Vyřizování papírů v práci v těhotenství. Poraďte

leonunuska
4. led 2008

Holky prosím Vás kdy se vyběhávají papíry v práci? Tady v tom se vážně nevyznám ☹ Mám z toho docela vítr, vím, že je na to ještě brzy, ale chtěla bych vědět co a jak. Jsem od začátku těhotenství doma, protože jsem dělala ve fabrice se zinkem. Někde jsem slyšela, že mi nějaký papíry dá na potvrzení doktorka je to pravda? A na co mám vlastně nárok? Leona

zuzik03
5. led 2008

Jaké papíry máš na mysli ? Mě doktorka dala jedině papír k mateřské, ten jsem doplnila, předala zaměstnavateli a to bylo vše.

asiko
5. led 2008

Ahoj, Leonunusko:
6-8 týdnů před termínem porodu (pokud máš termínů víc, záleží na Dr. podle kterého to zvolí, mě počítala 7 týdnů), Ti Dr. ukončí PN a současně Ti vyplní papír na MD. Někdy je třeba si to hlídat a třeba Dr. kolem toho termínu upozornit, může to prý napsat i několik dní zpětně nic se prý neděje. A odneseš to svému zaměstnavateli, tam Ti ještě můžou( účetní) např. říct co máš na tom papíru doplnit. No a pak Ti budou 28 týdnů chodit penízky. Je to prý částka skoro stejná jako při neschopence. Já ted v lednu na ní čekám poprvé, tak nevím. No a po 28 týdnech Ti bud proplatí nebo si vybereš dovolenou, pokud Ti nějaká zbyla a současně požádáš sociálku o RP, tj. ty částky o kterých se ted všude mluví, že si musíš vybrat jestli budeš doma 2, 3 nebo 4 roky atd. 🙂
Takže se neboj a klidně se všude informuj. Přeji pohodové těhotenství

asiko
5. led 2008

na stránkách http://www.miminko.com/modules.php?name=Useful&... si podle posledních měsíčků můžeš zjistit nejdůležitější termíny v těhotenství. Ale jak říkám může to být plus mínus týden, záleží jaké termíny DR berou apod. Pa pa

leonunuska
autor
5. led 2008

Moc moc děkuju 🙂

dzej
5. led 2008

ahojky, peněžitá pomoc v mateřství je 28 týdnů (nejdříve 8 týdnů před termínem porodu) a počítá se 69% z vyměřovacího základu jako na neschopenku. Jestli můžu poradit, tak je dobré si dovolenou vybrat - ne proplatit - hned po skončení peněž.pom., protože se ti nekrátí a máš nárok na celých 20dnů. Pokud by sis to nechala proplatit nebo čerpala později, krátí se ti o dobu rodičovského příspěvku. Jinak si můžeš PPM krásně vypočítat tady ...http://www.mpsv.cz/files/clanky/3313/Penezita_p...

zuzik03
5. led 2008

dzej, a znamená to, že po mateřské vyčerpáš dovolenou a teprve potom nastupuješ na rodičovskou ? nebo ti jde dovolená a rodičovská zároveň ?

dzej
5. led 2008

zuzik ano, jde ti rodičovská a zároveň dovolená 😉 to na sebe nemá vliv. Ale musíš tu dovolenou začít vybírat hned následující den po PPM jinak se krátí.

niebau
5. led 2008

Ahojte těhulky
můžu k vám do diskuze?
Já jsem překvapená : fakt mateřská se pobírá 28 týdnů? já myslela že je to těch 6týdnů před termínem a pak do konce šestinedělí a pak nastupuje rodičovský příspěvěk. ale jestly je to tak ( těch 28 týdnů ) tak jedině dobře.

asiko
6. led 2008

myslím, že záleží na zaměstnavateli jestli dovolenou proplatí nebo umožní ji vybrat. Aspon mě řekli, že mi jí proplatí...

jjaanca
6. led 2008

dzej, jak je to prosím s tou dovolenou? Nějak tomu pořád nerozumím. Já nastupuju na mateřskou 31.1. To znamená že z roku 2008 budu mít odracovaný 1 měsíc. To budu mít za rok 2008 nárok na 20 dní dovolené?? To se mi nějak nezdá 😕

dzej
6. led 2008

jjaanca, jestli budeš mít 31.1 peněžitou pomoc v mateřství tak po 28týdnech ti začne rodičovský příspěvek. A zároveň začneš čerpat dovolenou, tj celých 20dní za r 2008 popř. něco z loňska. Dovolená se ti nekrátí. Pokud bys to ale začala vybírat později - např až za 30týdnů tak se ti bude dovolená krátit o ty dny co už nepobíráš z práce ale ten rodičák. Takže pokud navazuješ dovolenou hned po PPM nebo taky můžeš před! tak se ti to nekrátí.
Asiko, řekni, že to nechceš proplatit ale čerpat. Proplacením se ti to taky krátí.

jjaanca
7. led 2008

dzej, mám pocit, že se asi budu na personálním hádat. Nevíš prosím kde je to v zákoníku?

asiko
7. led 2008

dzej: jj, 23.6. 08 mi PPM končí, tak zač.června se o tom poinformuju víc. Mám pocit, že naše firma to má daný nekompromisně. Otázka je jaký mám práva já a jaký oni ☹
Hezký den

jjaanca
7. led 2008

Tak jsem se ptala na personálním a oni mi umožní si tu celou dovolenou (i za dobu mateřské) vybrat už před mateřskou (můžu o tu dovolenou odejít z práce dřív). 😀 Jsem z toho v šoku, že už zítra nemusím chodit. Mám tu spoustu krámů a kytek tak budu muset ještě párkrát přijít. Jupííííí 😀

dzej
9. led 2008

jjaanca no vidíš, oni musí to je prostě daný zákonem. Na personálním můžou být jakýkoliv směrnice či co, ale tobě musí umožnit vybírat, když nechceš proplatit.

asiko, takže 24.6. nastoupíš dovolenou a vybereš celých 20dní popř z loňska. Zároveň ti půjdou peníze za rodičák ze sociálky.