Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

ojo
10. led 2010

vojtisku, živnosťák nemam.. 😅

ale mám od února nastoupit do jiné práce....tudíž by to byla jako vedlejší poměr, páč ten hlavní mi stále trvá...zatím nevím, jestli za mě budou odvádět dávky, mohla bych tedy z tohoto poměru dostávat nemocenskou??

a ještě se zeptám, když pak půjdu na mateřskou, tak z čeho mi ji budou počítat?? vím, že i neschopnost se počítá za 12 posledních měsíců, ale když jsem na rodičáku a před první mateřskou jsem byla celé těhu na riziku...reps. jestli ten vedlejší poměr tu výši nějak ovlivní?? nerada bych, aby se mi pak mateřská počítala pouze z něj 😝

díky moooooc 🙂

j.a.n.i
10. led 2010

ojo mohlo by se to počítat z toho vedlejšáku, záleží tam jestli je ten vedlejšák sjednán jen na dobu té RD nebo na neurčito... ale nejjistější je ten vedlejšák prostě ukončit před nástupem na druhou PPM

vojtisek2007
10. led 2010

ojo - platí, že je-li nástup na PPM za trvání zaměstnání, ze kterého jsi pobírala předchozí PPM, za situace, kdy předchozímu dítěti ještě nejsou čtyři roky, nemůže být denní vyměřovací základ (DVZ) před redukcí pro výpočet nové peněžité pomoci v mateřství nižší než denní vyměřovací základ před redukcí pro předchozí peněžitou pomoc v mateřství. Budeš mít nárok minimálně na stejně vysokou PPM jako u prvního dítěte PPM.

Pokud čerpáš rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte, můžeš tedy zároveň pobírat nemocenské z důvodu rizikového těhotenství a rodičovský příspěvek.

aponchie
10. led 2010

ahoj vojti,vim,ze s evyznas a proto se ptam tebe..jak abyla loni min.mzda a jeji cisty korunovy za hodinu a jaka je letos prosim?nemuzu najit na netu vsude je to jen do roku 2006 😲

vojtisek2007
10. led 2010

APON - minimální mzda zůstala pro rok 2009 nezvýšena a od roku 2007 je stále na stejné hranici 8000 Kč za měsíc. Pro zaměstnance odměňované hodinovou mzdou je stanovena minimální sazba 48,10 Kč za každou odpracovanou hodinu - vzhledem k tomu, že o zvýšení od r.2010 se nemluvilo, tak si myslím,že to platí pořád...ještě pohledám, kdyby něco, tak dám vědět.

ojo
11. led 2010

vojtisku, jsi zlatá...nicméně, můžeš mi ten první odstavec přeložit laicky?? 😅 😅 😅

a taky já beru rodičák na 3 roky, takže to nárok na nemocenskou nemám ??

vojtisek2007
11. led 2010

ojo - jde hlavně o to, u koho si budeš přivydělávat - jestli u toho samého zaměstnavatele jako jsi už zaměstnaná, nebo u úplně jiného nového, protože když si budeš přivydělávat u toho co už máš, tak by ti nová mateřská neměla spadnout pod tu první, ale kdyby jsi začala přivýdělek u úplně nového zaměstnavatele, tak se ti potom nová mateřská bude počítat z toho přivýdělku...což asi nebude nic závratnýho a samozřejmě při rodičáku co teď pobíráš si můžeš přivydělat kolik chceš, a když budeš z platu co budeš pobírat odvádět sociální pojištění, tak samozřejmě můžeš čerpat neschopenku + být zároveňa na rodičáku....

ojo
11. led 2010

vojti, budu dělat u jiného zaměstnavatele..

no ptám se hlavně proto, že jsem zjistila, že jsem nejspíš zase těhu...na kontrolu k dr. jdu až za 14 dní, takže teprve se to skutečně potvrdí... 😅

v únoru bych měla teda nastoupit k jinému zaměstnavateli na vedlejšák...páč hlavní mi ještě trvá...při prvním jsem měla riziko, tak kdyby se to opakovalo i u druhého těhu, tak mě zajímá, jestli bych brala nemocenskou...což jak píšeš je možné 🙂

pak mě právě zajímá, kdybych nastoupila na začátku srpna na mateřskou z čeho se mi bude počítat?? zákon říká, že se musím podílet na nemoc. pojištění 270 dní, abych měla nárok, což u vedlejšáku splňovat nebudu...tak se mi to bude počítat teda z hlavního poměru jako ta první mateřská??

díky moc 🙂

vojtisek2007
11. led 2010

ojo-těch 270dnů musíš splnit za poslední dva roky - a počítá se ti do toho i rodičák, takže to splníš, když v ůnoru nastoupíš k jinému zaměstnavateli na vedlejšák, tak kdybys třeba za dva tři měsíce šla na riziko, tak to se ti bude určitě počítat z toho vedlejšáku (myslím nemocenská) a mateřská nejspíš taky, protože budeš mít nový prac.poměr...kdybys dělala pro současného zaměstnavatele, tak u něho nemůžeš mít druhou mateřskou nižší než první, ale tohle bude nový prac.poměr, tak zvaž co bude lepší....

ojo
11. led 2010

vojti, přesně tohle jsem potřebovala vědět 😵 😵 😵 děkuji moc za rady, teď to určo zvážím 😉

koukám,že jsi třetí dítko taky měla brzo po druhém...můžu se zeptat, jestlii si kupovala nějaký spešl kočárek pro sourozence??

ojo
11. led 2010

vojti a ještě pro ujištění, tak by se mi mateřská počítala třeba i jen z těch prvních 3 měsíců z nového poměru?? 😕

vojtisek2007
11. led 2010

ojo - IP

ojo
11. led 2010

vojti, ještě IP 😉

vladicek
16. říj 2012

ahoj,jsem tehotna a za dva mesice mam termin.vubec nevim jak to chodi s materskou a porodnym..vysla jsem skolu a od te doby mam odpracovanych 6mesicu.pritel do prace chodi a videlava si kolem 15000kc,tak nevim jestli na to mam narok,kazdy mi rika neco jineho.dekuji za odpoved,nikca 🙂