Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

hankah
8. led 2007

milu díky.
myslím, že jsi to spočítala dobře v předchozí odpovědi.
a jak posíláš tu kalkulačku, podle mně je tam daná hranice, kterou stejně nemůžeš překročit a ta je okolo 13tis, což strašně znevýhodňuje ženský, který měly příjem vyšší.......tak se mi ta kalkulačka zdá taky divná 😉

lenulem
8. led 2007

Ahoj Milu, jo, pochopila jsi to správně. Při tvém příjmu ti to takhle vychází.
Jsem přesně v té kategorii co píše HankaH - můj příjem je výrazně vyšší, takže mě to fakt celkem hodně znevýhodňuje - no co už by člověk čekal od státu, kde se není schopna ani ustavit vláda po celou dobu mého těhotenství🙂)) Buďme vděční aspoň za to vysoké porodné a konečně tu rodičovskou kolem 7,5 tis...nechápu kdo si mohl myslet, že matka i dítě vyžije s 3,5tis jak to bylo do konce r.2006!

olus
8. led 2007

Milu, asi se ti to nezdá, ale ten výpočet je správný
je to stejná výše jako nemocenská dávka - max. na den 414,- Kč za každý kalendářní den (včetně sobot a nedělí) tenhle strop odpovídá zhruba platu 20 tisíc hrubého, vyšší plat to neovlivní, tohle je maximum
příspěvek v mateřství se bere po dobu 28 týdnů od nástupu na mateřskou, takže ta částka cca 107 tisíc byla za celou tu dobu 28 týdnů
v roce 2007 byl návrh na vyplácení ve výši 100% vyměřovacího základu, ale to neprošlo, takže ta částka zůstává i pro letošní rok stejná

Lenulem, ono je jedno, když si někdo myslí, že s tím maminky vyžijou, ale ony s tím do teď vyžít musely!!!

milu
9. led 2007

Ahoj všichni moc děkuju za vyčerpávající info no jo no co se dá dělat 😒 nějak se to určitě zvládne 😅 tak zatím pa Mil.

kajdule
12. led 2007

Ahoj holky,chtěla jsem se vás zeptat jestli nevíte jak je to s přivídělkem na mateřské?Kolik si teď po zvíšení můžu přividělat?

jess
12. led 2007

Kajdule,podle mě,když už při důchodu to není omezené,tak ani při mateřské...ale nevím.

vero
12. led 2007

Kajdule, když čerpáš peněžitou pomoc v mateřství (půl roku), tak nesmíš mít příjmy u svého zaměstnavatele za práci, ze které čerpáš dávky mateřské. Ale u jiného zaměstanavatele můžeš pracovat a vydělávat si, kolik chceš. A po tomhle půlroce čerpáš rodičovský příspěvek od státu až do 4 let věku dítěte a to už si můžeš přivydělávat jak u jiného zaměstnavatele, tak u svého původního zaměstnavatele bez omezení. Jen musíš mít zajištěné hlídání (nesmíš mít dítě v jeslích nebo školce víc jak 5 dní v měsíci, po 3. roce dítěte je to tuším 20 hodin týdně).

sonepka
12. led 2007

Omlouvám se za můj dotaz... můžete mi mou myšlenu vyvrátitt nebo potvrdit??? Děkuji...

Jsem teď na nemocenské. Pokud vím nemocenská je 69% z platu??? Je to tak??? Mateřská dovolená je taky 69% z platu...
Takže bych vlastně rozdíl mezi nemocenskou a mateřskou neměla finančně pocítit????

Rodičák je mi jasný, to je potom po 28 týdnech 7500,-

olus
12. led 2007

Sonepko,
máš pravdu, je to tak, jak píšeš

ještě doplňující info k mému předešlému příspěvku o nem. dávkách

toto je "výcuc" z novinech v daňové legislativě, která mi chodí od renomované daňové firmy:
🙂 Nemocenské pojištění

Od 1. ledna 2007 se budou dávky nemocenského pojištění vyplácet podle současných pravidel. Zvýší se však redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek. Částka 510 Kč se zvýší na 550 Kč, částka 730 Kč stoupne na 790 Kč. Denní vyměřovací základ do částky 550 Kč se započítá v plné výši, z částky nad 550 Kč do 790 Kč se počítá 60 % a k částce nad 790 Kč se nepřihlíží.

Zvýšení redukčních hranic se bude týkat i osob, které začnou pobírat dávky nemocenského pojištění před 1. lednem 2007 a jejichž nárok na tyto dávky bude trvat i po tomto datu.

Pokud zaměstnanec pobírá průměrnou mzdu 19 968 Kč měsíčně, bude jeho nemocenské od 1. ledna 2007 při 30denní pracovní neschopnosti celkem 11 450 Kč. Maximální nemocenské při 30denní pracovní neschopnosti pak bude celkem 12 995 Kč. Dostane ho ta osoba, jejíž hrubé příjmy v posledních 12 kalendářních měsících činily nejméně 288 350 Kč, tedy alespoň cca 24 000 Kč měsíčně hrubého.

S účinností od 1. ledna 2007 v návaznosti na změnu rodičovského příspěvku dojde rovněž ke zvýšení peněžité pomoci v mateřství u žáků, studentů a uchazečů o zaměstnání, a to na 253 Kč denně. Změna se provede také u osob, kterým vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství před tímto dnem a dosud neuplynula doba, po kterou se dávka poskytuje. 🙂

znamená to, že se o něco málo zvýší sazba na den, dříve byl strop cca 20 tiscí hrubého, teď je strop cca 24 tisíc hrubého, kdo dosahuje tohoto platu o něco si polepší, ostatní zůstávají na stejném

januskaababoo
3. únor 2007

Holky jsem na uradu prace...probiralo se to tady snad milionkrat, ale hledam nejakou tehulku, ktera je taky na pracovnim urade a mam teda dotaz...kolik vam bylo vypocitano z mesicniho prijmu...no, z te almuzny co davaji...

musko
3. únor 2007

Sonepka!
Ja som tiež bola na PN a potom hneď na MD a dostávala som rovnaké peniaze - takže máš úplnú pravdu!

llucinka
3. únor 2007

Ahojky holky, moc prosím o radu...

V roce 2006 jsem byla od 6.3.2006 až do 31.10. OSVČ, od té doby jsem na Úřadu práce. Moc by mě zajímalo, zdali se mi bude mateřská počítat z daňového přiznání, které podám za rok 2006 nebo z něčeho jiného? Moc děkuji... 😉

Na netu jsem se dočetla, že z přiznání předcházejímu roku, ve kterém vznikl nárok na mateřskou. 😖

berunka
24. únor 2007

slyšeli jste o tom že rodičovský příspěvek se má snížit na 5000?

kristi
24. únor 2007

no, a co? lepsi nez dratem do oka, ne?

berunka
24. únor 2007

no asi jsi na tom finančně dobře co?ale uvědomila sis že jsou tady i lidi,pro které jsou 2500 docela dost?

kristi
24. únor 2007

jsem na tom financne normalne,mimi, hypoteka, leasing na auto atd.... Jen jsem nepochopila, co tim chces rict, kdyz ho snizej, tak ho snizej a nenadelas s tim naprosto nic....

berunka
24. únor 2007

to je jasný,ale můžeš reagovat jako člověk 🙂 ne tak povýšeně

berunka
24. únor 2007

kim_díky 😉

kim
24. únor 2007

😵

berunka
24. únor 2007

kim_plánujete mimnko nebo už čekáte nový přírůstek?

kim
24. únor 2007

Začli jsme se snažit, jsem na snažilkách jaro/léto 2007, tak pojď k nám 😉Ať tu nerušíme 😀

berunka
24. únor 2007

myslím že nerušíme,měla jsem dotaz k tématu 😀

1980mat
26. únor 2007

Ty neustálé debaty o tom, že se má snížit rodičovský příspěvek, porodné nebo peněžitá pomoc v mateřství jsou někdy zábavné. Ale jak už tu někdo napsal, se snížením dávek od státu nikdo moc neuděláme. Holt se člověk musí smířit s tím, co je. 😉

marinka
26. únor 2007

Holky, mám dotázek. Když jsem celé těhu na namocenské, tak se PPM počítá z té nemocenské?? Bude to hrozně málo :(

1980mat
26. únor 2007

Marinko: Mateřská se Ti vypočítá z platu, který jsi měla před nástupem na nemocenskou. Takže na tom budeš prakticky stejně jako teď, protože jak nemocenské, tak peněžitá pomoc v mateřství činí 69% z platu. 😉

marinka
26. únor 2007

Aha, a když jsem byla v práci jen 5 měsíců (předtím dva na pracáku a ještě předtím ve škole), tak se udělá průměr z těch 5 měsíců? Asi jo, že?

1980mat
26. únor 2007

To bohužel nevím přesně. Raději se jdi zeptat na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení). Stejně tam budeš muset zajít kvůli mateřské. 😉

perada
26. únor 2007

Marinko dobrý dotaz!Já si mat totiž taky myslela, že se mi bude počítat ten lůzr z nemocenské!!

marinka
26. únor 2007

Díky moc! A kdy je tak dobré tam zajít? Jak dlouho před nástupem na mateřskou?

1980mat
27. únor 2007

marinko: Já myslím, že je dobré tam zajít tak těsně před nástupem na mateřskou. Ale klidně tam můžeš zajít hned. Určitě Ti rádi poradí. Od toho tam jsou. 🙂