Výše mateřské. Bude stejná jako první?

zukoc
4. únor 2011

Ahoj holky, byla bych Vám moc vděčná za radu. Měla jsem dvouletou RD do prosince, v březnu jsem nastoupila zpět do práce, ale na poloviční úvazek, teď jsem znovu těhotná a termín mám v dubnu. Nevíte náhodou, zda mi zůstane PPM ve stejné výši jako jsem pobírala tu první nebo mi ji nově vypočtou z toho polovičního příjmu..to bych byla v háji☹

katule01
4. únor 2011

@zukoc Ahoj, co bylo řečno mě, tak by Ti měla zůstat původní výše PPM! Taky jsem zjišťovala...

vojtisek2007
4. únor 2011

@zukoc pokud na další mateřskou nastoupíš do 4let věku prvního dítěte, porovnají se obě mateřský a dostaneš tu vyšší...pokud jsi se tedy vrátil na ten půl úvazek k původnímu zaměstnavateli

zukoc
autor
5. únor 2011

Ahoj, moc děkuju za odpovědi, potěšily jste mě. Vzhledem k tomu, že jsem teď brala rodičovskou a k tomu plat, tak by to byl pěknej sešup, jen z té půlky☹( Ale na mzdovém mi to tak řekli, teď jen zjistit §§, abych se o ně mohla opřít, až se s nima budu hádat🙂) Zuzana

j.a.n.i
5. únor 2011

@zukoc Upřímně řečeno, je úplně jedno co si myslí na mzdovém, oni výši PPM nepočítají, to počítá ČSSZ 😉 Zaměstnavatel jen vyplní, že nastupuješ do 4 let věku předchozího dítka, koukni na formulář... http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4...

anysek85
7. únor 2011

Ahoj holky,

měla bych dotaz 🙂. Jak se ta mateřská počítá? Myslela jsem, že je to určitý procento z platu. Např. 60% nebo tak nějak.
Tzn. že když mám hrubý plat 25 000 Kč měsíčně, tak bych dostala 60% (70%,80 nebo nevím kolik %) z této částky?

Děkuji moc 🙂

@j.a.n.i
@vojtisek2007

vojtisek2007
7. únor 2011

@anysek85 no ono je to trošku složitější, jsou určité redučkní hranice, podle nich se vypočítá denní vyměřovací základ z toho se pak pobírá mateřská - a to je cca 70% z platu, + - pár stovek dá se říct když to vezmu takhle "obecně" 🙂

j.a.n.i
7. únor 2011

@anysek85 Nebo přesněji řečeno je to 70% platu u příjmu do 25 000,- hrubého, pak se to % snižuje, třeba pro plat 37 000,- je to 60% z platu.

anysek85
8. únor 2011

@j.a.n.i
@vojtisek2007

Holky, díky moc za odpovědi. Zdá se mi ale docela mazec, že jsou hodně vydělávající ženy trestány za svůj úspěch. Každopádně když tedy beru cca 25 000 hrubého měsíčně, měla bych dostat cca 70% z HRUBÉ MZDY - tj. cca 17 500 ČISTÉHO?

Děkuji.

vojtisek2007
8. únor 2011

@anysek85 no tak nějak to vyjde, kolem 17.500 měsíčně 😉

kaata22
15. kvě 2012

Ahoj holky,chci se zeptat zda mám nárok na neschopenku? V únoru byly mému synovi 2 roky. Od jeho roku chodím do práce na 0.4 úvazek. Uvažujeme o druhém mimču a chci vědět zda budu pobírat do mateřské jen rodičovský příspěvěk, nobo mám nárok i na nějakou neschopenku? Pracuji na ARU, takže jsem šla na neschopenku ihned jak jsem zjistila, že jsem těhotná. Děkuju moc za odpověď 😉

j.a.n.i
15. kvě 2012

@kaata22 Máš nárok i na neschopenku.

kaata22
15. kvě 2012

@j.a.n.i Moc dík, mám nárok jen na malou částku od sociálky, nebo mi něco dá i zaměstnavatel? Na mzdovém mi tvrdili, že dostanu asi jen 1000 kč od sociálky..

j.a.n.i
15. kvě 2012

@kaata22 Je to úplně stejné jako u ostatních, neschopenka se počítá z platu, nejdříve platí prvních 21 dní zaměstnavatel a pak sociálka, vychází to na cca 54% z platu.

kaata22
15. kvě 2012

@j.a.n.i takže budu pobírat do věku prvního syna rodičovský příspěvěk a nschopenku. A mateřská bude stejně vysoká jako u prvního prcka? Je to tak? Moc dík za odpovědi 😅

kaata22
15. kvě 2012

Máme hypotéku, musí si nejdřív spočítat, zda si druhé můžeme dovolit.. 😕

j.a.n.i
16. kvě 2012

@kaata22 Jojo, mateřská se bude počítat ze stejného platu jako ta první.