Výpověď pro nadbytečnost během OČR. Je to možné?

kikus16
21. dub 2020

Zdravím, můžete mi někdo poradit, mám se dostavit k zaměstnavateli, dávají všem výpovědi pro nadbytečnost. Potřebuji vědět jestli mi zaměstnavatel může dát výpověď pro nadbytečnost, když mám momentálně ošetřování člena rodiny (dcera je doma, kvůli zavřené školce a nevím na jak dlouho ještě bude). Chci být připravena, abych se nějak bránila, nebo abych měla alespoň nějaké argumenty, protože na výpověď dohodou mu nepřistoupím. Nikde nemůžu najít jestli se na ošetřovák vztahuje ochranná doba. Děkuji všem za rady

aklin
21. dub 2020

Nemá právo v průběhu OČR vám dát výpověď. Jste v ochranné lhůtě. Výpověď nejspíš dostanete až po ukončení OČR.

kikus16
autor
21. dub 2020

a nevíte kde bych to našla napsané? hledala jsem to na čssz i mpsv a nikde nepíšou, že se na očr vztahuje ochranná lhůta. Pročítám i zákoník práce, ale zatím nic. Počítám, že bude chtít podepsat výpověď dohodou..

llluckaaa
21. dub 2020

@kikus16 Výpověď dohodou neexistuje. Buď se domluvíte na podmínkách ukončení pracovního poměru a podepíšete spolu dohodu, nebo musí jeden z vás dát jednostrannou výpověď z pracovního poměru. V ochranné lhůtě nesmí dát zaměstnavatel výpověď, viz zákoník práce, paragraf 53 ods 1 f)
Oddíl 3: Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem
§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
b) při výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto druhů vojenské činné služby, až do uplynutí 2 týdnů po jeho propuštění z těchto druhů vojenské činné služby,
c) v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
e) v době, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb dočasně nezpůsobilým pro noční práci,
f) v době, kdy zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči v případech podle § 41a a 41c zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.

kikus16
autor
21. dub 2020

@aklin @llluckaaa děkuji, to jsem přesně potřebovala. Takže paragraf 53 písmeno f.
a ještě se zeptám, když s ním podepíšu výpověď pro nadbytečnost poběží mi 2 měsíční výpověďní lhůta? nebo se pracovní poměr ukončí k určitému datu? V práci jsem jen 8 měsíců, takže bych měla mít nárok na 1 měsíční odstupné, ale nejspíš je to bez té výpovědní lhůty že?

jaaanaluk
21. dub 2020

@kikus16 pokud podepíšete skutečně výpověď, tak vám výpovědní lhůta běží. Pokud podepíšete dohodu o ukončení pracovního poměru, tak ta je k určitému dni, na kterém se dohodnete.

llluckaaa
21. dub 2020

@kikus16 Záleží, jestli se jedná o jednostrannou výpověď ze strany zaměstnavatele (jejíž přijetí můžete podepsat) nebo oboustrannou dohodu o ukončení PP.
Mělas PP na dobu neurčitou? Při výpovědi běží 2 měsíční výpovědní lhůta od prvního dne následujícího měsíce. Při dohodě je stanovené datum, ke kterému skončí PP. Při výpovědi pro nadbytečnost by měl být nárok na odstupné, tak se nenech obrat, pořádně čti, co podepisuješ a v klidu si pak podmínky dohody promysli 😉

kikus16
autor
22. dub 2020

@llluckaaa jde o jednostrannou vypoved. Propousti nas, kvuli koronaviru, nema pro nas praci, takze pro nadbytecnost. Mam smlouvu na dobu urcitou, do konce srpna. A ted jsem na paragrafu od konce brezna, protoze je zavrena skolka. Urcite si vsechno poradne proctu. Pro me je i dulezite, aby ve vypovedi napsal, ze me propousti pro nadbytecnost, protoze skoncim na pracaku, takze abych mela aspon podporu, nez najdu neco noveho. Dekuji za rady

llluckaaa
22. dub 2020

@kikus16 Na podporu bys měla nárok, i pokud byste podepsali dohodu nebo dala výpověď ty sama, ale podpora bývá nižší. Tak hodně štěstí 😉

monikahansova
6. pro 2021

Zdravím, chci se zeptat, dcera podepsala smlouvu o ukončení pracovního poměru k poslednímu únoru 2022, už za ni mají náhradu, momentálně čerpá paragraf na 3-letou dceru. Je možné, aby ji propustili dříve? Děkuji za odpověď