak je aj posledný den PP prerušené nem.poistenie a v takom prípade neplynie OL z ukončného NP, lebo bolo už dlhodobo prerušené.

Ak čerpeš RD, tak si v tzv. ochrannej dobe pred výpovedou z nadbytočnosti, ale táto OD neplatí pre výpoved z dôvodu zrušenia firmy.

gapa
8. pro 2009

tulipanike,
tiež budeš mať nárok na odstupné.

Odstupné sa ráta z priemerného platu a ráta sa v hrubom. Na Sk sa z neho neodvádza ani zdr.poistenie a ani poist. do soc.poistovne, len 19% preddavok dane.

tulipanike
8. pro 2009

gapa, dakujem velmi pekne, si zlata 🙂

masla
12. pro 2009

ahoj chcem sa spytat ked som dostala vypoved pocas materskej mala som sa niekde hlasit-alebo staci az po ukonceni md,,dakujem

jenny2009
12. pro 2009

no co ja viem matka na materskej je chranena zakonom a vypoved pocas MD NEMOZES dostat, dokonca ti 3 roky musia drzat flek, ako ti mohli dat vypoved???? to si prever

j.a.n.i
13. pro 2009

nevím jestli je to stejné, ale u nás platí, že na MD a RD není možné dát výpověď, ale je tam výjimka - když se ruší nebo stěhuje zaměstnavatel nebo jeho část. Nárok na odstupné samozřejmě je.

masla
13. pro 2009

dakujem

ladybird1l
13. pro 2009

ahoj, tiez poprosim radu, pokracujem matersku dovolenku s druhym babatkom, v januari to bude treti rok, moja druha babula ma 9 mesiacov. Dokedy je zamestnavatel zo zakona povinny drzat miesto? moze cakat aj 5 rokov? aka je dlha ochranna doba, ked nemoze dat vypoved? dokonca som pocula zevraj po 2 rokoch na MD moze zamestnavatel degradovat funkciu a upravit platobny dekret na mensi...dakujem

tulipanike
14. pro 2009

masla, presne pre toto aj ja idem dostat vypoved pocas materskej, lebo sa rusi zamestnavatel

natali1985
14. pro 2009

ahojte chcem sa opytat...som na materskej už skoro dva roky a firma kde som ešte stale zamestna tento piatok konči...teda prepuštaju všetky ženy...ale majitel "španiel" tvrdi že nedostanu žiadne odstupne lebo že su v minuse...to znamena že nedostanem ani ja nič...ale to predsa nie je možne....určuite sa s tym musi dat niečo robit...jeho pravnik povedal že maju smolu že si nič nevysudia

masla
15. pro 2009

ahojte zo zakona ked dava zamestnavatel vypoved tak zamestnanec ma narok na odstupne---no ale neviem ako to je ked firma zanika,,,drzim palce aby vam to dobre dopadlo

tulipanike
16. pro 2009

Vedeli by ste mi poradit, co mam robit v tomto pripade?:
som zamestnana u zivnostnicky, ako som spominala, ide rusit zivnost (niekedy v marci asi), avsak prevadzku prebera po nej novy obchodny zastupca uz od 1.1.2010, teda ja uz po novom roku nemam nastupit do prace. ale na matersku mam ist 17.1.2010 - ona mi sice hovori, ze ved to dako vybavime, ze to bude ok, ale co ak mi potom nevyplati vyplatu za tych 9 dni, co by som mala robit? Bude to tak, ze na dovolenku nemam hned na zaciatku roka narok, ani PN-ku nebudem mat, a budem vlastne akoze v praci, ale v skutocnosti uz budem doma
Je mi aj tak povinna vyplatit vyplatu? Alebo ako sa to da osetrit, lebo to, ze ona konci prevadzku, a ja kvoli tomu nemam kam ist do prace do materskej, nie je moj problem

Dufam, ze som to dobre vysvetlila
Dakujem 🙂

gapa
16. pro 2009

tilipanike,
bud preberá nový zástupca aj zamestnancov, v tom prípade máš nárok na rovnaké podmienky, aké máš v terajšej prac.zmluve alebo ti musí dať terajšia zamestnávatelka výpoved z dôvodu rušenia prevádzky (takúto výpoved môže dostať aj tehotná mamina, aj keby si bola na PN, MD, RD) a máš nárok na odstupné, bud dvoj alebo trojmesačné.
Ak nič písomne neoznámi, tak by som prišla normalne do práce a ak by ti znemožnili prístup, tak aspon dvoch svedkov aby si mala, čo ti to dosvedčia, že si tam riadne bola. S týmto však vela skúseností nemám, no ak budeš mať problém, tak sa spýtaj napr. na porada.sk alebo najlepšie potom napíš dotaz na inšpektorát práce podla tvojho kraja. Nemusíš zatial písať o akého zamestnávatela ide, ale odpoved čo ti od nich príde môžeš ukázať zamestnávatelke. Ak by podla toho nepostupovala, tak napíš normalne podnet na IP, príp. to zamestnávatelke povedz, že tak ti radili v prípade, ak riadne neukončí s tebou PP s nárokom na odstupné.

mail na ten IP pozriem.

gapa
16. pro 2009

tu je, stačí do googla napísať "inšpektorát práce" a vyhodí aj toto:

http://www.safework.gov.sk/index.php?option=com...

tulipanike
16. pro 2009

dakujem gapa - ved to, ze k novemu zamestnavatelovi nenastupujem, ale vypoved budem mat az ked bude rusit zivnost - ci sa da, aj ked rusi prevadzku? lebo prevadzku uz nebude mat ona, ale zivnost si nechava asi do konca marca

gapa
16. pro 2009

Ak ruší alebo premiestnuje prevádzku, ktorú máš uvedenú v prac.zmluve ako miesto výkonu práce, tak je splnená podmienka, že ti môže dať výpoved. A samozrejme ti plynie výpovedná doba (bud dvoj alebo trojmesačná) od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede.

tulipanike
16. pro 2009

dakujem, ja som to uz napisala aj na IP, tak snad mi odpovedia, aby som jej to mohla ukazat, lebo ona si to predsatvuje ako Hurvinek valku
ked som sa jej minuky tyzden na to pytala, ze "kedze nebudem robit, len akoze, ako to bude s vyplatou?"
a ona na to, ze co ja tak skro nad tym uvazujem
chapes to, ze skoro, ved je to uz skoro tu
som z jej pristupu strasne sklamana ☹

gapa
16. pro 2009

To verím. Aj ked to zaemstnávatelia zivnostníci nemajú lahké, mali by zákony dodržovať a pokúsiť sa dohodnúť so zamestnancami na riešení.

tulipanike
16. pro 2009

presna ako pises, ale ona uz ma mysel niekde uplne inde, a to, ze ma aj zamestnanca, jej nejako nedochadza

DAKUJEM GAPA 🙂

gapa
16. pro 2009

ak ta to uteší, tak riešim podobný problém.

tulipanike
16. pro 2009

je to mozno trochu utesujuce, ze v tom nie som sama, ale neprajem to nikomu

tulipanike
17. pro 2009

tak, gapa, prave mi volala moja sefka, ze sa dohodla s uctovnikom tak, aby jej nachystal vypoved k 31.12.2009 s 2-mesacnym odstupnym...buduci tyzden mi to donesie
mam vsak pocit, ze tam chce napisat vypoved dohodou, takze ja si to chcem zobrat domov prestudovat, pripadne sa poradit s pravnikom - dobry postup? nechcem jej to hned na mieste podpisovat
a este otazocka (dnes maju u nas na soc.poist. neuradny den): tie dni, co budem po vypovedi, teda od 1.12010 do MD (17.1.2010) mi nebude chybat na zapocitanie materskeho prispevku a vyssieho rodicovskeho pripspevku?
budem si tie dni musiet doplatit?
zajhtra budem urcite volat do poistovne, ze co ako, ale ak mas pre mna odpoved uz dnes, bola by som velmi rada 🙂
dakujem 🙂

ianitka
17. pro 2009

tulipanike,
len poznamka, v zasade nevadi, ak by to bola dohoda o skonceni PP, ale musi v nej byt uvedeny dovod, ze je to z dovodu rusenia prevadzky (par. 63 ods. 1 písm. a) a najlepsie ak je tam uz rovno dohodnute odstupne.

Ak by Ti dala vyslovene vypoved, je tam aj vypovedna doba, za ktoru Ti patri nahrada mzdy aj odstupne.

To by bolo v standarrdnom pripade, kedze Ty nastupujes na MD tak ??? neviem a nechcem Ta popliest.

Inak pozor, ak by Ti dala tu vypoved- ta je jednostranna - musi byt pisomna a dorucena - t. j. aj ked s nou nesuhlasis, staci, aby boli splnene vsetky nalezitosti a vypoved plati. Za dorucenie sa povazuje aj osobne dorucenie, ked to preberies, staci aj svedok.

Urcite si to poriadne prestuduj a premysli.

tulipanike
18. pro 2009

ianitka, dakujem, vypoved mi donesie do prace osobne - ja ju chcem zobrat domov prestudovat, a az potom podpisat
dakujem

tulipanike
18. pro 2009

tak mi dnes odpisali z inspektoratu prace, skopcim to sem:

Dobrý deň,
na základe Vašej žiadosti o poradenstvo Vám uvádzame nasledovné:

Keďže ste tehotná, zamestnávateľ Vám môže dať výpoveď len podľa § 63 ods. 1 písm. a) pri zrušení alebo premiestnení zamestnávateľa (prevádzky). Výpoveď z dôvodu rušenia prevádzky Vám môže dať aj pred zrušením živnosti. Máte nárok na výpovednú dobu 2 mesiace, ak ste odpracovali u zamestnávateľa menej ako 5 rokov, alebo 3 mesiace ak ste u zamestnávateľa odpracovali viac ako 5 rokov. Ďalej máte nárok na odstupné vo výške dvojnásobku priemerného platu, ak ste pracovali u zamestnávateľa menej ako 5 rokov, alebo vo výške trojnásobku priemerného platu, ak ste pracovali u zamestnávateľa viac ako 5 rokov.
Za obdobie od 01.01.2010 do 17.01.2010 je Vám zamestnávateľ povinný poskytnúť prácu, v prípade že ju nemá, musí Vám platiť náhradu mzdy z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa. Ak ste nemali zvolených zástupcov zamestnancov, je to vo výške Vášho priemerného zárobku, ak ste mali zástupcov zamestnancov a zamestnávateľ sa s nimi dohodol na určitých vážnych prevádzkových dôvodoch, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou, najmenej 60 % priemerného zárobku.
Ďalej môže s Vami uzatvoriť zamestnávateľ dohodu o skončení pracovného pomeru, ale v tom prípade trvajte na uvedení dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) – rušenie prevádzky. V tomto prípade máte tiež nárok na odstupné, ale musí byť uvedený dôvod. Ak by nebol uvedený dôvod v dohode, stratili by ste nárok na odstupné, takže v prípade, že zamestnávateľ neuvedie v dohode dôvod, dohodu netreba podpisovať.