Výpověď z pracovního poměru. Poradíte mi?

marecek4
3. bře 2011

Doufala jsem, že nic takového nebudu muset řešit, ale stalo se, je to na dlouhé psaní, ale co už, stejně nemůžu spát a třeba je tady někdo kdo mi trošku poradí, ale začnu popořádku:

Přítel ráno odfrčel normálně do práce, po půl jedenácté jezdívá domů běžně na svačinu, ale protože v poslední době dělá údržbáře a tak nějak holku pro všechno, tak jsem se nedivila, že nedorazil o to větší bylo překvapení a zděšení, když mi před druhou hodinou dovezli jeho kolo a batoh s tím, že leží pod kopcem a vyboural se, nelenila jsem a hned tam jela-no nechtěl se se mnou ani bavit a pán co tam byl taky nic nevěděl, odvezla ho záchranka a já se nějakou dobu klepala jako ratlík, samozřejmě jsem hned volala kamarádce do práce cože se to děje-nic nevěděla, a že mi za chvíli zavolá, po chvíli telefon, že dostal hodinovou výpověď, že ho přistihli že kradl-co, kdy kde nevěděla. Až jsem pro něj přijela do nemocnice, tak mi řekl, že kvůli drátům, který nesl do sběrny-tady podotknu, že si je z domu donesl a tady si je taky půjčoval od plastových bužírek a navíc dělá na pile, kde těch drátů jen tak nějak moc volně neleží, bužírky mám hezky doma, ani jsem zbytek neodeslala ještě do kontejneru-možná naštěstí. No nic-napsali mu §49-což je obyčejná dohoda, odeslali ho na výstupní prohlídku a po cestě se mu stal úraz-protože se tady všude jezdí na kole, tak se mu zadařilo dobře spadnout a zlomit si klíční kost,

-a teď vyvstává pár základních otázek-chytili ho mimo práci o přestávce-není zakázáno opustit areál pily, chlapi si jezdívají na město pro sváču, na poštu
úplně běžně-má právo zaměstnavatel takto zaměstnance kontrolovat?

-za další výpověď podepsal dnes 3.3.2011, ale sami si tam napsali datum 2.3.2011-je tedy platná nebo není?

-a pokud není platná z toho důvodu, že vlastně je tam jasně napsané, že pracovní poměr trvá do 2.3.2011 a 3.3.2011 normálně nastoupil do práce, nejde pak v tomto případě uplatnit-nebo platí ještě, že v takovýchto případech vzniká automaticky nárok na pracovní smlouvu na dobu neurčitou?

-a pokud tedy dnešním nástupem je znovu zaměstnaný, je možné považovat úraz za pracovní, když jej vyslal zaměstnavatel?

Moc děkuji za rady a postřehy či zkušenosti-že byl pitomec a bral ty dráty do práce to už ví a dostal doma hubovou, ale co si počít teď, nejedná se mi ani tak nějak moc o práci, ale o čas a princip, že zaměstnavatel nic neřešil a ani neřeší-ale to je zase jiná kapitola, přece jen je teď živitel rodiny a rodičák na všechny pohledávky a ještě na uživení není.

j.a.n.i
4. bře 2011

Takže bez ohledu na všechny skutečnosti okolo a i když to bude znít hnusně, tak to že podepsal dohodu je jen a jen jeho blbost a předpokládám že platná je. To že ji podepsal se starším datumem na tom nic nemění.
Teď se bojím, že už s tím nic nenadělá... a píšeš, že ti jde o princip, no, v principu hlavně neměl tu dohodu podepisovat, proč by zaměstnavatel něco řešil, když mu ji podepsal, že.
To co myslíš o přechodu na dobu neurčitou platí pouze v případě, smlouvy na dobu určitou a její vypršení, nevztahuje se to na dohodu. A pracovní úraz se bojím, že taky neuhraje, dohoda je podepsaná k předchozímu datu a cokoliv jiného zaměstnavatel zapře. PS: a není dobré dotazy zadávat jako OTÁZKU, protože každý může odpovědět pouze jednou.

yamdena
4. bře 2011

Zdravím, pokusím se odpovědět na položené dotazy:

1. Přítel podepsal tzv. dohodu o rozvázání pracovního poměru. Jestliže bylo jako datum skončení pracovního poměru uvedeno datum dřívější, než kdy skutečně k podpisu dohody došlo, pak pracovní poměr končí dnem, kdy tuto dohodu podepsaly obě strany - tj. zaměstnavatel a zaměstnanec. Konkrétně - 3. března 2011.

2. Pokud nedošlo k uzavření nové pracovní smlouvy, pak Váš přítel tedy v zaměstnaneckém poměru již není. Jestliže se vydal na cestu na kole po okamžiku podpisu dohody, pak se o pracovní úraz jednat nemůže. Jinak výstupní lékařské prohlídky se obvykle dělají před ukončením pracovního poměru. BTW. měl helmu?

3. Jestli to dobře chápu, důvodem pro skončení pracovního poměru byla údajně "krádež" nějakých drátů. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak je dohoda ještě poměrně slušným řešením (když tam zrovna není vylíčen důvod skončení prac. poměru). Druhou variantou by bylo okamžité zrušení pracovního poměru pro porušení povinností zaměstnance (viz dále) zvlášť hrubým způsobem. To se v životopise nevyjímá příliš dobře.

Jestli ale byly ty dráty jeho, např. si je donesl do zaměstnání s tím, že o přestávce je odnese do sběrny, pak ale nerozumím tomu, proč se proti nařčení z krádeže nebránil. Nemluvě o tom, proč by souhlasil se skončením prac. poměru a něco podepisoval. Ale je možné, že ho situace prostě zaskočila.

4. Jinak zaměstnanec je (mimo jiné) povinen střežit a ochraňovat majetek zaměstnavatele a nejednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele.

5. Přestávky se do pracovní doby nezapočítávají, to je pravda. Nicméně, pracovní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem trvá bez přerušení, bez ohledu na to, jestli se jedná o pracovní dobu či ne - proto má zaměstnanec povinnosti vyplývající z prac. poměru (např. ty uvedené v bodě. č. 4) neustále.

Jinak platnost obecně jakéhokoliv pr. úkonu je otázka širší, takhle od boku bez znalosti příslušného "papíru" a dalších okolností nelze posoudit, jestli dohoda platná je či není.

Mno ale kdyby platná nebyla, pak by měl přítel zaměstnavateli oznámit, že považuje dohodu za neplatnou a že trvá na dalším zaměstnávání (jestli tedy trvá) a když to nebude mít valný efekt, musel by podat do dvou měsíců žalobu k soudu s tím, že když dohoda skutečně podle soudu platná nebude, pak bude mít přítel nárok na náhradu mzdy. Takové soudní řízení může trvat i pár let.

A samozřejmě pokud by dohoda nebyla platná, pak vhledem k tomu, že pracovní poměr by stále trval, pak by se obecně o pracovní úraz jednat mohlo.

Uf, to je dlouhá odpověď 🙂 je to složité.

Jinak doufám, že se příteli po zdravotní stránce daří dobře.